Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Zákonodárci nám zvolili prezidenta. Co na to svět?
Zdá se, že vývojáři Internet Exploreru 8 to s výraznějším vylepšením podpory standardů i dalších technologií začínají myslet vážně, jelikož právě oznámili podporu testu Acid2. Skvělá správa pro tvůrce webů i uživatele! Ale bude to již stačit na konkurenční produkty?
Mike Schroepfer, víceprezident Mozilla Corporation pro vývoj, jehož PC World letos zařadil jako 40. nejvýznamnějšího člověka pro web vyvíjejícího nejlepší webový prohlížeč, na svém blogu informoval, že pokud půjde vše dobře, bude Firefox 3 beta 2 vydán ještě tento týden, tedy měsíc po vydání první betaverze. Beta 2 obsahuje na 900 oprav chyb včetně 34 pro vylepšení výkonu, 32 oprav úniků paměti, 11 zlepšení paměťových nároků, 51 oprav pádů, 59 vylepšení pro místa, 48 vylepšení Javascriptu a spousty dalších.
Přesvědčte se sami a porovnejte, jak se vyvíjel vzhled obou alternativních webových prohlížečů za posledních pět let, tedy převážně v éře dominance nejrozšířenějšího prohlížeče (IE 6). Opera se tak postupně přibližuje především úspěšnějšímu Firefoxu, ale i některým dalším prohlížečům (a to nejen pokud jde o vzhled a uživatelské rozhraní). Udivuje mě, kolik lidí to stále popírá.
Phoenix 0.2 (1.10.2002) - Firefox 2.0.0.11 (30.11.2007)
Opera 6 (2002) - Opera 9.24 (17.10.2007)
Opera vždy byla a je tržní propadák, a proto se čertí a rozhodla si stěžovat na Microsoft u Evropské komise. Možná, že už opravdu nemá co jiného nabídnout a není schopna prorazit a smířit se se záviděníhodnými a řádově významnějšími úspěchy konkurence za několikanásobně kratší dobu její existence, a proto se musí snižovat k trapným gestům vzbuzujícím údiv, která nemají zapotřebí jak ty úspěšnější, tak dokonce ani ty ještě méně úspěšné prohlížeče.
Při prohlížení statistik používanosti webových prohlížečů mě zaujalo, že Firefox 2 má podle XiTI Monitoru v Evropě asi o 10 % (a podle Rankings.cz i Navrcholu.cz v ČR o 38 % - 70 %) více uživatelů než Internet Explorer 7 a uživatelé starších verzí na něj přecházejí mnohem častěji a rychleji, přestože Internet Explorer 7 a Firefox 2 vyšly s odstupem pouhých několika dní v druhé polovině října 2006 a klíčové jazykové varianty pro IE 7 následovaly většinou během následujících týdnů a měsíců (pro češtinu v polovině ledna) a také začal být distribuován jako důležitá aktualizace přes Windows Update a Microsoft Update, což prohlížeči s většinovým podílem na trhu poskytuje velkou výhodu pro rychlý a snadný přechod na novější vydání.
Předpovědi počasí, které sleduji, se rozcházejí, ale po loňském suchu bych si přál zase bílé Vánoce. A co Vy? Myslíte si, že bude na Štědrý večer v Česku sníh (i jinde než v lyžařských střediscích)?
IEBlog oficiálně oznámil vývoj další verze webového prohlížeče a jeho název - Internet Explorer 8. Je zajímavé připomenout, jak v polovině února 2005 Bill Gates ohlašoval IE 7 a přislíbil betaverzi na léto. Ta byla vydána koncem července 2005. Konečná verze vyšla v druhé polovině října 2006, tedy pět let po IE 6. Zdá se, že IE 8 by se mohl objevit na jaře 2008 podobně jako Firefox 3.
Kromě toho Firefox 2 poskytuje standardně mnohem lepší ochranu před phishingem než Internet Explorer 7, a to již pouze na základě místního seznamu, nikoliv automatické kontroly každé navštívené stránky jako v IE. Firefox má také nejlepší systém aktualizace vedoucí k nejnižšímu počtu nezabezpečených instalací.
Ať už se tedy na záležitost bezpečnosti podíváme jakýmkoliv rozumným způsobem, zjistíme, že Firefox je stále mnohem lépe zabezpečený než Internet Explorer.
Nahrazením slov Linux za Opera, Mac za Firefox a Windows za Internet Explorer v jistém článku lze odhalit, jak rozdílný přístup ke stejným nebo podobným (srovnatelným) skutečnostem a jejich interpretace vede k úplně odlišným závěrům. V daném prostředí navíc bývají ignorována upozornění na zavádějící informace, pokud je tedy pro ně vůbec vytvořen prostor. Počítají se ovečky?
Pokud budou zachovány současné trendy, zdá se, že podíl Linuxu podle Net Applications překročí hranici 1 % pravděpodobně v březnu a podle TOPlistu v květnu příštího roku.
Daruji originální lisovaná CD s Ubuntu, Kubuntu a Edubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon) pro 32 i 64bitové procesory a samolepkou lidem z Brna, případně Sokolova anebo okolí. Právě mi přišla CD zdarma objednaná před 3 týdny. Zájemci, na které nezbude, si mohou CD stáhnout nebo nechat také bezplatně poslat. Přiložím na vyzkoušení a porovnání jako malý dárek i DVD anebo CD s OpenSUSE 10.3 možná i s barevným potiskem. :-) Za cenu CD nebo DVD média mohu stáhnout a vypálit i jiné distribuce. Kontakt.
Konečně jsme se dostali odsud sem. Díky mně. A já měl pravdu.
Snímek obrazovky. Neporušil jsem žádné z pravidel jejich fóra během psaní několika příspěvků pod jinou identitou, nemohli nijak poznat, že jsem to já, jsou předpojatí vůči pravdě. Doufám, že Community Council projektu Ubuntu náležitě rozhodne, aby tito (ne)zodpovědní lidé z projektu rychle vyletěli a přestali škodit a zakazovat svobodu slova a projevu, a tím i diskusi a rady a pomoc lidem, kteří se na mě každý den neustále obracejí.
Petr Tomeš zabanován z důvodu opakovaného porušování CoC
Kritika Ubuntu.cz:
Daruji originální lisovaná CD s K/Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn) pro 32 i 64bitové procesory lidem z Brna, případně Sokolova. Právě mi přišla bezplatná CD objednaná před 2 týdny. Zájemci, na které nevyzbude, si mohou CD stáhnout nebo nechat také bezplatně poslat.
Bude jaro 2007 významným historickým milníkem začínajícím masivnější osvojování Linuxu?
Již delší dobu se projevuje neprofesionální a poblémový přístup projektu Ubuntu.cz, který mi vadí a který dopadá také na uživatele (nejen) Ubuntu.