Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Minulý týden představila firma AMD vlastní verzi Turbo technologie sloužící k automatickému přetaktovávání procesorů, když nejsou vytížena všechna jádra. Vedle toho se podíváme na dvě zajímavé desky s čipsetem AMD 870X, abychom si současně pověděli, jak to do budoucna AMD vidí s možností odemykání uzamčených procesorových jader. A aby to nebylo jen o AMD, představíme si zajímavou grafiku od Gigabyte, která jen tak mezi řečí nese GPU ATI :-).
MeeGo: První vydání. Banánová kaše aneb Ben NanoNote. Levná linuxová MID (SmartQ V5 a V7 od SmartDevices). Levná technika pro školy a třetí svět (Intel Classmate a GPS, 3G a WiMAX a Simmbook od IBM, Canonical a Simmtronics).
Sun Fire X2270 od Oraclu predstavuje radu x64 serverov designovaných prednostne pre webové a komerčné HPC (High Performance Computing) nasadenie. Pozrite sa, ako dopadol v našom teste.
V minulém dílu jsme věnovali trochu více prostoru grafikám společnosti Nvidia, dnes tedy vše vyvážíme z velké části povídáním o kartách konkurenčních. Dojde však i na další věci v čele s novým pevným diskem rodiny VelociRaptor od Western Digital.
Minulý týden jsme ještě museli tajnůstkařit, protože v momentě vydání Hardwarových novinek 11 zbývalo do konce embarga na GeForce GTX 470/480 celých 24 hodin času. To je již pochopitelně pryč, takže hlavním tématem dnešního dílu budou nové grafiky od Nvidie. Popovídáme si krátce o technologiích, výkonu, spotřebě a dalších aspektech. Kromě toho se zmíníme o dalším vděčném tématu, chystaných šestijádrech od AMD, a ve finále také o prvním 750GB 2,5palcovém disku, který již konečně pasuje svojí výškou i do běžných notebooků.
Z událostí posledních dní tentokrát vybíráme trochu zvláštní základní desku od Asusteku určenou pro „SuperComputer“, smršť nových xeonů od Intelu či další superrychlé paměti, tentokrát doprovázené superrychlou Blu-ray vypalovačkou. A vše završíme drobnou ochutnávkou toho, čemu zanedlouho skončí NDA…
Zatímco minulý díl jsme si povídali z velké části o „hlavních“ komponentách počítačů, dnes to vezmeme úplně odjinud. Podíváme se společně na zajímavý monitor s integrovaným jednoduchým počítačem, zcela nový typ displeje ve zcela novém mobilu Samsung, další super-výkonný zdroj, tentokrát ale slibující skutečně úžasnou účinnost, a vše zakončíme netradičně jedním „foťáčkem“ a podrobnostmi k soudní při mezi Intelem a Nvidií.
Minulý týden byl, co se týče informací o novém hardwaru, poměrně nabitý. Společně se podíváme nejen na praktické ukázky šestijádrových procesorů obou předních x86 výrobců, ale také na to, který z nich zvítězil v boji o uvedení čipové sady s integrovaným 6,0Gbps SATA řadičem. Zprávy o nové generaci Nvidia ION a chystaných grafikách řady GeForce GTX 400 vše zakončí.
Poslední hardwarové novinky shrnující předCeBITovské zajímavosti (výstava probíhá tento týden) se sice nesou převážně v grafickém duchu, ale stihneme se podívat i na novou verzi specifikace karet CompactFlash a také jeden zajímavý zdroj s velkým výkonem a ještě větší účinností.
Maemo + Moblin → MeeGo. Symbian je open-source. LiMo nabírá Adobe, vydává R3. Ubuntu Netbook Remix prochází změnami. Lenovo IdeaPad S10-3t. Archos 5 Internet Tablet recenzován.
Mobilní Radeony HD 5800 v noteboocích MSI. Nvidia GeForce GT 320, 330 a 340 pro OEM trh. 6,0Gbps disky Western Digital přicházejí. Sharkoon QuickPort Duo: Dvoudisková USB 3.0 „dokovačka“.
Vážené dámy a vážení pánové, zda-li pak víte, co je hitem dnešních moderních datacenter, která se snaží šetřit každou korunu? Ano, správně, je to konsolidace. Můžete konsolidovat úložné kapacity (storage), servery (viva la virtualización), stejně jako jednotlivé sítě (i různých typů).
Tento týden se vedle nové technologie Nvidia Optimus, určené k přepínání integrované a diskrétní grafiky za běhu, podíváme na další nové Radeony řady HD 5000 a také jeden poměrně zajímavý monitor firmy Dell.
Minulý týden byl celkem klid. Možná je to ticho po CES, možná klid před bouří na CeBIT, nicméně kromě uvedení Radeonů HD 5450 od AMD a představení nových 25nm flash pamětí Intel+Micron se podíváme už „jen“ na nové 3D monitory/televize Samsung a co je nového u Nvidia „Fermi“.
Síťová úložná zařízení. Co je NetApp a k čemu slouží? Deduplikace, virtualizace, vysoká dostupnost, replikace a zálohování na pomalých sítích. Popis funkcí, které NetApp nabízí. Srovnání souborového systému, který tato zařízení používají, s filesystémem ZFS.
MSI Big Bang XPower – již zcela bez PCI slotů. Nové i chystané procesory AMD. Apple uvedl iPad. EIZO ColorEdge CG303W.
Intel „Pine Trail“. nVidia Tegra 250, smartbooky/tablety. Google Nexus One. Broadcom HD Accelerator. KPilot mrtev. anti-iPad kampaň. Lenovo ThinkPad X100e.
CES je za námi, CeBIT teprve před námi, takže se tento týden vracíme do starých kolejí běžných hardwarových novinek. I tak je to ale poměrně zajímavé: Kromě dvou desek s očekávaným čipsetem AMD 890GX se (opět) zastavíme u 40nm výroby TSMC, abychom vše završili pohledem na chystanou grafiku Nvidie konečně spadající do generace Fermi.
Minule jsme se věnovali pouze Intelu, který toho ale měl hodně co říci, dnes se tedy společně podíváme na pár zbývajících zajímavostí z monstrózní akce CES v Las Vegas: NVIDIA Tegra 2. generace, DisplayPort 1.2 apod.
První díl hardwarových novinek za letošní rok se nese ve znamení monstrózní IT výstavy CES 2010. Jako obvykle se tento technologický sjezd koná krátce po Novém roku a je to doba, kdy se toho na trhu objeví neskutečně mnoho. Dnešní díl však nebude žádným „letem světem CESem“, ale podíváme se na (r)evoluční novinky společnosti Intel v čele s 32nm procesory s integrovanou grafikou. Vše další až za týden.
V posledním dílu hardwarových novinek za loňský rok se podíváme na první ohlášené karty na bázi architektury Nvidia Fermi, dále na specifikaci pro 3D Blu-ray filmy, nový patent Sony zavánějící duchem Foveonu a také nový diskový formát ADF, od kterého si Western Digital, jako první z výrobců, slibuje zvýšení kapacity disků.
Představíme si Unified Storage System od společnosti Sun Microsystems. Sun o tomto řešení tvrdí: „Se Sun Storage 7110 Unified Storage System je nenákladné zjednodušení vašeho ukládání dat snazší než kdy dříve. Toto lehce použitelné zařízení je ideální pro podnikové skupiny, oddělená pracoviště nebo malé a střední firmy a nabízí ukládání dat na enterprise úrovni za nízké ceny.“ Jak se to s tímto tvrzením má ve skutečnosti, to se pokusíme zjistit v tomto článku.
Nejlepší produkt roku. Nejhorší produkt roku. Zajímavosti, inovace a nejlepší trendy. Hloupost roku, zklamání a nejhorší trendy. Mobilní grafika. GPGPU a procesory. Článek/interview/web roku. Výhled do příštího roku.
Tento týden se podíváme na budoucnost Intelu pro příští rok, první šestijádrový procesor pro desktopy postavený na 32nm výrobním procesu. Následovat bude hned trojice zajímavých pamětí, nové flash čipy od Toshiby a nakonec slibované zdroje Enermax.
Minulý díl byl velmi zaměřen zejména na Intel a jeho výpočetní produkty, ať již CPU nebo GPGPU, dnes se tedy od tohoto trochu odkloníme a podíváme se zase na pár nových grafik, disků a také po nějaké době na jeden opravdu výkonný zdroj.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: