Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
integracia s kompilatormi, debuggermi, version control systemami, bezchybne zvyraznovanie...
U zminky o zvyraznovani bych vypustil slovo "bezchybne", nebot alespon ja jsem mel zvlaste u slozitejsich kodu v PERLu se zvyraznovanim dost vyrazne problemy.
emacs sa da len milovat alebo (iracionalne) nenavidiet :)
S tou iracionalitou by se taktez dalo polemizovat. Pokud vam emacs nedovoli udelat to k cemu byste ocekaval, ze bude slouzit - editaci textoveho souboru - tak vam samozrejme zbyva jen ta druha moznost. Emacs lze dle meho nazoru uspesne pouzivat pouze lokalne a na male soubory. Na vi/vim jsem presel v okamziku kdy jsem potreboval na vzdalene masine editovat vetsi soubor (>100 MB). Navic na vsech systemech najdete nejaky ten klon editoru vi...
bohužiaľ, neviem vám iné doporučiť, niečo, čo by ma uspokojilo, som doteraz nenašiel.
môj prechod z vi na emacs bolo pár rokov hľadania podobného návodu, rezignácia, objavenie viper (emulácia vi v emacse), insštalácia emacs, viper level 3, a skúšať, čo ten moloch ponúka a dokáže.
Emacs umi emulovat vi? Tak to bych rad vedel, kde a jak v zapnu alespon nasledujici moznosti
Turbo? Nebo bp? 7.0?
Těch IDE pro python je hodně a jsou si potobné a je jedno jestli je to eric nebo spe nebo cokoliv jiného. Vždycky je to editor, shell, class tree a pár dalších blbostí, které stejně nevyužiji. Já bych ocenil například skriptovatelnost, kvalitní správu projektů a velký stupeň přizpůsobitelnosti. A taky code folding by se hodil...Pripadne mi, zes v zivote nezkousel PyDev v Eclipse. Eclipse je podle me nejlepsi multi-language IDE pokud jde o spravu projektu, to je jedna z jeho nejvetsich deviz. Code folding ma snad kazdy IDE.
i nez eclipse s PydevV cem?
Většinou Kate, občas mcedit, takže jiné.
Programuji (snazim se o to) v C/C++, Python, Perl, SQL
Solaris 9,10 > Sun Studio 11, Solaris compiler. Solaris 2.3, 2.5.1, 2.6 > nedit, gcc, gdb. Linux > Kdevelop (C/C++ s Qt, Python s Qt), Eclipse. Pro python Eric4 ve win i lin. Na Win eclipse (C/C++, Python). Kate pro SQL, Perl
vi(1)
Tiskni
Sdílej: