Portál AbcLinuxu, 19. července 2025 01:01
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 701: Vědecká valentýnkaXKCD česky. Ještě jedno ohlédnutí za svátkem čerstvě (ne)zamilovaných. I Valentýn může být dobrá záminka k rozchodu...
Lehký úvod do MongoDBMongoDB patří mezi dokumentové databáze, které nemají schéma, ale brzy uvidíte, že přejímá mnoho konceptů ze světa relačních databází. Pro lidi zvyklé na svět SQL je MongoDB pravděpodobně nejsnazší způsob, jak nahlédnout do světa dokumentových databází a nemuset přitom zahodit všechny svoje znalosti. Databázi Mongo využívá například známý server SourceForge.
POWER7 pro chytřejší planetuTak už je tady. POWER7. Nová generace řešení Power Systems společnosti IBM. Konkurenční řešení předstihuje především: Snížením IT nákladů a nižší komplikovaností, automatizovanou správou systémů a nižší spotřebou energie. První generace systémů vytvořených pro chytřejší planetu.
Mobilní novinky – 2/2010Maemo + Moblin → MeeGo. Symbian je open-source. LiMo nabírá Adobe, vydává R3. Ubuntu Netbook Remix prochází změnami. Lenovo IdeaPad S10-3t. Archos 5 Internet Tablet recenzován.
Jaderné noviny – 10. 2. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.33-rc7. Citát týdne: Al Viro. Kdo napsal 2.6.33 (statistiky přispěvatelů do linuxového jádra, kdo toho nejvíce naprogramoval a kdo ty lidi platil). Podpora skriptování v perf.
Zvolte nejlepší limerikHlasujte o nejlepším limeriku, který napsali čtenáři AbcLinuxu.cz inspirovaní 301. dílem komiksu XKCD. Výherce obdrží originální tričko s motivem XKCD dle vlastního výběru.
Komiks xkcd 706: SvobodaXKCD česky.
Barevný a formátovaný text v termináluV tomto článku se dozvíte, jak ovlivnit zobrazení výstupu programu na terminálu. Článek rozebírá především barvy a základní formátování.
Hardwarové novinky – 8/2010Poslední hardwarové novinky shrnující předCeBITovské zajímavosti (výstava probíhá tento týden) se sice nesou převážně v grafickém duchu, ale stihneme se podívat i na novou verzi specifikace karet CompactFlash a také jeden zajímavý zdroj s velkým výkonem a ještě větší účinností.
Stavíme poštovní server – 15 (sdílení, ACL)Za normálních okolností platí, že má každý uživatel přístup do své e-mailové schránky, a nikam jinam. Jenže někdy může být výhodné, aby mohl přistupovat i jinam. Přinejmenším se tak omezí zbytečné přeposílání zpráv a lépe se udržuje pořádek v poště u pracovních týmů.
Bordeaux Group oznamuje, že uzavřela dohodu s vývojáři StormOS. Ti budou vyvíjet Bordeaux UI a za to získají exkluzivní právo distribuovat „veškeré intelektuální vlastnictví“ s ním spojené. Uživatelé StormOS tak budou oprávněni používat Bordeaux. Tato spolupráce by měla vést ke zkvalitnění produktu.
Společnost Palm zveřejnila doporučení investorům za 3. čtvrtletí roku 2010. Uvádí, že prodeje telefonů ani očekávaný příjem nedosáhly odhadovaných hodnot. V reakci na tuto a předchozí podobné zprávy klesla cena společnosti o více než 30 %. Ředitel Jon Rubinstein uvedl, že se Palm bude snažit prodeje opět zvednout mimo jiné i školícím programem pro prodejce operátora Verizon. Naproti tomu německé O2 ve své zprávě píše, že se Pre stalo nejlépe prodávaným smartphonem v jejich síti.
IIPA, lobbistická skupina zastřešující například organizace RIAA, MPAA nebo BSA, doporučuje zařazení zemí jako Brazílie, Indonésie nebo Indie na listinu Special 301 kvůli tomu, že používají nebo doporučují používat open source software. Ten prý „oslabuje softwarový trh“ a „nebuduje respekt k právům intelektuálního vlastnictví“.
Special 301 je zpráva o adekvátnosti ochrany práv intelektuálního vlastnictví, v podstatě se ale jedná o seznam zemí, které jsou vládou USA považovány za nepřátele kapitalismu. Tématu se věnují například computerworlduk.com, mybroadband.co.za nebo guardian.co.uk.
Palm dnes začal mezi uživatele telefonů Pre a Pixi rozesílat aktualizaci systému webOS 1.4. Tato aktualizace přináší dlouho očekávanou podporu pro nahrávání videa a Flash. Mezi dalšími změnami jsou mnohá vylepšení telefonní a e-mailové aplikace, zrychlení systému a dostupnost 3D her i mimo Spojené státy.
Phoronix oznamuje vydání Phoronix Test Suite Desktop Live 2010.1 „Anzhofen“. Jedná se o další verzi živé distribuce určené k provádění benchmarků. Je založena na balíčcích Ubuntu Lucid Lynx, přináší však vlastní pro x86_64 sestavený kernel (založený na verzi 2.6.33-rc6) osekaný mimo jiné o ovladače staršího hardwaru a značně omezené Gnome 2.29. Další nezanedbatelnou součástí je PTS 2.4.1 s 43 testovacími profily.
Příští verze, 2010.2 „Rottbach“, by měla spolu s PTS 2.6 „Lyngen“ vyjít v květnu. Brzy by se také mělo objevit vydání PTS Netbook Live 2010.1 určené pro netbooky.
V Amsterdamu pracují na sjednocení informačních systémů veřejné správy. Zdá se ale, že kvůli závislosti na dodavateli nebude možné využít pilotních OSS projektů některých částí. Ty tak nejspíše budou zmařeny a centrální řešení bude postaveno na produktech Microsoftu. Dalším městem s podobnými problémy je Heerenveen. Zde po čtyřech letech zjistili, že je nemožné integrovat některé své finanční aplikace do OpenOffice.org a museli se tak vrátit k MS Office. Více naleznete na OSOR.eu.
Vyšel letecký simulátor FlightGear 2.0.0. Mezi novinky patří například vylepšená 3D oblačnost, dynamická textura vody, 3D zvuk včetně Dopplerova jevu, simulace lesních požárů, simulace proudění vzduchu na svahu(ridge lift). Grafická vylepšení je možné si prohlédnout v galerii.
Byl vydán Lernid 0.6. Tato nová verze klienta pro účast na online akcích přináší podporu pro sociální sítě jako Twitter nebo Facebook, doplňování nicků, NickServ autentizaci, novou ikonku a další. Podrobnosti naleznete v článku na webu linuxers.org.
Embedded Bits ukazuje video, které předvádí boot linuxového jádra za méně než 1 sekundu. Jde o projekt swiftBoot firmy MPC Data. Použitý hardware: ARM cortex-a8 na 500MHz vývojové desce Texas Instruments OMAP3530 EVM. Jádro 2.6.29 a souborový systém pro flash NAND. Zařízení po bootu spustí aplikaci na zachytávání videa z kamery a toto video zobrazí na LCD. To vše za méně než sekundu.
FFmpeg hlásí stav vývoje za posledních několik měsíců. V SVN přibyla podpora pro obrázky ve formátech CDG a IFF PBM/ILBM, PGS titulky používané na Blu-ray discích, audio ve formátech AMR-NB, Sipro, MPEG-4 ALS a WMA Voice, video ve formátu Indeo 5 a audio/video ve formátu Bink, používaném v mnoha hrách. Dále byl začleněn protokol pro spojování souborů a utilita ffprobe na vypisování informací o multimediálních souborech.
Techie Buzz upozorňuje na projekt Clementine, který se snaží portovat hudební přehrávač Amarok verze 1.4 (z KDE 3.x) na Qt4. Ne každému vyhovuje Amarok 2.x, nové uživatelské rozhraní a chybějící funkce. Projekt najdete na Google Code jako clementine-player.
Na Ubuntu Wiki se objevila stránka s FAQ k Ubuntu One Music Store. Dozvíte se například, že poskytovatelem hudebního obsahu bude 7digital, hudba bude k dispozici ve formátu MP3 bez DRM a služba bude spojena s Ubuntu One – bude tedy třeba mít One účet, hudba se bude stahovat do úložiště na serveru a odtud ji bude možné dále stáhnout do počítače.
Vyšla Samba 3.5.0. Přináší plné rozlišení Windowsích časových známek (timestamp). Součásti 'net', 'smbclient' a libsmbclient umí používat údaje nakešované Windbindem. Novinkou je také experimentální podpora protokolu SMB2 používaném ve Windows Vista a novějších. Winbind byl značně přepracován a funguje nyní asynchronně.
Byla objevena bezpečnostní díra v programu sudo. Kvůli ní je při vhodné konfiguraci možné spustit libovolný kód s právy roota. Pokud máte program ve verzích 1.6.9p21, 1.7.2p4 nebo vyšších, jste v bezpečí. Zdroj: root.cz.
Vznikl fork iptrafu-3.0.0 na iptraf-ng-1.0.0. IPTraf-ng podporuje IPv6 a rozpoznává 14 nových rozhraní. Stahujte z fedorahosted.org.
Mozilla včera vydala opravnou verzi 3.0.3 svého poštovního klienta Thunderbird. Opravuje chybu, která způsobovala zmizení lokálních složek, případně že byly prázdné.
H-online hlásí, že díra v sudo(edit) již byla opravena a mnoho distribucí již vydalo opravné balíčky.
Migrace města Mnichov na Linux a OpenOffice.org (15 tisíc PC) byla dokončena a představitelé města na veletrhu CeBIT přednesou své zkušenosti a představí software Wollmux pro tvorbu personalizovaných šablon a správu formulářů. Prezentace bude živě streamována v pátek 5. března v 9.15.
Phoronix provedl benchmarky deseti linuxových jader (2.6.24 až 2.6.33). Zatímco v některých testech se u nejčerstvějšího jádra projevily výkonnostní regrese, jinde se mu celkem dařilo. Zajímavý je však v několika testech viditelný prudký nárůst výkonu v jádrech 2.6.30 až 2.6.32 (a opětovný propad u 2.6.33). Začátek článku obsahuje pěkné shrnutí podstatných vlastností nově přidaných do každé z testovaných verzí.
OSnews hlásí, že Ubuntu 10.04 začlenilo podporu iPhone a iPod Touch "out-of-the-box". Přístroj je díky GVFS a libiphone automaticky rozpoznán, připojen a obsah telefonu/přehrávače jde procházet ve správci souborů Nautilus či v přehrávači Rhythmbox.
Marco Fioretti vyzpovídal dva učitele ze severoitalského města Monza, kteří pro své žáky připravili kurz, v rámci kterého si každý postavil z hromadně nakoupených použitých komponent svůj počítač a nainstaloval na něj Ubuntu.
Dan Roberts, "director of product management" v Oracle, ujistil vývojáře a uživatele systému OpenSolaris, že Oracle na projekt nezanevřel a že s ním do budoucna počítá. Některé "enterprise" vlastnosti však nebude vydávat jako open source.
Další pražský sraz AbcLinuxu.cz jsme přesunuli z 6.3. na 13.3. Uvítáme návrhy na nový lokál - dávejte prosím konkrétní tipy do diskuse v kalendáři akcí.
Vyšla opravná verze KDE SC 4.4.1, kódové označení "Clara". Vydání obsahuje pouze opravy chyb a aktualizované překlady. Mezi opravenými chybami je např. chyba při odesílání zpráv v KMail nebo různé opravy Konsole.
Vyšla nová verze CrossOver 9.0 "Snow Malard", která přináší kompletně nové rozhraní a podporu pro uživatelské instalační skripty. Oficiální oznámení o vydání.
Zároveň s vydáním dodržela firma CodeWeavers svůj slib a za 5 měsíců trvající zpoždění (vůči původně slibovanému datu vydání) dostanou všichni aktivní uživatelé rok používání CrossOver Games (nebo Professional) zdarma.
V testech výkonu souborových systémů si ve srovnání s Ext4 a Btrfs překvapivě dobře vedl Reiser4, který ještě ani není začleněn do hlavního jádra. Podrobnosti na Phoronixu.
ArsTechnica ukazuje statistiky, které naznačují dlouhodobější mírný pokles zájmu o Firefox. Nárůst popularity se zastavil v listopadu 2009 těsně pod hranicí 25 procent a od té doby pozvolna klesá.
Jeremy Allison (autor softwaru Samba) v poutavém článku přibližuje svůj názor na to, proč nakonec firma Sun Microsystems nepřežila (viz Sun Microsystems pod křídly Oracle): Watching the Sun Set. Jako jeden z důvodů uvádí příliš restriktivní přístup ke svým open source projektům.
Joe 'Zonker' Brockmeier na Linux.com představuje pět nejšikovnějších nástrojů pro monitorování (a zlepšování) výkonu linuxového systému: KDE/GNOME System Monitor, dstat, sysstat, ifstat a sysctl.
Dell nabízí linuxový netbook Inspiron Mini 10n za 100 000 USD. Je zjevné, že za kvalitu, značku a pořádný operační systém je nutné si trochu připlatit...
Mozilla vydala Mozilla Developer Preview 1.9.3 alpha 2 s izolovanými pluginy běžícími v samostatném procesu. Při pádu pluginu nespadne celý prohlížeč, ale dojde k restartování pluginu. Zrychlilo se načítání stránek i reakce aplikace a přibývá podpora dalších vlastností webových technologií.
Již za dva dny začne na pražském Strahově letošní ročník konference InstallFest. Hlavními tématy přednášek a workshopů budou sítě a bezpečnost, dále se můžete těšit na turnaj ve hře OpenArena nebo se přijít poradit se zkušenějšími linuxáky.
Ubuntu na wiki představuje svou novou image pro vydání Lucid Lynx. Ta se nese v „light“ (světlý, lehký) stylu a její součástí je nové logo, heslo „Ubuntu is Lightware“, témata vzhledu, bootsplash a další.
Jak zařídit, aby příkaz cp ukazoval "progress bar" (ukazatel postupu) podobně jako wget? Stačí trocha poměrně nechutného čarování s strace a skript je na světě.
Free Software Foundation Latin America (FSFLA) vydala verzi linuxového jádra 2.6.33-libre, která neobsahuje žádný proprietární firmware, takže je složena výhradně ze svobodného kódu. FSFLA tvrdí, že začleňování nesvobodného firmwaru do hlavního jádra nenutí výrobce poskytovat svobodné ovladače ke svému hardwaru, což je chyba.
Na blogu Martina Fiedlera vyšlo srovnání kvality videa enkódovaného pomocí x264, Theora, XviD, FFmpeg MPEG-2 a Dirac. Pro srovnání kvality byl použit SSIM index. Theora v testu dopadla podobně jako XviD (lepší v nižších bitratech, horší ve vyšších). Dirac naprosto pohořel. V diskuzi však bylo upozorněno na několik problémů - např. Theora byla použita s konstantním bitrate (pro variabilní bitrate musí být použito nastavení kvality) a na enkódování Diracu byl použit referenční libdirac, nikoliv podstatně lepší Schroedinger.
Liberix se účastní projektu e-Skills Week a uspořádal v Olomouci seminář pro neziskové organizace. Tématem bylo Ubuntu, dorazili zájemci z cca deseti olomouckých neziskovek. Plánují se další semináře o OpenOffice.org nebo využití webových nástrojů.
Po dlouhé době vyšla nová verze 1.0.9 kodeku Schroedinger (implementace svobodného video formátu Dirac). Mezi hlavní změny patří přechod z liboil na Orc a s tím související výrazné zrychlení, nový generátor pohybových vektorů, nová regulace CBR datového toku, nová detekce změny scény a důkladné ladění vyúsťující v silné zlepšení kvality videa. Dirac je svobodný a patenty nezatížený formát videa založený na vlnkové kompresi, jehož vývoj sponzoruje BBC.
Computerworld vydal článek, který se věnuje open source hardwaru, jeho vývoji a problémům s ním spojeným, licencování a podobně. Zamýšlí se také nad tím, jestli lze očekávat významný nárůst jeho podílu na trhu. Mezi příklady je zmíněn Touchbook, WikiReader, fotoaparát Frankencamera a další.
Michael Wiedmann sepsal rozsáhlý článek/howto Screen Presentation Tools s pěkným souhrnem nástrojů pro tvorbu prezentací s výstupem do PDF, HTML. Obsahuje stručný popis a ukázky použití.
K dispozici je xorg-server 1.7.95 (1.7.6 RC). Tato verze obnovuje dlouho slibované rozšíření RECORD, pomocí kterého lze zaznamenávat dění (události z X-serveru a požadavky z X-klienta).
Mark Shuttleworth ve svém blogu popisuje práci na nové tváři Ubuntu. Cílem bylo mimo jiné sladit komunitní i podnikové zájmy. Zápisek obsahuje několik dalších ukázek nového vzhledu, například z připravovaných letáků, obalů CD apod. Mark také píše o novém fontu jak pro logo, tak pro uživatelské rozhraní. Jmenuje se Ubuntu a bude samozřejmě vydán s otevřenou licencí.
Vývojář ovladače Nouveau Dave Airlie navrhuje povýšení verze Nouveau 0.0.16 na 1.0.0, aby se předešlo zmatkům kvůli změně rozhraní do uživatelského prostoru (ze které byl pořádně otrávený Linus Torvalds).
Datum vydání Ubuntu 10.10 bylo stanoveno na 28. října 2010. Plán vývojových etap najdete na Ubuntu wiki. Ubuntu 10.04 Lucid Lynx se mezitím připravuje k vydání 29. dubna 2010. Zatím je k dispozici alfa 3.
The Register hlásí, že Google vydal vývojářský build prohlížeče Chrome s podporou geolokačního API. Zájemci tedy mohou oznamovat svou polohu, zatímco surfují po webu. Obsahuje i podporu pro určování místa podle WiFi. Sledování je nutné při každém startu výslovně potvrdit.
Každý obyvatel západního světa a každá burza cenných papírů denně používá Linux. Tímto tvrzením (nebo konstatováním) zahájil svou přednášku šéf Linux Foundation Jim Zemlin na veletrhu CeBIT 2010. Kromě jiného uvedl tři důvody úspěchu Linuxu (šetří peníze, kompatibilita s HW, posun trhu od produktů ke službám) a tři problémy, které je nutné do budoucna řešit (interoperabilita, právní prostředí/patenty, uživatelská přívětivost).
Luboš Luňák popisuje použití openSUSE Build Service (OBS) pro sestavování balíčků (KDE) aplikací pro různé distribuce (tedy nejen openSUSE). Výhody použití OBS poznáte společně s Frantou Vývojářem (Joe Developer) a jeho aplikací KFoo.
V KDE 4.5 se má objevit změna v chování systray né nepodobná tomu z Windows 7. Po stisku šipečky se již nerozbalí systray a neukáží se tam skryté ikony, místo toho se ukáží v popup menu. Zdroj planetkde.org.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Kde koupím tento kabel ? | 1 | 27.2. 08:36 |
Linux na Lenovu x100e | 4 | 1.3. 07:44 |
Fujitsu Lifebook U810: baterie se nenabíjí | 2 | 28.2. 14:37 |
Hledam idealni switch | 12 | 2.3. 15:40 |
USB kluc nefunguje | 14 | 2.3. 19:45 |
doporucte Analog USB tuner (hybrid) | 1 | 2.3. 09:36 |
levny hw raid | 4 | 2.3. 23:05 |
Little Valley 2 jako file server | 9 | 4.3. 00:04 |
WiFi opakovac | 11 | včera 18:12 |
Hardware pro openwrt, up to date | 1 | 3.3. 21:56 |
Program pro webkameru | 2 | 4.3. 09:42 |
přehřívání | 1 | 4.3. 11:41 |
DVB STRONG SRT 200 | 2 | včera 15:19 |
Da se nahradit HW strizna videa? | 7 | včera 16:45 |
UPS | 1 | včera 16:07 |
Jaky router (5 i 2,4GHz; Lan) | 1 | včera 18:16 |
Intel Core 2 Duo E4400 | 1 | včera 18:32 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
ve kterém ebuildu se nachází LaTeX balíček | 7 | 28.2. 07:28 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak zaintegrovat Olsakuv program vlna do LyX? | 4 | 27.2. 20:10 |
undefined reference to vtable | 8 | 1.3. 10:28 |
tolower a locale | 2 | 28.2. 17:33 |
Licence - GPL grafika v uzavrenem komercnim software | 8 | 1.3. 20:48 |
Qt No such slot error | 4 | 1.3. 17:11 |
praca s gdb | 4 | 2.3. 15:08 |
UML diagramy | 12 | včera 07:13 |
VIM-promena | 1 | 2.3. 10:49 |
asynchronní čtení ze sériového portu | 7 | 3.3. 12:09 |
Uprava instalace Debianu z USB | 3 | 2.3. 23:25 |
WebKit a HTML5 FileApi? | 1 | 4.3. 21:10 |
Kostrbaté png a gif v IE | 5 | včera 13:03 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Označování komentářů za řešení dotazu v poradně | 30 | včera 17:47 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Lepší terminál na ssh | 5 | 4.3. 11:11 |
Sekvence cisel v ksh for | 6 | včera 10:35 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.