Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.
Operátor O2 má opět problémy. Jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb dal všem zákazníkům poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství.
Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).
Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.
Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.
Byla vydána nová verze 1.54.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Jan Václav.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 34 a 35/2008Hans Reiser odsouzen na 15 let až doživotí. Licence EPL a MPL povoleny na Google Code. Intel koupil britskou linuxovou firmu. KOffice 2.0 Alpha 10. Zkouška OSS v Amsterdamu pokračuje. PC-BSD 7.0 Beta 1. gNewSense 2.1. SimplyMEPIS 8.0 Beta 1. Distribuční rada: záchrana smazaných souborů s Foremost.
Arch Linux I (úvod)V tomto seriálu se pokusím seznámit vás s postupem instalace a po-instalačním nastavením Arch Linuxu. Podíváme se na zoubek init systému, hlavním konfiguračním souborům. Budu se snažit postupovat krok za krokem, aby si tuto distribuci mohl nainstalovat i začátečník a vyhnul se potenciálním problémům.
Jaderné noviny - 16. 7. 2008Aktuální verze jádra: 2.6.26. Citáty týdne: Linus Torvalds, Dave Jones, Ingo Molnár, Herbert Xu. 2.6.27: Co přichází (část první). Bloková vrstva: Testování integrity a spousta oddílů. Rozšířené oddíly. Řešení bezpečnostních problémů v jádře. Jaderné bezpečnostní problémy: Reakce.
Novinky na AbcLinuxu.cz: SkupinyV průběhu léta jsme připravili množství nových funkcí a vylepšení, které vám v následujících dnech představí série článků. Jako první jsou na řadě Skupiny.
Co se děje v KDE - 109Joris Guisson přibližuje novinky v programu KTorrent (přehrávač médií, webseeding a port na Windows). Erlend Hamberg představuje svůj Summer of Code projekt "Modální způsob editace ve stylu Vi pro Kate". Andrew Lake oznámil vítězná témata pro Plasmu z nedávné soutěže, která byla přidána do KDE SVN.
Peter Roizen (Programmers at Work)Peter Roizen je autorem netradičně pojatého tabulkového procesoru T/Maker. Kromě toho například vynalezl obdobu hry Scrabble, která dává hráčům více možností k sestavování slov. O programování říká: „Pracuji do velké míry pragmaticky. Viděl jsem řadu inteligentních lidí, kteří pracují značně neprakticky. Ztratí se v honičce za nějakým akademickým cílem, který je naprosto k ničemu. Pragmatismus je v programování důležitý.“
Jaderné noviny - 23. 7. 2008Aktuální verze jádra: 2.6.26. Linusovy úvahy uprostřed začleňovacího okna. Citáty týdne: Jevgenij Poljakov, Peter Zijlstra, Jesse Barnes, Al Viro. Další citáty týdne. Začleňovací okno 2.6.27, část druhá. Linux-next se setkává se začleňovacím oknem. Sledování: možností je dost: SystemTap; Ftrace; Sledovací body; Sledovací háček.
Novinky na AbcLinuxu.cz: AkceDalší novince, která se na AbcLinuxu.cz objevila během léta, říkáme kalendář (nejen) linuxových akcí. Funkcí však nabízí mnohem více než obyčejný kalendář.
CZ.NIC vyhlašuje soutěž pro mladé programátorySdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, spouští soutěž pro mladé talenty v oblasti ICT. Programu VIP (Vyvíjej, Inovuj, Programuj) se mohou zúčastnit projekty zaměřené na vývoj nového open-source softwaru nebo inovaci softwaru používaného v oblasti internetových technologií, služeb či infrastruktury. Úspěšný projekt může získat až 50 000 Kč. Zájemci o účast v soutěži se mohou přihlásit do konce září.
Peter Roizen - 2 (Programmers at Work)V dokončení rozhovoru mluví Peter Roizen o tom, jak dospěl k rozhodnutí přestat se nechat zaměstnávat a založit vlastní firmu. „Kdyby mi někdo nabídl poloviční plat za práci, kterou dělat chci, a dvojnásobný plat za práci podle cizího zadání, vybral bych si menší peníze a svobodu. Když jsem v práci spokojený, nepotřebuji řídit Porsche.“
Harald Welte ve svém blogu píše, že VIA vydala svobodný ovladač pro své integrované grafické čipy (zdrojový kód). Sice na rozdíl od binárního ovladače zatím nepodporuje 3D a TV encoder, ale přesto jde o významný krok kupředu.
PolishLinux popisuje zkušenosti s vracením peněz za předinstalovaná Windows s polským Lenovo. Zde jednání trvalo 10 měsíců, vyžádalo si zapojení obchodní inspekce, která nakonec rozhodla, že peníze má vrátit maloobchodník, který se pak má případně vyrovnat s původním prodejcem (Lenovo). Za Windows XP Professional bylo vráceno 400 zlotých (3000 Kč), tedy částka odpovídající ceně produktu v době prodeje.
Bez oslavné hudby a tuny recenzí vyšla nová stabilní verze editoru GNU ed 1.0. Stahujte z gnu.org.
Rakouské parlamentní politické strany jsou podle průzkumu ORF více méně nakloněny používání open source ve veřejné správě. Některé strany jednoduše souhlasí, jiné jsou zase více opatrné a nemají mezi open source a proprietárním softwarem preference.
Na vývojářském blogu KDE vyšel trojdílný seriál s jednoduchými návody pro základní úpravy fotografií pomocí programu DigiKam (showFoto): Levels adjust, Curves adjust a White balance.
EasyLin je polský projekt, který si klade za cíl usnadnit instalaci zařízení v Linuxu. Je určen převážně začátečníkům, kteří místo vypisování několika řádků v konsoli díky EasyLin pouze dvakrát kliknou myší. V současné době je podporováno pouze necelých 30 zařízení, ale autoři slibují rychlý rozvoj projektu.
Mozilla prodloužila dohodu s Googlem, podle které minimálně až do roku 2011 bude Google výchozím vyhledávačem ve Firefoxu. Spolupráce s Googlem představuje 85 % příjmů organizace, což v roce 2006 bylo 57 milionů dolarů. Čtěte LinuxWorld.
Na serveru Phoronix vyšel článek porovnávající 3D výkon opensource ATI ovladačů oproti proprietárním ovladačům Catalyst. Testovány jsou karty s čipem R500 (Radeon X1300PRO a X1800XL). Ve většině testů mají opensource ovladače poloviční výkon oproti proprietárním ovladačům, avšak v některých hrách (UT2004) mají překvapivě opensource ovladače navrch. Podle vývojářů za tento rozdíl ve výkonu může především chybějící reálná podpora VBO (s kterou se čeká na správce grafické paměti, jenž měl být v X.Org Serveru 1.5 jako součást DRI2, ale nakonec byl odsunut pro začlenění až do další verze).
Google chystá vlastní open source webový prohlížeč: Google Chrome. Zatím nemá v provozu projektový web, ale víme, že bude mít JavaScript VM nazvané V8, proužek s adresou bude pod taby, nabídne funkci Speed Dial (jako v Opeře), bude zvládat řežim, kde se žádná aktivita uživatele neukládá (privacy mode), jednotlivé části prohlížeče poběží ve vlastních procesech a implementuje ještě další nápady.
Země Brazílie, Kuba, Ekvádor, Paraguay, JAR a Venezuela podepsaly prohlášení, které odsuzuje rozhodnutí ISO/IEC neřešit odvolání proti schválení OOXML. Zpochybňují hodnotu organizace, která už pravděpodobně není důveryhodná pro automatické přijetí schválených standardů pro vládní použití. ISO prý nedokáže dodržovat svá vlastní pravidla a není důvěra v to, že se může reformovat v otevřenou a nezávislou autoritu. Čtěte ConsortiumInfo.org.
Následovníkem Debianu Lenny bude Debian Squeeze. Podle zvyku se jedná o další postavičku z filmu Toy Story - Squeeze je jméno tříokého mimozemšťana. Viz obrázek v blogu.
Andrew Kuchling napsal dokument o tom, co je nového v Pythonu 2.6. Přináší novou syntaxi, která bude v Pythonu 3.0, ale zároveň zachovává zpětnou kompatibilitu tím, že neodstraňuje staré funkce a podporuje starou syntaxi. Také přináší nové vlastnosti a znatelné výkonnostní optimalizace. Finální verze 2.6 je plánována na 1. října tohoto roku, beta je dostupná na python.org.
Program MySQLTuner (nyní ve verzi 0.9.8) na základě statistik získaných z MySQL navrhne parametry pro zvýšení výkonu testované instalace.
Google dnes dodržel svůj slib a uvolnil první verzi svého internetového prohlížeče Chrome. První pohled na Chrome s několika obrázky naleznete na blogu tomasdubec.com.
Vyšel Fluxbox 1.1. Nabízí nové možnosti umístění tabů, nové příkazy, klávesové zkratky a opravy.
U příležitosti 25. výročí GNU (27. září) pořádá FSF měsíc oslav, který směřuje až k Software Freedom Day 20. září. Součástí je i 5minutové video, ve kterém herec Stephen Fry vyjadřuje svou podporu svobodnému softwaru.
Reakce na nový browser Google Chrome se různí. Computerworld.co.uk v něm vidí tzv. anti-browser a hlavně konkurenci pro Microsoft, kdežto The Inquirer si myslí, že více bita bude Mozilla. Lidé z Mozilly zachovávají klid a tvrdí, že jim Chrome neublíží.
Článek na LinuxJournal ukazuje, jak s pomocí perlového skriptu číst data z tabulek Excelu a vkládat je do SQL databáze.
AMD plánuje ve svých ovladačích Catalyst pro Linux povolit akceleraci HD videa z Blu-Ray disků. Přehrávání chráněného HD obsahu by mělo být možné někdy během října letošního roku, a to nejprve pro OEM výrobce. K plnohodnotnému využití bude ale také potřeba odpovídající software.
Vyšlo KDE 4.1.1. Mezi novinky patří mj. vylepšení Konqueroru a KHTML (výkon, vykreslování a interakce), Plasmy a KMailu (stabilita), Okularu a Gwenview (opravy chyb). Dostupné je i instalovatelné LiveCD založené na openSUSE.
Také se vám zdá, že portál www.openoffice.cz potřebuje oživující injekci? Pokud chcete pomoci při jeho rekonstrukci, zamiřte na stránku anketa.openoffice.cz a vyjádřete se, jak by podle vás měl portál v budoucnosti vypadat. Na základě vašich reakcí a sebraných dat bude vytvořena nová podoba stránek a obsah. Děkujeme za spolupráci, redakce@openoffice.cz.
Vyšel VirtualBox 1.6.6. Jde o opravné vydání. Zlepšuje stabilitu AMD-V, opravuje BSOD Windows hostů na SATA disku, přináší různá vylepšení přídavků pro hosta a podporuje Linux 2.6.27.
Vyšla esmska 0.11.1. Opravuje brány O2 a t-zones a přináší podporu pro novou, volně přístupnou SMS bránu T-Mobile.
Vyšel xserver 1.5.0, který bude s největší pravděpodobností obsažen v novém X.org 7.4. Mimo jiné obsahuje základní podporu pro DRI2 (standardně je vypnutá), Predictable Pointer Acceleration a podporu HAL.
Vyšla nová verze minimalistického okenního manažeru Pekwm 0.1.7. Přináší opravy, podporu UTF-8, vertikální pohyb mezi plochami (můžou se poskládat do matice) a další.
Už zase tu máme novou verzi VirtualBoxu. Verze 2.0 přináší podporu 64bit virtuálních strojů, Qt4 GUI, vylepšené síťování a mnoho dalšího (seznam změn).
Vyšel Paludis 0.30.0. Nejpodstatnější změnou je podpora žolíkových znaků (wildcards) pro akce --query, --install a --uninstall. Kromě toho již neinstaluje wrappery pro GNU make, sed, patch a awk a nyní je na uživateli, aby zajistil použití GNU verzí těchto programů.
Vyšel Mandriva Linux 2009 RC1. Nabízí KDE 4.1.1, GNOME 2.23.91, vylepšené téma La Ora pro KDE 4, ovladač ath5k a vylepšení distribučních nástrojů.
Firma Red Hat oznámila, že kupuje společnost Qumranet známou především vývojem virtualizačního řešení KVM, které je součástí Linuxu.
Prohlížeč Google Chrome, který rychle nabyl na popularitě, je sužován dosti ostrou univerzální EULA (licenční ujednání), kterou například umožňujete firmě Google použít vše, co s prohlížečem vytvoříte. Podle Ars Technica Google nyní sdělil, že je to chyba a že věc napraví se zpětnou platností.
V Maďarsku probíhá soud vyvolaný na podnět firem se zaměřením na open source. Těm se nelíbí, že vládní úřady žádají v tendrech přímo řešení firmy Microsoft nebo ekvivalentní. Do věci se vložil antimonopolní úřad, který v ní vidí porušování maďarských a evropských zákonů. Předběžný výsledek sporu však zatím vypadá tak, že je dle soudu vše legální, neboť je na úřadech již používán software firmy Microsoft. Více na OSOR.eu.
Vydanie OpenBSD 4.4 je už blízko, je naplanované na 1. November 2008. Nová verzia je o to zaujimavejšia, že prináša podporu pre sparc64 a socppc architektúry, a ako vždy množstvo driverov. V distribúcii je zahrnuté OpenSSH 5.1, podpora nového malloc a mnoho iného. Ako vždy je tu nová pesnička, tentokrát z názvom: 4.4: "Trial of the BSD Knights" Viac sa dozviete na: openbsd.org/44.html#new.
OpenBTS je open source projekt s cílem poskytnout software pro provozování GSM sítě. Už byl naživo otestován - hovory spojoval přes Asterisk a VoIP poskytovatele do ostatních telefonních sítí.
Marijn Kruisselbrink ozkoušel KOffice na zařízení Maemo. Kompilace a vytvoření balíčku nebyly velký problém, horší to je s používáním. Série roztahaných panelů nástrojů práci komplikuje, takže bude případně potřeba pro tato zařízení uživatelské rozhraní pozměnit.
Aaron Seigo ve svém blogu píše o novince připravované pro KDE 4.2 - reakce aplikací v závislosti na kontextu. Plasma, jak známo, obsahuje Aktivity (obdoba virtuálních ploch). V KDE 4.2 půjde tyto Aktivity provázat s virtuálními plochami, ale co je důležitější, může jim být přiřazen určitý Kontext (práce, zábava, atp.). Běžící aplikace pak mohou v závislosti na kontextu upravit třeba své zobrazení (např. Kopete může v kontextu "práce" zobrazovat jen pracovní kontakty).
Vývojáři Skype pro Linux předvádí ve svém blogu, co se s programem bude v budoucnu dít. Pracuje se na uživatelském rozhraní vhodném pro přenosná linuxová zařízení, dále na řešení problémů se zvukem a nakonec na podpoře posílání SMS.
Vyšlo Wine 1.1.4. Přináší částečnou implementaci WinHTTP a AppBar, několik oprav pro podporu Google Chrome a zlepšuje podporu JavaScriptu. Kromě toho opravuje spoustu dalších chyb.
Prohlížeč Google Chrome byl původně distribuován s licencí, která dávala společnosti Google rozsáhlá práva k nakládání s obsahem vloženým prostřednictvím programu. BBC a jiné zdroje reportují, že Google po stížnostech uživatelů licenční podmínky upravil.
ČT 2 začíná dnes (5. 9.) ve čtvrt na dvanáct vysílat 2. sérii seriálu The IT Crowd. První sérii jste mohli vidět v dubnu.
Steven J. Vaughan-Nichols ve svém článku na Computerworldu teoretizuje o skutečných záměrech Googlu s prohlížečem Chrome. Vyjmenovává pět hlavních důvodů, proč podle něho Google s Chrome přišel a dochází k názoru, že jde spíše o platformu pro webové aplikace než o prohlížeč v pravém slova smyslu. Z toho poté vyvozuje svůj závěr, že cílem Chrome není oslabit Internet Explorer, ale usmrtit Microsoft Office.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: