Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 208: Regulární výrazyXKCD česky.
Google Chrome 6 přichází dva roky po první verziWebový prohlížeč Google Chrome oslavil šestou verzí své druhé narozeniny. Po těch dvou letech se trošku lépe integruje do systému, podporuje rozšíření a je až třikrát rychlejší – to je vše… Novinky, vysokému číslu aktuální verze navzdory, nikterak zásadní.
Cesta k efektivní IT infrastruktuřePoznejte, co vše vám umožní software IBM a v čem se liší od ostatních.
Jaderné noviny – 25. 8. 2010: Přístup k jaderné kryptografii z uživatelského prostoruAktuální verze jádra: 2.6.36-rc2. Citáty týdne: James Bottomley, Greg Kroah-Hartman, Linus Torvalds. Omezení příliš optimistického čekání v cyklu. Když selhání alokace paměti nepřipadá v úvahu. Patche škálovatelnosti VFS 2.6.36. API pro přístup k jaderné kryptografii z uživatelského prostoru. Statistiky a sledovací body.
Propojení OpenOffice.org s SQL databázíPokud potřebujete v rámci kancelářského dokumentu pracovat s daty uloženými v databázi, OpenOffice.org to zvládne. Příprava ovladače JDBC a nastavení databáze i OpenOffice.org však není triviální. Tento článek vás celou procedurou provede. Kromě toho obsahuje návod na použití maker pro získávání dat z databáze.
Komiks xkcd 277: Dlouhá červenáXKCD česky.
Jak stáhnout a nainstalovat ovladače NVIDIA a ATIPři nebo po instalaci linuxové distribuce jsou ovladače pro grafickou kartu často první problém, který se řeší. Když jádro, resp. nástroje k tomu určené (udev, HAL), nerozpoznaly váš hardware tak, jak jste si představovali, musíte se o zprovoznění postarat sami. V článku se budeme věnovat instalaci ovladačů pro produkty výrobců Nvidia a ATI/AMD.
iDiet a ti druzí – nabíráme a shazujeme kilogramyV článku si představíme dva programy na sledování denního příjmu kalorií a základních živin potravin: iDiet a Perfect Diet Tracker.
4. 9. 2010 bylo rozhodnuto, že se příští vydání Debianu bude jmenovat Wheezy, a to podle gumového tučňáka z animovaného filmu Toy Story.
Oficiální sestavení prohlížeče Mozilla Firefox 4.0 budou jen 32bitová. Mike Beltzner (Director of Firefox) potvrdil, že bude omezen počet oficiálně podporovaných platforem. Uvažuje se také o tom, že by se v případě i386 přestalo s podporou architektur bez SSE2. Seznam architektur, pro které budou oficiální buildy, je na wiki.mozilla.org/Firefox/4/Platforms. Podle této stránky se zvažuje poskytování 64bitových linuxových buildů, ale zatím na seznamu nejsou.
Vývojář KWinu Martin Gräßlin píše na svém blogu o současných problémech KWinu především s ovladači grafických karet Intel. Zdá se, že hlavní příčinou problémů jsou grafické ovladače. Ovladače tvrdí, že některé funkce podporují, a proto KWin povolí efekty, které tyto funkce vyžadují, ale ve skutečnosti ovladače tyto funkce vůbec neumí, nebo pro ně použijí pomalou softwarovou emulaci, což pak vede ke spoustě ošklivých problémů, naštvaných uživatelů a obviňování KDE. Martin si zároveň povzdechl, že se některé chyby projevují na značně specifických kombinacích HW i SW, a že pro otestování některých ani nemá patřičný hardware.
Nedávno potvrzená strategická hra OilRush nebude mít přehnaně velké hardwarové nároky, tvůrci uvádějí jako dostačující grafické karty NVIDIA GeForce 8600 nebo ATI Radeon HD 2600 - i když se nepočítá s podporou open source ovladačů, které nedosahují tak dobré podpory OpenGL 3.x/4.0. Podívejte se na trailer ke hře.
Vyšla nová verze debuggeru GDB označená 7.2. Přináší podporu jazyka D, vylepšuje práci s C++ a Pythonem, nově podporuje ARM Symbian a obsahuje také další novinky.
Byla vydána šestá údržbová verze Debianu 5. Přináší opravy chyb (včetně bezpečnostních), aktualizované obrazy jádra, balíčky sun-java5 a sun-java6 pro architekturu ia64 a odstraňuje balíček libconfig-inetd-perl. Podrobnosti naleznete v changelogu.
Jak se pozná vyzrálý systémový administrátor Linuxu? Pro některé lidi je Linux stále méněcenný systém v porovnání s proprietárními unixy, a proto považují i linuxové správce za méně zkušené. Jon Buys popisuje, co pomohlo jemu "dospět" coby administrátorovi Linuxu, v článku Maturing as a Linux Systems Administrator.
Jeden z oblíbených evergreenů při kritice linuxových systémů je tvrzení, že je Linux nepřehledný a škodí mu velký výběr různých programů, které dokáží zastat stejnou funkci. Caitlyn Martin této argumentaci kontruje otázkou (mířenou na autora nedávného článku, ve kterém se tvrdilo, že hlavní potíž Linuxu spočívá v přílišných možnostech výběru): Děsí vás obilné vločky? Vždyť v každém větším supermarketu je jich celý regál! Tak velký výběr. Nebyl by život snazší, kdybychom všichni jedli jen kukuřičné lupínky a chodili oblečení ve stejné uniformě?
Nedávno se podařilo prolomit ochrany herní konzole PlayStation 3, což mimo jiné umožňuje kopírování originálních a spouštění těchto kopií. Firma Sony již získala předběžné opatření, které zakazuje prodej USB donglu, který prolomení zařídí. Tvůrci kódu jej však vzápětí uvolnili jako open source je hostován v repozitáři GitHub pod názvem PSGroove. PSGroove používá pro spuštění cizího kódu na konzoli přetečení bufferu, které nastane, když si konzole neporadí se speciálně upravenými informace, které PSGroove posílá. Více na The H.
Vyšla nová verze knihovny WebKitGTK+. Verze 1.2.4 opravuje především 11 bezpečnostních problémů. Knihovna WebKitGTK+, GTK+ port knihovny Webkit, je využívána například webovými prohlížeči Epiphany nebo Midori.
Zítra vyjde hra Amnesia: The Dark Descent od autorů známé série Penumbra. Jde opět o hororovou hru a opět je dostupná pro Linux, Mac a Windows. Více najdete na stránkách hry. Hra bude stát 20 dolarů, pokud si ji rychle předobjednáte, tak jen 18.
Dnes se koná testovací den Fedory zaměřený na systemd. Detaily na wiki stránce testovacího dne. Komunikace probíhá na IRC #fedora-test-day na Freenode. Výsledky z dnešního testování pomohou rozhodnout, zda systemd ve Fedoře 14 nahradí upstart jako výchozí init systém.
Doposud nezávisle spravované backporty pro distribuci Debian se změnily v oficiální repozitář a byly přesunuty na backports.debian.org. K dispozici jsou instrukce pro práci s nimi.
Informace o alokacích za uplynulý měsíc shrnuje ve svém dnešním textu na blogu CZ.NIC Ondřej Filip. K nejzajímavějšímu patří určitě "až" třetí příčka pro Čínu, která je z dlouhodobého pohledu nejaktivnější. Její místo zaujala v srpnu Korea, druhý je Vietnam, čtvrtá pozice patří Francii a pátá Japonsku. Stále tedy platí, že vládnou státy regionu Asie-Pacifik. Ze zemí Visegrádské čtyřky je na prvním místě co do počtu přidělených IPv4 adres Slovensko, Česká republika je z tohoto pohledu druhá.
Po přibližně třech letech usilovné práce vychází Linux Mint Debian Edition. Linux Mint byl až donedávna založen vždy na poslední verzi Ubuntu. S vydáním Linux Mint 9 LTS se však vývojáři rozhodli věnovat ve větší míře právě tomuto projektu. S přechodem k Debianu vývojáři doufají ve vyšší výkon a spolehlivost. LMDE obsahuje GNOME a prohlížeč Firefox spolu s dalšími základními programy. Více informací v release notes.
Od 17. do 19. září se ve švýcarském Curychu bude konat letos již druhá Fedora Users and Developers Conference (zkr. FUDCon). Dvoudenní program slibuje mnoho zajímavých prezentací a workshopů. Stejně tak jsou očekáváni důležití hosté. Z USA přijede i současný Fedora Project Leader - Jared Smith. Více o programu a konferenci celkově najdete na wiki Fedory.
Na stránkach servera jabber.sk bola dnes uvedená správa o jeho zneužití na útoky proti serveru jabber.ru. Táto informácia pravdepodobne povedie k opätovnému otvoreniu diskusií ako bojovať proti podobným zneužitiam verejných XMPP serverov z novembra a decembra minulého roka.
Vyšly nové verze Thunderbird 3.1.3 a 3.0.7, Firefox 3.6.9 a 3.5.12 a SeaMonkey 2.0.7 jde o bezpečností záplaty a nové vlasnosti související s bezpečností. Například Firefox 3.6.9 nyní podporuje http hlavičku 'X-FRAME-OPTIONS', kterou mohou vývojáři používat k ochraně uživatelů proti „clickjacking“. Odkazy na poznámky k vydání naleznete v oznámeních nových verzí.
Ve 14 zemích Evropy včera (7. 9. 2010) proběhla údajně dva roky připravovaná razie proti serverům šířícím nelegální data a porušujícím autorská práva. Razie proběhla mimo jiné na strahovských kolejích ČVUT v Praze (čerstvá informace v blogu) a na nějaký čas byl nedostupný známý torrentový server thepiratebay.org. Více informací v Pirátských novinách.
systemd je spouštěč a správce služeb. Zastává úlohu programu init. Je zpětně kompatibilní s initskripty System V a LSB. Služby spouští paralelně. Umožňuje aktivaci služeb na požádání - při zahájení komunikace na soketu nebo při požadavku přes D-Bus. Lennart Poettering na svém blogu píše o systemd z pohledu administrátora, systému a integrace.
Vyšly nVIDIA ovladače 260.19.04 (beta). Mezi novinky patří podpora OpenGL 4.1, dále VDPAU plně podporuje Xinerama a již se s ovladačem nedodávají hlavičkové soubory OpenGL, VDPAU a CUDA/OpenCL. Nová betaverze dále opravuje různé chyby a přináší pár nových vlastností.
Byla vydána 2. verze NoSQL databáze Redis. Mezi hlavní novinky patří nová podpora virtuální paměti, hash datatype pro zrychlení vyhledávání a Publish/Subscribe messaging. Redis je vydávána pod licenci BSD, je napsána v C a disponuje knihovnami pro použití ve většině rozšířených jazyků. Více na stránkách projektu.
K dispozici je již druhá alfa Pythonu 3.2. Kromě hromady bug fixů je hlavní novinkou implementace PEP 391. Týká se logování aplikací pomocí slovníků. To by mělo pomoci zejména těm, co používají JSON či YAML. Více o nové verzi v oficiální novince.
Vyšla pátá betaverze prohlížeče Firefox. Přináší změny v menu, které má nyní dvě úrovně, podporu HSTS protokolu a nové audio API pro podporu HTML 5 značek video a audio. Více v release notes.
OpenOffice.org je největší svobodný kancelářský balík. Novell, jakožto druhý největší přispěvatel kódu do OpenOffice.org, nyní hledá pro pražskou pobočku SUSE Linux, s.r.o další vývojáře. Zkušenost s vývojem OpenOffice.org není podmínkou - stačí znalost C++ a schopnost rychle se učit.
V souvislosti s přidáním podpory hardwarové akcelerace ve Firefoxu 4 Beta 5 prosí vývojáři o pomoc s testováním. Pokud byste chtěli pomoci, stačí stáhnout 32-bitovou nebo 64-bitovou verzi Firefoxu 4 Beta 5, rozšíření Grafx Bot a spustit test, který trvá jen pár minut. Na Linuxu se jedná o 2D akceleraci přes XRender, 3D akcelerace přes openGL ještě není dokončena.
Na své tour po hackerspaces střední a východní Evropy se i v Praze 16.9. zastaví Mitch Altman - americký podnikatel a vynálezce, dříve průkopník virtuální reality, zakladatel San Franciského hackerspace, nyní v USA známý zejména svým zařízením TV-B-Gone. Workshop bude zaměřený na základy pájení a praktický úvod do konstrukce jednoduchých, ale užitečných elektronických zařízení; konkrétní téma přednášky záleží na zájmu účastníků. Pro více informací se podívejte na wiki prvního českého hackerspacu Brmlab, který workshop organizuje.
Společnost Couchio, stojící za projektem Apache CouchDB, mění svůj název na CouchOne. Jak říká tvůrce a CEO CouchDB Damian Katz: "Ukázalo se, že náš starý název nebyl dobrý. Lidi nevěděli jak ho správně psát, natož vyslovovat. Navíc, doména si příliš nevedla ve vyhledávačích." Změna jména je dalším krokem k přeorientování se na mobilní zařízení, pro které CouchOne vydává speciální development kit.
Mozilla Labs oznámili spuštění nového projektu, zaměřeného na vývojáře her pro web. Nazývá se jednoduše Mozilla Labs Gaming. Nabídne rady a nástroje pro vývoj webových her s podporou HTML 5, geolokace či javascriptové enginy. Více v příspěvku na blogu Mozilly a na oficiálních stránkách projektu.
Na Pythonu založený webový framework Django se dočkal nové verze s číslem 1.2.2. Ta uzavírá kritickou chybu, která umožňovala útočníkovi provést cross-site scripting útok. Ironie spočívá v tom, že se chyba nacházela v Cross Site Request Forgery protection kódu, který před podobnými útoky má chránit. Více info v oznámení na stránkách projektu.
Česká europoslankyně Zuzana Roithová a další tři europoslanci, kteří využili článku č. 218 Lisabonské smlouvy, garantujícího poslancům právo na detailní informace o všech připravovaných mezinárodních smlouvách, ve kterých je zainteresovaná Evropská unie, získali nadpoloviční většinu poslanců k protlačení deklarace požadující po EK odtajnění veškerého jednání kolem dohody ACTA.
Spoločnosť Broadcom oznámila vydanie plne otvorených ovládačov pre Linux pre svoju poslednú generáciu chipsetov 11n. Ovládač sa stále vyvíja, je už ale dostupný cez git repozitár (pod adresárom drivers/staging/brcm80211). Používa štandardný mac80211 stack. Podporuje viacero súčasných čipov (BCM4313, BCM43224, BCM43225) a tiež poskytuje framework pre podporu ďalších čipov v budúcnosti.
Free Software Foundation vydala vyjádření k patentovému sporu mezi Oracle a Google. Vyplývá z něj, že FSF stojí na straně Google a kritizuje Oracle. Nicméně společnosti Google je vytknuto, že se nikdy jednoznačně nevyjádřila proti sotwarovým patentům a že Android nestojí na IcedTea implementaci Javy.
SvetAndroida.cz informuje, že T-mobile představil nástupce známého smartphonu G1. Pohánět jej bude Qualcomm MSM 7230 800 MHz a k dispozici bude mít 512 MB RAM a 4 GB paměti (rozšiřitelné pomocí microSDHC). Displej bude mít uhlopříčku 3,7" a rozlišení 800×480. Přístroj bude mít hardwarovou QWERTY klávesnici. V Evropě se zřejmě bude prodávat pod označením Desire Z.
Nemecká Pirate Party uvolnila dokumenty o tom, ako EU plánuje sledovať svojich občanov. Takzvané INDECT dokumenty popisujú ako by mohol alebo mal byť takýto systém implementovaný v Európe. Ako zdroje dát sa spomínajú CCTV kamery, sociálne siete a tiež použitie UAV. Dva z deviatich dokumentov (dostupné v angličtine) sa dajú stiahnuť zo stránok Pirate Party. Jeden z dokumentov bol spomenutý už predtým (Október, 2009) na stránkach WikiLeaks.
Po projektu Illumos přichází další fork OpenSolaris, který si klade za cíl především svobodný a otevřený vývoj. OpenIndiana by podle slov vývojářů měl vyjít v úterý 14. září a ve svém základu bude Illumos přímo využívat. Více v oficiálním oznámení.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Cisco router 892 | 0 | 5.9. 16:47 |
APC 3000 nefungujuca kalibracia | 0 | 6.9. 12:59 |
Problem při zaptnutí počítače | 2 | 6.9. 16:57 |
Disk WD10EALS s deskou K8TNeo | 18 | včera 15:04 |
Server pro malou firmu | 13 | 8.9. 14:42 |
Router/AP s IPv6 | 10 | včera 14:51 |
Levný DVB-T | 4 | 9.9. 16:08 |
Rychlost Intel SSD - vaše zkušenosti? | 0 | 9.9. 15:08 |
Xdmx segfaultuje | 1 | včera 18:09 |
Gnokii, nokia3100 | 0 | včera 15:02 |
Problém s ethernetem na nvidia ION | 0 | včera 17:52 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Vytvoření mysql uživatele pomocí php | 19 | 6.9. 15:09 |
Stránkování dat z MySQL v aplikaci | 1 | 9.9. 12:48 |
innodb replikace v mysql | 3 | včera 18:53 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Swing, modální dialog | 5 | 4.9. 13:23 |
vytvorenie a zapis do súboru , C, Netbeans | 2 | 4.9. 14:28 |
Licence html kodu a images | 7 | 6.9. 14:39 |
Jak zefektivnit weather-console script | 6 | 6.9. 13:18 |
sizeof(short int) | 10 | 7.9. 18:26 |
Javascript / Ajax - Cookies | 2 | 7.9. 23:06 |
KDE4 mi blokuje key grabing | 5 | včera 19:07 |
perl Net::FTP - reverzni mazani | 1 | včera 18:50 |
Serializace v Qt | 5 | včera 11:11 |
Django na serveru | 3 | 9.9. 18:20 |
Ako rýchlo čítať adresár? | 3 | 9.9. 12:37 |
CMake a hledání modulů | 0 | 8.9. 22:16 |
SVG uvnitr <A HREF="..."> v HTML | 4 | včera 13:52 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Neumím realizovat ulehčení/zrychlení překladu (anglických) textů | 9 | včera 14:17 |
Sežratelná (consumable) paměť v Sun Grid Engine (SGE) | 0 | 9.9. 09:23 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: