Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už přes týden se snažím docílit toho, že ikony na ploše GNOME zarovnám do mřížky. Nechápu, jak tohle někdo může nazvat GUI, když to neumí ani takovou triviální věc. Jsou jen dvě možnosti. Buď to GNOME neumí, což bych se musel dlouho smát, a nebo to má tak debilní konfiguraci, že jsem to ještě nenašel. Nebo si na to musím vzít pověstný Gconf? Nebo by volba "zarovnat do mřížky" uživatele mátla? Nějak mi uniká logika, že ikony budeme zarovnávat pouze do sloupců, nikoli už řádků. Ale asi GNOME není pro mě. Pro koho vlastně je? Pro masy? Pro idioty? Pro Geeky? Pro Freshmouse?
Tohle má být onen enterprise desktop, který si (bohužel) svorně vybírají jinak distribuce nejednotného Linuxového světa? V Microsoftu se musí ještě dlouho smát.
Tiskni
Sdílej:
Pro idioty, kteří neumí použít Google to fakt není.Az raz, jedneho pekneho dna vypnu/spenazia sluzby google...
a na co tedy plochu mám, když ji nemám používat? Abych měl hezké pozadí? Já plochu zásadně používám jako sladiště, pokud něco zrovna provádím.Pokud plochu pouzivas jako skladiste pokud zrovna neco provadis, tak na co potrebujes mit zarovnane ikony? Jinak muzes misto GNOME pouzit Xfce. Tam sice takova volba taky neni, ale ikony jsou tam vzdy v symetricke mrizce a tak se ti nestane, ze by se prekryvaly.
Na co jsou proboha ikony na ploše, kterou nikdy nevidím? Pokud jde o produktivitu práce je nejlepší místo pro ikony na liště.Ano ikony patria na lištu, subory (dokumenty, hudba, video a pod.) do domaceho priecinka (pekne pretriedene) a odkazy na tieto priecinky patria k zalozkam na liste taktiez...
Ad*: Původně jsme chtěl napsat KDE.Co je na tomto (příloha) nepřehledné a absolutně nepoužitelné???
Copa máš proti NT kernelu? Zlatý stabilní NT 3.51 , to byly časy.
jenom kvůli tomu, že ty pitomé Windows mají několik možností, jak může vypadat nabídka start, to mělo asi 3x víc slidůOpravdu? To je tak těžké napsat, že mají stisknout například klávesy "Windows + R", zadat "ncpa.cpl", stiknout "OK" atd.? K čemu 3× více slidů?
Ano, preferuji. Mám totiž vyzkoušené, že je rychlejší odhláskovat příkaz, než chtít po někom, aby našel v něčem nějaké menu, v tom menu se někam probojoval, či našel ovládací panely a v nich ikonku. Když mu řeknu, ať stiskne Win+R a zadá lusrmgr.msc, je v nastavení uživatelů 100x rychleji, než by se tam proklikával a hledal to V Linuxu je to jednodušší. Mé ovečky mají návod, jak mi zpřístupnit počítač, a já se k nim připojím přes ssh a udělám to sám
Máš pravdu, že spolehlivé cesty jsou neintuitivní, protože jediné spolehlivé cesty jsou opravdu jen přes konkrétní příkazy, které se naštěstí ve Windows ani v Linuxu s novými verzemi nemění Jen se blbě pamatují
(nebo snad i Gnome)Beru zpět, Gnome to také umí.
To když máš otevřených 10 oken, tak je všechny shazuješ na lištu, abys mohl pustit další program ikonou z plochy? To je přece šílený, takhle pracujou počítačově negramotný úřednice kolem mě.Vždy mám jednu plochu volnou, takže nějaká minimalizace 10 oken nehrozí. Stačí se přepnout na tu volnou plochu