Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Linus Torvalds měl léta v oblibě KDE a Gnome kritizoval (vizte Linus versus GNOME). Teď ale v rozhovoru pro Computerworld řekl, že přešel na Gnome. Přitom KDE 4 označil za katastrofu a kritizoval model "všechno rozbít".
Tiskni
Sdílej:
Nevím jestli by jsme, ale vím, že bychom (překvapivě i bysme), měli ováídat svůj rodný jazyk.
...kvůli takovým se diskuse zvrhávají úplně mimo mísu ;)
http://wiki.siliconhill.cz/Netiquette
"neposílej upozornění na chyby v pravopise či na překlepy"
Rozvíjet nějakou dalekosáhlou diskusi o gramatice a odvádět řeč od tématu je špatně, ale psát cokoli kromě bychom je prasárna, takže krátké stručné upozornění je zcela namístě.
Porovnávej "bychom" vs. "by jsme" – mně to dalo 4 120 000 vs. 280 000 (když to zadáš bez uvozovek, započítají se i stránky obsahující slova v jiném pořadí nebo proložená jinými slovy, tudíž i stránky, které tento patvar vůbec neobsahují).
Zřejmě proto, že opakovaná nepravda se u některých méně přemýšlivých lidí stává pravdou. Zajímavé je, že si pan Letec neuvědomil, že by měl změnit publikum. Neznamená, že když to takto funguje v politice, že to bude stačit i zde na ABCLinuxu.cz.
Prostě tvar by jsme má podle vyhledávače navrch a někdo tvar by jsme jen tak honem nezruší.Nelze zrušit něco, co nikdy nebylo zavedeno!
Není to vůbec na místě! Toto není/nemá být diskuse gramatice - tím, že se někdy najde někdo s potřebou poučovat, se diskuse plevelí zbytečným balastem a znepřehledňuje ji těm, kteří mají zájem diskutovat k tématu. Zkuste si to odpustit a když už, založte si blog, kde budete varovat před každým překlepem v článku, který jste četl. Nezakládejte vlákna nesouvisející s tématem. Někdo třeba neumí česky a sem tam mu to ulítne - no a co? Abclinuxu není web pro jazykozpytce. Buďte tolerantní. Podívejte, kolik lidí se nechalo vyprovokovat k diskusi o ničem. Včetně mě ;)
Podívejte, kolik lidí se nechalo vyprovokovat k diskusi o ničem. Včetně mě ;)
No právě, proto stačí to jedno krátké upozornění a dále není potřeba to řešit Příliš mnoho tolerance povede k tomu, že lepmlové a ignoranti zaplevelí web svými patvary a pak jednoho dne začnou říkat: „podívějte, vždyť takhle je to správně, všude na webu se tak píše“.
Upozornění na překlepy a gramatické chyby je pokládáno za neslušné. Zbytek nemá smysl řešit ...
...ale když už jsme se tak rozepsali: nebyly-li by fóra plné jazykozpytců, mnohem lépe by se řešily problémy a diskutovalo k věci. To, že se teď nepíše nějaký tvar tak či onak, je celkem jedno - důležitý je obsah sdělení, forma je pomíjivá. Je jen otázkou času, kdy se forma čehokoliv změní (možná se naši vnuci budou bít zrovna za "by jsme" stejně jako někteří dnes za "bychom"). Jestliže se masy rozhodnou něco používat, tak to tak bude a nakonec se to přijme (viz např Internet vs internet) a zbytek se s tím bude muset nějak vyrovnat, tak jako se masy třeba rozhodnou, že budou ignorovat zásady slušného chování na Internetu a prostě se Netiketa zruší (možná se už stalo). Jazyk ať se každý naučí sám, jak uzná za vhodné a na co má (je to jeho vizitka a abychom se doučovali jazyk v diskusích na technicky zaměřeném Webu, tak to fakt asi ne ... pokud pročítám mezinárodní diskuse na podobných serverech jinde, nepamatuju si, že bych viděl upozornění, že se to či ono píše tak či onak, stačí pokud je text pochopitelný; je tolerance tak vyčerpávající?). Takto se vytváří bariéry pro ty, kteří mají co říci, ale raději si to rozmyslí, protože jim někdo někdy vyčetl hrubku nebo pár překlepů. Mně tu taky hážete máslo na hlavu, takže se stáhnu a nebudu stavět Netiketu nad hrubku - rozšíří se zástupy nevědoucích a to zas bude oftopiků, flejmworů, zpráv bez předmětů, spamů, .... hlavně že budou bez patvarů
Upozornění na překlepy a gramatické chyby je pokládáno za neslušné.Tady ne. Tady se totiž občas diskutuje tak, aby se člověk z diskuze něco dozvěděl, ne jen aby se psalo. Taky si můžete všimnout, že pod články, zprávičkami nebo příspěvky v blogu autor zpravidla po jednom komentáři chybu uzná a opraví. Sáhodlouhá diskuze začne až tehdy, když se objeví nějaký anonym, který začne poučovat o tom, že v každé změti znaků si každý najde to své, a na formě tak nezáleží.
důležitý je obsah sdělení, forma je pomíjiváNa to vám mohu odpovědět jediné: lksdjh sdkgf eiwgz. Jistě omluvíte formu, důležitý je přece obsah. Hlavně, že si rozumíme.
stačí pokud je text pochopitelnýKde je ta hranice, kde je text ještě pochopitelný a kde už ne? Mají tu hranici všichni stejně? Může si u špatně napsaného textu být člověk vůbec jist, že text pochopil správně? Nebo by se spíš autor neměl smířit s tím, že si text každý možná nějak vyloží, ale měl by se snažit, aby byl co nejsrozumitelnější? Snad se shodneme alespoň na tom, že čím více chyb v textu je, tím méně srozumitelný je ten text.
"Nevím jestli by jsme, ale vím, že bychom (překvapivě i bysme), měli ováídat svůj rodný jazyk."
Toto rozhodně není jedno krátké upozornění (pokud pominu, že i kdyby bylo, nemá tu co dělat). Cítím v tom ironi a touhu poučovat zároveň. Kdyby toto bylo adresováno mně, urazil bych se bez ohledu na (snad) dobrý úmysl pisatele. To není dobře, to měl pisatel formulovat úplně jinak, když už nemohl nechat klávesnici na pokoji. Obsah i forma této zprávy jsou zcela nevhodné.
No a pokud bych byl hnidopich jako někteří češtináři tady, pak "by jsme" dává mnohem větší smysl než "ováídání" jazyka. Takže k patvarům asi tolik. (Nebudu studovat, zda-li někdo z obhájců čistoty jazyka v diskusi postřehl i tohle. ) Proč si myslíte, že jsem si na takové lahůdce nezgustl, byť bych dle "bychomáků" mohl? Protože je to překlep - pochopil jsem, co tím básník chtěl říct, takže jsem to neřešil (úplně stejně jako chápu význam věty, pokud je její největší chybou "by jsme"). Mnohem víc mně vadí plevelení diskusí příspěvky, které tam nemají co dělat a z nich pak vyroste něco takového, jako je toto vlákno. Pokud si lidé odpustí navážet do gramatiky jiných (budiž, někdo tomu říká "upozorňovat"), nebude důvod vytahovat Netiketu.
Překlep jsem ignoroval až do té doby, kdy se tady někteří pokoušejí z diskusi o prohlášení L.T. dělat diskusi pro češtináře. Je věcí názoru jestli má být diskuse k obsahu nebo k formě. Zastávám diskusi o obsahu, někoho ale diskuse o gramatice zajímá víc než obsah. Pokud někdo česky neumí, měl by se učit jinde.
Netiquette není dlouhé čtení, přečtěte si to. Kdybyste ji četl a něco si z ní odnesl, nenarážel byste na moje překlepy. Taky se tam píše o slušném chování a vyjadřování, které se do vašeho příspěvku bohužel nedostalo.
Nebylo-li by příspěvku porušující základní pravidlo netikety, toto vlákno diskuse by nikdy nevzniklo
nemýlí se, v Netiquette Guidelines není ani zmínka o gramatice, ergo ty lžešNeupozorňovat na chyby není žádné základní pravidlo netikety. Že si do ní něco takového napsali na Strahově ještě neznamená, že je to všeobecně platná pravda.Mýlíte se.Upozorňovat na věcné chyby související s tématem je v pořádku, na gramatické ne.
bysme určitě ne
vypada to ale o neco lip, nez radoby spravne by jsme, ktere bije do oci vic
Proč myslíte? "Bysme" je samozřejmě správně.
Není.
Výraz "bysme" je dle hovorové češtiny v pořádku. Není to spisovně, ale je to zcela běžně používané a uvažuje se, že se kvůli tomu tvary "bychom" a "bysme" zrovnoprávní.
Naopak výraz "by jsme" je úplný nesmysl, který nemá žádnou logiku ani opodstatnění. Je to snaha napsat rádoby spisovně nespisovný výraz.
Když chceš někoho kritizovat, nauč se česky nejprve ty sám, lamo .
Nemeli - pockame, az ho zacne pouzivat Bill Gates.
Pekna hloupost. Jak konkretne Linux brani spousteni libovolnych verzi programu? Ackoliv Fedora je Linux, obracena implikace neplati tak jednoznacne. Taky muze zkusit jinou verzi Fedory nebo jine distro.
Ja jsem chtel zkusit vsechn mozne verze KDE4 a zadny Linux mi v tom nebranil.
Co jako? Fedora je snaha o bleeding edge a tak proste doslo k nahrade KDE3 za KDE4 v dobe kdy byla spis jako proof of concept a nasledujici verze zase "Early adopters only".
Rozdíl je v tom, že v linuxu člověk nemůže jednoduše používat programy, které by chtěl.To nějak souvisí s Linuxem, nebo je to spíš záležitost těch programů? Kdysi jsem na Windows chtěl používat Apache, PHP, Perl, Python, PostgreSQL – a vždy to byl dlouhý zápas příslušný software nainstalovat a rozchodit – i když existovala oficiální verze pro Windows.
A už vůbec nemůže používat programy ve verzi, kterou by chtěl.Co to je za nesmysl? Vy někdy chcete používat nějakou verzi programu? To jako že se rozhodnete, že budete používat Firefox verze 5.3.1, linux vám v tom nějak brání, a jinde byste tu verzi používat mohl? Já se obávám, že problém bude spíš v tom, že taková verze ještě nevyšla… Nebo jste nemyslel verzi programu, ale program, který má určité vlastnosti? Pak ale zase nevidím problém v linuxu ani v modelu instalace softwaru, který se v linuxu používá, ale spíš v programu samotném.
problém bude spíš v tom, že taková verze ještě nevyšla
No a co treba java od Sunu? Tech ma clovek i ve Fedore nekolik. Na najnovejsi odkazuje /usr/java/efault, ale stale ostatni verze spokojene ziji ve svych adresarich => uzivatel si muze vybrat verzi, kterou potrebuje.
Pokud vám vadí, že nějaký program je v novější verzi pro vás horší, je to problém toho programu, ne distribučního modelu.Především je to ale problém můj, respektive problém pro mě.
schovat balíčky toho programu ve správné verzi a jejich závislostiTo mi teda brání - jsou to jiné programy a jejich závisloti, které mohou být konfliktní.
Pokud vím, distribuce se snaží v repozitářích udržovat nové verze programů.Snažit se můžou, ale nikdy tam nebudou mít všechny a nikdy nebudou všechny stejně aktuální. Některým bude věnována větší pozornost, některým menší, některým žádná. Každopádně se soustředí na repozitáře pro aktuální verzi distribuce a pro několik málo předchozích (typicky jednu). To teda znamená neustále přecházet na nové verze distribucí, které mají nové chyby a nové problémy. Přišlo mi dost úchylné, že LT raději přešel ke Gnome a nezůstal u KDE 3. Pak jsem si vygůglil, že ve fedoře už kde3 není. A předem se omlouvám, dál už se asi této diskuzi věnovat nebudu.
To mi teda brání - jsou to jiné programy a jejich závisloti, které mohou být konfliktní.Buď tady píšete o nějakých zcela výjimečných případech, kdy je program nebo knihovna nejspíš napsán nějak podivně, a balíčkovací systém už to nezachrání, nebo máte nějakou divnou distribuci. Na linuxu není problém mít nainstalovánu jednu knihovnu nebo jeden program v několika různých verzích najednou. Pokud s tím nějaká distribuce má problém, je to problém té konkrétní distribuce.
To nějak souvisí s Linuxem, nebo je to spíš záležitost těch programů?To je zalezitost package maintaineru.
Co to je za nesmysl? Vy někdy chcete používat nějakou verzi programu? To jako že se rozhodnete, že budete používat Firefox verze 5.3.1, linux vám v tom nějak brání, a jinde byste tu verzi používat mohl?Nebrani, ale v tom softwarovem supply chainu je o jeden clanek vice, package maintaineri. A kdyz ti se rozhodnou, ze tam ta verze nebude, tak ji pouzivat nemuzu -- ovsem samozrejme pokud nechci travit cas kompilovanim toho SW, pricemz kdyz si ho zkompiluju a nainstaluju sam, muzu zapomenout na veskerou integraci s distribuci, kteoru zajisti tvurci balicku specializujici se na ni. Proste nemam rad system, kde mezi mnou jako uzivatelem a tvurcem SW stoji nekdo dalsi.
Nebrani, ale v tom softwarovem supply chainu je o jeden clanek vice, package maintaineri. A kdyz ti se rozhodnou, ze tam ta verze nebude, tak ji pouzivat nemuzu -- ovsem samozrejme pokud nechci travit cas kompilovanim toho SW, pricemz kdyz si ho zkompiluju a nainstaluju sam, muzu zapomenout na veskerou integraci s distribuci, kteoru zajisti tvurci balicku specializujici se na ni.Vy ale porovnáváte dvě neporovnatelné věci (název software supply chain je trochu přehnané pojmenování). Jedno jsou balíčky dostupné v distribuci. Tam máte prostě ty balíčky, které vám dodá správce distribuce (nebo někdo jiný, kdo pro ni vytváří balíčky). To, že někdo jiný někde jinde má jinou verzi programu, než která je dostupná ve vaší distribuci, se vás vůbec netýká. „Verze aplikace“ jsou pro vás totiž „verze v mé distribuci“, ne „verze, které vydal autor“ nebo „verze dostupné v jiné distribuci“. Druhý případ je to, když se zabýváte softwarem ve zdrojovém kódu, jak vám jej poskytuje autor. Tam máte k dispozici každou verzi, kterou vydá autor, můžete si ji zkompilovat – a zase nemáte k dispozici distribuční patche. Autor může software v nějaké konfiguraci zkompilovat a zveřejnit i sám, těžko ale postihne všechny možné platformy. Tyhle dva přístupy lze zkřížit, výsledkem je třeba distribuce Gentoo. Ale zkřížit je tak, že autor bude vydávat jen zdrojové kódy, a z toho budou okamžitě odladěné binární balíčky pro všechny distribuce, to nejde. Uživatel si musí vybrat – buď zdrojové kódy, pak má to, co autor, nebo hotové binární balíčky připravené k instalaci, pak má ale to, co mu správce binárních balíčků připraví. Rozčilovat se, že autor má ve zdrojácích něco a v binárním balíčku to ještě není je asi stejně chytré, jako se rozčilovat, že nějaký software je jen pro Windows a mně na linuxu nefunguje. Jsou to prostě dva odlišné světy, který každý funguje trochu jinak.
To, že někdo jiný někde jinde má jinou verzi programu, než která je dostupná ve vaší distribuci, se vás vůbec netýká. „Verze aplikace“ jsou pro vás totiž „verze v mé distribuci“, ne „verze, které vydal autor“ nebo „verze dostupné v jiné distribuci“.Jenze to je presne ten problem, nechapete? Uz jen fakt, ze je vubec potreba toto rozlisovat, ukazuje na to, ze je neco shnileho ve state danskem...
Druhý případ je to, když se zabýváte softwarem ve zdrojovém kódu, jak vám jej poskytuje autor. Tam máte k dispozici každou verzi, kterou vydá autor, můžete si ji zkompilovat – a zase nemáte k dispozici distribuční patche. Autor může software v nějaké konfiguraci zkompilovat a zveřejnit i sám, těžko ale postihne všechny možné platformy.Dalsi krasna "vyhoda" tech myriad existujicich ditribuci
Uživatel si musí vybrat – buď zdrojové kódy, pak má to, co autor, nebo hotové binární balíčky připravené k instalaci, pak má ale to, co mu správce binárních balíčků připraví.Hezky jste to shrnul. Ted jeste zbyva, abyste pochopil, ze tohle jde uplne mimo potreby a zajmy 99 % uzivatelu pocitacu na teto planete...
Ted jeste zbyva, abyste pochopil, ze tohle jde uplne mimo potreby a zajmy 99 % uzivatelu pocitacu na teto planete...Mozna a nebo 99% uzivatelu bude mit radeji system, ktery splnuje jejich pozadavky a stoji za nim jedna (duveryhodna) autorita nez tisice ruznych dodavatelu a z toho cast jeste "malicious"
Mozna a nebo 99% uzivatelu bude mit radeji system, ktery splnuje jejich pozadavky a stoji za nim jedna (duveryhodna) autorita nez tisice ruznych dodavatelu a z toho cast jeste "malicious"Fakt, ze SW prochazi pres maintainery nikdy nemuze uplne vyloucit i jine zpusoby instalace SW. Takze ani tak nejste proti tomu chranen.
Jenze to je presne ten problem, nechapete? Uz jen fakt, ze je vubec potreba toto rozlisovat, ukazuje na to, ze je neco shnileho ve state danskem...Jenže ten problém je na vaší straně -- vy chcete něco, co nejde. Divíte se tomu, že vám pod Windows XY, MacOS XY nebo nějakou linuxovou distribucí nefungují automaticky ty samé programy? Asi ne a chápete, že s určitým systémem máte určitou sadu programů, které v něm můžete používat. Tato sada se dokonce liší i verzi od verze OS -- tak proč vás pořád překvapuje, že se liší i mezi jednotlivými distribucemi? Jednotlivé distribuce jsou různé operační systémy, jenom mají shodou okolností stejné jádro.
Dalsi krasna "vyhoda" tech myriad existujicich ditribuciCo vám na tom vadí? Tak používejte jednu distribuci a na ostatní zapomeňte, a budete to mít stejně báječné jako ve Windows nebo MacOS. To, že někdo jiný může používat jiný OS než vy vás přeci vůbec nemusí trápit.
Hezky jste to shrnul. Ted jeste zbyva, abyste pochopil, ze tohle jde uplne mimo potreby a zajmy 99 % uzivatelu pocitacu na teto planete...Ano, 99 % uživatelů potřebuje, aby jim někdo zakázal si vybrat a dal jim k dispozici jediný-správný-operační-systém™. O tom, který to je, byste měl rozhodovat nejspíš vy. Nebo máte tip, kdo jiný by to měl rozhodnout?
Asi ne a chápete, že s určitým systémem máte určitou sadu programů, které v něm můžete používat. Tato sada se dokonce liší i verzi od verze OS -- tak proč vás pořád překvapuje, že se liší i mezi jednotlivými distribucemi? Jednotlivé distribuce jsou různé operační systémy, jenom mají shodou okolností stejné jádro.Snazite se udusit fakt, ze podobnost mezi jednotlivymi distribucemi je velka a ze kdyby byla trosku vule, tak cela tahle stupidita typu "on ma Fedoru 3.4.5 a muze pouzivat XYZ 4.5.6 a ja mam SuSE 4.3.5 a muzu pouzivat jen XYZ 5.4.3" by vubec nemusela existovat. Vase pokusy srovnavat rozdily mezi distry jako rozdily mezi zcela jinymi operacnimi systemy jsou vskutku zoufale.
Co vám na tom vadí? Tak používejte jednu distribuci a na ostatní zapomeňte, a budete to mít stejně báječné jako ve Windows nebo MacOS.A furt dokola...
Ano, 99 % uživatelů potřebuje, aby jim někdo zakázal si vybrat a dal jim k dispozici jediný-správný-operační-systém™. O tom, který to je, byste měl rozhodovat nejspíš vy. Nebo máte tip, kdo jiný by to měl rozhodnout?Vy tu budete narazet na "jediny spravny"? Vy, ktery obhajujete system, kde o tom, jaky program a jakou jeho verzi si uzivatel bude moci instalovat rozhoduje jeste nekdo jiny nez autor programu a uzivatel sam? Ja to chapu, je pondeli rano, tak vam to nemysli... ale priste uz se zamyslet zkuste.
Snazite se udusit fakt, ze podobnost mezi jednotlivymi distribucemi je velka a ze kdyby byla trosku vule, tak cela tahle stupidita typu "on ma Fedoru 3.4.5 a muze pouzivat XYZ 4.5.6 a ja mam SuSE 4.3.5 a muzu pouzivat jen XYZ 5.4.3" by vubec nemusela existovat. Vase pokusy srovnavat rozdily mezi distry jako rozdily mezi zcela jinymi operacnimi systemy jsou vskutku zoufale.Máte dvě různé verze stejného operačního systému -- ty jsou si nejpodobnější, množina společných programů bude největší. Pak máte různé operační systémy postavené na stejném jádru, tam bude ta množina stejných programů menší, pak OS postavené na stejném standardu či filozofii, tam bude ještě menší a nejmenší bude u zcela různých OS. Nevím, co vám na tom připadá divného, a proč si myslíte, že zrovna u OS se stejným jádrem by měla být ta hranice a od ní dál by už měly všechny programy fungovat všude. Vždyť je naprosto běžné, že jeden program nefunguje ani pod různými verzemi téhož OS.
Vy tu budete narazet na "jediny spravny"? Vy, ktery obhajujete system, kde o tom, jaky program a jakou jeho verzi si uzivatel bude moci instalovat rozhoduje jeste nekdo jiny nez autor programu a uzivatel sam? Ja to chapu, je pondeli rano, tak vam to nemysli... ale priste uz se zamyslet zkuste.A kdo další o tom tedy ještě rozhoduje? Pokud myslíte autora distribuce, pak toho si uživatel svobodně volí. Nic mu nebrání distribuci změnit nebo nepoužívat žádnou. Tedy v dnešní době. Ve vašem "ideálním" světě by žádné distribuce nebyly a o tom, jaký program bude uživatel moci používat, by rozhodoval pouze autor programu -- zda by pro uživatelův OS a platformu udělal binární balíček.
Nevím, co vám na tom připadá divného, a proč si myslíte, že zrovna u OS se stejným jádrem by měla být ta hranice a od ní dál by už měly všechny programy fungovat všude.To je jak kdybyste tvrdil, ze kdyz je dalnice z mesta A do mesta B dostavena z 90 %, tak pokusit se dostavet tech zbylych 10 % je asi stejne smysluplne, jako se pokouset propojit dve mesta, mezi kterymi je hora a more...
A kdo další o tom tedy ještě rozhoduje? Pokud myslíte autora distribuce, pak toho si uživatel svobodně volí.jasne, kdyz mi chybi neco v repozitari, neni nic jednodussiho, nez si pockat na volby sefa distribuce...
Ve vašem "ideálním" světě by žádné distribuce nebyly a o tom, jaký program bude uživatel moci používat, by rozhodoval pouze autor programu -- zda by pro uživatelův OS a platformu udělal binární balíček.V mem svete by se nemusel moc rozhodovat, protoze vytvoreni jednoho balicku by pokrylo 99 % uzivatelu distribuci zalozenych na linuxovem jadre. Tak jako se dneska autor multiplatformniho softu nemusi rozhodovat, pro kterou "distribuci" Mac OS X nebo Windows udela balicek...
jasne, kdyz mi chybi neco v repozitari, neni nic jednodussiho, nez si pockat na volby sefa distribuce...Když vám něco chybí v repozitáři, není to principiální problém distribuce, ale problém, že nikdo tenhle jeden konkrétní balíček neudělal. Můžete zkoušet udělat jakákoli opatření, ale nikoho nedonutíte ten balíček udělat ani ten balíček nevznikne sám.
V mem svete by se nemusel moc rozhodovat, protoze vytvoreni jednoho balicku by pokrylo 99 % uzivatelu distribuci zalozenych na linuxovem jadre.Přičemž vytvoření takového balíčku by bylo natolik složité, že by se na to autoři stejně vykašlali, a vytvořili by maximálně balíček, který by fungoval v jejich distribuci nebo v několika nejpoužívanějších distribucích. To samé distributoři. Jaký by byl rozdíl oproti dnešku?
Tak jako se dneska autor multiplatformniho softu nemusi rozhodovat, pro kterou "distribuci" Mac OS X nebo Windows udela balicek...To jako že autor zkompiluje program a na 3 kliknutí vytvoří instalačku, která mu program správně nainstaluje na Windows od verze 95 po Windows 7? Můžete zveřejnit jméno toho geniálního instalačního programu, který tohle umí? Pomohl byste spoustě lidí, aby se nemuseli trápit s tím, jak software vydaný pro Windows 2000 rozchodit pod Windows XP nebo dokonce Windows Vista atd.
Přičemž vytvoření takového balíčku by bylo natolik složité, že by se na to autoři stejně vykašlali, a vytvořili by maximálně balíček, který by fungoval v jejich distribuci nebo v několika nejpoužívanějších distribucích. To samé distributoři. Jaký by byl rozdíl oproti dnešku?Tak ja jsem samozrejme pocital s predpokladem, ze by se tvurci distribuci domluvili na zakladnich standardech toho, jak se ma sytem chovat a pouzivali by jeden balickovaci system. Jenze to by museli ze sveta zmizet vischni ti vzdyt-to-by-pak-nebylo-svobodne zaslepenci a lide, co maji chorbnou potrebu vymyslet porad neco noveho spis nez aby se zapojili do neceho stavajiciho...
To jako že autor zkompiluje program a na 3 kliknutí vytvoří instalačku, která mu program správně nainstaluje na Windows od verze 95 po Windows 7? Můžete zveřejnit jméno toho geniálního instalačního programu, který tohle umí? Pomohl byste spoustě lidí, aby se nemuseli trápit s tím, jak software vydaný pro Windows 2000 rozchodit pod Windows XP nebo dokonce Windows Vista atd.No dobre, no, tak si odmyslete ty Windows. Pro Mac dneska vetsinu programu mate treba s pozadavkem na minimalni verzi 10.3.x a pokud tohle splnujete, tak instalujete stejne... (krome tech par hnusnych vyjimek, ktere i na Macu musi mit instalator). A ze to nejde treba na 10.2.x, to uz neni vec jineho zpusobu instalace, jde proste o verze API a knihoven. A to je neco jineho, nez o cem se tady bavime.
Tak ja jsem samozrejme pocital s predpokladem, ze by se tvurci distribuci domluvili na zakladnich standardech toho, jak se ma sytem chovat a pouzivali by jeden balickovaci system. Jenze to by museli ze sveta zmizet vischni ti vzdyt-to-by-pak-nebylo-svobodne zaslepenci a lide, co maji chorbnou potrebu vymyslet porad neco noveho spis nez aby se zapojili do neceho stavajiciho...
Teoreticky to možné je. Jak Glibc, tak GCC vádnou nějakým zpětně kompatibilním ABI(jestli je u GCC zpětně kompatibilní s jistotou nevím, ale u Glibc to s jistotou vím). Prakticky se na tom už pracuje(schválně jsem si zkusil nainstalovat nějaké balíčky z OpenSuSE do Fedory a vypadalo to, že bez problému).
Tak ja jsem samozrejme pocital s predpokladem, ze by se tvurci distribuci domluvili na zakladnich standardech toho, jak se ma sytem chovat a pouzivali by jeden balickovaci system.A k čemu by taková domluva byla? Měl byste X distribucí, které by se chovaly nějakým způsobem. A kdo by chtěl jiné chování, měl by smůlu. Tak by postupně začaly vznikat distribuce, které by to jiné chování podporovaly – samozřejmě za cenu toho, že by nepodporovaly ty „společné“ balíčky. A za pár let by byla situace tam, kde je dnes. Tak k čemu by to bylo?
Jenze to by museli ze sveta zmizet vischni ti vzdyt-to-by-pak-nebylo-svobodne zaslepenci a lide, co maji chorbnou potrebu vymyslet porad neco noveho spis nez aby se zapojili do neceho stavajiciho...Ono bez toho vymýšlení něčeho nového by se zastavil vývoj a následovala by jen pomalá smrt.
No dobre, no, tak si odmyslete ty Windows. Pro Mac dneska vetsinu programu mate treba s pozadavkem na minimalni verzi 10.3.x a pokud tohle splnujete, tak instalujete stejne... (krome tech par hnusnych vyjimek, ktere i na Macu musi mit instalator). A ze to nejde treba na 10.2.x, to uz neni vec jineho zpusobu instalace, jde proste o verze API a knihoven. A to je neco jineho, nez o cem se tady bavime.Používá se u těch aplikací také sdílených systémových knihoven, nebo si každá aplikace přitáhne svoje? A je také pro Mac OS spousta implementací téhož, nebo je pro každou věc jedna, která se na Mac OS používá, a pokud ji nahradíte nějakou jinou implementací, přestane vám půlka softwaru fungovat? A můžete si pod Mac OS jen tak spustit nějakou aplikaci, kterou si přitáhnete z nějakého unixu, nebo jste odkázán jenom na to, co bylo speciálně pro Mac OS zabaleno (pokud nechcete sám kompilovat)? Řekl bych, že ta „nesvoboda“, na kterou si stěžujete u distribucí (že chcete nějaký software ve verzi 1.5.1 a on je v distribuci jen ve verzi 1.5.2), je u Mac OS ještě daleko horší – nejen, že ohledně verzí jste odkázán na někoho jiného úplně stejně, jako u linuxových distribucí, ale navíc máte na výběr i z menšího počtu programů, a pokud budete chtít rozchodit nějaký na Mac OS nepodporovaný, bude to daleko těžší.
A k čemu by taková domluva byla? Měl byste X distribucí, které by se chovaly nějakým způsobem. A kdo by chtěl jiné chování, měl by smůlu. Tak by postupně začaly vznikat distribuce, které by to jiné chování podporovaly – samozřejmě za cenu toho, že by nepodporovaly ty „společné“ balíčky. A za pár let by byla situace tam, kde je dnes. Tak k čemu by to bylo?Jo, no, pri soucasnem stylo mysleni tvurcu distribuci by to tak asi dopadlo... ale ja popisoval pripad, kdy by ti lide dostali rozum a uvedomili si, ze pouzit neco jiz existujicio neni ztrata cti. (coz je IMHO ten hlavni duvod, meritokracie ma v oblasti Linuxu bohuzel silnejsi koreny nez by bylo zdravo)
Ono bez toho vymýšlení něčeho nového by se zastavil vývoj a následovala by jen pomalá smrt.Tak jsem to samozrejme nemyslel. Nove veci by se vymyslet klidne mohly, ale v ramci toho dohodnuteho standardu pro spravu balicku, v ramci toho dohodnuteho API.
Používá se u těch aplikací také sdílených systémových knihoven, nebo si každá aplikace přitáhne svoje?Mnoho jich v zajmu maximalni jednoduchosti tahne do systemu neco, co uz tam je. To je proste "cena" za to... A kdybyste udelal pruzkum mezi uzivateli OS X, zjistil byste, ze to nevadi temer nikomu -- ani technicky orientovanym uzivatelum, kteri presne vi o co jde. Ono to taky neni racionalni, to resit. Pri dnesnich cenach disku je proste par set mega navic naprosto irelevantnich, pokud jejich ztrata je vykoupena luxusni a primitivni spravou softwaru. Aplikace jsou proste (vice mene -- nejaka sada knihoven je vzdy sdilena) autonomni baliky a tecka.
A je také pro Mac OS spousta implementací téhož, nebo je pro každou věc jedna, která se na Mac OS používá, a pokud ji nahradíte nějakou jinou implementací, přestane vám půlka softwaru fungovat?Budte konkretnejsi. Mate treba stary Carbon a novou Cocou... dost zasadne rozdilne knihovny pro GUI aplikaci. Ale zasadni je, ze laik aplikace napsane nad temito dvema toolkity nerozezna. A o to jde. Stejne tak Java aplikace. V jakem jinem OS muzu centralne nastavit klavesvou zkratku pro nejakou polozku v menu vsech aplikaci a budou me poslouchat jak Java tak nativni aplikace...? To same s menu Services. Atd atd.
A můžete si pod Mac OS jen tak spustit nějakou aplikaci, kterou si přitáhnete z nějakého unixu, nebo jste odkázán jenom na to, co bylo speciálně pro Mac OS zabaleno (pokud nechcete sám kompilovat)?V extremnich pripadech si samozrejme muzete spustit teoreticky cokoliv pod X11... Inkscape, Gimp... A vypada to a chova se to priserne. Nastesti. Laxnost Applu vuci teto platforme ma za nasledek, ze se vyviji nativni aplikace. Myslite, ze kdyby byl GIMP na Macu pouzitelny o neco vice nez je dnes, ze by vznikal treba Seashore?
Řekl bych, že ta „nesvoboda“, na kterou si stěžujete u distribucí (že chcete nějaký software ve verzi 1.5.1 a on je v distribuci jen ve verzi 1.5.2), je u Mac OS ještě daleko horší – nejen, že ohledně verzí jste odkázán na někoho jiného úplně stejně, jako u linuxových distribucíJenze ten nekdo jiny je alespon sam autor programu! Temer kazdy autor programu pro Mac dneska poskytuje alespon par verzi nazpet. A pokud je to open source, pak si muzete jakoukoliv verzi zkompilovat, coz je podobny pripad jako v Linuxu, az na to, ze se pohybujete na mnohem unifikovanejsi platforme a kdyz si to zkompilujete a vytvorite .app package (coz bude typicky za pouziti XCode celkem primitivni), nerozeznate to od oficialniho distribucniho .app baliku.
navíc máte na výběr i z menšího počtu programů, a pokud budete chtít rozchodit nějaký na Mac OS nepodporovaný, bude to daleko těžší.Jako ze pro Mac je mene programu nez pro Linux?
Jo, no, pri soucasnem stylo mysleni tvurcu distribuci by to tak asi dopadlo... ale ja popisoval pripad, kdy by ti lide dostali rozum a uvedomili si, ze pouzit neco jiz existujicio neni ztrata cti.Ale ztráta zdravého rozumu to být může. Proč vzniklo rpm? Protože lidi nedostali rozum a nepoužili něco již existujícího - žádný balíčkovací systém a instalaci svatou trojicí. Proč to udělali - protože balíčky přinesly větší řád. Proč vznikly deb balíčky? Protože se našel někdo, komu některé vlastnoti rpm nevyhovovaly, nedostal rozum a byl ochoten věnovat tomu práci. Díky tomu máme jedno z nejrozšířenějších dister dneška. Proč vzniklo Gentoo? Protože někomu se nelíbilo binární balíčkování a rozhodl se, že lepší je kompilace ze zdrojových kódů s možností nastavovat USE flagy a další věci globálně (+ zachovat některé principy binárních balíčkovacích systémů jako je ochrana souborů před přepisováním jiným balíčkem) Tím vzniklo pravděpodobně nejflexibilnější distro vůbec. Nepoužít něco, co existuje, není žádná ztráta cti a ani to nesouvisí se zdravým rozumem. Je to prostě rozhodnutí, že dotyčný se pokusí udělat něco lépe i za cenu toho, že to napíše from scratch. A pokud se najde někdo, komu se daný produkt zalíbí a chce ho používat, kdo jsi ty, abys to zakazoval nebo prohlašoval za hloupé? Btw. zajímalo by mě, jak by sis představoval, že zařídíš, aby v tom tvém univerzálním balíčkovacím systému stejném pro všechny šlo všechno z výše zmíněného.
Nepoužít něco, co existuje, není žádná ztráta cti a ani to nesouvisí se zdravým rozumem. Je to prostě rozhodnutí, že dotyčný se pokusí udělat něco lépe i za cenu toho, že to napíše from scratch.Jenze pokud ten dotycny neni schopen rozeznat kdy psat from scratch a kdy ne, tak to se zdravim rozumem zatracene souvisi... At si to priznate nebo ne, vzdycky tam hraje roli ten pocit typu "ja to udelam jinak a ja to udelam nejlip" a na muj vkus tu roli hraje prilis vyrazne. Takze mi tu prosim nevkladejte do ust, ze bych rad od zacatku mel jeden balickovaci system. Jde mi jen o rozvoj schopnosti rozpoznat kdy je potreba psat neco znova a kdy je dobre navazat. Tuhle schopnost mnoho lidi kolem Linuxu nema bud vubec nebo ji maji totalne zakrnelou.
Jenze problem je, ze udrzovat tenhle zivelny vyvoj nicici veskere zarodky unifikace do nekonecna uz po urcitem case prestane podavat vysledky, ktere to podavalo na zacatku... vy si fakt myslite, ze treba, rekneme, soucasny stav balickovacich systemu je tak spatny, ze zahodit vse soucasne a zase vymyslet neco uplne noveho prinese vice pozitiv nez ho proste zlepsovat inkrementalne?U KDE 4 se to ještě sneslo, když ho programátoři celé rozbili a teď to pomalu sestavují znovu. Spousta uživatelů zůstává u KDE 3.5, někdo přešel ke Gnome a ke KDE 4 se vrátí později (někdo třeba vůbec). Ovšem rozbít tímhle způsobem balíčkovače všech distribucí – to bychom jako na rok či dva přešli na jiné jádro a pár odvážlivců by si užívalo s balíčkovacím systémem napsaným od začátku? Nebo jak by to celé probíhalo? Vaše představa, že by se vymyslelo nějaké jednotné API, se kterým by stejně pracovaly všechny distribuce, mi také připadá trochu mimo. Vy prostě máte představu, že váš způsob užívání distribuce je ten nejlepší možný, a všichni by se mu měli přizpůsobit. Jenže tak to není, lidé mají na distribuce různé a vzájemně protikladné požadavky, takže to nejde spojit všechno do jednoho systému. Pokud vám vyhovuje způsob, jak je dělaný Mac OS, používejte Mac OS – nevím, proč by z linuxových distribucí měl být druhý Mac OS, evidentně jste výjimka, ostatní si nic takového nepřejí. Mimochodem, problémy se zpětnou kompatibilitou a se závislostmi v distribucích mají pouze podivně napsané programy, ty slušné programy takové problémy mít nemohou. Řešením je jedině opravovat ty programy, nějaké společné API pro všechny distribuce to nezachrání. A pokud autor vyrobí podivný buildovací systém pro svůj program, který má tendenci rozbíjet sám sebe a přilehlý vesmír, vyráběl by autor sám i stejně podivné univerzální balíčky. Takže byste zase měl buď životu nebezpečný balíček přímo od autora, nebo byste musel čekat, až vám váš distributor vydá opravený balíček.
Pokud vám vyhovuje způsob, jak je dělaný Mac OS, používejte Mac OS – nevím, proč by z linuxových distribucí měl být druhý Mac OS, evidentně jste výjimka, ostatní si nic takového nepřejí.Tak vyjimka samozrejme nejsem. Lidi, co prechazeji z Linuxu na OS X je cim dal vice a stejne tak tech, co je treba provozuji paralelne. Zeptejte se jich, jestli jim tam chybi balickovaci system (do jsou tam darwinports a Fink, to je fakt).
Mimochodem, problémy se zpětnou kompatibilitou a se závislostmi v distribucích mají pouze podivně napsané programy, ty slušné programy takové problémy mít nemohou.To je samozrejme blbost. Problem se zavilostmi muze mit jakykoliv SW, pokud to maintainer podela. Minimalne jedou se mi stalo, ze mi v Ubuntu instalace jednoho balicku rozhodila vse tak, ze neslo instalovat ani odinstalovat nic. Tohle se mi na Macu z principu stat nemuze.
Když chceš unifikaci, tak si vyber jednu velkou distribuci (ubuntu, suse) a té se drž. Na ostatní distra se můžeš dívat jako na jiné operační systémy (i když ne tak úplně -- budeš čerpat výhody z toho, že jsou kompatibilní a jednou napsaný program se dá, s větším či menším úsilím, provozovat i jinde).
A je k tomu nějaký důvod?K jednodnemu API? Tak to je snad evidentni, nebo ne? A k psani from scratch nejspis ne, to ja jsem uvadel protoze by jste psani from scrach obhajoval -- tak jenom ze kdyby chteli, tak at
K jednodnemu API? Tak to je snad evidentni, nebo ne?No zatím tady máme několik významných distribucí, u kterých se nezdá, že by jejich prioritou bylo jednotné API. A ani se nezdá, že by bylo nějak hodně lidí, co o něco takového stojí natolik, aby byli ochotni na tom dělat.
Mnoho jich v zajmu maximalni jednoduchosti tahne do systemu neco, co uz tam je. To je proste "cena" za to... A kdybyste udelal pruzkum mezi uzivateli OS X, zjistil byste, ze to nevadi temer nikomu -- ani technicky orientovanym uzivatelum, kteri presne vi o co jde. Ono to taky neni racionalni, to resit. Pri dnesnich cenach disku je proste par set mega navic naprosto irelevantnich, pokud jejich ztrata je vykoupena luxusni a primitivni spravou softwaru. Aplikace jsou proste (vice mene -- nejaka sada knihoven je vzdy sdilena) autonomni baliky a teckaNa tohle ještě musím zareagovat – to, čemu vy říkáte luxusní a jednoduchá správa softwaru ve skutečnosti není vůbec žádná správa softwaru. V linuxu když se najde chyba v
gzip
knihovně, stačí opravit tu a a je hotovo. Když si každý software spravuje své knihovny, musí to opravit autor každého programu, vydat nové verze, já si je musím nainstalovat. Když na počítači, kde mám jen IPv4, budu chtít přidat podporu pro IPv6, překompiluju knihovny síťování, a mám hotovo. A nebo můžu čekat, zda autor programu vydá verzi i s knihovnou podporující IPv6. Navíc v linuxu není problém mít víc verzí knihoven nainstalovaných najednou, a slušný program použije tu verzi, se kterou si rozumí. Problém budou mít jenom špatně sestavené programy, a ty nějaké jednotné API napříč distribucemi nezachrání – naopak to bude ještě horší, protože balíček nebude dodávat distributor, který může alespoň něco opravit, ale přímo autor, který maximálně zkazí ještě něco navíc.
Tak buďte spokojen, že jste našel systém, který vám vyhovuje, a nevnucujte ho ostatním. Ostatním třeba zase nevyhovuje takový systém správy SW, kde se musejí starat o každou jednotlivou aplikaci a její aktualizace.Me drtiva vetsina aplikaci po startu kontroluje aktualizace a kdyz jsou dostupne, tak mi to nahlasi. Hlaseni i nasledna aktualizace je resena pre unifikovane UI.
V Mac OS ten systém nevládne třeba proto, že si Apple nemůže dovolit spravovat centrální repository softwaru (stejně, jako si to nemůže dovolit Microsoft) – protože by je lidi sežrali, že chtějí ovládnout jejich počítače a trh se softwarem.I kdyby si to Apple dovolit mohl, tak by z balickovacich systemu nejspise prevzal jen tu vyhodu centralizovane spravy vsech programu pres jeden nastroj v systemu a systemu zavislosti by se vyhnul. Presne jako v AppStore pro iPhone.
Me drtiva vetsina aplikaci po startu kontroluje aktualizace a kdyz jsou dostupne, tak mi to nahlasi.Z toho bych byl štěstím bez sebe, že si to každá aplikace dělá po svém, při startu se zdržuje hledáním aktualizací (v horším případě se urazí, když není připojení do internetu). Nevidím jediný důvod, proč by měl třeba kancelářský balík nebo účetní software komunikovat přes internet. Při správě sítě, kde uživatelé nemají právo zapisovat do nainstalovaných programů, bych ty automatické aktualizace vyloženě miloval. Ale ono to ve většině aplikací jde určitě vypnout…
I kdyby si to Apple dovolit mohl, tak by z balickovacich systemu nejspise prevzal jen tu vyhodu centralizovane spravy vsech programu pres jeden nastroj v systemu a systemu zavislosti by se vyhnul. Presne jako v AppStore pro iPhone.Zrovna nedávno jsem instaloval dva programy do Windows. První si poručil Python 2.4 (v době, kdy autor vytvářel balíček, asi 2.5 ještě nebyla). Tak jsem mu ho sehnal. Pak si po spuštění poručil ještě další knihovnu, tak jsem mu ji také sehnal a doinstaloval, a tím to naštěstí skončilo. Druhý program mi na webu doporučovali stáhnout i se Sunovským JRE (jako bych jich na počítači měl málo, a jako bych – na rozdíl od toho instalačního balíčku – neměl nejnovější). Pak si to po spuštění poručilo nainstalovat ještě nějaké další knihovny. Proč by se o instalaci potřebných komponent měl postarat software, když to může dělat i uživatel s pomocí Google, že?
Z toho bych byl štěstím bez sebe, že si to každá aplikace dělá po svémMyslim, ze jsem jasne napsal, ze to nedela po svem. U vsech je to jedno a to same GUI, stejne se chovajici.
při startu se zdržuje hledáním aktualizacíNezdrzuje se vubec nicim, proste jako jednu z veci paralelne ucini jeden HTTP request a z jeho vysledku urci, jestli je nova verze nebo ne.
v horším případě se urazí, když není připojení do internetuTakovou aplikaci jsem tu jeste nemel.
Zrovna nedávno jsem instaloval dva programy do Windows. První si poručil Python 2.4 (v době, kdy autor vytvářel balíček, asi 2.5 ještě nebyla). Tak jsem mu ho sehnal. Pak si po spuštění poručil ještě další knihovnu, tak jsem mu ji také sehnal a doinstaloval, a tím to naštěstí skončilo.Python mam v systemu hned po instalaci OS.
Druhý program mi na webu doporučovali stáhnout i se Sunovským JRE (jako bych jich na počítači měl málo, a jako bych – na rozdíl od toho instalačního balíčku – neměl nejnovější).Javu mam v systemu hned po instalaci OS, oficialni s integracnimi knihovnami od Apple. Neargumentujte mi tu Windows a spravou SW v nich. Ja vim, ze je to system na houby. Proto ho taky nepouzivam
Myslim, ze jsem jasne napsal, ze to nedela po svem. U vsech je to jedno a to same GUI, stejne se chovajici.Kontrolu nové verze ale nedělá GUI.
Nezdrzuje se vubec nicim, proste jako jednu z veci paralelne ucini jeden HTTP request a z jeho vysledku urci, jestli je nova verze nebo ne.Některé aplikace to bohužel nedělají paralelně.
Python mam v systemu hned po instalaci OS. Javu mam v systemu hned po instalaci OS, oficialni s integracnimi knihovnami od Apple.Aha, takže závislost poskytovaná dodavatelem "distribuce". A já myslel, že jste proti závislostem.
Neargumentujte mi tu WindowsS tím, že by nějaký systém správy SW převládl na desktopu, jste začal vy. Pokud jste se chtěl bavit o tom, proč tento systém správy SW není použit na MacOS, je to jiná otázka.
Aha, takže závislost poskytovaná dodavatelem "distribuce". A já myslel, že jste proti závislostem.Ja myslim, ze jsem se nekolikrat vyjadril ve smyslu, ze by se mela stanovit urcita rozumna hranice s cim jeste vyvojar muze pocitat a co by si mel pritahnout sam. A presne tak to Mac OS X dela.
Možná, že kdyby sis zkusil Windows, tak bys zjistil, že to vlastně pomalejé je. Jinak bys byl asi jedne z milionu, komu jde rychleji KDE.
rikal jen vyzkouset kvuli rychlosti GUI, zatim jsem nevidel konfiguraci kde nebo gnome ktera by byla rychlejsi ze GUI windows.
Zajímavé, přesně před týdnem a půl jsem nainstaloval GNOME a bylo docela překvapení, že oproti plíživě zpomalujícímu KDE je to svižné a graficky to nebije do očí vlastní nevyladěností.
Souhlas. Včera jsem u toho strávil večer, povypínal animace, zapl režim omezených prostředků pro Gnome, nakešoval ikony a stejně je Gnome pomalý moloch. Všechno sice funguje rychle, ale překreslování obsahu okna (například při přepnutí ploch) je stále tregicky pomalé.
Grafika nVidia, ovladače 173 i 177 (distribuční v Ubuntu 8.10). Postupné překreslení oken v Gnome při přepnutí ploch je dost dobře postřehnutelné. Neříkám, že je to několika sekundový extrém, ale znát to je. A pokud je někdo zvyklý na rychlost KDE, dost to vytáčí.
Tak už si to konečně uvědomil i on, sláva
vyvojari tuhle revoluci neustaly.Tam mělo asi být "vývojářky neustály".
Jo, jasně, každej náhodnej kolemjdoucí tomu nejlíp rozumí, zatímco vývojáři dělají rozhodnutí podle toho co jim vyjde v kostkách nebo po patnácti pivech. Blá blá.
zatímco vývojáři dělají rozhodnutí podle toho co jim vyjde v kostkách nebo po patnácti pivech.pri KDE4 by som tým pivám v kombinácii s kockami aj veril...
No, pointa byla, že jsi stejně mimo, protože Linus říká něco docela jiného.
Pokud máš pocit, že KDE verze 3 je technicky nadčasově řešené, úžasné a skvělé, pak ti skutečně jen nemnoho brání ho používat třeba do skonání světa.
Práve o tom pochybujem, všetka pozornosť sa upriamuje na 4ku a mám obavy že 3ka prestane byť podporovaná (developermi okolo KDE3, Debianom, Slackwarom, atď. atď.), prestanú jej pridávať nové funkcie, opravovať chyby, nové programy budú iba pre 4ku a trojka bude rovnako podporovaná ako je teraz 2ka.pak ti skutečně jen nemnoho brání ho používat třeba do skonání světa.
Pár let docela jistě ještě ano. Jinak samozřejmě. Všichni píší aplikace pro verzi 4, jedině ty víš nejlíp, že ta třetí je tak skvělá, že jen pro ni je třeba psát i nadále, a všechny novinky čtvrté verze jsou katastrofa a mor. Popravdě, proč tě vůbec trápí práce těch ubožáků, však si všechno napíšeš sám lépe, ne?
Prekrúcaš moje slová a dávaš mi do úst niečo čo nevravím. Prácu ľudí okolo KDE si vážim akurát pochybujem o správnom smerovaní projektu. Ide mi hlavne o to že s KDE 3.5.10 prevadzkujem na P3, 733Mhz, 384M RAM bez 3D karty (Matrox Mystique G170). Je to až prekvapivo svižný desktop na písanie, kreslenie, browsovanie, maily a sem tam filmy (nieje to môj hlavný desktop ale používam ho iba keď som cez víkendy mimo domu). S KDE4 mi na tomto stroji treba meniť HW - a meniť HW kôli SW je iná blbosť - viď VISTA - nutnosť dokupovať RAM, CPU, VGA aby to stíhalo byť pekné... To je postavené na hlavu ...Pár let docela jistě ještě ano. Jinak samozřejmě. Všichni píší aplikace pro verzi 4, jedině ty víš nejlíp, že ta třetí je tak skvělá, že jen pro ni je třeba psát i nadále, a všechny novinky čtvrté verze jsou katastrofa a mor. Popravdě, proč tě vůbec trápí práce těch ubožáků, však si všechno napíšeš sám lépe, ne?
Postavené na hlavu je vybírat SW podle HW. Když používám počítač, zcela rozhodně není mým cílem dívat se na jednu konkrétní krabici a na ní dělat co mi dovolí, ale dělat co potřebuju, na krabici která těm potřebám odpovídá.
Jistě i KDE4 jde přizpůsobit slabšímu stroji, jenom nevím, proč by to někdo dělal ve chvíli kdy KDE 3.5 je stále ještě velmi aktuální a použitelné, a naopak KDE4 potřebuje ještě množství práce aby jenom na samotné fungování.
No tak pro mne KDE 3.5 není na nic, protože mě zajímají jen ty novinky v KDE4. Ale pokud někdo KDE 3 x let používal, nechápu proč by najednou nemohl. Pocit, že nové aplikace jsou už jenom KDE4 není objektivní problém.
Ale jinak vidím hafo distribucí s KDE 3.5, i podporované. Nechápu.
No tak pro mne KDE 3.5 není na nic, protože mě zajímají jen ty novinky v KDE4.jistě, třeba novinka, že v KDE4, narozdíl od KDE 3.5, nejde v konsoli poslat stejný vstup do více relací, ta mě tedy ohromně zajímá, jako konkrétní příklad brzdy mojí produktivity ...
Ale pokud někdo KDE 3 x let používal, nechápu proč by najednou nemohl.třeba protože bylo z distribuce (viz níže) vyhozeno (z větší části)?
Pocit, že nové aplikace jsou už jenom KDE4 není objektivní problém.až na to, že to není jenom pocit ... kromě toho, nejde jen o aplikace, jde o opravy chyb - ani ty už se jaksi moc nekonají, a to problém je
Ale jinak vidím hafo distribucí s KDE 3.5, i podporované. Nechápu.ó jistě, člověk si nevybírá distribuci podle ničeho jiného než podle verze jednoho z obsažených desktopových prostředí ...
Například nový vynikající Okular mi přijde skoro lepší než Evince, a to je novinka které se ty staré krámy z KDE 3 nemůžou rovnat ani kdybych se hrozně moc zfetoval a kdovíco.
No pokud si někdo vybere distribuci o které je známo, že podpora jedné verze končí nejpozději rok po jejím vydání a že KDE4 nejspíš zařadí ještě před 4.0 (což případ Fedory docela jistě je) tak já nevím čemu se diví.
No pokud si někdo vybere distribuci o které je známo, že podpora jedné verze končí nejpozději rok po jejím vydání a že KDE4 nejspíš zařadí ještě před 4.0 (což případ Fedory docela jistě je) tak já nevím čemu se diví.Myslím, že fakt, že člověk s @redhat.com si vybere Fedoru, zase tak zvláštní není
No to ale vůbec nic nemění na tom, že je pak zbytečné se divit, ovšem. Debian by si klidně mohl pořídit taky, žejo.
Myslím, že fakt, že člověk s @redhat.com si vybere Fedoru, zase tak zvláštní neníbingo
Například nový vynikající Okular mi přijde skoro lepší než Evince, a to je novinka které se ty staré krámy z KDE 3 nemůžou rovnat ani kdybych se hrozně moc zfetoval a kdovíco.Evince neznám, Okular používám akorát na prohlížení PDF, a tam oproti kpdf žádné převratné zlepšení nevidím ... ale to je celkem jedno, takových příkladů lze najít na obě strany spousty, já jsem pouze poukazoval na to, že jenom s těmi novými featurami si běžný uživatel nevystačí
No pokud si někdo vybere distribuci o které je známo, že podpora jedné verze končí nejpozději rok po jejím vydání a že KDE4 nejspíš zařadí ještě před 4.0 (což případ Fedory docela jistě je) tak já nevím čemu se diví.já se nedivím, já komentuju situaci (tedy divím se akorát KDE týmu, jaký paskvil jsou ochotni vydávat za hotový produkt)
Já zase podotýkám, že pro mne staré KDE nenabízí absolutně nic, všechno co tam je mají jinde funkčnější, hezčí, rychlejší nebo cokoliv jiného. KDE4 konečně má aspoň něco proč bych ho možná použil.
mají jinde funkčnější, hezčí, rychlejšíTak trochu mi to připomnělo Járu
Cizino, cizino, drahá a vzdálená, jak je mi těsná ta domácí halena. Jinde jsou krásnější, jinde jsou šťastnější, například v Japonsku, poznal jsem dvě gejši.
jistě, třeba novinka, že v KDE4, narozdíl od KDE 3.5, nejde v konsoli poslat stejný vstup do více relací, ta mě tedy ohromně zajímá, jako konkrétní příklad brzdy mojí produktivity ...V čem konkrétně je tam problém? Když jsem to zkoušel já, tak to fungovalo. Akorát jsem pro takovou věc nanašel využití.
Není až taková katastrofa když uživatelé vědí a říkají *co* chtějí (byť se to stává jen velmi zřídka, a ještě řídší je výskyt takových prohlášení která dávají smysl), ale je hrozné, když začnou říkat *jak* to chtějí. To pak vede do pekel.
KDE4 ma chybnu koncepciu zameriavajucu sa na krasu, efekty a somariny - namiesto aby sa dorabala KDE3, robili sa nove programy a pod. sa vsetko usilie developerov sustreduje na prechod svojich aplikacii na […] 4kovy humus.
Tohle je prakticky výhradně otázka „jak“. „Co“ ve skutečnosti neřeší skoro nikdo.
RHEL a podobní vám bude KDE 3 podporovat ještě jak dlouho…
A co teda vlastně chcete? KDE4 je špatné protože má novinky, staré KDE 3.10 je špatné, protože je nemá…
A co teda vlastně chcete? KDE4 je špatné protože má novinky, staré KDE 3.10 je špatné, protože je nemá…... a zlatá střední cesta neexistuje
uz to tu bylo, prudit s gramatikou na forech..ale preci jenom, ta i/y si zopakujte, neda se to cist-v tomhle vlakne skoro moda:p
Neřekl bych, že takové věci jako solid, akonadi, propracované notifiy jsou jen krása a efekty (samozřejmě že tam jsou taky).
Mě to rušilo (teď jedu na gnome) pouze zabíráním místa, žádné zastavení desktopu se nekonalo.
Ja neviem, ja to stale opakujem na tomto portale ako pokazeny gramofon - KDE4 ma chybnu koncepciu zameriavajucu sa na krasu, efekty a somariny
No a ja stále opakujem, že sa mýliš. Funkčnosť je vidieť už v niektorých aplikáciách a časom bude vidieť v celom KDE. Neskôr uznáš, že mám pravdu.
Už poľavilo. S najnovšími ovládačmi Nvidie to ide rýchlešie než 3.5.
Už poľavilo. S najnovšími ovládačmi Nvidie to ide rýchlešie než 3.5.není pravda - existuje netriviální množství protipříkladů ... jestli nevěříš, stav se k nám, jeden ti ukážu
problém je, že tvoje tvrzení, se kterým se dá souhlasit, nijak nepopírá tvrzení původní, takže jaksi nijak nedokazuješ, že se kolega mýlí - ano, časem bude nějaká funkčnost vidět, jak říkáš, jenomže to dohánění funkcionality KDE 3.5 se zatím táhne až do KDE 4.3 (viz release schedule a feature plan), a kdovíjak daleko se potáhne ještě potom, zatímco kdyby se nezaměřovali na krásu, efekty a hlouposti, jak říká kolega, tak by tu funkcionalitu už měli dávno naimplementovanouJa neviem, ja to stale opakujem na tomto portale ako pokazeny gramofon - KDE4 ma chybnu koncepciu zameriavajucu sa na krasu, efekty a somarinyNo a ja stále opakujem, že sa mýliš. Funkčnosť je vidieť už v niektorých aplikáciách a časom bude vidieť v celom KDE. Neskôr uznáš, že mám pravdu.
Mne osobne je jedno, kam sa ťahá doháňanie funkcionality. Verzia 3.5.10 mi stále funguje (aj s funkčnejšími aplikáciami z KDE4, napr. KMail, Konqueror).
Ja si vôbec nemyslím, že sa zameriavajú na efekty a krásu. Na to sa zameriava Pinheiro a spol., ktorý nevie programovať, takže keby nerobil ikony a wallpapery, tak aj tak by žiadnu funkcionalitu nenaprogramoval. Akonadi, Decibel, Dbus, Nepomuk, Phonon tiež nemajú nič spoločné s efektami a krásou, ale s funkcionalitou. Portovanie aplickácií z qt3 na qt4 tiež nemá nič spoločné s efektami a krásou.
BTW, čo si robil posledné dva roky? Už dávno si mohol tú funkcionalitu naimplementovať.
Ja si vôbec nemyslím, že sa zameriavajú na efekty a krásu.a co jiného je čtyřikrát přepsaná Plasma? co se týče ostatních technologií ... ne všichni se shodnou na tom, jak je to úžasné, skvělé a ospravedlňující zahození KDE3 (btw, DBus je KDE4-only projekt? odkdy?)
Na to sa zameriava Pinheiro a spol., ktorý nevie programovať, takže keby nerobil ikony a wallpapery, tak aj tak by žiadnu funkcionalitu nenaprogramoval.vs
BTW, čo si robil posledné dva roky? Už dávno si mohol tú funkcionalitu naimplementovať.^ asi tak ...
a co jiného je čtyřikrát přepsaná Plasma?
Ale veď Plasma je len malá časť z toho, na čom sa pracuje. Ľudia, čo robia khtml, PIM a ďalšie veci predsa nerobia na Plasme. Ani Robby Stephenson nerobí na Plasme, ale portuje Tellico. Keby sa spojili všetci, tí čo robia plasmu, akonadi, phonon, decibel, solid, nepomuk spojili a prepisovali Kicker, tak uznávam, že už by boli ďalej, ale stále nevidím, čo je z toho okrem plasmy zamerané na efekty a krásu.
co se týče ostatních technologií ... ne všichni se shodnou na tom, jak je to úžasné, skvělé a ospravedlňující zahození KDE3 (btw, DBus je KDE4-only projekt? odkdy?)
DBus nie je KDE4-only projekt, ale predsa vymieňali Dcop za DBus, takže aj to musel niekto naprogramovať, nie? To tiež nie sú efekty a krása.
to sice ano, ale pro interakci s uživatelem ta nejpodstatnějšía co jiného je čtyřikrát přepsaná Plasma?Ale veď Plasma je len malá časť z toho, na čom sa pracuje.
Ľudia, čo robia khtml,KHTML? - myslíš ten šmejd(*), co už se samotný ó velký Aaron těší, až ho zahodí? (*) to není můj názor, já mám khtml rád
Keby sa spojili všetci, tí čo robia plasmu, akonadi, phonon, decibel, solid, nepomuk spojili a prepisovali Kicker, tak uznávam, že už by boli ďalej, ale stále nevidím, čo je z toho okrem plasmy zamerané na efekty a krásu.například Phonon - to ovšem má být ta krása, která na první pohled není vidět, ta krásná programátorská záležitost další abstrakční vrstvy (o které se ovšem mnozí povolanější než já vyjadřují, že není tak úplně dobrý nápad ...) Decibel ... ono už je to použitelné? Nepomuk - IMO jen další zbytečná(**) kravina (**) rozuměj chápu, že někteří úchylové pro to mají využití, takže by mi nevadilo, když to bude, resp. byl bych rád, když to bude, přeju i ostatním uživatelům
DBus nie je KDE4-only projekt, ale predsa vymieňali Dcop za DBus, takže aj to musel niekto naprogramovať, nie? To tiež nie sú efekty a krása.aha ... no tak to jsi rovnou mohl vyjmenovat i portaci na Qt4
Mel spis vymenit distro nez DE. Myslim, ze treba v Debianu by se mu KDE3 urcite nerozbilo (mne v OS se take nerozbiji). Vzpominam si, ze o stale horsi kvalite Fedory se psalo nedavno i tady.
f10 je imho o hodně dál než fc4, pokud se bavíme o stabilitě apod.
No jistě, ty první selinuxové verze byly mor.
jj, ale je dobré mít na paměti, že díky nim je teď selinux tam kde je....
No, to jistě ano, ovšem používat takovou Fedoru 3 se zapnutým selinuxem nebyl prakticky možné. Dneska už si člověk může dokonce i dovolit mít zapnuté i jeho vynucování.
opravdu :)
btw šla, jen to občas nebylo nejjednodušší :P
desítku všichni do jednoho chválíTak mě z toho vynech. Já jsem Fedoru 10 zkoušel a je to nejhorší operační systém, co jsem kdy viděl od Windows 98. Totální katastrofa ve všech směrech.
Toto ještě k tomu mlžení u oSuSE :-P Jsem si jist, že toho najdete i víc...
https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=362541
I personally have sent three patches from Fedora/Red Hat developers in trying to get iFolder integrated into Fedora releases and have received no reply. 1
doporučují pročíst celý ten bug, táhne se to už víc jak rok a rozhodně to novellu dobré jméno nedělá...
Je fakt škoda, že budeme muset svobodu zase objevovat. Na duhou stranu unix měl vždycky smůlu na management...
Linus si imho nemůže dovolit používat debian, protože jako vývojář jádra potřebuje systém up to date.To není pravda. Pokud si v Debianu místo stable zvolíš unstable, dostaneš velmi aktuální a stabilní systém (s KDE 3.5). Pokud si zvolíš experimental, dostaneš ještě aktuálnější (momentálně tam je KDE 4.1.4).
fedora má už několik dní funkční kde 4.2.
Coz o to, Debian ma KDE 4.2 uz taky celkem dlouho (minimalne od beta verzi). Bohuzel se protahuje vydani Lennyho, takze KDE 4.1 nemuze byt v unstable a bety KDE 4.2 v experimentalu, kam by jinak patrila. Proto jsou vyvojove verze v repozitari (spravovanem normalne KDE tymem z Debianu) na kde42.debian.net.
Tohle honeni trik "ja mam novejsi verzi" je uz trochu ohrane, navic v tom Debian neprohrava tak, jak by si spousta lidi predstavovala (a nekteri, mam ten pocit, i prali :) ).
+1
Z PackageKitu jsem nadšený tak, že jsem si ho nainstaloval i do Ubuntu. Je to sice jen slabá útěcha za jednotný balíčkovací systém, ale lepší než nic a hlavně to přesně splňuje moje představy(a v některých ohledech snad i předčí), aneb kdybych to dělal já, tak bych to udělal nějak takto.
Formally, PackageKit is a D-Bus abstraction layer that allows the session user to manage packages in a secure way using a cross-distro, cross-architecture API.Uff, takze se nesnazili o neco tak nerealnyho jak jsem se bal. Ale je to jednotne API pro spravu balicku.
Přesně tak. Je to jen další vrstva, která ma naspodu různé backendy(APT,smart,yum,…viz.) a navrchu různé frontendy(gnome-packagekit, KPackageKit, Assasin pro OpenMoko, Webový plugin a nějakou CLI mrchu).
Pěkné, jen moc nechápu to in a secure way – jestliže je normálně bezpečnost řešena na úrovni souborů tak, že programy (/bin, /usr atd.) může přepisovat jen root, jak to bude řešeno zde?
Řeší se to přes PolicyKit(věřím, že to bude zas nějaké RedHatí udělátko). Uživatel může normálně pracovat, označovat, odznačovat a když dá něco nainstalovat a nebo update, tak se balíčky stáhnou a až když se má zapisovat do míst kam normální uživatel nemá pravomoc vstupovat si to vyžádá heslo. Jak přesně to funguje nevím, ale je tam o tom něco psáno. Mně osobně se na tom celém líbí ta idea centrálního démona a fronty akcí. Bohužel mi to v Ubuntu nefunguje kvůli jednomu bugu, ale ten už byl uzavřen a opraven, takže čekám jen na update.
No vypadá to lákavě, ale šlo mi o to, aby se bezpečnost, která byla do té doby deklarativní (práva k souborům), nezměnila v bezpečnost nabastlenou někam do kódu, kdy (alespoň část) démona běží pod rootem a programově rozhoduje, které požadavky pustí a které ne.
No bohužel. Všechno nemůže být dokonalé na první pokus.
Na druhou stranu se PolicyKit používá už nějakou dobu v Ubuntu, Fedoře a OpenSuSE(z.B. vím, že tlačítko Odemknout se tam už nějakou dobu válí), takže PackageKit nezavádí žádnou novinku.
šlo mi o to, aby se bezpečnost, která byla do té doby deklarativní (práva k souborům), nezměnila v bezpečnost nabastlenou někam do kóduThe ACL is Dead!
Na video jsem nekoukal, ale ACL je taky deklarativní.
No ony některá jádra se taky dají používat až ve verzích X.X.X.5 a více, hold velké změny vždy způsobí velké problémy.
Podle mě většina lidí ocení KDE4 až tak za rok až dva, ale z dlouhodobého hlediska je určitě revoluční skok lepší než pomalé úpravy. Sice uživatel musí nějaký ten rok trpět než se vychytají všechny mouchy, ale není možné zůstávat u jedné koncepce do konce věků. Systémy se přece jenom vyvíjí a jestli chce linux aspon trošku konkurovat MacOS nebo Win7 tak to nějaký ten skok vpřed chtělo. Gnome ať si klidně hnije dál.
To je největší výhoda linuxu když se ti něco nelíbí tak není problém si nainstalovat jiné grafické rozhraní.
ano je to tak, ale zkus se zeptat, proč tomu tak je? odpovědi jsou myslím zjevné a je hloupé nadávat na vývojáře, pokud nejsme sami zdatnýma vývojářema...(třeba kernelu :-P)
jako ostatně vždycky... :)
Ja puzivam Vistu ktora je lepsia nez tie OSS sracky :)
Mám to za 2 303 Kč s DPH, lamko. A bez trápení. Ale většina studentů z abc na to asi nemá.
OEM?? Jo tak to si uží!! Neni náhodou vázená na hardware??
sklamem ta, ale aj Fedora sa (samozrejme) da pouzivat s KDE rady 3.x (aj posledna, 10-ta)
Něco mi to připomíná.
Já z toho jsem hlavně na prášky, když mi pod rukama tuhne Outlook nebo i standardní dialogy systému, Word si dělá, co chce, ribbony to nezachrání a další windowsovské radosti. Pak si vždycky víc vážím, že můžu používat ty OSS sra*ky.
Do outlooku mi chodí týdenní zprávy o tom, jak je naše firma skvělá a pak taky firemní bazar (lidi prodávají štěňata, ojeté gumy a tak), tak ho mám puštěný prakticky pořád – ale už jsem si zvykl, že je to taková tahová strategie: nejdřív hraju já, na něco kliknu, pak má outlook pár minut na přemýšlení a pak hraje on, třeba zobrazí okno s e-mailem, nebo zprávu, že se nejde připojit k exchange serveru nebo něco takového
Tak me dostal aseigo v jeho blogu, kdy vsechno svedl na Fedoru, ze co si to dovolila prejit na KDE 4.0. Pricemz to byl upstream, kdo vydal 4.0 s tim, ze to vydava uz ted, kvuli tomu, aby to lidi mohli od zacatku vyvoje pouzivat! Protoze je to opensource! Diky odezve uzivatelu na to co se jim libilo/nelibilo ted 4.2 bude celkem fajn release! Diky tomu, ze se dostalo tak brzo mezi lidi, tak zacala vznikat kupa KDE 4 aplikaci! KDE je komunitni projekt - do komunity patri i uzivatel a ceka se, ze se ozve, byt i negativnim komentarem. Muze se samozrejme uzavrit, jednou za pet let se muze vydat nova verze, s tim, ze se rekne, ze obsahuje vse co urcite uzivatele chteji, bez toho, aby do toho mohli promluvit! Ale to si pak muzou nainstalovat trebas jine operacni systemy!
Tak me dostal aseigo v jeho blogu, kdy vsechno svedl na Fedoru, ze co si to dovolila prejit na KDE 4.0. Pricemz to byl upstream, kdo vydal 4.0 s tim, ze to vydava uz ted, kvuli tomu, aby to lidi mohli od zacatku vyvoje pouzivat!MEGALOL
Áááááh, tak tohle se jde zapít, dámy a pánové.
Doufám, že si, někteří soudruzi, pamatujete, jak jste Linuse používali jako klacek na GNOME. Teď ale ten klacek beru do ruky já a budu vás tak tři roky bít, těšte se.
Mělo by se to promítnout do análů na Gnome-cesko. A nebo rovnou do motta. Něco jako:
GNOME! - Desktop, který používá i samotný Linus
Do análů se to asi nepromítne, ale už píšu kapitolu do zpravodajství.
Freshmouse uz si do análu strčil kde-co. Vejde se mu tam tedy i celé Gnome s Linusem
Jo, taky bych to nechtěl zakřiknout.
Na druhou stranu pochybuju, že by Linus patřil k "turistům", kteří prostředí mění každý týden. Myslím, že pokud se opravdu rozhodl GNOME používat (článek jsem ještě nečetl), tak minimálně půl roku, rok nebude o další změně ani přemýšlet.
Proste pouziva Fedoru a tam je z velkych DE jenom KDE4 a GNOME a pak dalsi light weight. Cili, KDE 4.0 stala fakt za prd. To, ze tak brzo vyhodili KDE3 z Fedory je podle mne jednoznacne chyba.
No, a kdyz 4.0 stala za prd, je jasne ze prejde jinam. Proste nemel na vyber.
Jsem tedy toho nazoru, ze hned jak Linus usoudi, ze je KDE4 OK, tak se k nemu zase vrati.
Do jiste miry tedy mas pravdu. Mozna neprejde hned, ale ne z duvodu, ze by se mu nechtelo menit DE ale spis az uzna KDE za pro nej pouzitelne.
To, ze tak brzo vyhodili KDE3 z Fedory je podle mne jednoznacne chyba.
IMHO je potřeba se zbavit KDE 3 co nejdříve – ne že by bylo špatné, ale pokud bude žít současně s KDE 4, bude se na něj stále plýtvat energie, která je potřeba pro KDE 4 → pokud by se tak dělo, měli bychom jedno technologicky zaostalé KDE bez budoucnosti a jedno KDE s velkými nedodělky, které by bránily jeho používání.
To jedno "technicky zaostalé" (čím? tím že tam nejdou super-duper krávoviny, o které dost lidí beztak nestojí?)
Zaostalé v tom smyslu, že dnes nemá smysl stavět na Qt3, když máme Qt4.
srovnej počet zápisků "odcházím od KDE, protože se mi nelíbí KDE4" s "KDE4 se mi líbí tak, že přecházím na KDE"
Ze začátku se objevovalo dost reakcí gnomařů, kteří KDE 4 chválili. Takže KDE 4 je dost dobré i pro ně, resp. ta vize, kterou je potřeba ještě trochu dotáhnout. Pak přišlo zklamání, kdy lidé nekoukali jen na ukázky obrazovek a videa, ale pustili si KDE na svém počítači. To se týkalo hlavně verze 4.0, od té doby je to ale už jen lepší a lepší. Na KDE 4.1 můžu kritizovat jen pár kosmetických věcí a KDE 4.2 bude super
Přijde mi to, jako kdybys chtěl vyvinout nové úžasné jádro* místo toho linuxového, ale vlastně bys o tom pořád jen mluvil, protože většina lidí by stále používala linux a vývojáři by radši vylepšovali jej, místo aby psali nové jádro.
*) ne že bych narážel na něco konkrétního
Zaostalé v tom smyslu, že dnes nemá smysl stavět na Qt3, když máme Qt4.Což nicméně neznamená, že nelze KDE3 vyvinout do KDE4 evolucí. Já taky používám KDE3 a přitom některé programy běží s Qt4.
Na KDE 4.1 můžu kritizovat jen pár kosmetických věcí a KDE 4.2 bude superNevím, pokaždé, když vyšlo LiveCD s KDE4, jsem ho stáhl a zkusil si hrát s panelem. Test - zkusit zapnout schovávání. Výsledek - nejde. Důsledek - čekám na další verzi a žádný pokus o přechod nebude. (Tím neříkám, že kdyby to šlo, tak přejdu, testoval bych další věci, většinou "Jak vypnout ...")
Ze začátku se objevovalo dost reakcí gnomařů, kteří KDE 4 chválili. Takže KDE 4 je dost dobré i pro ně, resp. ta vize, kterou je potřeba ještě trochu dotáhnout.Jaká vize? Že KDE4 bude stejně použitelné jako GNOME? No pěkně děkuju, já bych radši, kdyby bylo KDE použitelné jako KDE.
Přijde mi to, jako kdybys chtěl vyvinout nové úžasné jádro* místo toho linuxového, ale vlastně bys o tom pořád jen mluvil, protože většina lidí by stále používala linux a vývojáři by radši vylepšovali jej, místo aby psali nové jádro.Protože to je přístup který funguje. Zatímco drtivá většina pokusů o "uděláme revoluci" v open source končí neúspěchem, evoluční vývoj se nakonec dostane k revolučnímu výsledku. (Proto bych nikdy nechtěl vyvinout nové úžasné jádro bez armády placených vývojářů za zády. A tak to nemusí být jistý úspěch.)
> KDE 4.0 ktoré je fakt hrozné, na tom sa zhodnú asi všetci
Všetci asi nie.
Vzpomínám si, jak to (4.0) tady někteří děsně hájili, že sice to má několik drobných chybiček, ale v KDE 4.0.0.0.0.0.0.1 to už bude hrozně fajn a celá ta "revoluce" bude úspěšná.
Myš rohlíkem neopiješ. Ta je tvrdá a neústupná a Linusova slova se už navždy zapsala do historie a do myší paměti.
pri ďalšej verzii Fedory v ktorej bude 4.2 bude možno späť
Proč Fedory? Jestli v další verzi KDE bude, to něco zázračného a tajemného, co už konečně donutí uřvané uživatele KDE být potichu se dozvíme už za pár dnů nebo ať jsem přesnější 2 days until the impossible. Viz. ten banner na Kde.org(Perfektní hlášky). Už si pomalu si připadám jak s poruchou osobnosti(nebo snad s poruchou DE?), když neheiluju za lepší zítřky KDE.
BTW:Doufám, že to snad nikdo nebere vážně, teda krom těch, kterým už bohužel není pomoci.
Náhodou, ty hlášky jsou bezva Na KDE 4.2 se moc těším.
Cesta zpátky není, KDE 3.5 má smysl už jen jako hezká vzpomínka.
Kdo chce přejít ke Gnome, tak ať – je fajn, když tu je konkurence. Ale KDE je stejně lepší :-P
Náhodou, ty hlášky jsou bezva
Jasně, já jen nepochopil na jakou Next generation technology se to furt čeká, protože komu prostě není radno…toho KDE 4.2 určitě nezachrání.
Ale KDE je stejně lepší :-P
Furt jak malí haranti. Ale kdyby se náhodou maminka ptala tak ti hnusní a podlí KDEčkaři si začali…to aby bylo jasno.
pri ďalšej verzii Fedory v ktorej bude 4.2KDE 4.2 vyjde téměř jistě jako update i do již vydaných verzí Fedory. Nebude třeba čekat na F11.
KDE 4.2 vyjde téměř jistě jako update i do již vydaných verzí Fedory. Nebude třeba čekat na F11.téměř jistě? - jestli se chystá nějakej atentát na KDE tým, tak řekni, ať se včas schovám a nepřipletu do rány
Neni trebas cekat na novou verzi - bude v 9, 10 za cca dva-tri tydny jako update. Uz na tom delame. Do 11 alpha to asi stihla jen RC.
To je zase povyku. Sám se mu nedivím, KDE4 mi taky nesedlo. Gnome mi ale nesedlo o mnoho víc, tak jsem zakotvil u WindowMakeru... Snad bude rok 2009 pro KDE4 rokem plným změn k dobrému... :))
Třeba ve zmiňované Fedoře již KDE3 není. V novém OpenSuSE by taky již být nemělo (pokud se nemýlím). Takže v případě, že uživatel nechce měnit distribuci nebo si KDE3 poskládat sám, nemá moc na vybranou.
Mylis se. V openSUSE KDE3 je. Jenom neni k disposici pri vyberu desktopu. Musis vlezt do detailu a tam vybrat patricne baliky. V dalsim openSUSE uz nebude.
Minimalne jeste v Debianu je. V Gentoo je pry taky a v Archu jako KDE-legacy je taky. Jak jsou na tom mensi distra nevim.
Špatně jsem se vyjádřil - novým OpenSuSE jsem myslel právě následující verzi.
V dalsim openSUSE uz nebude.
Ale bude v remasterech, pokud bude potřeba (jako vyšel remaster 11.1 s KDE 3 jako výchozím DE) (teda aspoň doufám).
No vidite. A pak ze je Tomes, odpocivej v pokoji, nejaky flamer. Torvaldsovi staci jedna veta a Vy uz tu jedete prumernym vykonem 160 prispevku za pul dne. Docela sila :-P
Jak by sis takové navázání představoval? Přepsat všechno na Qt4 (což znamená spoustu práce bez nějakého pozitivního výsledku pro uživatele) a pak teprve začít pracovat na nové architektuře a nových subsystémech…?
Přepsat všechno na Qt4 (což znamená spoustu práce bez nějakého pozitivního výsledku pro uživatele)Jako by se to beztak nemuselo udělat. Nebo snad někdo začal tím, že programy přepsal od základu? Jestli jo, tak mi řekněte, abych věděl, čemu se vyhýbat.
S tím, že je Linus pragmatik, souhlasím a připojuju se k sympatiím. Nicméně nejvíc se to projevuje v jeho postoji k proprietárnímu softwaru. Stačí se podívat kolem -- blbců, kterým stačí, že je něco "free" (schválně jsem to napsal anglicky, hádejte proč), ale je jim už úplně jedno, co to umí, je dost.
Já bych chtěl autorům KDE 4 poděkovat za všechnu tu práci, kterou dělají a jejíž výsledky můžeme zadarmo využívat. Fakt mě mrzí, kolik nevděčných parchantů tady plive na cizí dílo. Máte možnost používat 3.5.10, je to teprve 1/2 roku starý. A že přešel (pravděpodobně na čas) Linus? No to mě opravdu trápí :) Nároky na desktop jsou tak individuání, že to pro mě neznamená vůbec nic. Až přejde amarok, krusader, ... atd, tak mi dejte vědět. To bude teprve známka, že se něco děje. Do té doby jsem uplně v klidu a těším se na prostředí, které bude mít důležité a potřebné změny za sebou.
Já bych chtěl autorům KDE 4 poděkovat za všechnu tu práci, kterou dělají a jejíž výsledky můžeme zadarmo využívat. Fakt mě mrzí, kolik nevděčných parchantů tady plive na cizí dílo.Jasne, je to zadarmo, tak zadnou kritiku!
Přesně tak. Když je něco "free" (viz výše), tak je to prostě Nejlepší a kdo tuto Víru nešíří, ten je nevděčný parchant, kterému by měli dát přinejlepším pěstí.
Vůbec nechápu, kde se tyto pomatené názory berou, že když je něco "free", tak je to mimo trh... Ať změní licenci, když jim to vadí. A bude.
no já si teda kritiku představuju jinak, ne jako blbý tlachání pod zprávičkou na téměř bezvýznamným serveru kdesi v čechách, dokola neustálým kvičením ať se radši pokračuje dál na kde3, že revoluce je nepřípustná a že odcházím ke gnome atd. plácalové.
Pěkně jste si vytrhnul jen to, co se Vám hodilo. Co ta věta o KDE 3.5.10 za tím? Já taky často kritizuju, ale nechápu tady ten zástup lidí, kteří si nahodí KDE 4, o kterém každý ví, že ještě nemá všechny možnosti jako KDE 3.5, ještě nejsou převedeny všechny aplikace atd a pak tu brečí. Co vás tak strašně nutilo upgradovat? To neumíte najet LiveCD, abyste se před instalací podívali, jak to s KDE 4 vypadá? V neděli jsem tátovi dával ještě 3.5.10, na KDE 4 ho přehodím pravděpodobně po vydání 4.3 - nikdo mi u hlavy pistoli nedržel a nenutil mě mu dávat 4ku.
tak nějak :-/ ... ale těší mě, že tam dal to "cizí", tudíž se nemůžu cítit dotčen těmi "nevděčnými parchanty", neb KDE je i moje dílo (pravda, těch pár mých commitů to nijak nevytrhlo :-/)Já bych chtěl autorům KDE 4 poděkovat za všechnu tu práci, kterou dělají a jejíž výsledky můžeme zadarmo využívat. Fakt mě mrzí, kolik nevděčných parchantů tady plive na cizí dílo.Jasne, je to zadarmo, tak zadnou kritiku!
Zajímavé, jak mohou 3 řádky textu (u mě) vygenerovat tolik řádků v diskuzi...
Souhlasim, KDE 4.x je vice nez katastrofa :( To proste neni na praci - mozna pro otrle, ale s KDE 3.5 to jde mnohem lepe. Pokud chce nekdo vyjadrit svuj rozdilny nazor, at si pripravi odpoved na par otazek:
1) jak na plose vytvorim soubor (treba textovy - ne hnusny widget na 10kliknuti, ale na 2 jako v 3.5ce)
2) proc se mi 7 z deviti ikon v trayi chova podivne? (spatne se zobrazuji, kazdou chvili nektera uplne zcerna)
3) jak si mohu seradit ikony v polozce Favorites v Application Launcheru?
4) tech veci je mnohem vice, jen si ted na vsechny nevzpomenu...
Chapu, ze mnohe odpovedi budou inklinovat k: "lokalni problem", "problem meho nastaveni" - zeptam se tedy, "proc s KDE 3.5 tyto problemy nebyly? (je 4ka jen nedodelek? - jak tedy ziskam vyse zminene potrebne??) - dost mozna, ze se to casem zmeni, ale cele ovladani je nyni traga - na praci to neni.....
Pokud chce nekdo vyjadrit svuj rozdilny nazor, at si pripravi odpoved na par otazek: 1) jak na plose vytvorim soubor (treba textovy - ne hnusny widget na 10kliknuti, ale na 2 jako v 3.5ce)
http://www.kubuntu.org/news/kde-4.2-rc1
Ja som podla toho updatol a system to zvladol v pohode, ziadne vedlajsie ucinky typu rozbite distro.Supr, how easy - mam KDE 4.1 ;) ale to neni podstatne, dulezite je, ze existuje reseni. Nicmene nejsem spokojen s resenim ohledne plochy widgetu - NEMAM ve 4.1 Desktop Activity - pouzivam Folder view widget, ale to je uboha nahrazka :(
ano zastupce z menu lze - nicmene tyto vsechny features jsou tak trosku pravou rukou za levym uchem ne? ANO! KDE 3.5 na vecne casy!
(ale trebas se to casem zlepsi, nicmene ja potrebuji pracovat ted ne za rok) :(
(ale trebas se to casem zlepsi, nicmene ja potrebuji pracovat ted ne za rok)Tak pracuj na KDE 3.5
3) jak si mohu seradit ikony v polozce Favorites v Application Launcheru?Okrem sort alphabetically sa to dá usporiadať aj myšou tak ako potrebuješ.