Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Předběžné výsledky živelné ankety, zaručeně nezaručené :)
Podle spontánní ankety, která se zvrhla pod v podstatě nevinnou poznámkou o jistě zajímavé souvislosti data narození a oblíbené distribuce, vypadá hvězdná konstelace linuxových distribucí takto:
Gentoo je jasnou doménou Střelců, Vah a jednoho Raka, zatímco Slackware si instalují především Lvi a Panny. Ve slabé chvilce lze patrně přemluvit ke Slackware i Střelce a Váhy, naopak Panny se nebojí přiznat k Mandrake. Fedora Core zůstane doménou Vodnářů a Štírů, nepočítáme-li podezřele drobné úchylky tu a tam promiskuitního Střelce. K Býkovi se jistě hodí robustnější distribuce SuSe a Ubuntu, ostatní exoty nepočítaje. Snad s čestnou výjimkou (kvůli zásluhám o komunitu) jednoho rybího Debianu. Na chvostu a jako zcela k Linuxu nezpůsobilá se projevila znamení Beran, Blíženec a Kozoroh. Lze se jistě oprávněně domnívat, že jejich zástupci používají s oblibou MS Windows nebo se neradi účastní anket :P
Není zajisté třeba připomínat, že výsledky jsou patřičně hrubě zaokrouhlené, jelikož tato anketa byla naprosto nereprezentativní. Styďte se :)
Pro hnidopichy ještě soupis detailních údajů v okamžiku zápisu:
Beran - Býk - SuSe 1x Ubuntu 1x NetBSD 1x Blíženec - Rak - Gentoo 1x Lev - Slackware 3x Panna - Slackware 2x Mandrake 1x Váhy - Gentoo 2x Slackware 1x Štír - Fedora Core 1x Střelec - Gentoo 5x Debian 1x Arch 1x Slackware 1x Redhat 1x CentOS 1x IPCop 1x Mandrake 1x Fedora Core 1x Kozoroh - Vodnář - Fedora Core 1x CentOS 1x Ryby - Debian 1x Plan9 Mandrake 1x
Tiskni
Sdílej:
FC SUSE MDK Deb Slack ... BSD Beran Býk Blíženci ...a v té tabulce budou checkboxy.
váha
, na PC mam gentoo
a na notebooku slack
. Blíženec - RedHat => Slackware => FreeBSD => gentoo.org =>
Fedora => SuSe => ? ale momentálne SuSe
Na chvostu a jako zcela k Linuxu nezpůsobilá se projevila znamení BeranCo to plácáš za nezmysly?
No bezva, ještě se přidá několik lidí a už to bude slušný statisticky vzorek -- takže zmizí ty zdánlivé korelace.to jo, dokud to nebude slusny statisticky vzorek, tak po chvili zmizi ty skutecny korelace ... :P uvidime pri pristi ankete o nej- distro :)