Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Dnes se podíváme hned na dvě „nenormální“ VGA v podání Asusteku: duální Radeon HD 5870 a duální Asus GeForce GTX 480. Ale začneme povídám o tom, kterak se Apple v posledních (tý)dnech smažil ve vlastní šťávě kvůli nepovedené anténě v iPhone 4 a jak celou situaci nakonec (vy)řešil. Nakonec zmínka o 100GB discích Blu-ray.
V tomto nepravidelném seriálu se budeme zabývat problematikou Storage Area Network, neboli sítěmi typu SAN. V prvním díle si vysvětlíme, co to SAN je, proč se používá a které základní prvky ho tvoří.
Tento týden tři hodně zajímavá témata. V první části se budeme věnovat novinkám kolem univerzálních procesorů (APU) od AMD, následně si přidáme příjemné zvěsti o nové genEraci CPU AMD v podání mikroarchitektury „Bulldozer“ a vše zakončíme novým standardem HDBaseT pro přenos HD videa (a nejen jeho) za pomoci obyčejného ethernetu.
Povíme si, jak to vypadá s Bluetooth 4.0 a PCI Express 3.0, něco málo padne i o šeptandě kolem x86 procesoru firmy Sun, nemineme nové úsporné CPU od AMD a také první 3TB disk. Ale vlastně i jednu grafiku budu muset zmínit, Nvidia totiž uvedla GeForce GTX 460.
Poslední dobou jsme trochu zanedbávali grafické karty, proto se dnes podíváme na zajímavosti jak ze světa ATI, tak Nvidia. Čeká nás mimo jiné první mobilní grafika generace Nvidia Fermi. Ale vše začneme povídáním o bitvě o zákazníky, kterou svedou na poli výroby 28nm technologií největší světoví výrobci čipů v příštích letech.
Blíží se vydání verze MeeGo pro chytré mobilní telefony, zatím bylo dotykové rozhraní představeno na tabletu Quanta Redvale. Tablet chystá i Nokia a MeeGo budou na své stroje nasazovat i Asus a Acer. Intel kupodivu připravuje port Androidu na platformu x86. Android 2.2 Froyo bude i pro starší androidovské mobily dostupný prostřednictvím upraveného firmwaru CyanogenMod.
Zatímco Intel představil několik mobilních procesorů se dvěma a čtyřmi jádry, AMD představila šestijádrové Opterony pro nový socket s podporou DDR3. Pak se podíváme na nové hi-end výpočetní karty od AMD, abychom se vzápětí seznámili s novým, extrémně úsporným Mac Mini s mobilní GeForce pod kapotou. Vše zakončíme pohledem na to, jak si vede tak trochu zapomenutý standard paměťových karet MMC.
Podíváme se na opravdu zajímavé produkty, pro které by se skoro hodilo slovo „podivné“. Kromě toho, že Asustek uvedl netbook, který nás technologicky v podstatě katapultuje o 5 let zpět, Galaxy na Computexu vystavovala dvě skutečně neobvyklé grafické karty. Vše završíme dvěma zdroji certifikovanými 80Plus Gold, které se konečně budou hodit i běžným smrtelníkům.
Dnes si přehled zajímavostí přinášených ryze z Computexu zakončíme pohledem na řadu zajímavých tabletů, které pohání Android, místy i ve verzi 2.1. Dále se podíváme na nové procesory Intel Atom, které se již zabydlují v další generaci netbooků, a vše zakončíme novou GeForce z generace Fermi.
MeeGo 1.0 pro netbooky, podpora dotykového ovládání zatím chybí. Android 2.2 je venku, bude podporovat Flash. Intel Atom radikálně aktualizován. Složitá situace kolem OLPC, chystá se tablet XO-3. Extrémně levné čínské netbooky už i s Androidem.
AMD představila Fusion APU (kombinace CPU a GPU v jediném čipu). Intel předvedl výpočetní kartu na bázi Larrabee: Many Integrated Core. Nvidii se s Tesla Fermi daří; „ulovila“ IBM, která bude karty používat pro své stroje System x iDataPlex dx360 M3.
Opět po roce tu máme (resp. měli jsme minulý týden) největší IT akci na světě, tchaj-wanský Computex. Jako vždy se na této výstavě chlubila svými produkty tak velká řada firem, že není možné vše pojmout v jediném dílu tohoto seriálu. Mnoho jsme si toho napsali již v týdnech předchozích, ve trojdílném speciálu se zaměříme na zajímavosti, které dosud nezazněly, a novinky, jež si výrobci nechávali pod pokličkou až na Computex. Dnes to bude o několika zajímavých monitorech a USB 3.0 zařízeních.
Možná (téměř zcela jistě) jste někdy řešili hlučnost svého chladiče. Jedni to řeší přechodem na vodní chlazení, jiní novějším procesorem s nižším TDP, další zase tlumením počítačové skříně. Již nějakou dobu jsou ale na trhu k dispozici mnohé alternativy v podobě velkých chladičů s řadou heatpipe a mohutným žebrováním, které umožňují velmi tiše chladit i ty nejnenasytnější procesory. Králem mezi nimi nepochybně je téměř 1,3 kg vážící obr s deseti heatpipe: Scythe Orochi.
Dnes se podíváme na první čip, který dokáže dát základním deskám a řadičům více než dva USB 3.0 porty (konkrétně 4), dvě nové GeForce (jednu mobilní) stavějící na GPU GF100 a nakonec na externí Blu-ray vypalovačku, která si díky USB 3.0 troufá i na 12rychlostní zápis. Nemineme ani to, jak to momentálně vypadá s projektem Larrabee společnosti Intel.
HP Mini 5101 je klasický netbook první generace: Malý, nevzhledný a velmi šikovný. Základní sestava je cenově velmi příznivá. Dodává se se systémem SUSE Linux Enterprise Desktop 11, i když na něm fungují i jiné linuxové systémy. V článku je popsán také netbooková varianta Ubuntu.
Palm, webOS a odkup společností Hewlett-Packard; tablet Slate jako konkurent pro iPad. Nokia N900 a MeeGo. Další levné MID: Tablet Eken M001 alias Haleron iLet Mini HAL. Miniaturní desktop VIA ARTiGO A1100. Stručně z novinek v mobilním (linuxovém) světě.
Dnes se společně podíváme na jednu opravdu snad až přehnaně našlapanou základní desku od Gigabyte. Následovat bude pohled na zajímavou GeForce GTX 470 od jednoho z partnerů Nvidie a nakonec si povíme něco málo na téma 3TB pevných disků a představíme si nové 2,5palcové hybridní modely Seagate vybavené 4 GB paměti flash.
AMD 890FX + Hydra v podání Asusteku. Dva nové IPS LCD od Dellu. 1,2kW zdroj Antec a téměř 1,5kW zátěž. Sony NEX – výměnné objektivy a čip APS-C.
V posledních dnech opět bylo na poli hardwaru co k vidění. Hlavní událostí se stalo uvedení procesorů Intel Atom a souvisejících dalších částí čipsetu pro zařízení typu mobilních telefonů, které do tohoto segmentu přináší platformu x86 vůbec poprvé. Vedle nich se podíváme na dalšího rychlostního rekordmana mezi DDR3 pamětmi, dvě zajímavé GeForce poslední generace od dvou různých výrobců a vše zakončíme rozloučením s klasickými napájecími zdroji od PC Power&Cooling.
I dnešní díl se ponese převážně ve znamení grafických karet – zatímco Sapphire jednu extrémní uvedl, na druhém poli u Nvidie již unikly informace o dvou chystaných grafikách: Jedné mobilní a jedné desktopové, obě ale spojuje jméno „Fermi“. Na závěr se podíváme i jak to vidí analytici se soubojem pevných disků a SSD.
Minule jsme se trochu zdrželi u budoucnosti výrobních procesů, takže dnes se vrátíme do reality. A je na co se dívat, AMD totiž vedle dalších čipsetů poslední generace uvedla i dva šestijádrové Phenomy pro desktopové stroje a také pětici nových grafik rodiny FirePro. Vedle toho se podíváme na dva velmi zajímavé LCD monitory, jeden pro běžné uživatele a druhý pro profesionální grafiky či fotografy.
Akce Openmobility se nekonala ani v Brně, ani v Praze, nýbrž ve Zlíně, na půdě univerzity Tomáše Bati. Ačkoliv se, nejspíše vzhledem k místu konání, nesešlo mnoho lidí, obsah byl přinejmenším pozoruhodný: OpenMoko, QtMoko, GPS navigace v Linuxu, TouchBook, SHR – distro pro FreeRunner, OpenStreetMap v ČR, Google Android.
V druhé části recenze ThinkPadu Edge se podíváme na kontroverzní rozhodnutí použít v počítači řady ThinkPad procesor AMD: Jaké přineslo výhody a nevýhody a v čem se liší od verze s procesorem Intel. Kromě toho přijde na řadu displej, grafická karta, multimediální možnosti a konektivita. Nakonec výdrž na baterie a shrnutí, včetně poznámky o podpoře Linuxu.
TSMC přeskočí 22 nm, chystá se k 10nm hranici. „20nm“ výroba NAND flash u Samsungu spuštěna. 4-way SLI se čtyřmi GeForce GTX 400 oficiálně. DDR3-2500 od G.Skill přebírají žezlo.
Lenovo nedávno na český trh uvedlo novou řadu notebooků, které mají představovat přechod mezi spotřební řadou IdeaPad a pracovní řadou ThinkPad. Edge 13 je první zástupce této řady. Zároveň je to spolu s ultrapřenosným ThinkPadem X100e první notebook od Lenova s procesorem AMD.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: