Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Minulý týden nebyl rozhodně nezajímavý, vedle v nadpisu zmíněného TV tuneru s podporou 3D HDTV videa se podíváme na nové Atomy od Intelu, které na svých bedrech nesou i programovatelné logické pole Altera, dále na jednu hodně zajímavou desku pro všechny majitele procesoru Core v patici 1156 a nakonec dojde na novou digitální čtečku/záznamník Asus a pasivně chalzený hi-endový Radeon.
Relativně krátce po uvedení několika zajímavých kousků železa je pochopitelně celkem klid, ale i tak se minulý týden děly zajímavé věci. Tou největší je asi vydání finální verze standardu PCI Express 3.0, dále se podíváme na GeForce GTX 460 SE, novou DVD vypalovačku Lite-On disponující oběma technologiemi pro kreslení na druhou stranu a vše završíme zajímavými 80Plus Gold zdroji a dalším výrobcem HDD, který se připojil do 3TB klubu.
Amazon nedávno uvedl na trh už třetí generaci elektronické čtečky knih Kindle 3. V první díle recenze se podíváme na možnosti použití právě jako čtečka knih.
Dnešní díl, který měl původně vyjít minulý týden, vás seznámí s událostmi týdne, který dal světu GeForce GTX 580. Druhá generace DirectX 11 architekury v podání Nvidie reaguje na nedávné uvedení Radeonů HD 6800 opravdu zostra. Dále si představíme nové produkty společnosti ARM, kam spadá i zcela nové GPU s podporou OpenCL a vše završíme pohledem na budoucnost APU v podání AMD.
Dnešním hlavním tématem je popis poměrně zajímavého řešení, které pro jednotku výpočtů plovoucí řádové čárce zvolila společnost AMD pro architekturu Bulldozer. Předtím se ale ještě podíváme na tři firmy spojivší síly nad vývojem tranzistorů menších 20nm hranice, abychom si vše uzavřeli pohledem na jednu chystanou GeForce a to, jak nám i velikáni opouštějí trh zapisovacích/přepisovacích CD a DVD médií.
Vedle nového nejvýkonnějšího superpočítače, který využívá mimo jiné výpočetní karty Nvidia Tesla, se dnes podíváme na dva nové MacBooky Air, v nichž Apple přináší pár zajímavých inovací, dále první BDXL vypalovačky schopné poradit si se 128GB Blu-ray disky, zajímavý chladič od Arctic Cooling a nakonec na plány OCZ s SSD.
Zprávou minulého týdne nepochybně je uvedení druhé generace DirectX 11 GPU ATI, pardon, nyní již AMD. Vedle nich se ale podíváme na reakci Nvidie a dále na to, jak se Intel chystá na 22nm výrobní proces. Nakonec si povíme o prvních interních SATA discích s kapacitami 2,5 a 3,0 TB.
Možná by se zdálo, že 12cm optickým kotoučkům odzvonilo s Blu-rayem, ale vyvrátit tento trend se pokouší firma TDK. Vedle tohoto tématu se ale podíváme také na novou GeForce GT 430, zas o něco menší 3bitové NAND flash paměti Samsung a také koncept videokamery se záznamem ve 4k rozlišení.
Minulý díl se nesl převážně v duchu fotografických novinek, ač i o první 3TB disky jsme zavadili. Dnes si to přesně obrátíme, podíváme se na další disky překonávající svými kapacitami pomyslné dlouhotrvající hranice, abychom si přidali ještě jeden „zajímavý“ fotografický snímač. Ale nebojte, dojde i na „běžné železo“, Nvidia nám stihla minulý týden vypustit na trh nějaké ty nové grafiky.
Smart Book, nástupce Touch Booku. WeTab – první tablet s MeeGo. MeeGo na Intel Developer Forum. Příchody a odchody v Nokii. Google o tabletech s Androidem.
Tento díl Hardwarových novinek je dozvukem několikadenního období, kdy se konala největší světová fotografická výstava Photokina 2010, pročež si představíme dva opravdu zajímavé na ní ohlášené produkty. Dojde však i na „normální“ hardware v čele s levným plně 10bitovým P-IPS monitorem a nové desktopové 3TB a notebookové 1,5TB disky Seagate, a také první 12TB NAS.
V tomto seriálu se zaměříme na problematiku nasazení linuxových systémů na produkty firmy Apple. Ty se začaly velmi rozšiřovat i mezi linuxové nadšence a čím dál tím častěji se tato problematika řeší. V tomto díle budeme instalovat systém Ubuntu 10.04.
Po procesorovém nášupu minulého týdne se dnes podíváme na první desky s čipsetem Intel P67 určené pro procesory v patici LGA 1155, tedy Intel „Sandy Bridge“. Dále přidáme informace o PCI Express sběrnici verze 3.0, speciální GeForce GTX 460 pro až čtyři monitory a také jedno zajímavé FullHD LCD a o trochu méně zajímavou FullHD webovou kamerku.
Další týden byl zejména ve znamení Intel Developer Fora, přišly na přetřes nové Atomy a také chystaný refresh architektury „Nehalem“ známý jako „Sandy Bridge“. Dále se podíváme na chystané Radeony HD 6000 a také co nového přichystala asociace spravující standard paměťových karet Secure Digital.
Dnes se podíváme na aktuálně nejrychlejší prodávaný procesor, IBM totiž začíná dodávat CPU z196 s pracovní frekvencí 5,2 GHz. Představíme si podrobněji chystané APU AMD „Ontario“, novou kartu Leadtek se čtyřmi SpursEngine procesory a vše zakončíme pohledem na schopnosti japonské firmy Canon ve výrobě CMOS snímačů.
MeeGo, Harmattan a prototyp Nokie N9. nVidia Tegra 250 jde na trh. webOS na tabletu HP Hurricane a verze 2.0 s podporou lepšího multitaskingu. Netbooky s novou generací Atomu.
Tento týden tu máme jako hlavní tahák novou generaci konzole Xbox 360, pro kterou se v IBM opravdu pochlapili a podařilo se jim spojit CPU i GPU do jediného kousku křemíku. Dále si „pohovoříme“ o nové grafice od Nvidie, novinkách v displejích s elektronickým inkoustem a vše zakončíme zajímavými krabičkami od WD, které vám zprovozní ethernet přes elektrickou síť.
Dnes se budeme věnovat pouze jednomu tématu, ale za to výrazně podrobněji. Kalifornská AMD představila svoji novou procesorovou architekturu, která bude pohánět její produkty v blízké i vzdálenější budoucnosti. Podaří se jí dohnat výkonnostní skluz za Intelem?
Dnešní díl věnujeme pohledu do budoucnosti. Tu nejbližší představuje uvedení dvoujádrového ARM procesoru Qualcomm Snapdragon, který přinese svěží vítr stále náročnějším mobilním aplikacím. Následuje pohled na nejbližší desktopové čipsety Intel a to, co v nich firma udělá s PCI sběrnicí. A nejdále do budoucnosti sahají zprávy o procesu příprav specifikací pamětí DDR4.
Dnes se podíváme na nový nejrychlejší šestijádrový procesor a jak si vede při přetaktování, dále na to, jak to bude s Radeony HD 6000 a na co obdržely firmy Nvidia a Intel tučný grant od americké vlády. Zakončíme pohledem na chystané SSD Intel a další myš s nechutně rychlým senzorem.
Android 3.0. MeeGo se blíží. WebOS 2.0 ještě letos. Indický 35dolarový tablet. Spojenectví GNOME a LiMo Foundation. Pixel Qi – napůl LCD, napůl elektronický papír. Herní konzole GP2X Caanoo. Netbooky s Ubuntu. Google Nexus One (ne)končí. Nová generace Amazon Kindle. OLPC XO-1.75 s dotykovým displejem.
Minulý týden jsme se konečně dočkali 2GB GeForce GTX 460, která řeši snad jedinou možnou drobnou bolístku na této povedené kartě. Na trhu se také objevil 2TB disk Samsung s pouze 3 diskovými plotnami, což znamená zejména pokles spotřeby. Na závěr si ještě přidáme novou herní supermyš Razer a také extrémně účinný 450W zdroj Fortron.
V třetím díle seriálu o Storage Area Networks navážeme tam, kde jsme minule přestali. Popsali jsme zařízení na ukládání dat a jedno zařízení sloužící k jeho přenosu – FC SAN Switch. Dnes budeme pokračovat a představíme si zařízení router, stejně jako jednotlivé vrsty FC protokolu a pracovní režimy jednotlivých portů v FC switchích.
Hlavní novinkou minulého týdne bylo pro grafiky nepochybně uvedení profi karet Quadro z generace Fermi. Nvidia tak doplnila zbývající střípky v oblasti trhu, na kterou cílí nemálo svého úsilí. Vedle nich se také podíváme na zajímavou desku od ASRocku, novinky v optických médiích u Verbatim a také na to, jak si to Indové představují s vývojem 35dolarového přenosného počítače.
V druhém díle seriálu o Storage Area Networks se podíváme zblízka na jednotlivé stavební bloky sítí typu SAN. Disková pole (RAID), disková cache (NVRAM), páskové mechaniky a páskové knihovny (jukeboxy). Protokoly.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: