OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - přehled za prosinecPoslední zrychlený přehled jaderných novin, tentokrát za prosinec 2015. Od příštího týdne budou vycházet tak, jak mají.
Týden na ITBiz.cz – Realita IT infrastruktury v podnicích SMB, humanoidní roboti se společenským chováním, backdoor ve firewallech, trendy v ERP pro rok 2016K infrastruktuře patří i mobilní zařízení a jejich správa, vývoj poptávky po tiskových zařízeních v ČR, poskytovatel cloudu jako banka, pád do černé díry, nejvýkonnější měnou roku 2015 je Bitcoin, příjmy applovského App Storu na rekordu, LG má obrazovku, kterou lze srolovat...
HW novinky: CES #1 převážně fotografickýFotografické firmy už obvykle nečekají jen na Photokinu, ale i začátkem roku s konající se výstavou CES uvádějí žhavé novinky. Současné nové fotoaparáty pak výrazně překonávají dosavadní hranice.
IBM: Internet of Things je problém byznysuPod pojmem Internet of Things (IoT) si dnes většina představí statisíce až miliony připojených zařízení. Dozvíte se ve stručnosti, co znamená IBM Bluemix a Softlayer a jak lze s jejich pomocí řešit byznysový problém IoT, kterým je, jak vysvětluje Miroslav Iwachow, IBM IT architekt pro infrastrukturní integrované služby. V čem spočívá onen byznysový problém IoT?
HW novinky: CES #2 letem SSD světemDalší díl Hardwarových novinek dedikovaný výstavě CES věnujeme novinkám v oblasti SSD. Na trh jich míří celá řada, o mnoha z nich jsme si psali již v minulosti, takže dnes si hlavně doplníme poslední, ale o to podstatnější střípky. Dojde tak zejména na M.2 / PCI Express 3.0 SSD s podporou NVM Express.
Jaderné noviny - 7. 1. 2016: Odchod z pozice maintaineraStav vydání jádra. Citáty týdne. Odchod z pozice maintainera
HW novinky: Dell nabídne 30" OLED monitor s rozlišením 3840×2160Pro mnohé je nejžhavější novinkou z období letošního CESu pro desktopy právě nový monitor od Dellu. Ač jde zatím o první superdrahou vlaštovku, je jasné, že LCD monitory se nyní nacházejí tam, kde CRT v samotném závěru 20. století: na počátku svého konce. Další témata nechybí…
Infrastruktura pro SMB – vlastní, nebo v cloudu?Jaká je budoucnost podnikové IT infrastruktury? Budeme stále nakupovat hardware, nebo přejdeme se vším sakum prásk do cloudu? Co lze po stránce nabídky cloudových služeb očekávat od IBM, která prodala celou divizi x86? Na tyto otázky odpovídá Petr Leština, IBM Cloud Computing.
Týden na ITBiz.cz – SUSE na českém a slovenském trhu, Apple Watch ani Windows 10 prý nejsou tím hlavním za rok 2015, za výpadky elektřiny na Ukrajině byl prý malwareCZ.NIC vybral na unikátní router Turris desítky milionů Kč, Apple chce číst emoce, zranitelné antiviry, Oracle přijme v regionu EMEA 1 400 specialistů, hacker Wheeler má prý český pas, český trh tabletů saturován, evropský soud posvětil čtení soukromých e-mailů zaměstnanců, další konsolidace na českém trhu ERP, Facebook čelí hromadné žalobě kvůli IPO...
Byla vydána verze 1.4.0 emulátoru herní konzole Sony PlayStation 2 PCSX2. Z novinek lze zmínit zbrusu nový OpenGL backend GSdx. Součástí oznámení je zpráva o vývoji PCSX2 za rok 2015.
Nadace pro svobodný software (FSF) žádá o vyplnění dotazníku FSF Vision Survey. Zhodnotit lze práci nadace i definovat její hlavní priority. Dotazník lze vyplnit do konce ledna [reddit].
Wikipedie slaví 15 let. V pátek 15. ledna od 17:00 se bude slavit v Praze ve Skautském institutu na Staroměstské náměstí 4 v rámci setkání Wikipedistů a příznivců Wikipedie Pod reálnou lípou. Wikipedie vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia. Plány Wikimedie Česká republika na rok 2016 v příspěvku na blogu.
Měsíc po vydání linuxové distribuce Linux Mint 17.3 Rosa s prostředími Cinnamon a MATE (zprávička) byla oznámena také vydání s prostředími KDE a Xfce. Podrobnosti v poznámkách k vydání (KDE, Xfce) a v přehledech novinek s náhledy (KDE, Xfce). Linux Mint 18 založený na Ubuntu 16.04 LTS bude mít kódové jméno Sarah a měl by vyjít na přelomu května a června.
Phoronix obsáhle otestoval KDE Plasma 5.5. A závěr? Při přechodu na KDE Plasma 5 pozor na grafické karty Intel. Při malé ram vypněte Akonadi. Pozor na exotické nástroje, které ještě nebyly portovány a nemusely by správně fungovat. Pokud vám ani jedno nehrozí, nevidí Phoronix důvod nadále setrvávat u KDE Plasma 4.
Podle plánu by měla následující verze KDE Plasma 5.6 vyjít 22. 3. 2016, viz Schedules/Plasma 5.
Např. distribuce Arch Linux vyřešila otázku přechodu na KDE Plasma 5 místo uživatelů tím, že podporu pro KDE Plasma 4 ukončila v srpnu 2015 a z repozitářů došlo k odstranění v prosinci 2015.
Koncem roku 2013 proběhla na Kickstarteru velice úspěšná kampaň na podporu létající papírové vlaštovky ovládané chytrým telefonem PowerUp 3.0. Cílová částka 50 tisíc dolarů byla vybrána za méně než 8 hodin. Celkově bylo vybráno 1,2 milionu dolarů. V sobotu skončila kampaň na podporu vylepšené verze vlaštovky PowerUp FPV. Přidána byla kamera s online streamováním (First Person View) a možnost ovládání hlavou díky Google Cardboard. Dle článku na LinuxGizmos by uvnitř vlaštovky měl běžet Linux.
Po 10 týdnech od vydání Linuxu 4.3 (zprávička) oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 4.4 (LKML). Nejnovější verze přináší řadu nových vlastností a vylepšení (Kernel Newbies). Vydán byl také GNU Linux-libre 4.4-gnu, tj. vanilla jádro 4.4, ze kterého byly pomocí skriptu deblob-4.4 odstraněny všechny nesvobodné částí.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla odebere podporu aplikací z Firefoxu pro desktop i Android. Podpora WebRuntime (zkráceně WebRT) ve Firefoxu pro desktop a Android umožňuje instalovat a spouštět webové aplikace z obchodu Firefox Marketplace. Ty se potom v systému chovají stejně jako aplikace nativní. Tento koncept uvedený pro Windows, Linux a Mac v roce 2012 a pro Android 2013 se ale ani na jedné platformě neuchytil a už od svého uvedení nebyl prioritou. Mozilla se tak rozhodla podporu WebRT z dalších verzí Firefoxu odebrat.
Na stránkách české OpenStreetMap komunity www.openstreetmap.cz je dostupná ukázka nové mapové aplikace mající za cíl jednak prezentovat veřejnosti projekty založené na OpenStreetMap, ale také vytvořit portál, který mapperům co nejvíce ulehčí jejich práci. Vývoj probíhá na GitHubu. Každý může přispět svým nápadem nebo kódem.
Byla vydána verze 3.0 svobodného nemocničního informačního systému GNU Health (Wikipedie, Wikiknihy). Projekt GNU Health získal v roce 2011 cenu Nadace pro svobodný software (FSF) za přínos pro společnost (zprávička).
Spolek OpenAlt zve na 124. sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání, který proběhne v Brně v pátek 15. ledna od 18:00 v restauraci LLOYD'S na ulici Štefánikova 134/64.
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia skončila. Vybráno bylo více než 858 tisíc dolarů, tj. 21 milionů Kč.
Mozilla Persona (Wikipedie), bezpečný a snadný způsob přihlašování na webové stránky, končí. Persona.org a související domény budou vypnuty 30. listopadu 2016. Podrobnosti v často kladených dotazech (FAQ). O tuto službu jednotného přihlašování byl malý zájem. Již v březnu 2014 Mozilla předala Personu komunitě (Mozilla.cz).
V říjnu loňského roku Red Hat koupil startup Ansible, leadera v automatizaci IT a DevOps, stojícího za svobodným softwarem Ansible. Včera oznámil vydání Ansible 2.0. Nejnovější verze přináší například více než 200 nových modulů. Více v příspěvku na blogu a Changelogu.
Ben Hutchings, správce balíčků kernelu v Debianu, navrhl ve vývojářském mailing listu přestat podporovat procesory starší než Pentium Pro (i686). Pokud by byl návrh přijat, změna by se dotkla už příští stabilní verze Debian 9 (Stretch).
Mezi KDE Free Qt Foundation a Qt Company byla uzavřena nová smlouva (Qt Blog, KDE.news, pdf). Bylo potvrzeno, že pro svobodný software zůstane multiplatformní framework Qt nadále svobodný. Změněna byla licence. V roce 2014 (zprávička) s verzí Qt 5.4 byla k licenci LGPLv2.1 přidána licence LGPLv3. S verzí 5.7 již nebude Qt pod licencí LGPLv2.1 k dispozici. Důvodem je ochrana před tivoizací.
V prosinci Microsoft oznámil (zprávička), že v lednu uvolní ChakraCore, tj. jádro svého javascriptového enginu Chakra používaného v prohlížeči Edge, jako open source. Dnes se tak stalo. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tradiční UN*Xový nástroj a zároveň programovací jazyk awk slouží obvykle ke zpracování textových dat. Lze si v něm ale také zahrát 3D střílečku.
Byla vydána verze 7.1p2 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Řešeny jsou dvě bezpečnostní chyby CVE-2016-0777 a CVE-2016-0778 v experimentální podpoře roamingu v OpenSSH klientu. Za jistých okolností může server vytáhnout z paměti klienta citlivé informace, například privátní klíče. Okamžitým řešením je vložit "UseRoaming no" do ssh_config. Opravy jsou postupně k dispozici (Debian, OpenBSD, Red Hat, ...).
Javascriptová knihovna jQuery, svobodný a otevřený software pod licencí MIT, dnes slaví 10 let. John Resig ji představil 14. ledna 2006 na newyorském BarCampu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Fingerprint - otisk prstu | 13 | 11.1. 05:55 |
USB LTE Modem | 18 | 14.1. 22:33 |
Nejmenší a nejlevnější HW pro linux? | 10 | 12.1. 16:09 |
USB modem problém | 2 | 12.1. 14:42 |
jine urovne podsviceni po probuzeni | 1 | 13.1. 19:14 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Postgres - viditelnost dat v AFTER INSERT OR UPDATE triggeru z _externího_ spojení | 14 | 12.1. 12:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
volání metody v jiné třídě | 4 | 11.1. 14:27 |
Datum souboru v prehistorickem Unixu | 12 | včera 14:03 |
python/gtk: file-activated | 1 | včera 18:47 |
Teplotní graf s jinou barvou záporné teploty (GNUplot) | 2 | včera 22:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: