Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Potřebujete monitorovat stav sítě? Reagovat na nedostupnosti a chyby různými akcemi? Používat velice přívětivé klikací ovládání? Tak se pojďme podívat, co výše jmenované aplikace dokáží.
CIDR je mechanizmus interpertovania IPv4 adriess zavedený v roku 1993 a pre smerovanie na IPv6 sieťach je samozrejmosťou. Rieši obmedzenia historického rozdeľovania podsietí do tried (A, B, C). CIDR (Classless Inter-Domain Routing) využíva techniku VLSM (Variable-Length Subnet Masking) na efektívne alokovanie podsietí v rámci väčšej sieti a o tejto technike, a ako ju využiť, pojednáva nasledujúci článok.
Podle předchozích dílů seriálu bychom měli mít zprovozněnu slušně fungující ústřednu disponující i základními "vymoženostmi" jako hlasová schránka nebo konferenční volání. Nyní už jen zbývá ji připojit do veřejné telefonní sítě, aby nám mohl zavolat kdokoli, případně abychom i my mohli volat ven.
V návaznosti na předchozí díly bych rád osvětlil složitější topologie, rozdělení na oblasti, zabezpečení a další související věci. Tento seriál je spíše souhrnem poznatků z praxe než návodem typu howto.
Druhý nášup informací o Privoxy se zaměřuje na samotný obsah webových stránek načítaných do našeho prohlížeče – pokud se nám cokoliv znelíbí nejenom na stránce samotné, ale též v hlavičkách protokolu HTTP, tak si to prostě změníme. Podívejme se, jak na to.
Jak na Linuxu používat aplikace z Windows a naopak. Také se dozvíte, že provozování unixových programů je na Windows stejně pohodlné, jako používání programů z Windows na Linuxu.
Existuje nespočet užitečných programů, o kterých se moc neví. Jedním z nich je i Privoxy – šikovný proxy-server s mnohostranným využitím, který, ač je primárně zamýšlen jako osobní proxy, úspěšně nasazuji na servery již skoro šest let (pokud počítám i jeho předchůdce jménem Junkbuster). Třeba se bude líbit i vám.
V předchozím díle jsme se naučili základy rozběhnutí OSPF a pochopili princip. Tentokrát osvětlím některé pokročilejší možnosti konfigurace, dohledování pomocí SNMP, posílání trapů při změně stavu linky a představím ovládací shell Quaggy. Tento článek je spíše souhrnem poznatků z praxe než návodem typu howto.
Něco málo teorie o softwaru Sun Java Identity Manager (dále IDM). V praktické části bude čtenář seznámen s uživatelským rozhraním a zkusíme si založit nového uživatele.
V předchozím díle tohoto seriálu jsme dokázali naši ústřednu jednoduše nakonfigurovat a ti úspěšní si byli schopni i zavolat. V tomto díle trochu "uhladíme" vytáčecí plán tím, že ošetříme chybové stavy. Funkci ústředny také obohatíme o hlasovou schránku a nastíníme možnosti konferenčního volání.
Sun Java Identity Manager je nástroj pro zjednodušení správy uživatelů ve velké síti. V dnešním (prvním) díle seriálu si ukážeme, jak ho nainstalovat, a provedeme jeho první spuštění.
V předchozím dílu tohoto seriálu jsme si ukázali, jak Asterisk přeložit a nainstalovat. V tomto dílu si ukážeme příklady konfigurace této ústředny.
V tomto článku si ukážeme, jak postavit svoji vlastní ústřednu vhodnou do menší i střední kanceláře. Ukážeme si, jak připojit telefony, i jak volat do národní sítě. Dotkneme se také profesionálních funkcí této ústředny jako je hlasová schránka či podpora konferencí.
Imq je dlouho diskutovaná věcička. Někdo tvrdí, že není třeba, jiný zase oponuje. Jak to s ním vůbec je, co dělá a kdy je vhodné ho použít? Pokud si kladete tyto otázky, tak vám snad s nimi tento článek pomůže. Přednostně se ovšem podíváme na pravidla shapování.
Zjišťování informací o běžícím DHCP serveru, využití a konfigurace dynamického DNS (DNS) a spuštění relay agenta a klienta s popisem nejdůležitějších parametrů.
Co je to DHCP, co umí, jak funguje, k čemu se používá?
Traffic shaping slouží ke kontrole rychlosti přenosu dat. Lze pomocí něj určovat i prioritu pro různé přenosy, čímž můžeme např. docílit lepší odezvy u her, které hrajeme přes internet, i přesto, že náš soukmenovec stahuje ve vedlejším pokoji z p2p sítí. Celkově je toho mnohem více a my si o tom něco povíme.
Snad každý jel jednou autem a ví, že z místa A do místa B může jet jednou třeba po dálnici, jindy třeba přes místo C anebo objížďkou a musí jet po okreskách. Podobně se může chovat i paket při svém putování sítí.
V předchozích dílech jsme na našem linuxovém serveru připravili vše pro autentizaci a zjištění potřebných uživatelských informací z Windows 200x PDC. Nyní můžeme začít konfigurovat Sambu. Vzhledem k příspěvkům v diskusi jsem se rozhodl otestovat i verzi SUSE 10.0.
Grafický program, přenositelný formát dat, bezpečný přístup z webu, sdílení s dalšími lidmi. Jak takový kalendář zprovoznit?
Jak na router nainstalovat specializovanou distribuci OpenWrt. Článek popisuje nahrání nového firmwaru, přihlášení, konfiguraci WAN, zmiňuje specifika paměti nvram a spuštění firewallu.
V prvním díle jsme si řekli, jak nakonfigurovat Kerberos klienta a PAM na linuxovém serveru. Také jsme si uvedli, které instalační balíčky budeme potřebovat. Teď popíšeme změny konfigurace doménového kontroleru (PDC) a konfiguraci LDAP klienta.
WiFi přístupový bod a router Asus wl500g Deluxe: instalace nového firmware, používání minimalistické distribuce OpenWrt.
Miniseriál pojednává o integraci linuxového serveru do domény Windows 2003 tak, aby sloužil jako NFS souborový server pro stanice s UNIXem a zároveň jako souborový server se Sambou a ověřováním přístupu z Active Directory (AD) s PDC na Windows 2003.
V předchozím díle našeho seriálu jsme si ukázali technické základy nutné pro boot Linuxu po síti. Nyní, když už máme vše připraveno, si ukážeme, k čemu to lze v praxi použít.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: