Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Čím se nejraději inspirujete při nastavování jména počítače (hostname):
mytologií |
|
13% (93) |
sci-fi |
|
14% (101) |
jmény žen (bývalých, současných, vysněných) |
|
6% (40) |
druhy zvířat |
|
4% (28) |
něčím jiným |
|
64% (461) |
Celkem 723 hlasů
Vytvořeno: 15.5.2005 19:40
Tiskni
Sdílej:
ale jenom proti volbě sci-fi v této anketě, protože mi připadá moc úzkáno však taky nereaguju přímo na ten první příspěvek; jo, do ankety to je málo, ale říkat, že to není pro geeky ...?
Takhle, pokud z Čapka sci-fi námět vyhodíte a nahradíte ho jiným, podobným ale současným, budete to stále označovat jako sci-fi?no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námět
Když to udělám s Hvězdnýma válkama, tak to dle mého sci-fi stále zůstane.hoho, tak zrovna ty by šly přenést do jiného prostředí naprosto triviálně ... meče tam Jediové už používají
no to by mě zajímalo, jak chceš třeba ze jmenovaného RUR vyhodit sci-fi námětNějakou černou literární řezničinou
Verne se mi nelíbí vůbec, Čapka bych nebral moc jako sci-fi a Asimov… no, dejme tomu.neříkám, že se vše musí líbit každému, vybral jsem jen několik jmen pokrývající různá období; mohl jsem říct Bradburyho, Stevensona, Wellse, Orwella, Běhounka, Łema, Neffa, Clarka či kohokoliv ze současných autorů (tam mě ale nenapadá nicmoc "převratného") ... cílem bylo naznačit šíři záběru sci-fi (což se zřejmě povedlo, jestliže je u Čapka pochybnost, zda vůbec patří do sci-fi
Jasně, takový Tolkien se inspiroval mytologií hodně silněnic na tom; ostatně tuším, že ani nebyl první, kdo tak učinil (?), jenom z toho jeho úspěchu mám takový pocit, že prakticky každé fantasy dílo lze nějakým způsobem srovnat s Tolkienovou tvorbou ...Ale co na tom?
Třeba, že člověk dočte knížku a zjistí, že si vlastně přečetl teprve úvod do první trilogieno to je imho jedno z těch "pevných pravidel", Tolkien-neTolkien ... nevybavuje se mi fantasy příběh, který by byl zcela uzavřený (s jasně definovaným koncem ano, ale ne tak, aby neumožňoval recyklaci rekvizit) ... ve sci-fi najdu příklad okamžitě, třeba povídka "Živý jste byl lepší, pane"
lion
, unicorn
, walrus
a carpenter
, počítá se to taky jako fantasy? :-)
$ host mrakoplas.phil.muni.cz mrakoplas.phil.muni.cz has address 147.251.96.5
Maximálně dát tomu jméno podle první věci na kterou se podívám.A proč máme my Indiáni takový divný jména?
ušounek
, bytost, se kterou komunikovala a viděla jen ona. (takže asi sci-fi)
Pak už to byly názvy dle účelu (v práci).
penuse
- tenhle mi vyděláv(á)(al) peňůze.
underwood
- tenhle používá sestra místo psacího stroje
sroubovak
- kladivko
je příliš hrubý nástroj
firewall
- ohnívá stěna
hej, moje loď se jmenuje Lothlórien
jméno jsem měl už dýl, oficiálně byla pokřtěna na Lužnici v létě 2001, no a na podzim pak přišlo Bratrstvo prstenu, což mě silně míchá, neb od té doby na nás pořád někdo pokřikuje ve stylu "Nazdar elfové!" a "Kolikrát jste viděli Pána prstenů?", i když s tím pitomým filmem to nemá prachnic společného
Ó Lórien, Lothlórien,
nádherná Lothlórien,
ó Lórien, Lothlórien,
děravá Lothlórien ...
Laptop by mohl být po nějakém meči, zkus GuthwineHigekiri, ci libo hizamaru (japonske mece - ale neni to scifi, nybrz opravdova historie...)
Moje počítače se jmenují např. jako Enterprise, Voyager, NX01, Defiant, Excelsior, Interpid.
Někteří volí jména jako Picard nebo Worf, ale to podle mně nejsou lodě ale lidé. I když slavní. Pojmenování počítače podle nějakého člověka mi příjde jako neosobní v tom smyslu, že by si těžko nějaký kapitán pojmenoval loď podle nějakého člověka Picard by přeci nemohl létat v lodi jménem Kirk.
Nevypadalo by to esteticky dobře
tiskárny:
mamut - jehličková, řve jako mamut na porážce
tryskáč - ingoustová
krabka - wifi připojení