Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dobách "předlinuxových" (z mého pohledu, tj. někdy před rokem 1999) jsem byl zvyklý používat jako browsery MSIE a Nescape (příp. Lynx, ale to jen zřídka, hlavně na OpenVMS). Mezitím jsem nenásilně přešel na různé jiné prohlížeče, v poslední době preferuji hlavně Operu (bez ohledu na OS, se kterým právě pracuji), často používám Mozillu a Firefox, někdy Konqueror. V pátek jsem pod tlakem okolností musel nějakou chvíli používat cizí počítač, na kterém byl jen MSIE verze 6. A moje zjištění - už ho neumím ovládat!!!
Když přišel MSIE 5.0, byla to pro mě tehdy velice pozitivní záležitost. Do té doby jsem používal hlavně Netscape (na Windows, Solarisu, Irixu atd.), i když jsem při jeho používání dost nadával. MSIE ve verzi 4 byl nenažraný, pomalý a neschopný, proto jsem se mu raději vyhýbal. Verze 5 ale přinesla vysvobození, hravě překonávala jak verzi 4, tak i Netscape libovolné verze a tak jsem na Windows u nového MSIE zůstal. Dokonce si dovolím tvrdit, že verze 5.01 (a lépe zabezpečená 5.5) byla nejlepší ze všech verzí tohoto prohlížeče, verze 6 nepřinesla prakticky nic nového (kromě větších HW nároků).
Mozilla byla v době "pre-1" verzí dost problematická, proto jsem na ne-Win platformách dával přednost Opeře, která podávala výborné výkony už ve verzi 5, a každá další verze byla o další krok vpřed. Pozvolna jsem na Operu přešel i na Windows a začal zapomínat, že nějaký MSIE existuje (abych byl přesný - bohužel ho stále musím používat pro internetové bankovnictví Komerční banky - banku si ale zatím vybírám podle jiných kritérií, než jsou podporované prohlížeče).
V pátek jsem nějakou dobu seděl u cizího počítače, na kterém běží - jak jinak - Win XP Professional s prohlížečem MSIE 6.0. Potřeboval jsem se podívat na nějaké stránky...
...a dostavily se problémy! Že je toolbar přeplněný tlačítky (na tom svém v Opeře mám 4 tlačítka), by ani tak nevadilo. Horší to bylo, když jsem chtěl začít otvírat stránky v nových záložkách. Došlo mi, že tu že tu žádné záložky nejsou a tudíž musím "nepohrdnout" okny (otvíral jsem jich jen asi 10, no budiž...). Kliknu tedy prostředním tlačítkem (jak jsem zvyklý z Opery, Mozilly atd.) - a ono nic. Aha, tohle nejde. Tedy jinak: Ctrl+Shift+myš - také nic. Poslední pokus, Shift+myš, okno se otvírá, ale nějaké mrňavé (nikdy jsem nepřišel na to, jak MSIE donutit otvírat okna maximalizovaná) a navíc má fokus, takže musím kliknout zpět do původního okna. Ufff...
Přežil jsem to, ale nebylo to snadné. A přesvědčil jsem se, že MSIE rozhodně není prohlížeč přizpůsobený (a přizpůsobitelný) potřebám uživatele. Jiné prohlížeče jdou přizpůsobit tak, aby se ovládaly jako MSIE - obráceně to nejde. A tak se dnes divím, jak jsem to dříve mohl běžně používat...
Tiskni
Sdílej: