V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
...a pozvolna se vkrádá do našich životů. A tak zatímco někteří lidé řeší tak přízemní věci jako je vzhled KDE, chobotnice rozpíná svá chapadla.
Že by mnozí politici, čelní představitelé policie a tajných služeb, stejně jako různí další lidé, rádi viděli co nejsilnější a nejdetailnější kontrolu konání občanů, je jasná věc. Pokud zůstává jen u přání, není to tak zlé. Jenže od přání k realizaci nemusí být až tak daleko, zvlášť když se tak děje bez znatelného odporu nebo dokonce s podporou těch, na které to dopadne.
O tom, proč odmítám státní špiclování všeho druhu, jsem už kdysi psal. Ale jak to tak pozoruji, většina lidí takové aktivity spíše vítá, ve sladké víře, že se jim bude žít bezpečněji a lépe. Proto kvete pšenka těm, kdo již přikročili k přeměně myšlenek v činy.
Na debrecínském letišti (některé zdroje nesprávně uvádějí Budapešť) se rozjíždí pilotní projekt totálního sledování (informace zde nebo zde). Bude spočívat v kombinaci dalekodosahových RFID chipů s panoramatickými kamerami. "Označkován" bude povinně každý, kdo bude vstupovat do prostoru letiště.
Cílem je, aby mohla být trvale sledována pozice každého člověka a za pomoci obrazu z kamery mohl být tento přímo v záběru označen. Pokud se projekt "osvědčí" (tj. bude technicky funkční a současně odolá tlaku ochránců soukromí), bude instalován na všechna letiště v EU, případně i jinde.
Tak co, líbí? A což takhle to dále rozšířit na všechna nádraží, úřady nemocnice, obchodní domy atd., až bude nejjednodušší to všechno sloučit a zavést sledování permanentní, úplně všude. Skvělé, ne? Ne!!!
Když probíhala soutěž na dodavatele elektronického mýtného, byly vyloučeni všichni dodavatelé satelitního systému. A to přesto, že by se měl budovat celoevropský satelitní systém. Bude se tedy budovat i u nás, jen jsme právě vyhodili pár miliard úplně zbytečně. Ale to jsem odbočil, protože chci hovořit o něčem jiném.
Zatímco "mikrovlnný" (terestrický) systém zaznamenává pouze průjezd určitými body, satelitní systém sleduje celou trasu vozidla. Zaznamená pozici s takovou přesností, s jakou to systém umožňuje, tedy řádově v metrech. Už nyní si špičky dopravní policie brousí zuby na využití (dokonce již toho dnešního!) systému k měření rychlosti a dalším policejním činnostem. To ale není vůbec nic oproti tomu, co přijde.
Již dnes je jednoznačné, že placení mýtného jen na dálnicích a vybraných silnicích je principiální nesmysl, protože kamiony z těchto silnici vytlačuje na silnice nižších tříd, které na to jednak nejsou vůbec stavěny a navíc vedou nezřídka skrz obce. Proto je nevyhnutelné, že se placení mýtného rozšíří na všechny silnice.
Podobně se rozšíří i okruh zpoplatněných vozidel. Postupem času budou zahrnuty nejdřív středně těžké a lehké náklaďáky, a nakonec i osobní auta. Motocykly možná zůstanou ušetřeny, ale dost o tom pochybuji, vzhledem k policejní chuti trestat motorkáře. Jednoho dne tedy bude každé vozidlo vybaveno "bonzovací" skříňkou, která bude získávat přesnou polohu vozu a nahlašovat ji sledovacímu systému.
Takže bude nejen jasné, jakou rychlostí kdo kdy jel, ale i kudy, kde zastavil atd. A to není všechno. Plánuje se povinné zavedení černých skříněk, které by měly zaznamenávat především různá provozní data (řízení, brzdy, otáčky motoru atd.), ale později také zvuk z vozu (aby se zjistilo, zda se řidič nerozptyluje zpěvem) a pohled na řidiče samotného (aby bylo vidět, jestli při řízení nekouká po ženských) i před vozidlo.
Určitě někoho napadne jít ještě dál a údaje z černých skřínek odesílat a vyhodnocovat ihned. Lepší je přece nehodám předcházet než je pak řešit. A navíc, obraz z kamer namířených před vůz se může také k lecčemu hodit.
RFID přímo bují. Brzy budou ve kdejakém obalu na zboží nebo dokonce přímo ve výrobcích. Informace získané touto technologií jsou neocenitelné. I v případě, že se při prodeji RFID chip zničí. Jenže on se většinou ničit nebude a bude na svého vlastníka spolehlivě donášet.
Tedy v podstatě ani nebude nutné implantovat něco přímo do těla. Bohatě bude stačit sada RFID, kterou každý získá v různých věcích - botách, svetru, kabátu, aktovce, tužce, brýlích, knize ... třeba i v láhvi s limonádou. Jen zarytí odpůrci budou chipy neúnavně likvidovat.
Ano, málem bych zapomněl na jednu drobnost: DRM. Zatímco někteří lidé ochotně zveřejňují, co právě poslouhají, někdo to bere jako čistě soukromou věc. To ovšem může brzy skončit. V rámci nasazení DRM to může dopadnout i tak, že se hudba a video budou prodávat jmenovitě a konzumace bude možná pouze po dálkové kontrole. Tedy vydavatel bude vždy vědět, že určitý člověk poslouchá konkrétní skladbu.
Aby se náhodou nemohlo stát, že to někdo nějak zkopíruje a bude to poslouchat "nadivoko", bude se používat watermarking. V jeho rámci se zakóduje jednoznačný identifikátor konkrétního člověka. Pak bude možné kontrolovat, co že to zní za hudbu a zda byl poslech regulérně ohlášen vydavateli.
To všechno je o hodně blíž, než se zdá. Takže už zbývá jen otázka: jak se používají ty mušličky?
Tiskni
Sdílej:
Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor SafetyNojo, jenže tihleti s sebou stáhnou i menšinu, která nic takového udělat nechce. Vhodnou nálepkou "terorista/zločinec/něco skrývá" se poštve většina, které je všechno jedno, hlavně když je chleba a hry, proto menšině, které záleží na vlastním soukromí.
Ono je to jako vždy o míře a o použití. Pokud vás někdo bude šmírovat doma ve sprše, pak asi budete právem nadávat co tam ta kamera dělá , ale pokud vás přepadnou a přizabijou na veřejném parkovišti, pak budete právem nadávat jak to, že tam ta kamera nebyla...
A pokud někdo mine dvě mýtné brány vzdálené 100Km během 30 minut, pak si tu pokutu IMHO plnně zaslouží. U nás je totiž velmi malá úcta k zákonu a myslím že právě na silnici by měl být dodržovám mnohem více.