Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
gphoto2
/gtkam/digikam? Pokud ne, tak to bude zřejmě tím. gphoto2
(a jeho nadstavby) totiž stáhnou i dodatečné info - třeba jak fotku automaticky otočit. Presne tak, presne tak.. Ono kdyz na NETu vidite screenshot krasne vyladeneho vzhledu KDE, tak vas to celkem chytne, preci jenom je vetsi komfort pracovat v grafice s okynkama, kde si muzete nejaky terminal spustit.. Jenze ted uz chapu, proc nekteri pracuji v textovem rezimu.. Neni to komfortnejsi, ale usetri si spoustu problemu a nervu.
Pulka mych oblibenych aplikaci bezi v gnome a pulka v kde. Stoji to za prd..
Nyní si prosvištíme nějaká slovíčka, abyste se neztratili: právo na volbu - nemohli jsme se dohodnout svobodný - náš uzavřený - jejich kvalitní - špatný nekvalitní - svobodný zvolte si - musíte mít obojenekvalitní = svobodný, svobodný = náš, z toho plyne nekvalitní = náš, dobrý no
gqview
a precist si jeho manualovou stranku?! Grrr.
Kdybych nebyl nenažranej, tak bych si hezky pootáčel těch 100 fotek pěkně jednu po druhé imagemagickem a pak bych si chrochňal, jak je to super.Pravda,
mogrify -rotate '90<' *.jpg
, pripadne mogrify -rotate '90>' *.jpg
je fakt deeesne slozitej prikaz.
ATy aplikace jsou NEPOUŽITELNÉ a dokonalost ANI NEVIDĚLY. Týmy Linuxových přicmrndávačů nejsou schopny napsat lepší aplikaci, než je blbé trapně nedokonalé IrfanView od chudého študáka. Stejně tak několikaletý GIMP vs. one man show pixel32.box.sk atd. To je realita.Hasta la Vista :)
Všechny budou stát za prd, ale budete si moct vybrat.A co takhle: jeden OS, jeden program, ..., jeden lid, jeden vůdce, jeden národ, jedna rasa... Tak co, líbí? Mně ani trochu. A když slyším, že je lepší mít jeden (...), naskakuje mi husí kůže. Důležité je dohodnout se na standardech (formátech, komunikačních protokolech apod.) a ve svých programech je co nejvíc používat. Ale spojování sil by vedlo maximálně k jednomu kočkopsu, který by nakonec nevyhovoval nikomu. Různost je dobrá.
X serverov su mraky, nie iba jeden. Priklad dalsieho slobodneho je VNC.VNC přece není X server!?
gqview riesi tvoj problem s browserom obrazkov a ich otacanim.Přesně tak.
„Neptej se, co pro tebe tvá země může udělat, ale ptej se sám sebe, co můžeš udělat pro svou zemi.“
J. F. KennedyProste zivot je otazkou priorit, bud si vystacim s tim co je, nebo holt trosku zaplnim disk KDE-zavislostmi (coz v dnesni dobe velkych disku neni nic strasneho).Místo na disku skutečně není v dnešní době podstatné. Sice můj kořenový oddíl má jen 1,4 GB, a to jsou tam skoro všechny programy (mj. KDE 3.4.0, XFCE 4.2.1.1, kus GNOME 2.10 (knihovny), X.org 6.8.2, teTeX-3.0, Wine-20050310), i když část mám zvlášť (zejména OpenOffice). Ale dost by mi vadilo ucpat si paměť (256 MB) hromadou KDEčkových hovadin třeba kvůli Konqueroru, když mám zrovna spuštěno XFCE. Zatímco bez GTK (1.2 i 2) se obejít nedá vůbec (bez Qt ano, při troše snahy), tak bez knihoven KDE a GNOME většinou ano. Ale když to nejde, tak je problém...
Tiskni
Sdílej: