Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
KDE 4.3.0
již používám, spokojenost |
|
32% (417) |
jde to, ale dře to |
|
3% (43) |
zkusil jsem, nic pro mě |
|
4% (48) |
dám mu šanci |
|
12% (160) |
s KDE 4 jsem skončil |
|
4% (49) |
ještě zůstávám s 3.x |
|
13% (170) |
vůbec mě nezajímá |
|
31% (406) |
Celkem 1293 hlasů
Vytvořeno: 5.8.2009 19:11
Tiskni
Sdílej:
Jasně, že byli. Po kom by tam zůstali ty šlápoty? (Pravda, nedíval jsem se)
Slapoty tam mohly udelat automaticke sondy ;) Jinak ja samozrejme na tuhle konspiracni teorii neverim.
To já mám KDE 4.2 a pokukuji po KDE 4.3, ještě nevím, jestli počkám, až bude v mém distru oficiálně, nebo si ho tam dotáhnu z launchpadu.
Neřeknu. Existuje. Stranu svobodných občanů. Příliš jednostranná. Byli. Americké tajné služby o něm věděly, ale neoraganizovaly ho.
Děkuji za optání
Dám mu šanci...
Hovno mu dam, ne sanci!
To zní moc pesimisticky – já na KDE 4.3 přejdu a rád, ne že mu jen dám šanci, ale otázka je kdy…
To by me zajimalo co je to za distribuci, ze jeste nemate baliky kdyz i v Debianu uz jsou.
Praveze v testingu nie su. Iba v unstable.
Na jednom stroji mám testing, na druhém unstable. U obou jsem provedl upgrade, po upgradu byl KDE 4.3 jen na stroji s unstablem
Třeba Fedoru? :) Možná skoro jakoukoliv distribuci, pokud člověk nepoužívá neoficiální/netesting/.. repozitáře.
V offic repozitářích Fedory? To se mi nějak nezdá, tak možná Fedory 12 =)
Aha, no když si to tak pročítám znovu, tak sme se asi bavili každý o něčem jiném, hlavně že sme si to ujasnili :D
a hlavně mi zase/pořád v Qt4 aplikacích nefungují mrtvé klávesy tak, jak by měly.
Co to znamená? Žádných problémů s mrtvými klávesami jsem si nevšiml.
Aha, tak s tímhle jsem se setkal jen u Psi. Divné je, že to funguje, pak najednou přestane a po restartu psi to je zase v pořádku. Bohužel jsem nevypozoroval kdy to vzniká
Co se mi na KDE 4.3 zamlouva je samostatny workspace s dashboardy jako v OSX. Konecne. To mi chybelo.
Ako to vlastne funguje? Zatiaľ som to neskúšal, takže neviem, čo od toho mám očakávať a čo s tým.
Funguje to naprosto stejně jako v OSX. Volba pro oddělené dashboardy je schovaná v ikonce v horním rohu. Kliknete na ikonku a dáte Zoom out. Poté configure workspace a zaškrtnete separate dashboards nebo tak nějak. Poté to stačí použít.
Výchozí klávesovou zkratkou pro dashboardy je Ctrl+F12 (doporučuji změnit jen na F12 ), tam pak přidáte widgety. Po druhém zmáčknutí F12 pak dashboard workspace zmizí i s widgety. A mate krásně čistou plochu. Kdykoliv se můžete na dashboardy s widgety vrátit stiknutím F12 - nemusíte tak minimalizovat žádné otevřené okna na ploše, aby ste viděl na widgety. Dle mého názoru, velmi užitečné.
Aha, takže plocha je oddelená od dashboardu a môžem mať widgety na ploche, ktoré vidím a iné v dashboarde, ktoré sú schované. To je dobré, to využijem. A koľko ich takto môžem mať? Jeden alebo aj viac?
nechavam ctrl-f12. na f12 mam yakuake :)
KDE 4.2 som skusal ka kubuntu 9.04... vdaka tomu som presiel na E17 a viac ma KDE netrapi.. netvrdim ze je zly ale mne proste vobec nesadol..
Chcem opraviť to aby to fungovalo tak ako predtým a aby to vyzeralo tak ako zvyšok prostredia (plasmu na začiaku killujem, desktop a panel si vykresľujem sám). A hlavný problém je nesprávne poradie zobrazovaných položiek (pozeral som na zdrojové kódy, zatiaľ som chybu nenašiel, asi sa budem musieť trochu pohrať so zdrojákmi, pridať pár výpisov, ebuild compile, ebuild install, urobiť patch nech to má aspoň také poradie ako má mať).
Okrem toho čo je na tej plasme také skvelé. To musím kvôli tomu, že chcem desktop vyzerajúci ako zvyšok systému (ten istý štýl) písať vlastnú tému, všetko renderovať cez svg, na pozadí mať štandardný widget s pomalým double bufferingom, 10x vyššou réžiou než desktop, ktorý bežne používam (áno na desktope nemám žiadnu ikonu, vlastne to ani neumožňuje a páči sa mi to, nechcem na desktope nič okrem pozadia).
KWin mám rád a považujem ho za najlepšieho správcu okien v Linuxe. Nemožnosť používať kwin bez plasmy, alebo nebodaj KDE aplikácie bez plasmy je podľa mňa totálna kravina. V KDE 3 nie je najmenší problém používať kwin, kdesktop, kicker ... mimo KDE, alebo KDE bez týchto súčastí a nie je s tým najmenší problém. Prečo by KDE 4 malo byť iné? Prinesie mi tá integrácia niečo okrem spomalenia, omaľoánok, o ktoré nestojím ... ?
KDE 3.5.10 a neni se kam hnat, vsechno slape jak ma, jsem s tim max. spokojenej, naposledy jsem zkousel 4.2.96, ale jo neda se rict, ze by se to nejak casem nestabilizovalo, IMO bych rekl, ze cas KDE4 jeste prijde. Bylo dost zasadni chybou, ze to mainstreamova distra zacala pouzivat ve velmi ranne fazy, dost lidi to pobourilo, nektere to poslalo smerem ke GTK a GNOME a dalsi (jako ja) stale vyckavaji.
Kazdopadne vyvojarum vsechna cest.
Já ti nevím, tenhle týden u mě převládá chromium jak doma, tak v práci a jsem nadmíru spokojen (až na absenci rss, gest myší a možnosti blokovat obsah na stránkách > blikající reklamy uprostřed článků apod.) jede absolutně spolehlivě a taky přece WebKit.
Tak to vyznělo, jako by za to mohl WebKit
Chromiu se to asi povedlo slepit kanagonem, fičí skvěle =) Teď sem sice brouzdal v bugzille Gajimu a vytuhlo to, ale vypadá to na chybu na straně sajt Gajimu.. doufám =)
Já bych řekl asi takto:
4.0 - úlet mimo realitu
4.1 - základy funkce, padající
4.2 - doplnění funkci padající
4.3 - skoro dobrý, zatím nepadající (3 dny)
ještě zůstávám s 3.xa
vůbec mě nezajímáAž nebude zbytí KDE 3.5.10 přejdu na něco ve stylu fluxboxu.
Chybi mi tam moznost "Zajima mne, ale jeste si pockam na lepsi verzi - zatim zustavam u jineho DE.".
4.3 je již dobré, ale na 3.5 to stále nemá. S podporou 2 monitorů stále nepohli. Stále je to v tomto ohledu bída.
A co vám na podpoře 2 monitorů vadí? Mě to funguje v pohodě od verze 4.1
používám plochu přes 2 monitory. Teprve nedavno zprovoznili presun plasmy mezi monitory. Nekteré fce jdou delat jen na jednom monitoru. Ukladat soubory jde jen na jeden monitor. Kdyz chci soubor presunout na jiny monitor, tak mi to jen vytvori odkaz. Proste to neni jednolita plocha, ale 2 vzajemne nekompatibilni plochy.
PS: kdyz jsem psal o monitorech, myslel jsem ti praci s plochou.
To je divné, přesuny mezi plochami mi fungují bez problémů myslím od 4.2svn verze. To, že se vytvoří odkaz je buď normální, pokud je typ aktivity "pracovní plocha" a nebo dost divné pokud je to "pohled na složku" nebo pokud to nahráváte do widgetu "pohled na složku". Máte doufám typ obou ploch (aktivit) nastavený na stejný třeba ten "pohled na složku"?
Jinak abych nebyl moc optimistický tam přidám jeden svůj bug. Když najedu v kde4.3 na složku zobrazenou v widgetu "pohled na složku" tak se otevře okénko s obsahem této složky, na jednom monitoru to je v pořádku, ale na 2. se to zobrazí na tom 1. monitoru. Hlásím to už od verze 4.3rc1 a pořád nic, jenom tam přibývají hlášení, že někdo nahlásil duplikát této chyby. Bohužel dualhead byl vždycky víc zabugovaný, protože to asi moc hlavních vývojářů plasmy nepoužívá :(
měl jsem jeden monitor nastavebý jako "Pracovní placha", ale po přepnutí na "Pohled na složku vidím na obou monitorech ty stejné soubory (jsou dvakrát) a při přesunu na druhý monitor se mne pta zda chci kopírova - přesunout - vytvořit odkaz.
Dát si pozadí plochy přes oba monitory je taky neproveditelné
A co mam dat, kdyz mam "jen" KDE 4.2" ?
Zustavam u 3.5, nejak me nic nenuti k prechazeni kamkoliv...
Podařilo se někomu v KDE 4 (jedno která verze) rozchodit Odkaz na NFS zařízení? Vytvořím odkaz, vyberu zařízení z fstab a když ho chci přimountovat, tak mě KDE pošle do háje:
Není možné připojit zařízení.
Nahlášenou chybou je:
mount: toto může provést pouze superuživatel
Samozřejmě z konzole pomocí mount /mountpoint to pod mým uživatelem projde. Nějaký nápad, už jsem z toho zoufalý, protože od 4.1 to nemůžu rozchodit.
Ahoj, pod openSUSE naprosto bez problémů
Tak to by mne zajímalo, kde je chyba. Mám tři stroje s Gentoo a všude se to chová stejně.
A co tepve DOS, ten tam bude ultrarychlý :o)) Konec srandy, na stejném noťasu mám i visty a ty jedou svižněji. Co se týká 4.3, zatím drží a jsou plynulejší než 4.2. Grafika intel, kubuntu (ale nový X.ORG, ovladače grafiky a jádro 2.6.30.3). Po dni používání a asi 3h kompilace STASK plasmoidu, kterej je bóží, ale kterej nezobrazoval ikony (dost vada když nic jiného nedělá :o)) ) naprostá spokojenost. Snad to vydrží.
KDE 4 používám už od verze 4.1.x a jsem naprosto spokojený. Ještě jsem nenarazil na žádný větší problém, který by mi znemožnil pracovat (pouze zaškobrtnutí s KVpnc, ale to jsem vyřešil spouštením pouze vpnc).
Nojo, KVpnc .. to mi nefungovalo ani ve verzi KDE 3.5
Já ho používám "ve zkušební lhůtě", do 4.3 jsem si řekl že překousnu některé bugy a pokud se projeví zas, Windows 7 jsou za dveřmi. Gnome je pro mě nepoužitelné a jiné prostředí se snadnou použitelností tu není.
To je pro mě nepochopitelné, jak někdo může přejít z Linuxu na Windows. To je jako bych měl všechny kontakty v Jabberu a z ničeho nic se rozhodl přejít na ICQ. Někdo, kdo fakt Linux používá, a má k tomu jiný důvoud než "chci být cool", tohle snad nemůže nikdy udělat.
i když otázka je, jaké bude Gnome 3Celé nastavení bude konečně redukováno na jedno tlačítko?
Celé nastavení bude konečně redukováno na jedno tlačítko?
No, hlavně doufám, že to nedopadne jako KDE4.To už by byla konspirace :)
No to je fofr!
To KWin tak zpomaluje? To mne nikdy nenapadlo.
Jen je škoda, že nikde není mé oblíbené téma horní lišty pro Openbox.
Urob si sám! ~_^
To KWin tak zpomaluje? To mne nikdy nenapadlo.Neměřil jsem to nijak, ale ten subjektivní pocit tam fakt je. A věřím, že to není jen přelud :)
Urob si sám! ~_^Nevím, jak bych tam vyráběl ten vyseknutý pruh. A nějak se mi do toho vůůůůůbec nechce :-p
Já nechci být cool. Proč jsem přešel před třemi lety na Linux:
Starý počítač, pomalá XP, nešly dát Visty, tak Linux.
Dnes mám rychlý počítač, můžu tam dát Seven. A jsou k tomu jisté důvody. Prostředí reaguje rychle a ne zpomaleně, to je asi ten hlavní důvod. Jsou kvalitní ovladače na grafiku (Intel), bez těch to pořádně nejde. Jasně že za to linux nemůže, že nejsou, ale to mě ve chvíli, kdy potřebuju pracovat, moc nezajímá. Pochopitelně bude případný přechod zpět na Windows dost náročný, zvyknout si na pár jiných aplikací a jiné ovládání systému, ale není to srovnatelné s transferem na jiný komunikační protokol. To by znamenalo, že všechna data co mám na ext3 disku nemůžu přenést na NTFS disk.
To by znamenalo, že všechna data co mám na ext3 disku nemůžu přenést na NTFS disk.
To se ti klidně může stát – já s tím mám někdy problémy, protože ne všechny názvy souborů, které jsou platné v linuxových systémech, jsou platné i na FAT nebo NTFS. Proto mám i na externích USB discích EXT4/XFS (a NTFS mám jen na jednom starém, kdybych potřeboval přenášet data s woknařema).
Osobně jsem si na Linux tak zvykl, že by se mi hodně těžko přecházelo jinam (snad leda Masox, nebo BSD či Solaris, ale musel bych tam mít všechny GNU příkazy s GNU syntaxí na které jsem zvyklý).
Chybí tam volba „KDE je sračka“
Mandriva 2009 v rámci hledání jednoho řešení, kde 4.2, 8 tabů ve FF, konsole a 820MB zabranejch. Na pohled pěkný (kde) to je, přesto nemam kam spěchat. Do roka se snad ještě hodně kódu vylepší a pak se uvidí.