Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Právě řeším problém s ADSL modemy v ABC Linux 2005. Zyxely jsou mimo hru kvůli licenčním podmínkám. Spike mi slíbil napsat nějaký návod na instalaci (ovladač do jádra pak přidám). Užitečná by také byla podpora pro Sagem F@ST 840 a ostatní, které mají ovladače na eagle-usb.org. Po přečtení jejich faq a diskuzí tady na ábíčku jsem trochu zmatený a jelikož nemám ani ADSL a ani dotyčný modem k dispozici, nemůžu si to zkusit nainstalovat sám, abych věděl, co to všechno obnáší.
Tyto modemy jsou poměrně široce rozšířené, proto by bylo dobré je na LiveCD mít. Mohl by se mi ozvat někdo, kdo s tím má zkušenosti, a je mi ochoten s tím pomoci? Můžete psát na jabber resamon@njs.netlab.cz. Děkuji.
Tato verze měla vyjít už v neděli, ale vzhledem k problémům s mým připojením a také s Leošovým požadavkem na místo pro offline obsah, vychází tato verze až nyní.
Po dlouhé době tu už opět máme oblíbené TopXY. Narozdíl od minule se rozhodl statistiky rozšířit na Top20 (samozřejmě, abych se tam taky dostal ).
Při řešení této diskuze Konqueror a stránky bez háčků a čárek zjistil Netizen Trancelis , že centrum posílá znakovou sadu na základě řetězce User Agent
Po domluvě s Vlastimilem Ottem jsem se rozhodl, že do Firefoxe na ABC Linux 2005 nainstaluji nějaká rozšíření.
Jak mnozí z vás tuší (a mnozí taky ne), zvolil jsem název tohoto blogspotu podle písničky od Faithless (odkaz vede na vltavu). Z názvu už docela logicky plyne, že za tím bude elektronická muzika, Djové a podobné věci.
Jenom oznamuji, že jsem se taky odhodlal a přešel na jabber, místo používání ICQ. Dlouho za to mohla moje lenost a neochota se tím vůbec zabývat (když to funguje, tak proč do něčeho vrtat?). Ale byl jsem v diskuzi pod blogspotem Proč si myslím, že jsou uzavřené protokoly špatné přesvědčen o tom, že icq via jabber jede spolehlivě. Když jsem teď měl chvilku času, nainstaloval jsem si psi a začal nastavovat.
Oznamuji vydání třetí testovací verze ABC Linux 2005. Opět můžete stahovat z http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/.
Tak jsem se rozhodl, že ty záložky konečně udělám. Nenapadlo mě, že to bude taková práce - zabralo to strašnou spoustu času a přitom taková blbost. Jsem rád, že Konqueror zvládá export do mozillího formátu.
I v Itálii mají svoje ábíčko. Tak to dopadá, když se ve vyhledávání na google.com přepíšu o jedno písmenko. Ale, na rozdíl od "našeho" ábíčka, to italské je mrtvé. Nevím to určitě, protože mají nějaký nevysvětlitelný odpor k psaní letopočtů v datech. Ale poslední statistika návštěvnosti je z roku 2002. A v sekci Argomenti, což je nějaké vyhledávání s rozcestníkem, chybí poměrně nové (vznikla kolem roku 2002) Gentoo. Což vypadá, že server už nežije.
Mimo jiné dávám dohromady seznam bookmarků pro ABC Linux 2005. Takže mi sem můžete dát vaše návrhy na zajímavé stránky, které by neměly chybět.
Na lidovkách vyšel převratný článek. Piloti nejsou vůbec potřeba! Letadla ve skutečnosti přistávají a startují úplně automaticky. Všechno je to jenom podfuk na lidi.
Jak informoval Leoš, vyšla nová, testovací verze ABC Linux 2005. Je k dispozici na http://www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests/
Co všechno na internetu není. Tahle stránka The Pi-Search Page mě docela dostala. Můžete si nechat vyhledat libovolnou kombinaci čísel v prvních 200 000 000 místech čísla PÍ.
Před nějakým časem jsem opět něco hledal. Omylem jsem zkopíroval adresu svého blogu do okna Podobné Najít stránky, které jsou podobné této stránce
Oznamuji, že je k dispozici první veřejná testovací verze ABC Linux 2005. Je k dispozici na www.abclinuxu.cz/download/dists/AbcLinux/2005/tests. Vaše konkrétní náměty a připomínky pište, prosím, do bugzilly.
Tohle jsem prostě napsat musel! Skutečně vynikající článek o Czechteku Paroubkovy Plastikové Pendreky je na serveru www.dfens-cz.com! Přímo od dfense. Doporučuji k přečtení i pokud Vás všemožné články o onom teknivalu unavují, nebo dokonce rozčilují.