Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Kdo by měl mít vyšší mzdu?
správce serverů |
|
27% (325) |
programátor |
|
73% (888) |
Celkem 1213 hlasů
Vytvořeno: 2.9.2008 09:22
Tiskni
Sdílej:
...neni programator jako programator a spravce serveru jako spravce serveru...Naprostý souhlas...
kdezto programator ma nejake terminy a tudiz dost casu, aby si praci poradne rozmyslel a vykonalTo vyprávěj dětem na dobrou noc.
...ale spravce serveru zase obcas musi resit dost nepredvidatelne problemy a obcas ho to vyzene z postele i treba o pulnoci... A nefunkcni server muze pro firmu znamenat slusnou financni ztratu...Kdežto programátor vlastně ty programy bezmyšlenkovitě opisuje z příručky a nejdéle ve 3pm už je doma
bohužel platí, že programátor musí zvládat i práci admina.Což platí i proto, že programátor si ten systém musí nejdřív rozchodit u sebe během vývoje a až na pár drobností musí umět to, co potom správce.
Naopak, budu-li spravovat sit pro nadnarodni firmuNe všechny velké nadnárodní firmy jsou hodné, některé dokonce lidi ojebávají a dřou z kůže :o)
Ani jeden. Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. Anarchism BlogTo snad ani není možné, komunističtí anarchisté zaútočili! Co bude příště? Nacistický pankáč?
Správne bolo povedané, že nie je programátor ako programátor a admin ako admin... Môžem napísať len moje osobné postrehy.
Ako programátor som mal plat vyšší ako administrátor, ale... makalo sa od deviatej ráno do deviatej večer, nie zriedka do polnoci, v neporovnateľne väčšom strese, s neutálym znepríjemňovaním života nadriadenými, ktorí neboli schopní odhadnúť čas potrebný na dané úlohy, a keď človek nestíhal, pridali mu ďalšiu robotu navyše. Bola tam obrovská fluktuácia zamestnancov, a bola to pritom veľmi zaujímavá problematika.
Na druhej strane ako administrátor som mal plat podstatne nižší (ale nízky nebol), ale... v podstate pevná pracovná doba, záležitosti vyžadujúce nočné zásahy bývali vopred plánované, výjazdy k vypadnutému serveru boli tak dva-trikrát do roka (32 serverov na HP-UX, väčšina so SAPom), pokiaľ k niečomu takému došlo, mal som za to náhradné voľno.
Takže môj záver je, že síce programátor má objemovo vyššiu mzdu, ale pomer driny a mzdy je u administrátora neporovnateľne výhodnejší.
ucitel
Kdo neco umi dela to, kdo to neumi uci to a kdo vubec nevi o cem je rec menezuje to ...
Kdo by měl mít vyšší mzdu?IT manager predsa... Nevie to čo programátor alebo správca ale kecá obidvom do práce a berie za to ťažké prachy...
ste (chcete byt)...
programatoralebo
správca serverovlebo kto by nechcel viac zarabat - ak som spravca dam ze chcem zarabat viac ja, ak som programator tak deto - ak niesom ani jedno dam to cim chcem byt nie ?
Správcování jsem vždycky považoval za zábavu pro lamy, které programovat neumí. Ale jak jsem zjistil, taky to může být trochu kreativní, velmi zodpovědné a pokud je to důležitý systém, jsou potřeba i netriviální znalosti (odolnost proti poruchám, spolehlivost).Za mých mladých let existovala ještě profese postmastera(pošťáka?). Nastavit dobře takový poštovní server, to někdy bývalo pomalu jako ovládat nějaký programovací jazyk. Jo, kde jsou ty časy…dneska si to kdejaký ňuchta nakliká v Exchangy i bez jakékoliv znalosti protokolu SMTP, POP3, IMAP, …
Výsledek je bohužel dokladem toho, jak mlhavou představu má většina lidí o práci správce serveru.+
Když udělá chybu programátor, tak se to vždy nějak ušolíchá,= ještě větší blbec, než jsme doufali.
Uvědomte si laskavě, že bez těch správců by nebyl žádný internet a plácali byste se na úrovni r.1995No jo, vždyť my jsme bez tebe ÚPLNÝ NULY!
Tím kdo tu chybu pak hledá je většinou ten kdo s tím softem pracuje (správce) a ne programátor, co už pak jde najisto.Myslel jsem, že svoje předchozí příspěvky nepřekonáš, ale to jsem se velmi mýlil. Co myslíš, otisknou tvoje příspěvky v Dikobrazu? Ach jo... Tak správci jsou jedinými uživateli světového SW a navíc vždy dodávají hlášení typu "Chyba je v tom a tom souboru na tom a tom řádku.". Ale bylo by to hezké. Já z těch Kapicových řečí snad porodím...
Ach jo... Tak správci jsou jedinými uživateli světového SW a navíc vždy dodávají hlášení typu "Chyba je v tom a tom souboru na tom a tom řádku.".No, oni zpravidla dostanou hlášku typu "Kontaktujte administrátora" — tedy správce
Vrátím-li se zpátky k IT. Za většinou softwarových chyb jsou zcela triviální opomenutí, která se mohou projevit až v ostrém nasazení. Tím kdo tu chybu pak hledá je většinou ten kdo s tím softem pracuje (správce) a ne programátor, co už pak jde najisto.No, tohle je realita. Bohužel…
Když jako programátor nesplním termín, tak mě maximálně mohou vyhodit, nebo sebrat prachy. Jenže, když nedám do pořádku problém jako správce serveru tak to může znamenat, že nedostupností služby mohu poškodit renomé firmy, nasrat klienty a všichni ti skvělí programátoři pak budou hlady, protože prostě nebudou mít co, pro koho a jak dělat.Aha, a programátor rozhodně nemůže špatným fungováním programu poškodit renomé firmy, nasrat klienty a všichni ti skvělí správci serveru kvůli němu pak rozhodně nebudou hlady, protože jistě budou mít co, pro koho a jak dělat...
Btw. tak mě napadá - programátora většinou nebudí ve 2 v noci že server/program neběží...To je fakt, protože v tu dobu ještě programátor dodělává projekt, když se blíží termín
Já nechápu smysl takové organizace v prostředí, kde mají lidi naprosto rozdílné kvalifikace, zkušenosti i schopnosti. Chápu odbory u dělníků, kde jsou všichni zhruba stejně tupí a lopatou umějí házet všichni zhruba stejně a jediné v čem se liší je plat za který to budou dělat.
Myslím, že nesmyslnost odborů v IT pak dokládá otázka v anketě, které se snaží vpodstatě stanovit nějakou výši mzdy (sice jen relativně) pouze podle názvu činnosti, kterou člověk vykonává.