Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 27. 6. 2013: Nižší latence blokového I/OAktuální verze jádra: 3.10-rc7. Citáty týdne: Lennart Poettering, Greg Kroah-Hartman, Steven Rostedt. Van de Ven: Základní informace o P stavech na CPU Intel. Statistiky vývojového cyklu 3.10. Pollování blokových zařízení.
Pomocníci při trávení času u počítačeStává se vám, že u počítače ztrácíte pojem o čase? Mžouráte pak při pohledu jinam než na zářící monitor? Je samozřejmě vhodné řešit to vhodnou organizací pracoviště, osvětlením, životosprávou atd. My se zde podíváme na několik nástrojů, které nad rámec toho mohou aspoň trošku pomoct.
Unixové nástroje – 24 ((s,c)fdisk, gdisk, parted a findmnt)V tomto díle unixových (nebo spíše čím dál více linuxových) nástrojů se podíváme na nástroje pro práci s diskovými oddíly.
Komiks xkcd 1215: PostojXKCD česky.
HW novinky: SSD s 16nm NAND flash čipy se blíží, Micron má vzorkyDnes to bude zčásti o NAND flash čipech. Nejprve si povíme o testovací produkci 16nm čipů u Micronu, poté o extrémně rychlých SDHC UHS-II kartách od Toshiby a pak už oslím můstkem přejdeme k diskovým plotnám s technologií SMR, abychom vše zakončili pohledem na příští generaci GPU…
William Shotts aktualizoval svou knihu The Linux Command Line. Druhé internetové vydání je stejně jako původní vydání k dispozici pod licencí Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0). Knihu o 537 stránkách lze tedy zakoupit, nebo volně stáhnout (pdf).
Kristian Høgsberg oznámil vydání verze 1.2.0 Waylandu a Westonu. Novinkou je například stabilní API serveru nebo správa barev. Pro zájemce o vyzkoušení nejnovější verze Waylandu a Westonu je k dispozici živá linuxová distribuce Rebecca Black OS. [Phoronix]
Linus se rozhodl přejmenovat Linux 3.11 z původního jména "Unicycling Gorilla" (Gorila na unicyklu) na "Linux for Workgroups" (Linux pro pracovní skupiny). Jde o připomínku Windows (for Workgroups) 3.11. V této verzi bude navíc logo Linuxu změněno na tučňáka s vlajkou připomínající logo Windows.
Oracle se rozhodl ukončit vývoj virtualizačních technologií získaných koupí Sunu. Jde konkrétně o Sun Ray (hardware i software), Oracle Virtual Desktop Client a Virtual Desktop Infrastructure. VirtualBox je zatím nedotčen.
Sarah Sharp spustila na LKML debatu o slušnosti vyjadřování na mailing listu, zaměřenou především proti Linusovi a Ingovi a jejich "slovnímu napadání" a "fyzickému zastrašování". Linus se k tomu vyjádřil tak, že stejně jako si namísto županu, co má zrovna na sobě, neoblékne kravatu, tak se nezačne falešně chovat slušně.
GitHub byl několikrát kritizován za to, že u většiny hostovaných projektů chybí licence a tedy se ve skutečnosti vůbec nemusí jednat o otevřený software. GitHub na kritiku reaguje a přidává možnost výběru licence. Při výběru licence má vývojářům pomoci stránka ChooseALicense.com.
Zatímco dříve napsaná podpora Direct3D 10/11 byla z Gallium3D nedávno vyřazena, nově napsaný kód přidávající nativní podporu Direct3D 9 na Linuxu na tom možná bude lépe. Jeho autorovi se podařilo svou práci dotáhnout tak daleko, že úspěšně spustil několik her pod Wine za použití tohoto nativního API. Podařilo se mu dosáhnout až dvojnásobného FPS díky odstranění překladů mezi Direct3D a OpenGL. Nutno podotknout, že této funkčnosti lze využít jen s open source ovladači radeon a nouveau.
Fedora.cz zve na konferenci GUADEC 2013 (GNOME Users And Developers European Conference), což je hlavní konference pro přispěvatele a nadšence kolem projektu GNOME. Konference proběhne ve dnech 1. až 8. srpna v Brně na půdě Fakulty informačních technologií VUT. Program je k dispozici na webových stránkách konference
Organizace One Laptop per Child (OLPC) informuje, že XO Tablet jde 1. srpna do běžného prodeje. Již dnes jej lze na Walmart.com předobjednat za 149 USD. Jedná se o 7 palcový tablet s rozlišením 1024x600 a výukovým systémem XO postaveným nad operačním systémem Android.
LvB vás zve na 94. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 19. července od 18 hodin na letní zahrádce (u hřiště) na Srbské 4 ve Sportcentru Srbská. Rezervace kurtů se sice nezadařila, ale správný linuxák je vždy připraven.. Těšíme se na vás.
Patrick Volkerding oznámil před dvaceti lety, 16. července 1993, vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware byl k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Po 16 měsících vývoje a 10 000 změnách vychází Wine 1.6. Nová stabilní řada přináší spoustu vylepšení. Podporováno je mnoho nových aplikací a počítačových her. Z novinek lze vybrat ovládač Mac, plnou podporu průhlednosti oken nebo balíček Mono pro usnadnění běhu .NET aplikací. Podrobnosti v poznámkách k vydání a Zpravodajích o Víně.
QEMU se pravděpodobně dočká virtuálního 3D GPU nazvaného Virgil. Cílem je nabídnout v hostovaných systémech podporu OpenGL nebo Direct3D.
Bezpečnostní analytik CZ.NIC Pavel Bašta popsal na blogu sdružení proces zabezpečení záznamů v zóně .CZ. K takzvané KSK ceremonii mimo jiné uvádí: „celá ceremonie může působit poměrně složitě. Jejím cílem je ale především poskytnout držitelům domén .CZ jistotu, že ke kompromitaci KSK klíče a tím tedy ohrožení jejich domén nemůže dojít.“
Aby byla zvýšena bezpečnost při nakládání s KSK (Key Signing Key) klíčem, je jeho správa oddělena od správy ZSK (Zone Signing Key) klíčů. Ty jsou používány při podepisování zóny pomocí DNSSEC a slouží k podpisu všech záznamů v zóně, zatímco KSK klíč slouží pouze k podepisování všech DNSKEY záznamů. Samotné vybavení nezbytné pro realizaci KSK ceremonie včetně notebooku, zařízení s uloženým KSK klíčem a bootovacího CD s Linuxem je uloženo v trezoru v sídle sdružení. Přesněji, v tomto trezoru je ještě jedna schránka s vlastním zámkem, ve které jsou tyto nezbytné předměty uloženy. Každý z členů KSK týmu má klíč pouze od trezoru nebo od vnitřní schránky. Není tedy možné, aby někdo z KSK týmu sám vyjmul z trezoru jakoukoliv součást vybavení pro KSK ceremonii. Více na blogu CZ.NIC.Po šesti letech ukončí web poslední čtyři a půl roku známý jako The H svou činnost. Důvodem je špatná rentabilita provozu, kterou nezachránil ani kvalitní obsah. V současné době dochází k vytvoření archivu jednotlivých článků, aby se zajistilo, že obsah webu bude i do budoucna veřejně přístupný.
Podle shrnutí záznamu FESCo konaného 17. července bude ARM podmíněně primární architekturou pro Fedora 20. Podmíněnost je dána tím, zdali se podaří včas připravit infrastrukturu a splnit kritéria potřebná pro release.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Úsporný mini server | 5 | 18.7. 14:50 |
GPS navigace komunikujíci s Linuxem | 19 | včera 13:48 |
Výběr notebooku pro kancelářské práce, internet, sledování videa | 0 | včera 13:14 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Implementace roury v C | 6 | 18.7. 00:09 |
multi regexp | 10 | včera 18:55 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: