Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Jak často (přibližně) pracujete v textové konzoli (nikoliv v emulátoru terminálu)?
denně |
|
32% (427) |
vícekrát týdně |
|
11% (145) |
jednou za týden |
|
8% (103) |
jednou za měsíc |
|
7% (86) |
málokdy |
|
34% (453) |
vůbec |
|
8% (107) |
Celkem 1321 hlasů
Vytvořeno: 4.12.2008 23:17
Tiskni
Sdílej:
+1
A navíc tehdy, když chci zjistit, jaký je provoz na síťovém rozhraní serveru, a nechci být otravován tím, že se mi do toho plete moje vlastní ssh spojení, nebo když už mám vypnutý desktop a chci ještě něco na serveru zkontrolovat.
co zkusit tcpdump -i eth0 not\(port 22\)
Funguje to aj bez tych zatvoriek, nie?
+1
Prevazne pracujem vo full screen xterme - mam 9 virtualnych ploch, na kazdej pusteny fullscreen xterm, prepinam pomocou win+cislo.
Velmi dlho som robil prevazne na textovej konzole, na sucasny system som presiel z tychto dovodov:
1) cisty textovy mod sa neda nastavit do rozumnej velkosti pismen
2) framebuffer scrolluje niekedy prilis pomaly
3) textova konzola nevie dobre robit s unicode (max. 512 roznych znakov, ziadne combining characters, dynafont sa uz roky nevyvija - skoda, GNU Hurd je v tomto ovela lepsi nez linux )
4) s modernymi grafickymi kartami trva prepnutie z/do grafickeho modu vecnost (na mojom prvom serioznom linuxovom P166 pocitaci to bol zlomok sekundy)
5) na notebooku sa mi nedal nastavit framebuffer na nativne rozlisenie LCD (1024x600). Predvcerom sa mi to podarilo (uvesafb), ale ostatne problemy ostavaju
Celkovo za posledne desatrocie sledujem velky upadok pouzitelnosti a rychlosti grafickeho HW :-)
Momentalne konzolu pouzivam (okrem krizovych stavov) ked odchadzam z prace, napisem do nej vlock -a
.
ad 1) Uz ne, protoze SVGATextMode neni vyvijeny, takze funguje jenom na historickych grafikach. Ale kdyz jsem jeste mel GeForce2, tak jsem ho stastne pouzival v nastaveni 132x48 znaku, to byla lahoda, ta rychlost.... Tehdy mne UTF jeste netrapilo
Ten upadek plati pro 2D, resp. textovou cast, to jsou casti, ktere nejsou in...
Ja som SVGATextMode pouzival na 1MB S3 Trident ISA karte.... jedine co mi na nej vadilo, bolo ze v 1024x768 rozliseni som mal len 8bitovu farebnu hlbku, ale -cc 4 pomahal
Ked som si o par rokov (uz v casoch PCI grafik, casto nepodporovanych X11 3.6) navrhoval novy pocitac, spytal som sa predajcu, ci by tam nemohla ist radsej ISA graficka karta... pozeral na mna ako na idiota.
Vyzkousej fbterm, u nej se da nastavit font a dalsi veci. Zaroven mi v nem jde prehravat i pomoci mplayeru, jen SDL nejak protestuje a nechce nabehnout.
-vo aa
nebo -vo caca
funguje vždy... ;)
No to jo, ale u SDL ti to nepomuze, tim jsem myslel hry jako treba Battle for Wesnoth, Frozen Bubble nebo OpenTTD :)
fbterm poznam, ale okrem toho, ze scrolluje este pomalsie nez obycajna framebuffer konzola a ma lepsiu podporu unicode pren plati zhruba vsetko to ostatne
Jaaaa!
Ale pravda je ze hlavne pouzivam TWin , takze je to tak napul.
je to prehlednejsi, min zere a min cloveka rusi v praci. Kdyby nebylo xkcd, to bych kolikrat xka ani nestartoval
No, já jsem používal grafiku na SuSE 6.4. Ostatní distribuce neměly ovladač pro mou kartu. Pak přišlo KDE 2, tak jsem přešel na textový režim. U toho jsem vydržel pěkně dlouho. Pak vyšlo KDE 3, tak jsem se vrátil zpět do grafiky, ale stejnak jsem dělal v terminálu — v Konsole.
Teď jedu v grafice na Macu, ale stejně mi tu pořád běží terminál. Prostě té přikazové řádky se už nezbavím
Jo, a ryzí "textový" režim používám ve virtuálním počítači v CentOSu prakticky denně. Přece kvůli VPN a Oracle nebudu startovat grafiku!
Nejčastější příkaz z textové konzole:
DISPLAY=:0 metacity --replace
když se zblázní Compiz Fusion...
A ještě občas htop, když je se systémem něco hodně blbě, ale to už se dlouho nestalo
Dřív jsem v tom zkoušel i programovat (zavzpomínat si na starý dobrý časy v DOSu), ale holt dnešní monitory jsou přece jen větší než ty dřívější a to textové písmo je na nich podivné obrovské. (Nebo už jsem si prostě zvykl na menší.) Takže už to mám jen pro záchranu Xek.
no..screen je super..ale bohuzel pro mne neni uplne pouzitelny kvuli tomu, ze tam nelze pouzivat klavesovy zkratky ctrl + a atd..popr sem na to neprisel(ale ani sem se po tom nepidil:)
Kdyby to při přechodu z/do Xek neblikalo jako pomatené a jako obrázek pozadí bych měl výstup z Xek, tak klidně denně. 5x180x56 je 5x180x56.
Keď treba zinštalovať nový server, alebo sa niečo ťažkým spôsobom pokazí pri reštarte... Alebo občas keď niekto príde so služobným notebookom a chce veľmi dôkladne premazať jeho HDD... gentoo live CD to istí.
T.j.: málokedy, ale o to väčšia "zábava" to je
/etc/init.d/xdm stop modprobe -r nvidia eselect opengl set nvidia /etc/init.d/xdm start
Počítá se puttina z Woken? =)
Počítá se puttina z Woken? =)
Asi ne, to bych pak používal konzoli skoro každý den... Takhle málokdy.
Stejně tak na tom sem i já, proto se ptám
No, PuTTY je emulátor terminálu, co já vím. Takže asi ne. Spíš by mě zajímalo, zda se počítá textová konzole virtuálního počítače…
1x týdně na init 3; yum upgrade na notebooku mé drahé, který oplývá (snad jen do Vánoc) jen 256 MB RAM. Se spuštěným GNOME yum začne swapovat.
Programy se spouští z všudypřítomného terminálu pomocí bashových aliasů, což mi přijde pohodlnější, než je hledat kdesi na panelu.
Totéž můžeš mít třeba v KDE4 (ve výchozí instalaci): stačí jedno kliknutí (což odpovídá přepnutí do konsole) a napíšeš název programu. Výhoda je, že se názvy prohledávají i od prostředak, tak třeba zadám „SQL“ a vidím všechny SQL klienty a jen vyberu ten, který chci.Menu téměř neprolézám – buď pouštím programy z oblíbených, nebo napsáním části jejich názvu.
V konzole mam pusteny MC, takze takmer denne.
No konzoli má asi spuštěnou denně (asi skoro) každý, ale v anketě je "nikoliv v emulátoru terminálu".
Může někdo seriózně objasnit tyto pojmy: a) konzola; b) terminál; c) emulátor terminálu; d) příkazový řádek?
Já bych řekl, že se to v praxi používá jako synonyma, i když se jedná o různé věci.
A koneckoncu linuxova konzole (vtcon - konzole implementovana pomoci klavesnice a graficke karty, nikoliv treba seriova konzole) take implementuje emulator terminalu, takze podle doslovneho vykladu otazky v ankete by odpovidat 'denne' meli jenom ti, co pracuji pres seriovou konzoli pripojenou do skutecneho terminalu (nebo neco podobneho).
To, co si autor ankety a většina odpovídajících představují pod pojmem textová konzole, je také jen emulátor termináluNo jo, mohlo tam být rozlišení na textový a grafický emulátor terminálu. Nepředpokládám, že by ještě někdo dnes _v domácích podmínkách_ pracoval na skutečném terminálu.
Pokud mam otazku chapat jako jak casto pracuju s nejakym pocitacem v ciste textovem rozhrani (nikoliv v grafice), tak denne. Na serveru pres ssh (byt terminal mi lokalne bezi v grafice, samozrejme).
tty1
až tty6
(resp. tty12
). Bohužel ale otázku formuloval tak nešťastně, že si ji lze vyložit mnoha různými způsoby a je dost pravděpodobné, že mnoho respondentů odpovídalo na něco úplně jiného.
Uživatel Linuxu je nemůže nějakým způsobem nepoužívat.
S tim s tebou nesouhlasim, monitoring na produkcnich servrech probiha denne, a ne vsude se vysledek monitoringu posila na x rozhrani...(ci program bezici na jinem PC)
Monitoring probíhá tak, že k serveru každý den někdo přijde a kontroluje ho?
Jen kdyby fungoval ten framebuffer, to bych skoro Xka nepotřeboval...
Na tu pomalost stačí ubrat barevnou hloubku
Zvláštní...
Na mém PC - Gentoo + NVIDIA 7600GT funguje framebuffer bez problémů.
Na staré GeForce 4 MX bylo taktéž vše ok.
Máme v serverovně terminály, které kromě obrazovky a klávesnice mají i touchpad a „kuličku“ – tudíž myš jako standardní vybavení
Z pohledu OS je pro proště myš – tak jsem to myslel.
BTW: snad nechceš říct, že paříš Quaka na serveru bez myši, jen s klávesnicí?
Dotáhnout myš do serverovny je profesní sebevražda :)Leda ze by to byla ziva, zkyborgizovana mys, ktera by dokazal tahat sitove kabely skrz kabelove rozvody
asi jako vetsina lidi zde, pokud si podelam xorg nebo instaluju distro, takze tak maximalne jednou za pul roku
jo..denne poustim prikaz startx :)
Můžu se zeptat, co tě k tomu vede, číst si maily z konsole? Je to sice dobré pro vzdálený přístup (když nic jiného není), ale pro běžnou práci s poštou si to nedovedu moc představit – strašně nepohodlné, GUI programy jsou přece jen od hodně dál.
scp
, ale někdy je to spíš výhoda - když mi někdo pošle nějaké třeskutě vtipné video nebo powerpointovou prezentaci, dvakrát si rozmyslím, jestli to opravdu chci vidět, a většinou zvítězí lenost.
Nemůžu mluvit za druhé, ale mně třeba mutt vyhovuje mnohem víc než všechny ty programy, které "jsou mnohem dál" a právě možnost vzdálet ho bez ztráty pohodlí vzdáleně je pro mne prioritou.
Jak jsem pochopil ze zdejších diskuzí ohledně diakritiky, tak vpodstatě všichni, kteří nepoužívají programy, které "jsou mnohem dál", mají problémy s libovolným kódováním vyjma US-ASCII.
když mi někdo pošle nějaké třeskutě vtipné video nebo powerpointovou prezentaci, dvakrát si rozmyslím, jestli to opravdu chci vidět, a většinou zvítězí lenost.
Záleží, kým se obklopíš. Mně nic takového nechodí.
Jak jsem pochopil ze zdejších diskuzí ohledně diakritiky, tak vpodstatě všichni, kteří nepoužívají programy, které "jsou mnohem dál", mají problémy s libovolným kódováním vyjma US-ASCII.
Tak to asi budu výjimka, maily píšu česky a s česky psanými maily nemám problémy. Tedy až na maily psané v nějaké starší aprílové verzi MS Outlooku, která posílala maily ve Windows 1250, ale zapomněla se o tom zmínit v hlavičkách. A taky maily posílané z programů, kterou sice "jsou mnohem dál", ale jejich autoři četli RFC 2047 nepříliš pozorně, takže přehlédli i tu pasáž, kde se výslovně upozorňuje, že mezery uvnitř encoded word musejí být zakódované.
Záleží, kým se obklopíš. Mně nic takového nechodí.
Mně už poslední dobou také ne. Asi se ti dobří lidé urazili, že jim žádná videa a powerpointové prezentace neposílám a ani jim nechválím ty jejich, tak mi je za trest přestali posílat. :-)
jelikož má momentálně v klidovém stavu chipset 70°C a procesor 80°CNedoléhá chladič? Málo pasty?
BTW: protokol IMAP4 znáš?
Ale až jednou budu mít tři týdny v kuse času
Doufám, že budeš šťastnější, než já. Já mám problém si vzít tři dny. A i tak mi volají: "Co máme dělat? Hlásí nám to ORA-00257???" A to jsou ty milejší otázky.
No vidíš když už nic jiného, tak si klientem můžeš přes IMAP stahovat k sobě na disk* přílohy e-mailů.
*) nebo je, nedejbože (!), rovnou otevírat v nějakém programu.
n
IMAP4 serverů a m
IMAP4 klientů, dostanete n*m
kombinací, jak se to bude chovat.
Je to asi půl roku, co jsem veškerou svoji poštu přemigroval na IMAP na sever*. Používám KMail (KDE4, dříve KDE3) a Thunderbird. Někdy se cvičně připojuji i z Outlooku, abych něco vyzkoušel. Na problémy jsem nenarazil.
Za ideální řešení považuji, když máš poštu na serveru a zpřístupněnou přes IMAP. Na IMAP se dá připojit i webový klient. Na serveru zase můžeš mít ten oblíbený Mutt. → Máš několik** cest jak se připojit k jedné a té samé poště a vybereš si způsob, který je pro danou situaci nejvhodnější. Ale mít poštu jen přes SSH a Mutt, to mi přijde hodně omezující.
*) předtím jsem měl některé účty přes IMAP a část stahovanou POP3 a ukládanou lokálně – teď stahuji fetchmailem a připojuji se jen k IMAPu.
**) Mutt, WebMail, nespočet tlustých klientů připojených přes IMAP…
Poslední dobou skoro každý pracovní den instaluju nějakou betu naší úžasné distribuce. Totiž, pustím instalaci, a pak vedle z konzole vyřizuju maily...Obcas si rikam, jestli by nestalo za to davat jako soucast instalacniho image nejakou jedoduchou hru (treba konzolove tetris), aby se uzivatel mohl zabavit, zatimco probiha instlace
Co takhle ubuntu - nabootuješ Live CD, doinstaluješ si, co potřebuješ (třeba i ty hry), spustíš instalaci na disk a během ní si hraješ, surfuješ, posloucháš hudbu... nestačí?
V konzole pracujem prakticky len pri instalacii noveho stroja. Potom uz vyhradne cez ssh. Takze odpoved je niekolkokrat za mesiac.