Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 300: FacebookXKCD česky.
Jaderné noviny – 11. 8. 2010: Co dalšího v jádře 2.6.36Aktuální verze jádra: 2.6.35. Citáty týdne: Frank Eigler, David Woodhouse. Začleňovací okno 2.6.36, pokračování.
Přehled fontů s pevnou šířkouV článku si představíme celkem 17 programátorských neproporcionálních písem pro využití ve vývojových prostředích či v emulátorech terminálu. U každého písma je také tabulka s problematickými znaky, ze které se dozvíte, jak si které písmo se snadno zaměnitelnými symboly poradí.
Rsync – inteligentní kopírování souborůRsync je program pro kopírování souborů zejména mezi počítači. Ale díky svým vynikajícím vlastnostem je tento nástroj mnohem užitečnější, než by se na první pohled zdálo. V článku vysvětlíme hlavní způsoby použití a na konci si prakticky předvedeme, jak lze pomocí rsync urychlit výměnu disku.
Komiks xkcd 769: VálkaXKCD česky.
Grafické programy v Qt 4 – 12 (stylování GUI pomocí CSS)V tomto díle se podíváme na možnosti stylování grafického uživatelského rozhraní pomocí jazyka podobného CSS a alternativně implementací vlastního stylu.
HW novinky: AMD představuje revoluční CPU architektury Bulldozer a BobcatDnes se budeme věnovat pouze jednomu tématu, ale za to výrazně podrobněji. Kalifornská AMD představila svoji novou procesorovou architekturu, která bude pohánět její produkty v blízké i vzdálenější budoucnosti. Podaří se jí dohnat výkonnostní skluz za Intelem?
Jaderné noviny – 18. 8. 2010: Miliarda souborů v LinuxuAktuální verze jádra: 2.6.36-rc1. Citáty týdne: Christian Hammond, Paul McKenney, Valerie Aurora, Al Viro. Poznámky z Bostonského minisummitu Linux Power Management. Poznámky z úložné koleje LSF. K dispozici jsou prezentace z KVM Forum. Testování crypto ovladačů při bootu. Závěr začleňovacího okna 2.6.36. Miliarda souborů v Linuxu. Konec blokových bariér.
Pro správu balíčků Arch Linuxu byl vytvořen nový typ repozitáře. Jmenuje se "multilib" a momentálně obsahuje toolchain a balíčky jako skype, flashplugin a wine.
Všechny "lib32" balíčky byly odstraněny z "community" a všechny repozitáře jsou teď čistě 64bitové.
Kompletní info v oficiálním oznámení.
Vyšly nVIDIA ovladače 256.52 (beta). Přináší podporu xorg-serveru 1.9.x a opravují několik chyb, například problém s inicializací XvMC, extrémně pomalé vykreslování OpenGL na X screen jiný než 0, při použití kompozitního správce oken a regresi, která způsobovala problémy se stabilitou na GPU jako GeForce GT 240.
Vyšel CyanogenMod-6.0, první stabilní vydání založené na Androidu 2.2. CyanogenMod je neoficiální firmware pro (některé) telefony, které používají operační systém Android. Obsahuje řadu funkcí, které nejsou v oficiálním systému k dispozici.
Po dvou letech vývoje je zde nová řada populárního frameworku Ruby on Rails. Verze 3.0 právě vyšla.
Debian (i Ubuntu) má docela komplikovanou hierarchii členských funkcí, která určuje, jaká práva mají jednotliví přispěvatelé. Článek Understanding Membership Structures in Debian and Ubuntu vám pomůže zorientovat se.
Projekt setiQuest, který s pomocí distribuované výpočetní síly účastnících se počítačů hledá mimozemské vysílání ve zvucích z vesmíru (SETI, Search for Extra-Terrestrial Intelligence), vydal část svého softwaru jako open source. Mimo jiné je v repozitáři na github.com k dispozici API pro získávání dat nasbíraných prostřednictvím Allen Telescope Array.
Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, se pustil do patentového sporu skoro se všemi velkými americkými firmami, které zakládají své podnikání na internetu. Firma Interval Licensing, která spadá pod Interval Research, žalovala mimo jiné Google, Yahoo!, Apple, YouTube, eBay, AOL a další na základě čtyř deset let starých všeobecných patentů pokrývajících běžné funkce webových obchodů a podobných stránek. Podrobné informace, včetně textu žaloby, najdete na Groklaw.
Prohlížeč Chromium, ze kterého vychází Google Chrome, bude podporovat GPU akceleraci. Grafická akcelerace přibude v rámci práce na podpoře WebGL a 3D CSS. GPU akcelerace dostane v rámci aplikace svůj vlastní proces, který bude zpracovávat renderovací požadavky od jiných procesů prohlížeče přes OpenGL za použití ANGLE (Almost Native Graphics Layer Engine).
Phoronix otestoval výkon souborového systému ZFS-FUSE oproti Ext4 a Btrfs. Není asi moc překvapivé, že ZFS spouštěné v uživatelském prostoru přes FUSE je méně výkonné. Již příští měsíc by však měl být k dispozici modul s nativní implementací ZFS pro Linux.
Dovolujeme si oznámit spuštění nového (a momentálně jediného) českého mirroru distribuce Arch Linux. Hardware a konektivitu zajišťuje občanské sdružení vpsFree.
Vyšel Wireshark 1.4.0. První z nové stabilní větve 1.4. Spolu s 1.4.0 vyšly také verze 1.2.11 a 1.0.16. V nich je řešen především bezpečnostní problém CVE-2010-3133. Problém souvisí s možným podvrhnutím falešných DLL knihoven v Microsoft Windows (Microsoft Security Advisory (2269637)).
Stabilní verze ovladačů pro grafické karty NVIDIA 256.53 následuje jen pár dní po betaverzi 256.52. Oproti betaverzi nepřinášejí žádné nové funkce, pouze hrstku oprav chyb. Betaverze přidala podporu xorg-serveru 1.9.x.
Vyšlo KDE 4.5.1. Opravuje různé chyby a regrese ve všech součástech. Podrobnosti najdete v seznamu změn.
The E-Governance Institute, který je součástí Rutgers University v Newarku (USA), tento týden virtuálně v rámci on-line ceremoniálu předal ocenění hlavnímu městu Praze za její umístění v žebříčku webových stránek světových metropolí. Webový portál praha.eu je podle Rutgers University druhý nejlepší na světě. První místo patří korejskému Soulu.
Po několika měsících prostých jakýchkoli novinek od společnosti Palm byla dnes ohlášena betaverze mobilního OS Palm webOS 2.0. Nejvýznačnější změny jsou vylepšený multitasking užívající zásobník karet pro jejich seskupení podle příbuznosti, otevření řádku všeobecného hledání a synchronizace s webem všem aplikacím a mnoho dalšího. Beta je dostupná vývojářům na požádání, finální verze bude nejspíše uvedena na podzim spolu s novým telefonem.
Gary Locke, Ministr obchodu Spojených států, prohlásil, že vláda prezidenta Obamy považuje (hudební, softwarové, ...) pirátství za krádež a podle toho by se mělo nakládat s těmi, kdo se pirátství dopustí ("Piracy is flat, unadulterated theft, and it should be dealt with accordingly."). Zvláštní je, že takový výklad odporuje platným zákonům, takže existují obavy, že vláda chystá zásadní změny v copyrightových a trestních zákonech.
ArsTechnica k tomu říká: "S tímto přístupem k 'řešení' pirátství lze jedině souhlasit. Proto už dlouho tvrdíme, že rozsudky ohledně P2P v soudních přích s dvacetiletými hudebními fanoušky jsou absurdní. 1,92 milionu USD? 675 000 USD? Když někdo odkráčí z obchodního domu se štosem cédéček v podpaží, tak ho takový trest nečeká."V průběhu plánované odstávky systému DSDng (centrálního registru správy domén .CZ), která proběhla v noci z 31. srpna na 1. září (23:00 až 3:00), došlo při aktualizaci jednoho z modulů k technické chybě. Ta způsobila, že byly na některé adresy držitelů domén .CZ odeslány notifikační e-maily o již historických operacích v registru. Rozesílání e-mailů je v tuto chvíli zastaveno, správce domény .CZ celou situaci analyzuje.
V této souvislosti se CZ.NIC omlouvá všem postiženým za vzniklé komplikace a doporučuje jim ověřit si správnost údajů o jejich doménách na adrese www.nic.cz/whois.Australský uživatel PlayStation 3, který žaloval firmu Sony kvůli odstranění možnosti instalovat na herní konzoli další operační systém (v jeho případě Linux), svůj spor prohrál. Soud rozhodl, že se Sony nedopustila ničeho špatného.
Na TechRepublic je k dispozici 5 tipů, jak čelit rootkitům. Jsou to: 1) ochrana strojů, 2) sledování indicií, 3) vypnutí zasaženého stroje, 4) nikdy bez Tripwire, 5) dump paměti.
Koncem srpna byl Microsoftu schválen patent na vypínání operačního systému. Patent má výstižný název "Operating system shut down" a ve výtažku se mimo jiné píše: "Uživatelské rozhraní a schéma poskytnuté pro umožnění vypnutí operačního systému". Vypnutí operačního systému prostě není žádná legrace. Patent uvádí pět "vynálezců".
Slashdot trefně poznamenává: "Až budete příště vypínat Windows, vzpomeňte si, jak komplikované takové vypnutí pro Windows je. Možná je to důvod, proč to někdy trvá i několik minut." Mimochodem, patent byl podán tři měsíce před vydáním Windows Vista a zmiňuje pouze Windows XP.Firma Fotolab (sběrny Fotolab a FotoStar) vydala své programy pro objednávání tisku digitálních fotografií, fotoknih apod. i ve verzích pro Linux. Ze stránek si můžete stáhnout archiv s perlovským skriptem, který po odsouhlasení EULA dostahuje potřebné aplikační soubory.
KSplice, kód, který umožňuje patchování jádra za běhu (bez restartu), bude k dispozici pro uživatele Fedory zadarmo (kromě toho existuje placená 'enterprise' verze). Mimo Fedory je bezplatná verze k mání i pro Ubuntu.
Ruská firma Unigine připravuje nativní linuxovoou real-time strategickou hru OilRush. Cílem hry bude rozšiřovat, bránit a dobývat vrtné plošiny v moři. Hra používá engine Unigine a renderovat bude pomocí OpenGL 3.x/4.x. K dispozici je docela působivá video ukázka. Informuje Phoronix.
Čím se bude odlišovat Mozilla Firefox 4 od verze 3.x? Ubuntu.ka připravil přehled nových funkcí Firefoxu 4 včetně screenshotů srovnávajících příslušné vlastnosti ve verzích 3 a 4.
Firma Archos oznámila pětici nových tabletů s Androidem 2.2 (Froyo). Zařízení budou od kapesní velikosti (displej 2,8", 3,2" a 4,3") až po iPadovsky velké tablety (displej 7" a 10,1"). Malé verze budou v prodeji již z září, ostatní přijdou během podzimu. Nejmenší a nejlevnější bude stát 99 USD, největší a nejdražší bude za 349 USD.
Konference LinuxAlt se koná o víkendu 6. a 7. listopadu 2010 na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli. Pořádá ji společnost Red Hat, FIT VUT a Liberix, o.p.s., a hlavním tématem jsou opět open-source software a otevřené technologie.
Organizační tým sestavil z došlých nabídek seznam abstraktů budoucích přednášek a seminářů a nyní vyzývá návštěvníky, aby si vybrali témata, která je zajímají. Vyplňte anketu a dejte najevo svůj názor. Výsledek bude zohledněn při sestavování programu. Na výběr je 44 námětů, které organizátorům zaslalo několik desítek odborníků. Objevují se mezi nimi datové schránky v Linuxu, open-source v businessu i ve školství stejně jako ryze odborná témata.
Partery letošního ročníku jsou CZ.NIC, správce domény cz, WinStrom FlexiBee, účetní a ekonomický systém, a společnost Oksystem. Partneři mají pro návštěvníky připraveno několik překvapení, také proto vás již nyní zveme do Brna.
Konference LinuxAlt se letos koná popáté. Každým rokem se do Brna sjedou odborníci, které zajímá open source software a související „otevřené technologie“. Loňský ročník navštívilo v souhrnu přes 400 návštěvníků, kteří působí v oblasti informačních technologií. Letos očekávají organizátoři ještě větší zájem a jsou připraveni nabídnout návštěvníkům kvalitní program i zázemí.
IBM představila dosud nejrychlejší mikroprocesor: 5,2 GHz a stojí tisíce dolarů. Jmenuje se z196 a bude dodáván s mainframy řady Z. z196 obsahuje 1,4 miliard tranzistorů na čipu, který měří 512 čtverečních milimetrů a je vyroben 45nm technologií. Na trh se dostane během září.
Tvůrci Open-Xchange, open source groupwarového softwaru, oznámili, že vyvinuli migrační nástroj pro převod dat z Microsoft Outlooku na Open-Xchange. Nástroj podporuje přesun e-mailů, kontaktů, událostí a úkolů na Open-Xchange Server. Mohou jej použít jak individuální uživatelé, kteří používali Outlook jako samostatný poštovní klient, tak ti, kdo ho používali v kombinaci s Exchange Serverem.
Firma Valve, tvůrce online herní platformy Steam, hledá vývojáře pro portování her z Windows na Linux. Nedávno sice Valve dementovala zvěsti o chystaném linuxovém klientu Steam, ale třeba se blýská na lepší časy.
Google vydal stabilní verzi prohlížeče Chrome 6 (přesně 6.0.472.53). Nová verze opravuje 14 bezpečnostních chyb, za jejichž objevení Google vyplatil přes 4 tisíce dolarů. Ke změnám v uživatelském rozhraní patří i to, že Chrome už v adresním řádku neukazuje "http://". Šestá verze vyšla na den přesně dva roky po vydání první verze.
Další změny: Zmizelo tlačítko "Go" z pravého konce adresního řádku, tlačítko/ikonka pro přidávání stránky do záložek se přesunula na jeho původní místo doprava a k dispozici je jen jedno menu. Chrome 6 dále přidává podporu pro automatické vyplňování formulářů, přičemž uložené údaje pro formuláře lze synchronizovat podobně jako již dříve záložky a další nastavení. Synchronizace se nyní také umí postarat o nainstalovaná rozšíření, takže stačí vybavit jeden prohlížeč a ostatní synchronizované instalace se přizpůsobí. Slashdot upozorňuje, že pro Chrome 7 je plánována podpora integrace s linuxovými systémy pro ukládání hesel, konkrétně Gnome Keyring a KWallet (a doplňuje, že uživatelé stabilní verze budou možná překvapeni, když se dozví, že Chrome doposud uchovával hesla na disku jako obyčejný text). Funkce je však zatím v nestabilních testovacích verzích Chrome 7 ve výchozím nastavení vypnuta a je potřeba ji ručně povolit.Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat) beta je k dispozici. Vychází trochu dříve, než se předpokládalo, byla přeskočena alfa 4. Finální verze má i nadále datum vydání stanoveno na 10. října 2010. Informace o betaverzi, nových vlastnostech a známých chybách a odkazy ke stažení obrazů najdete na ubuntu.com/testing/maverick/beta.
Vyšla třetí beta verze chystané sady aplikací KDE PIM 4.5. Cílem této řady je především port většiny aplikací na Akonadi. Vývojáři chtějí vydat stabilní verzi, teprve až bude důkladně otestovaná. Pomozte tedy tím, že vyzkoušíte aktuální beta verzi a nahlásíte problémy, se kterými se setkáte. Řada distribucí nabízí vývojové verze KDE PIM v testovacích repozitářích.
Vyšlo vývojové Wine 1.3.2. Přináší aktualizaci enginu Gecko, včetně jeho 64bitové verze, dále novou implementaci podpory konzole na unixových terminálech, spoustu nových funkcí v runtime knihovnách a různé opravy.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
N900 + ethernet + synchronizace | 7 | 2.9. 08:01 |
Router | 2 | 30.8. 15:25 |
USB zvuková karta na Mandrivě 2010 Spring | 7 | 2.9. 08:58 |
Řadiče pevných disků | 22 | včera 08:40 |
Thinkpad R40 | 0 | 31.8. 07:53 |
HP DL380 - nelze zmenit hodnoty v BIOSu | 3 | 31.8. 23:56 |
PHYceiver na desce K7N420 PRO | 4 | 1.9. 01:47 |
Avermedia A16D PCI DVB-T a mandriva 2010.1 | 2 | včera 20:05 |
Jakou optickou bezdrátovou myš do Linuxu ? | 12 | včera 15:35 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL primární klíč za každou cenu? | 19 | 28.8. 21:41 |
Složité query v mysql | 2 | 29.8. 00:00 |
Jak to prepsat do mysql 5.0 | 9 | včera 18:48 |
MySQL - Error in query | 7 | 30.8. 14:32 |
INSERT ze selectu a proměnných | 5 | 31.8. 11:51 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
rename zmena poradia v nazve suborov | 2 | 28.8. 15:43 |
Jakou licenci | 5 | 30.8. 13:00 |
PHP - set_include_path | 5 | 30.8. 06:38 |
Vymazání paměti po provedení PHP skriptu | 6 | 31.8. 01:22 |
Objektový návrh aplikace klient-server | 9 | 31.8. 13:47 |
Upload souboru v PHP na pipni.cz | 9 | 1.9. 23:24 |
Regulerni vyrazy v Perlu | 2 | 31.8. 13:51 |
java.util.Formatter: IllegalFormatConversionException | 5 | 1.9. 22:25 |
OPTIONS místo POST | 3 | 2.9. 14:44 |
Kopírování souborů v pythonu | 9 | včera 12:11 |
Generování changelogů | 4 | včera 23:51 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD 8.1 amd64 + freeradius 2.1.9 - radutmp | 0 | 30.8. 18:30 |
Pomale kopirovani - samba na osX | 3 | 2.9. 11:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: