Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mnoho obdivovatelů Skype tvrdí, že neexistují žádné plnohodnotné otevřené alternativy. V tomto článku bych však chtěl dokázat, že tomu tak není, a předložit použitelná, otevřená a svobodná řešení pro Linux.
Cílem článku je přiblížit možnosti adresářových služeb a jejich použití v informačních systémech se zaměřením na standardizovaný protokol LDAP.
Nastavení DNS serveru BIND v režimu cache-only - srozumitelný a praktický návod.
Stručný popis všech dostupných karet/čipsetů, zhodnocení kvality hardwaru a podpory v Linuxu. Postup zprovoznění a konfigurace. Užitečné utility.
Vzdálená správa, šifrování a bezpečnost.
Dokončení konfigurace Samby: sdílení tiskárny. Instalace a nastavení Postfixu pro použití v lokální síti.
Dnes si řekneme, jak se nastavuje klient k přístupovému bodu na platformách Linux a Windows.
Dokončení konfigurace Samba serveru. Nastavení klientů a sdílení, cestovní profily.
Konfigurace linuxového systému coby access pointu. Instalace systému a bezdrátové karty. DNS, routování, NAT.
Vysvětlení základních pojmů týkajících se síťové komunikace. Pakety a IP adresy, směrování (routování), DNS, ping a traceroute, proxy, firewall.
Ve třetím díle seriálu se budeme zabývat jedinou, zato však obsáhlejší konfigurací - nastavením serveru Samba jako primárního doménového řadiče domény NT.
Tento seriál vás v pěti článcích provede kompletní stavbou zabezpečené bezdrátové Wi-Fi sítě s připojením na internet.
Vytvoření skupin a uživatelů, nastavení souborových kvót, konfigurace DHCP a DNS serverů.
V tomto seriálu budeme stavět malou domácí síť, kterou nazývám "soukromá", protože nebudu popisovat, jak ji připojit k nějaké síti cizí (např. internetu).
E-mail (rovnako ako mnoho iných funkcií počítača) môžete používať aj bez toho abyste vedeli, ako to vnútri funguje. Ale vedieť viace je lepšie, nie?
V současné době se nejvíce virů šíří elektronickou poštou. Před tím, než zavirovaný e-mail dorazí k potenciální oběti, lze jej zastavit mnoha způsoby. Tou nejhorší variantou je antivirový software pouze na pracovní stanici uživatele.
Přehledně zpracované seznámení se základním stavebním kamenem počítačových sítí.
Dokončení návodu ke konfiguraci vlastního SMTP serveru - poštovního systému sestávajícího z programů Exim a fetchmail.
Chcete-li naplno využít možností linuxového poštovního systému, nakonfigurujte si vlastní SMTP server. V tomto článku se dozvíte, jak to provést s nástroji fetchmail a Exim. Překlad článku Bena Okopnika z Linux Gazette.
Vytvořit FTP server není nic těžkého a pro Linux máme dostatek možností. Pro možnost FTP přenosu zabezpečeného pomocí SSL zkuste glFTPd.
Vyčerpávající návod ke zprovoznění dial-up proxy serveru. Konfigurace on-demand vytáčení a mailového systému s Postfix a Fetchmail.
Závěrečný díl miniseriálu vám pomůže proměnit vaše staré pentium v plně grafického síťového klienta.
V prvním díle jsme si připravili Server k instalaci systému na druhý počítač -- Stanici. Dnes budeme pokračovat v instalaci.
Jak vytvořit malou domácí síť ze dvou počítačů. Snadno srozumitelný návod podle vlastních zkušeností.
Podrobný návod ke zprovoznění vlastního připojení.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: