Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
U HD videa (BluRay/HD-DVD) bude šifrovaný i přenos po PCI-Express sběrnici mezi CPU a grafickou kartouTo by se cvokům, co všechno šifrují, mohlo líbit
Trpký úsmev na mne vylúdila hláška v event-logu hovoriaca, že aplikácia, ktorú vyvíjam bola identifikovaná ako "Potentially Unwanted Software" a systém ju odmieta spustiť. Druhou perličkou bolo, že žiadne Aero vychytávky sa nekonali pokiaľ som nenainštaloval drajver grafiky od výrobcu - ktorý som musel stiahnuť z internetu, pretože ten dodávaný so systémom nepostačoval a ten čo bol na CD ku grafike mi zasnežil monitor
Nechápu nadávání na Microsoft a Windows a jejich zesměšňování. Štve mě to.
Nějak ho tu nevidím. A navíc, proč ne? Pokud se nadávání nepřenáší i na uživatele a nepřisuzují se jim nějaké odpudivé vlastnosti (jak se často děje).
Článek na Linuxsoftu se mi zdá zcela korektní. Prostě pohled, testík.
Vista je mi naprosto ukradená. Všehovšudy jsem viděl pár screenshotů, spousta obloučků, hejblátek a ikonek. Přeplácaný jak lunapark. Po vizuální stránce děsnej kýč, který se snaží být eyecandy. Neúnosné HW požadavky, a to je jen operační systém, žádné aplikace, nebo dokonce hry. Linuxový desktop bude čekat velký boom, má co nabídnout, slušný výkon, líbivý vzhled, finanční výhodnost.
Vista je jen nafouknutá bublina, způsob jak Microsoft opět vyprázdní peněženky lidí. Na své si přijdou i prodejci HW a všichni budou žít spokojeně a šťastně, dokud je smrt nerozdělí.
Vista je mi naprosto ukradená.U mě to samé. Jediné co bych z Redmondu vítal by bylo pokračování ve vydávání hotfixů pro Win2k, ale tím by se asi vážně narušil jejich business-model. Upgrade stanic na jejich nové OS je pro mě noční můrou a pro majitele společností takový zbytečný tunýlek do rozpočtu.