Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Čím se nejraději inspirujete při nastavování jména počítače (hostname):
mytologií |
|
13% (93) |
sci-fi |
|
14% (101) |
jmény žen (bývalých, současných, vysněných) |
|
6% (40) |
druhy zvířat |
|
4% (28) |
něčím jiným |
|
64% (461) |
Celkem 723 hlasů
Vytvořeno: 15.5.2005 19:40
Tiskni
Sdílej:
ale jenom proti volbě sci-fi v této anketě, protože mi připadá moc úzkáno však taky nereaguju přímo na ten první příspěvek; jo, do ankety to je málo, ale říkat, že to není pro geeky ...?
Takhle, pokud z Čapka sci-fi námět vyhodíte a nahradíte ho jiným, podobným ale současným, budete to stále označovat jako sci-fi?no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námět
Když to udělám s Hvězdnýma válkama, tak to dle mého sci-fi stále zůstane.hoho, tak zrovna ty by šly přenést do jiného prostředí naprosto triviálně ... meče tam Jediové už používají
no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námětNějakou černou literární řezničinou
Verne se mi nelíbí vůbec, Čapka bych nebral moc jako sci-fi a Asimov… no, dejme tomu.neříkám, že se vše musí líbit každému, vybral jsem jen několik jmen pokrývající různá období; mohl jsem říct Bradburyho, Stevensona, Wellse, Orwella, Běhounka, Łema, Neffa, Clarka či kohokoliv ze současných autorů (tam mě ale nenapadá nicmoc "převratného") ... cílem bylo naznačit šíři záběru sci-fi (což se zřejmě povedlo, jestliže je u Čapka pochybnost, zda vůbec patří do sci-fi
Jasně, takový Tolkien se inspiroval mytologií hodně silněnic na tom; ostatně tuším, že ani nebyl první, kdo tak učinil (?), jenom z toho jeho úspěchu mám takový pocit, že prakticky každé fantasy dílo lze nějakým způsobem srovnat s Tolkienovou tvorbou ...Ale co na tom?
Třeba, že člověk dočte knížku a zjistí, že si vlastně přečetl teprve úvod do první trilogieno to je imho jedno z těch "pevných pravidel", Tolkien-neTolkien ... nevybavuje se mi fantasy příběh, který by byl zcela uzavřený (s jasně definovaným koncem ano, ale ne tak, aby neumožňoval recyklaci rekvizit) ... ve sci-fi najdu příklad okamžitě, třeba povídka "Živý jste byl lepší, pane"
lion
, unicorn
, walrus
a carpenter
, počítá se to taky jako fantasy? :-)
$ host mrakoplas.phil.muni.cz mrakoplas.phil.muni.cz has address 147.251.96.5
Maximálně dát tomu jméno podle první věci na kterou se podívám.A proč máme my Indiáni takový divný jména?
ušounek
, bytost, se kterou komunikovala a viděla jen ona. (takže asi sci-fi)
Pak už to byly názvy dle účelu (v práci).
penuse
- tenhle mi vyděláv(á)(al) peňůze.
underwood
- tenhle používá sestra místo psacího stroje
sroubovak
- kladivko
je příliš hrubý nástroj
firewall
- ohnívá stěna
hej, moje loď se jmenuje Lothlórien
jméno jsem měl už dýl, oficiálně byla pokřtěna na Lužnici v létě 2001, no a na podzim pak přišlo Bratrstvo prstenu, což mě silně míchá, neb od té doby na nás pořád někdo pokřikuje ve stylu "Nazdar elfové!" a "Kolikrát jste viděli Pána prstenů?", i když s tím pitomým filmem to nemá prachnic společného
Ó Lórien, Lothlórien,
nádherná Lothlórien,
ó Lórien, Lothlórien,
děravá Lothlórien ...
Laptop by mohl být po nějakém meči, zkus GuthwineHigekiri, ci libo hizamaru (japonske mece - ale neni to scifi, nybrz opravdova historie...)
Moje počítače se jmenují např. jako Enterprise, Voyager, NX01, Defiant, Excelsior, Interpid.
Někteří volí jména jako Picard nebo Worf, ale to podle mně nejsou lodě ale lidé. I když slavní. Pojmenování počítače podle nějakého člověka mi příjde jako neosobní v tom smyslu, že by si těžko nějaký kapitán pojmenoval loď podle nějakého člověka Picard by přeci nemohl létat v lodi jménem Kirk.
Nevypadalo by to esteticky dobře
tiskárny:
mamut - jehličková, řve jako mamut na porážce
tryskáč - ingoustová
krabka - wifi připojení