Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 949: Přenos souborůXKCD česky.
Jaderné noviny – 15. 9. 2011: Multiplatformní ovladače a LinuxAktuální verze jádra: 3.1-rc5. Citáty týdne: Matthew Garrett, Linus Torvalds, fpletz. K multiplatformním ovladačům.
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee IV. – zvláštní druhy fakturV některých případech – a není to úplně zřídka – se pracuje se fakturami poněkud jiného druhu. Tady je potřeba si dát velký pozor, o jaký doklad ve kterém případě jde, zejména z hlediska DPH. Existuje jich totiž několik druhů a vzájemně se pletou.
Avant Window Navigator: Dokovací panel pro ikony a spuštěné aplikacePokud se vám líbí ovládání v Mac OS X, pak právě pro vás je určen dnešní článek. Pozornost bude totiž věnována dokovacímu panelu Avant Window Navigator pro ikony a spuštěné aplikace, který lze přizpůsobit k obrazu svému.
Komiks xkcd 618: AsteroidXKCD česky.
HW novinky: 4TB pevné disky jsou zdeTento týden se společně podíváme na první procesory rodiny AMD Bulldozer, které zamířily na trh, dále na dvě základní desky s APU Fusion E-450, dva 4TB pevné disky a dvě mobilní novinky od Samsungu běžící na Androidu. Vše završíme trojicí zvukovek Creative Labs s novým čipem Sound Core 3D.
Německá Pirátská strana získala podle prvních výsledků nedělních zemských voleb více než 8 % (asi 120 000) voličských hlasů a tím i kolem 15 křesel v berlínském parlamentu.
Byla vydána nová instalační média pro Linux Mint Debian Edition 201109. Zatím však jen ve verzích s GNOME a XFCE. LMDE 201109 přináší všechny novinky klasické edice Linuxu Mint 11, k tomu vylepšený instalátor, podporu PAE pro 32bitové verze (ta však musí být doinstalována) a motivy vzhledu kompatibilní s GTK2 i GTK3. Nové jsou i tzv. Updates packs. LMDE 201109 přichází s Update pack 2, který odkazuje jak na repozitáře „Linux Mint Debian Latest“, tak na Debian „Security“ a „Multimedia“. V Update pack 3 by mělo dojít ke sjednocení těchto repozitářů do jednoho.
Vývojáři Zentyalu vydali verzi 2.2 jejich Small Business Serveru. Ten nově podporuje IPsec a PPTP, integrován byl také groupware software Zarafa 7. Změnami prošel i instalátor, nově je podporována instalace přes USB a zlepšil se i výkon serveru.
Oracle oznámil dostupnost komerčních rozšíření pro open source databázi MySQL. Rozšíření jsou dostupná pouze pro MySQL Enterprise Edition, čímž ji nadále odlišují od její komunitní verze. Jedním z rozšíření je např. „Thread Pool“, které údajně zvyšuje výkon databáze na šestnáctijádrových procesorech až 20×.
Vyšla sedmá alfa verze vyvíjené strategie 0 A.D. Mezi novinky této verze patří dynamická teritoria, Kartaginská civilizace, nový design hlavního menu, nové mapy, zvuky a další.
Došlo k prvním úpravám mediálního přehrávače Bangarang pro doteková zařízení. Při spuštění aktuální gitové verze přehrávače s parametrem -touch
tak dojde například ke zvětšení aktivních prvků, zvetšení písma a grafik či vypnutí „táhni a pusť“. Autor projektu zároveň žádá uživatele o testování této nové vlastnosti.
Na serveru H-Online vyšel popis designu distribuce Arch Linux. Vyzdvihuje především jeho pojetí jednoduchosti, přizpůsobitelnost podle chuti uživatele a kontrolu, kterou systém uživateli dává.
Phoronix vydal komplexní srovnání grafik AMD Radeon v Linuxu. To zahrnuje 28 grafických karet od Radeonu X800XL z roku 2004 po soudobý AMD Radeon HD 6950. Karty jsou hodnoceny z mnoha hledisek jako je: OpenGL výkon, teplota čipu, vytížení CPU či spotřeba. Kromě vlastních testů obsahuje článek také komentáře k samotným kartám, rodinám použitých čipů a stavu jejich podpory v Linuxu jak s proprietárními, tak i svobodnými ovladači.
Na Phoronixu vyšel test EXT4 a Btrfs na SATA 3.0 SSD. V testu se srovnávají tyto dva souborové systémy jak s výchozími, tak i upravenými volbami na aktuální vývojové verzi Linuxu 3.1. Dle očekávání dosáhl většinou vyššího výkonu EXT4. Pro Btrfs se jako vhodné jevilo povolení komprese a space_cache
, naopak SSD optimalizace nepřinášely příliš výkonu navíc.
Každou podzimní středu večer se budou v Praze v brmlabu konat veřejné přednášky o teoretické informatice. Na programu jsou genetické algoritmy, umělá inteligence, neuronové sítě a další zajímavá témata.
Vyšla nová verze živé distribuce Knoppix 6.7.1. Přináší kernel 3.0.4, Firefox 6.0.2, experimentální svobodné ovladače grafických karet nVidia nouveau, aktualizované prostředí pro nevidomé ADRIANE 1.4, po vzoru ostatních distribucí LibreOffice namísto OpenOffice.org a další novinky.
Protože jsou servery kernel.org v souvislosti nedávnou kompromitací stále nedostupné, byl i strom Linux-next dočasně přesunut na Github. Strom Linux-next je tak opět dostupný.
Microsoft na svých webových stránkách oznámil, že se mu se společností Casio podařilo uzavřít dohodu, podle které bude Casio platit Microsoftu licenční poplatky za rozličná zařízení s Linuxem. Za co přesně bude Casio platit, nebylo specifikováno.
Matthew Garrett spekuluje o možných problémech s protokolem UEFI secure boot, který je součástí standardu UEFI (nahrazující dnešní BIOS). Zmiňovaná funkce umožňuje boot jen podepsaným zavaděčům, což by zabránilo uživateli spouštět libovolný OS. Zádrhel spočívá v tom, že program pro udělování loga Windows 8 požaduje, aby tato funkce byla ve výchozím stavu zapnutá a není jasné, zda ji výrobci umožní deaktivovat.
Pokud jste toužili otestovat sociální síť Google+, ale z nějakého důvodu jste se nedostali k pozvánce, nyní nadešla vaše chvíle. Google+ nyní přešla do fáze beta testování a Google svou odpověď na Facebook zpřístupnil široké veřejnosti.
Carl Simons ve svém zápisku rozebírá letos uskutečněné projekty GSoC a Season of KDE. Oba tyto projekty přinesly velmi dobré výsledky. Zvláště o Season of KDE byl velký zájem, ač není podpořené s GSoC srovnatelným rozpočtem.
LWN upozorňuje na články The Register a Threat Post o možném novém útoku na SSL/TLS protokol. Jde o MitM útok, který podsune prohlížeči JS kód, jenž umožní ze SSL proudu získat „cookies“.
Blogový zápisek na kde.org shrnuje práci odvedenou na portu poštovního klienta KMail na Akonadi a výsledky nedávného Berlínského sprintu pro tento program. Některá vylepšení, jež přinesla tato snaha o použitelnější KMail, budou portována do opravných verzí řady 4.7, většina z nich se však objeví až v KDE SC 4.8, nyní je možné tyto změny testovat v gitové verzi.
Server identi.ca v posledních dnech prošel migrací na novější verzi svobodného mikroblogovacího softwaru StatusNet. Vydání 1.0 přináší mj. přepracované (přehlednější) webové rozhraní a „mikroaplikace“, díky kterým mohou mít denty (příspěvky) podobu také hlasování nebo událostí.
KDE.news upozorňuje na snahu Sebastiana Truega, hlavního vývojáře Nepomuku pro KDE, získat finance na vylepšení výkonu a stability tohoto softwaru. Sebastian na základě ohlasu komunity hodlá opravit všechny hlášené pády, zrychlit start Nepomuku a snížit jeho náročnost na I/O, doladit indexování souborů všech zbývajících typů a správně prezentovat výsledky hledání v Dolphinu. Teprve poté se bude věnovat novým možnostem využití sémantického desktopu v KDE.
Na stránkách www.dnssec.cz najdete od dnešního dne odkaz na článek s názvem DNSSEC za pět minut. Ondřej Surý z Laboratoří CZ.NIC v něm popsal, jak je možné během takto krátké doby zprovoznit DNSSEC na resolveru (rekurzivním DNS serveru) a na autoritativním serveru. Text je zaměřený prakticky, přesto v něm jeho autor uvádí i odkazy na teoretické texty, které by ale neměly být pro zapnutí validace a/nebo podepisování domén potřeba.
Všechny příklady byly vytvářeny v distribuci Debian a měly by fungovat i na odvozených distribucích. Více už v samotném článku, jehož podoba není konečná. Průběžně do něj budou doplňovány informace týkající se zavedení DNSSEC pro další DNS servery.Red Hat otevře RHEV během workshopu, který se bude konat začátkem listopadu na půdě Cisca. Projekt se bude jmenovat staronově oVirt a spolupracovat na něm budou členové Open Virtualization Alliance. Pozvánka a podrobnější popis projektů jsou k nalezení v oficiálním oznámení (PDF).
The Register informuje o dalším patentovém sporu ve světě mobilních technologií. Via Technologies žaluje Apple. Jedná se o tři patenty využívané v mikroprocesorech použitých v produktech společnosti Apple (iPad, iPhone, iPod a Apple TV). Tahák „kdo koho žaluje na poli mobilních zařízení“ by chtělo opět aktualizovat.
Zhruba 4.5 roku po vydání se starší verze jazyka Ruby 1.8.6 blíží svému konci. Během dvou měsíců by mělo vyjít poslední údržbové vydání Ruby 1.8.6, přičemž bude tím posledním. Vývojáři doporučují přechod na Ruby 1.8.7 nebo 1.9.2.
Bola zverejnená verzia 1.4.0 populárneho video editora OpenShot. Pribudlo vyše 3000 riadkov kódu, čo znamená okrem opráv mnohých chýb aj zlepšenie funkcionality programu. Autori okrem iného sľubujú napríklad vyššiu stabilitu, nové video i audio efekty, nové 3D animácie, zlepšenie práce s farbami, či zrýchlenie aplikácie. Viac na oficiálnom blogu.
Samsung se ve snaze snížit svou závislost na Google Android rozhodl otevřít svůj vlastní operační systém Bada externím vývojářům a vydat ho jako open source. Samsung současně neplánuje investovat do žádné další softwarové platformy jako MeeGo nebo WebOS.
Mozilla se zamyslela nad svým šestitýdenním cyklem vydávání nových verzí a vytvořila plán pro vydávání sestavení s prodlouženou podporou. Ta budou podporována po dobu 7 cyklů klasického Firefoxu, tedy 42 týdnů. Na následujícím ESR sestavení se začne pracovat v třicátém týdnu podpory původního ESR sestavení, založeno bude na v té době aktuálním Firefoxu.
Skupina vývojářů vystupující jako „The ‚New‘ Pinta Community“ oznámila, že projekt Pinta je „živ a zdráv“. S poděkováním Jonathanu Pobstovi, zakladateli projektu, oznámili, co chystají novou verzí Pinty vylepšit. Zatím se jedná hlavně o opravy chyb.
Po dvou týdnech jsou tu další opravné verze FFmpeg 0.7.5 „Peace“ a 0.8.4 „Love“. Ty tentokrát opravují bezpečností chybu ve funkci svq3_get_se_golomb()
, která mohla být zneužita ke kompromitaci aplikace. Uživatel však k tomu musel otevřít speciálně vytvořený multimediální soubor.
Inverse inc. oznámila vydání nástroje pro řízení přístupu k síti PacketFence 3.0. Mezi nejdůležitější novinky patří podpora RedHat Enterprise Linuxu 6 (a CentOS 6) a nového HW společností Avaya/Nortel, D-Link, LG-Ericsson a Netgear. Mezi další novinky patří modernizovaný captive portal a RADIUS Accounting. Více v oznámení o vydání.
Po šesti měsících vývoje vyšel otevřený multimediální přehrávač Banshee 2.2 obsahující velké množství novinek. Od verze 2.0 bylo opraveno více než sto chyb, byla přidána podpora pro eMusic online store a množství zařízení, jako je např. Barnes & Noble Nook, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S2 a Xperia X12 a další. Byl vylepšen experimentální GStreamer# backend a nově jsou podporovány soubory .spc. Další novinky v oznámení o vydání.
Phoronix otestoval výkon LLVM softwarové akcelerace Gallium 3D grafických ovladačů. Aktuální výkon LLVM na čtyřjádrovém Core i5 2500K dosahuje v nejlepších případech výkonu Radeon HD 5450. To je zlepšení oproti starším verzím a zároveň jde o výrazně lepší výsledek, než jakého dosahuje klasický softwarový rasterizér.
Steven Sinofsky, prezident divizí Windows a Windows Live, vyvrací obvinění z toho, že Microsoft hodlá UEFI Secure boot zneužívat ve svůj prospěch jako nástroj blokující alternativní operační systémy. Programový manažer Microsoftu Tony Mangefeste k tomu dodal, že pro enthuziasty toužící po „starším“ operačním systému, tu vždy bude možnost volby secure boot deaktivovat. Matthew Garrett z Red Hatu však upozorňuje, že stále neexistuje centrální certifikační autorita pro podepisování klíčů UEFI, a Microsoft tak stále může zneužívat svého vlivu na trhu. Více na H-Online.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Dotaz na zjištění existence skutečného železa | 8 | 19.9. 14:16 |
externí disk s usb3 a wifi | 7 | 18.9. 21:03 |
AirLive WT-2000pci nefunguje v Debian SID/Arch Linux | 0 | 19.9. 14:15 |
Jak vzkřísit SDHC kartu ? | 6 | 21.9. 23:17 |
Cvakání při nabíjení baterie notebooku | 3 | 21.9. 08:09 |
externí disk | 3 | 21.9. 21:26 |
GeForce GTX 460 - Problem s ovladaci !! | 1 | včera 14:43 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Update sloupce v tabulce, jejíž řádky jsou kartézským součinem | 2 | 20.9. 20:25 |
Jaky db model na cislovanie uloh pouzivatelov od 1 pre kazdeho zvlast | 3 | 22.9. 11:52 |
mysql update LIMIT | 8 | včera 01:32 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP vyjmutí/smazaní hodnoty v array | 2 | 18.9. 20:46 |
Jeden form a více submitů | 15 | 19.9. 00:03 |
BASH a beh na pozadi | 9 | 20.9. 11:49 |
Lazarus Gentoo | 6 | včera 20:18 |
Strašně moc prosím o pomoc zdejší profesionály | 24 | 21.9. 10:54 |
Bitové operace, bitová pole C | 17 | 22.9. 15:35 |
PHP a název proměnné - Oříšek pro opravdu znalé | 18 | včera 18:29 |
php a náhrada die | 5 | včera 10:13 |
POST a vypsani name z inputu | 2 | včera 11:57 |
ROR - problem s renderovanim stranky | 1 | včera 17:29 |
Cookies zjištění stavu v php | 3 | včera 15:18 |
Předání parametru ve volané funkci | 9 | včera 20:19 |
Jak se naučit programátorskou angličtinu? | 0 | včera 22:19 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Oracle Solaris 11 nejde grafické prostředí ve Virtual PC 2007 | 4 | 21.9. 22:31 |
IMAP - připojení klientem | 3 | včera 14:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: