V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Za rok 2007 jsem četl a slyšel mnoho zajímavých informací typu FUD. Předkládám ty nejlepší, jak to vidím já.
Znáte další zajímavý FUD? Pochlubte se v diskusi pod tímto sdělením. Upozorňuji, že se jedná o striktně nemoderovanou diskusi a příspěvky s karmou menší než 100 mohou být také zveřejněny.
Abychom ani ve svátečním čase nevyšli ze cviku, poskytly nám vybrané IT servery články sloužící jako tzv. flame seed, tedy plamenné semínko. Diskuse Linux vs. Windows se vskutku úspěšně rozhořela i na Boží hod. Protože konec roku je časem na hodnocení, zamyslím se nad tím, proč rád používám GNU/Linux a proč jej stále mnoho lidí odmítá.
Včera jsem se díval na velice zajímavou diskusi o problematice autorských práv. Nejsem právník, tak prosím berte můj postoj pouze za nezávazně informativní. Nicméně se zde pokusím stručně formulovat hlavní rysy legislativy na ochranu autorských práv.
Některé techniky tzv. HDR fotografie jsou schopny dosáhnout velice zajímavých výsledků. Bohužel my, uživatelé GNU/Linuxu, máme smůlu. Prostě pro náš OS neexistuje žádná aplikace, která by tvorbu HDR fotografií umožňovala. Dozvěděl jsem se to z diskusí na jednom nejmenovaném dočervena laděném serveru (malá nápověda: ?ive.cz). Proto zítra zakoupím OS MS Vista, abych konečně mohl pořádně pracovat se svým PC.
Mezi uživateli MS Windows a chovanci psychiatrických léčeben koluje celá řada mýtů a polopravd o možnostech editace fotografií pod GNU/Linuxem. V následujícím sdělení se pokusím ukázat, jak lze vytvářet rámečky k vašim fotografiím. Veškeré komentáře a rady jsou vítány v mé striktně nemoderované diskusi.
Ten, jehož jméno se ve slušné *nixové diskusi nevyslovuje, tvrdí, jak Linux nemá ekosystém krásných aplikací a jak v něm tedy uživatelé mnoho činnosti nemohou provádět. Rád bych se s vámi, milé děti, podělil o to, jak zpracovávám digitální fotografie.
V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli, že Česká televize přišla s novou službou. Jedná se o internetovou videopůjčovnu, prostřednictvím které nabízí ke shlédnutí své filmy a televizní pořady. Na technické vybavení koncového uživatele je kladen jeden zásadní pořadavek: operační systému musí být MS Windows.
Dnes se naučíme péct dort podobný zmámému dortu Harlekýn, který je možné zakoupit u vašeho prodejce cukrovinek.
Dneska jsem se opět dočetl na jednom blogu, který o sobě tvrdí, že má nejnavštěvovanější ego v ČR, že prý OpenSource je podobný komunismu. Dočetl jsem se na první pohled velice přesvědčivý argument a sice, že stejně jako komunismus OpenSource se opírá o komunitu a, že prý je ten software tak nějak všech. Podle toho to prý taky tak vypadá. Docela jsem o tom přemýšlel. Řekl jsem si, že to přeci nemůže být pravda. Ale uznejte, že na první pohled má myšlenka komunismu (společné vlastnictví výrobních prostředků) a OpenSource (společné vlastnictví zdrojových kódů) něco společného. Trvalo mi dobrých pár minut, než jsem si uvědomil pravdu.