Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Yeti je (byl) opravdu linuxový (unixový) guru. Dokázal pomoct snad se vším. Nemáte někdo informace, co se s ním stalo? Myslím tím víc informací, než je v odkazu výše.
Učím se psát jednodušší skriptíky v Bashi. Chystám se napsat v Bashi "prográmek". Tak jsem vytvořil takovou knihovničku funkcí pro práci s čísly. A rád bych se s vámi o ni podělil. Doufám, že vám k něčemu bude, i když třeba jenom pro pobavení.
Rozhodl jsem se, že koupím na zálohování (terabajtový) externí 3,5" pevný disk. Jenže nevím, jakou značku, případně model, bych si měl koupit. Měl jsem zatím jenom jeden 2,5" externí pevnej disk od WD, ale ten docela brzo odešel do věčných lovišť.
Vyzkoušel jsem už tyto distribuce: Suse, Mandrake (zaměrně nepíšu Mandriva, protože v té době se dnešní Mandriva jmenovala Mandrake), Slackware, Debian, Kubuntu. Plus jsem samozřejmě vyzkoušel nějaké live distribuce, ale to není tak důležité. Ale proč to sem píšu? Rád něco napíšu stručně o každé distribuci, kterou jsem vyzkoušel. Ale tímto bych vás chtěl poprosit, abyste každý napsal něco o své oblíbené distribuci (co se vám na ní líbí, co vám naopak vadí...). Předem děkuju za všechny reakce.
Protože rychle zapomínám, tak do tohohle zápisu vložím poznámky ohledně pseudoznaků v Bashy (nebo Bashi?). Půjde o víc než jenom překlad části manuálové stránky k Bashy. V manuálové stránce k Bashy najdete informace o pseudoznacích v části nazvané Pattern Matching.
Trochu jsem se zamyslel, proč vlastně používám GNU/Linux. Zde jsou důvody, proč ho používám:
Vyzkoušel jsem tyto distribuce: SuSE (tenkrát ještě OpenSuse nebylo), Mandrake (dnešní Mandriva), Slackware a Debian (Etch a Lenny). No a teď jedu na Kubuntu. :-) Na Kubuntu jsem přešel z Debianu Lenny.
Asi se ptáte proč, že? Čím dál mi opravdu začalo docházet, že Debian je spíš na servery (i když je prý univerzální) a hlavně je zbytečně komplikovaný (pro někoho to může být plus). Navíc je Debian Lenny hrozně zabugovaný!
Moje první dojmy z Kubuntu: jsem nadšený. :-) Něco takového mi chybělo. Sice jsem musel pár drobností doladit, ale jinak skvělý! :-)
Nedávno jsem si koupil levný větráček na pevný disk (stál mě přibližně dvě stovky). Jenže jsem s ním silně nespokojen, protože pevný disk dál topí a topí -- většinou má teplotu kolem 50 ˚C. Je to klasický 3,5" pevný disk Serial ATA II (300). Konkrétně je to WDC WD5000AAKS-00YGA0.
Doporučte mi prosím tedy nějaký kvalitní větrák kolem Kč 1000,--. Předem děkuju za všechny odpovědi.
Pokud dobře víte, tak je k dispozici pouze 32bitová verze Adobe Flash Player. Která ale normálně nefunguje v 64bitovém systému. Vkladám sem postup, jak Adobe Flash Player zprovoznit v 64bitovém Debianu, pracujte jako normální uživatel, ne jako root (kromě instalace balíčků ia32-libs-gtk a nspluginwrapper)!:
Tak jsem se rozhodl, že si zřídím Internet přes kabelovou televizi (UPC). Zajímalo by mě především:
Předem děkuju za všechny reakce. :-)
Koupil jsem tyhle reproduktory (Genius SP-HF1250K). Hrajou docela dobře, ale maj jednu velkou vadu na kráse a tím je výstup na sluchátka. Do sluchátek nelze totiž regulovat basy a "treble".
Nejdřív jsem je chtěl reklamovat, ale pak jsem si uvědomil, že asi je to tak žebrácky dělaný, že prostě na sluchátka se zapomnělo. :-( Tudíž je nedoporučuju milovníkům poslechu hudby přes sluchátka.
Budu citovat:
Core Mozilla project source code is licensed under a disjunctive tri-license giving you the choice of one of the three following sets of free software/open source licensing terms:
Zdroj: http://www.mozilla.org/MPL/.
Tak jsem zajásal, že jednou z licencí (Mozilly) Firefox je také GNU GPL! A stáhnul jsem si zdrojový kód.
Jenže přišlo zklamání, v souboru LICENSE
nebyla o GNU GPL ani zmínka, pouze v něm byla obsažena MPL (MOZILLA PUBLIC LICENSE) 1.1.
Na MPL mi vadí, že je nekompatibilní s GNU GPL.
Slackware 12.0 a můj /etc/swaret.conf (swaret 1.6.3). Mám na svém počítači nainstalován Slackware 12.0. Protože jsem od přírody liný, tak jsem hledal nástroj pro (automatické) aktualizace systému. A našel jsem -- swaret. Níže naleznete můj konfigurační soubor swaretu 1.6.3. (Můžete si ho pochopitelně upravit.)