Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Ústavní soud rozhodl, že mají novináři právo na ochranu svých zdrojů i v případě, kdy mají orgány činné v trestním řízení zájem zjistit totožnost tohoto člověka v souvislosti s vyšetřováním nějakého, byť závažného, trestného činu. Tento rozsudek znamená důležitý opěrný bod v chápání svobody sdělování informací, i když s ním asi mnoho lidí nebude souhlasit.
"Proto znovu říkám, že pokud budu mít pocit, že je něco dobré pro lid této země, spojím se s kýmkoliv, abych to prosadil. Spojím se i s komunisty. Kdyby sem spadli Marťani, spojím se i s nimi. Dokonce se kvůli tomu spojím i s nacisty, ale hajlovat se tady nebude."
A ještě pod hlavičkou OSN? Jestli je tohle pravda, pak to je opravdu síla. Ten kdo tohle vymyslel, se musel ne praštit o futro, ale seskákat po hlavě schody z vrcholu Eiffelovy věže. Kam se hrabe naše OSA...
Možná to také znáte. Anebo patříte mezi ty šťastlivce, kteří se s tím nikdy nesetkali. Ať tak či tak, nedělně-pondělní syndrom je věc, která je dosti nepříjemná a nemusí být bez následků.
Před časem jsem se tu zabýval úvahami o tom, jak se 14% penetrace Linuxu v mobilech s OS projevuje u nás v Česku. Přemýšlení je konec, už vím, jak se věci mají. Bohužel, špatně.
Původně jsem o těchto telefonech chtěl dát dohromady dokonce článek, ale brzy bylo jasné, že by to nemělo příliš velký smysl. Před několika týdny jsem totiž oslovil zastoupení všech výrobců telefonů, které se k nám dovážejí. A dozvěděl jsem se všude prakticky totéž. Tedy, že mobily s Linuxem v ČR nenabízejí, a zatím ani nemají v plánu tak činit. O čtrnáctiprocentním podílu si tedy lze nechat jen zdát...
...vzkazují svým občanům představitelé některých českých měst. Na "Den bez aut" totiž hodlají zakázat vjezd do určitých částí města (a samozřejmě i parkování tamtéž). Lidé, bydlící v příslušných místech, tak musejí svá vozidla odklidit často hodně daleko (protože už tak jsou parkoviště dost plná). Proto se v hlavách řady lidí zrodila logická myšlenka - vzít si na tento den dovolenou a vyrazit s rodinou na výlet. Jak jinak, než autem!
Jak jste si možná všimli, u mého blogu se před několika dny objevila výzva k podepsání petice proti záznamu komunikačních dat. Hrozba přetavení nějakého takového návrhu do evropské směrnice je více než reálná.
V poslední době vídám stále častěji, jak některý úřad nebo firma neuvádí na svém webu žádné e-mailové adresy. Místo nich je tam jen podivný formulář, který může, ale také nemusí fungovat.
Podle informací ze sdělovacích prostředků panují na ministerstvu zdravotnictví zajímavé poměry. Nyní už se nedivím, že chyby na serveru nikdo neřeší.
V článku o formátech dokumentů na ministerstvech jsem MZdrČR označil za ukázku toho, jak to nemá vypadat. Protože jsem nechtěl jen kritizovat, pokusil jsem se také nějak přispět k nápravě. Bohužel, jak se do /dev/null
volá, tak se odtamtud neozývá.