Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tento týden si shrneme jak je na tom Intel s vývojem optické varianty rozhraní Thunderbolt, které před pár měsíci uvedl v klasické metalické verzi, vedle toho však nemineme zvěsti o potenciálních výrazných změnách BOXových chladičů pro "Sandy Bridge E" a zastavíme se i u souboje na poli výrobců SoC s architekturou ARM.
Nedávno to byla Hitachi, která svou harddiskovou divizi prodala (Western Digitalu), nyní nám zmizel z trhu Samsung, který svoji divizi prodal firmě Seagate. Vedle toho se podíváme na nové (sub)20nm NAND flash čipy a další témata.
Nejvýznamnější novinkou minulého týdne je jistě oznámení USB Fóra o prvním čipsetu certifikovaném s USB 3.0. Jsou vlastně hned dva, oba od AMD a éra USB 3.0 v čipsetech tak pomalu začíná. Vedle toho se podíváme na nové Intel Atomy pro tablety, Pentia rodiny "Sandy Bridge", zvěsti o 28nm APU a GPU AMD, slibovanou GeForce GT 520 a také jednu opravdu hodně rychlou SDHC kartičku.
Tento týden si povíme o nových až 10jádrových Xeonech od Intelu, ukážeme si AMD „Bulldozer“ na fotografiích, dojde na dvě low-endové grafiky, jedno 100GB modrolaserové médium a také na to, jak AMD nabírá linuxové programátory…
Chceme-li snížit spotřebu el. energie našeho systému, máme několik možností. Můžeme použít nástroje pro dynamické přizpůsobování výkonnosti systému a tím i energetických nároků. Jedním za takových nástrojů je například Tuned, který jsme si představili v předchozím článku. Druhou možností je pak analýza našeho systému a jednotlivých procesů z pohledu faktorů významných pro spotřebu el. energie.
Dnes si povíme pár základních informací o chystané 22nm architektuře „Ivy Bridge“, která u Intelu nastoupí po aktuální „Sandy Bridge“. Nemineme ani chystaný hi-end čipset Intel X79 a zavítáme opět i mezi grafické karty, tentokrát k oběma hlavním výrobcům. A jaká jsou nová 25nm SSD Intel 320?
Hlavní novinkou minulého týdne, která se reálně dostala do prodeje, byla nepochybně nová duální grafika od Nvidie. Vedle ní se podíváme také na jednu zajímavou dokovací stanici pro pevné disky, dvě BDXL mechaniky pro až 128GB Blu-ray disky a také na chystaný čipset Intel Z68 v podobě první uniknuvší základní desky.
Nejzajímavější zprávou pro majitele platformy AM3 je jistě možnost přesedlat na novou generaci CPU „Bulldozer“, jakmile se tyto objeví na trhu a výrobce desky vydá nový BIOS. Dále se podíváme na patrně poslední uvedený Phenom II X4, novou GeForce GTX 550 Ti a také na to, co si firma OCZ pořídila za 32 miliónů dolarů.
Uživatelé GNU/Linuxu si často stěžují, jak špatně je na tom jejich systém se spotřebou elektrické energie a když nabootují Windows, vydrží jejich notebook v provozu na baterii déle. Víme však vůbec, jaké jsou v současných distribucích GNU/Linuxu možnosti v oblasti Power Managementu?
Tentokrát tu máme hned několik novinek ze světa disků: terabajtové plotny od Samsungu, odkup HDD divize Hitachi Western Digitalem a koncept 32TB SSD od OCZ. Dále pak 4× USB 3.0 řadič a AMD Radeon HD 6990.
Tento díl věnujeme převážně zbrusu novému rozhraní Intel Thunderbolt (dříve „Light Peak“), které přináší rychlost 10 Gbps a elegantní spojení s DisplayPortem. Kromě toho se ale podíváme i na nový iPad 2, dvě externí krabičky od Matroxu a zejména famózní LCD monitor od japonského EIZA, u něhož už nebudete nadávat na nedostupnost kalibračního a obslužného softwaru pro Linux.
V dnešním dílu si konečně ztrestáme ty hlavní resty z posledních týdnů. Výstava CES byla co do novinek vskutku výživná, právě probíhající CeBIT je o dost poklidnější, takže je na takovouto postarší rekapitulaci čas. Ale nebojte, nebude to nuda, protože jedním z hlavních restů bylo uvedení GeForce GTX 560 Ti a též low-endové GeForce GT 440. Podíváme se i na zajímavé modely prvně jmenované, dále pak na jeden opravdu maličký počítač na bázi AMD Fusion a také se vrátíme k chybě v SATA řadiči Intelova čipsetu pro platformu Sandy Bridge.
Pomalu se posouváme do druhé poloviny ledna, kdy AMD představila další rodinku APU Fusion, tentokrát určených pro embedded zařízení. Kromě toho si povíme pár slov o 28nm výrobě a tom, jak s ní firma hodlá naložit, a na závěr se podíváme na nové zajímavé disky od Western Digital a první kousky rychlého standardu SD karet známého jako UHS-I.
První téma dnešního dílu nás tak trochu vrátí k CES speciálu, který jsme kompletně věnovali architektuře ARM. Nezůstaneme ale jen u ní, zamíříme i mezi paměti, zdroje a také k projektu OLPC, který nás na závěr opět vrátí k ARMu.
Původně měly jít díly HW novinek po výstavě CES striktně chronologicky, ale nakonec jsem se rozhodl do seriálu vsunout velice závažné téma, které bude Intel stát hromadu dolarů: vadu v čipsetech pro „Sandy Bridge“ postihující všechny dosud prodané produkty na bázi této generace.
V minulých dílech o výstavě CES jsme se věnovali architektuře Intel „Sandy Bridge“, novinkám kolem ARMu a APU AMD Fusion, dnes si vše dokončíme. Podíváme se na vše zbývající zajímavé, co na CESu výrobci představili.
Začátek nového roku je v IT světě vždy ve znamení monstrózní akce CES (celým názvem 2011 International Consumer Electronics Show), kam si zpravidla všichni výrobci šetří své novinky, kterými nestihli zasáhnout předvánoční trh a současně se jim s nimi nechce čekat až na březnový CeBIT. Třetí článek z této výstavy věnujeme spoustě novinek kolem nově ohlášené rodiny AMD Fusion, konečně sjednocující CPU a GPU v jednom čipu zvaném APU - Accelerated Processing Unit.
Začátek nového roku je v IT světě vždy ve znamení monstrózní akce CES (celým názvem 2011 International Consumer Electronics Show), kam si zpravidla všichni výrobci šetří své novinky, kterými nestihli zasáhnout předvánoční trh a současně se jim s nimi nechce čekat až na březnový CeBIT. Druhý článek z této výstavy věnujeme spoustě novinek kolem architektury ARM a souvisejících produktů.
Začátek nového roku je v IT světě vždy ve znamení monstrózní akce CES (celým názvem 2011 International Consumer Electronics Show), kam si zpravidla všichni výrobci šetří své novinky, kterými nestihli zasáhnout předvánoční trh a současně se jim s nimi nechce čekat až na březnový CeBIT. Nejdříve se podíváme na zbrusu novou, nám ne neznámou, architekturu Intel „Sandy Bridge“.
Mobilní novinky shrnující dění za říjen a listopad: Palm Pre 2 a webOS 2.0. MeeGo 1.1. Výměna mezi Palmem a Nokií. Změna paktu Asus-Garmin. První kód od Linaro. Indamixx 2: Další tablet s MeeGo. AMD se připojilo k projektu MeeGo. Asus Eee Note EA-800.
Jako předchozí léta, i dnes vám přinášíme další společný článek, na němž se podílela celá řada českých a slovenských redaktorů, autorů a jiných "podivných individuí" a který kompletuje na jednom místě jejich osobní názory na to, co se v daném roce povedlo, co naopak bylo propadákem, subjektivní hodnocení trendů v IT oboru s důrazem na GPU a také výhledy do budoucna příštích 12 měsíců. Jestli vám tedy nestačily naše rekapitulace čipsetů a procesorů, GPU a úložných zařízení, máme pro vás hodnocení uplynulého roku z pera osmi z nás, jejichž články čtete po celém československém internetu…
Tématem číslo jedna bylo minulý týden uvedení Radeonů HD 6900, které oproti HD 6800 přinášejí ještě o trochu vylepšenou architekturu, nové vlastnosti a také pochopitelně vyšší výkon. Kromě nich se podíváme na renesanci klasických zdrojů PC Power & Cooling a jednu zajímavou GeForce GTX 580 s nereferenčním designem.
V dnešním dílu se podíváme na to, jak se Intel připravuje na 450mm křemíkové wafery, na nichž budou v příštím desetiletí vyráběny mnohé jeho čipy. Dále zavítáme k AMD, která uvedla pár nových procesorů, nemineme samozřejmě ani slibovanou GeForce GTX 570 a nakonec se pomalu začneme loučit s analogovým VGA výstupem.
Minulý týden nebyl nabitý ani tak klasickým železem, povětšinou se trh nacházel buď ve stádiu očekávání GeForce GTX 570 nebo v nervózním přešlapování kolem základních desek pro Intel „Sandy Bridge“, kterých se již urojilo opravdu hodně (ale na SB samotný si počkáme až do příštího roku), takže se tento týden podíváme na pár zajímavostí z jiných odvětví. Začneme novým typem displeje od Sony kombinujícím v sobě dvě různé technologie, pak to vezmeme přes novinky kolem paměťových karet CompactFlash a vše zakončíme dvěma grafikami se srdcem od kalifornské Nvidie.
V druhém díle naší recenze se podíváme na další funkce elektronické čtečky knih Amazon Kindle 3. Mimo jiné i na webový prohlížeč.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: