Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1085: ContextBotXKCD česky.
Jaderné noviny – 17. 9. 2014: Sanitizér adres jádraAktuální verze vývojového jádra: 3.17-rc5. Citáty týdne. Stav ZFS v Linuxu. ACPI, jádra a kontrakty s firmwarem. Sanitizér adres jádra.
Komiks xkcd 1421: Budoucí jáXKCD česky.
HW novinky: Intel připustil, že se 14nm výrobou nejde vše hladceMooreův zákon skřípe v základech již nějakou dobu, to není tajemství. Je to z nemalé části dáno již více než lineárně rostoucí náročností příprav nových výrobních procesů a nejinak tomu bude i u 14nm technologie, u které to Intel oficiálně přiznal. Navíc první 14nm procesory rozhodně nebudou hi-end, který by se držel zákona o dvojnásobku tranzistorů na čipu každých X měsíců (za X si dosaďte libovolnou aktuální variaci na původní prohlášení Gordona Moora). Podobné trápí i výrobce GPU, kteří již vyjádřili své mírné obavy z budoucích 8k monitorů.
Již tuto středu (15. října) se od 18.00 v místnosti A318 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně bude konat mimořádné setkání české komunity JBUG. Setkání bude mít tentokrát výjimečného hosta. Tím bude viceprezident společnosti Red Hat Mark Little, který vede projekt JBoss. Mluvit bude o současném stavu i budoucnosti Javy a JBossu s přednáškou nazvanou "Java Everywhere: Ready for Mobile and Internet of Things". Podrobné informace naleznete na stránce akce.
Konsorcium Linux Foundation oznámilo (YouTube) vznik projektu Dronecode. Cílem projektu je spolupráce při vývoji otevřeného softwaru pro bezpilotní letouny (UAV). Zakládajícími členy jsou 3D Robotics, Baidu, Box, DroneDeploy, Intel, jDrones, Laser Navigation, Qualcomm, SkyWard, Squadrone System, Walkera a Yuneec.
Čtyři měsíce po vydání Red Hat Enterprise Linux 7 (zprávička) a tři měsíce po vydání CentOS 7 (zprávička) vyšel Scientific Linux 7.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Spolek OpenAlt zve na 109. sraz příznivců otevřených technologií, který proběhne v pátek 17. 10. od 18:00 v Praze v Potrefené huse (Dukelských hrdinů 43) a v Brně v Pivnici U Čápa (Obilní trh 10).
Byl vydán Mozilla Firefox 33.0. Z novinek lze zmínit například podporu DRM (zprávička) a podporu H.264 od Cisca (zprávička), vylepšené vyhledávání a náhledy stránek na novém panelu. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy. Podrobnější informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům.
V květnu bylo představeno desktopové prostředí LXQt (zprávička). Po pěti měsících vývoje vyšla nová verze 0.8.0 přinášející podporu Qt 5, dvě nová grafická témata a řadu nových vlastností a vylepšení. Podrobný přehled v oznámení.
V rámci aktuálně probíhající akce Humble Mozilla Bundle si můžete za vlastní cenu koupit několik her, které už sice v minulosti součástí Humble Bundle byly, ale tentokrát si je můžete zahrát i ve webovém prohlížeči schopném spustit aplikace používající asm.js. Konkrétně se jedná o Super Hexagon, AaaaaAAaaaAAAaaAAAAaAAAAA!!! for the Awesome, Osmos, Zen Bound 2, Dustforce DX a při vyšší platbě Voxatron, Faster Than Light Advanced Edition a Democracy 3. Akce končí 28. října.
Byla vydána verze 5.1 prostředí KDE Plasma. Měla by být lépe odladěná a přináší jednak porty populárních widgetů, jednak motiv Breeze i pro starší aplikace využívající Qt 4. Více v seznamu změn.
Byl publikován útok na nyní už zastaralý protokol SSL verze 3. Útok umožňuje downgradovat spojení na SSLv3 a extrahovat ze spojení data. Autoři popisují konkrétně získání HTTP cookie, náročnost je přibližně 256 requestů na každý byte hodnoty cookie. Útok je účinný, kdykoli obě strany podporují SSLv3 a některá z nich neimplementuje SCSV (TLS Fallback Signaling Cipher Suite Value).
Google na svém oficiálním blogu představil Android 5.0 Lollipop (lízátko). Současně představil (YouTube) telefon Nexus 6, tablet Nexus 9 a přehrávač Nexus Player.
Laboratoře CZ.NIC právě vydaly první testovací verzi (0.1.0) desktopové aplikace Datovka, která v budoucnu nahradí stávající Datovku napsanou v jazyce Python. Nová Datovka je napsaná v jazyce C/C++ a používá knihovnu Qt. Aplikace používá jednotné grafické rozhraní pro Windows, Linux a OS X a bude podporovat stejnou funkcionalitu jako stávající Datovka včetně všech používaných metod autentizace.
Vývojáři aplikace nemají možnost otestovat chování Nové Datovky v situacích, kdy je nutné zpracovávat veliké množství zpráv. Proto žádají uživatele, aby tuto testovací verzi vyzkoušeli a podělili se o své zkušenosti (nahlášení chyb, nestandardní chování Nové Datovky).
Aplikace je ke stažení na stránkách projektu. Zde jsou k dispozici také detailnější informace.
Nadace Raspberry Pi v dubnu představila výpočetní modul Raspberry Pi (Raspberry Pi Compute Module) (zprávička). Tento výpočetní modul (zmenšené Raspberry Pi) lze připojit pomocí slotu SO-DIMM k vlastní desce plošných spojů nebo k oficiální IO desce (Compute Module IO Board). Včera nadace pod licencí BSD zveřejnila veškeré výkresy této oficiální IO desky.
V dubnu byla vyhlášena soutěž The Hackaday Prize (zprávička) pro vývojáře open source hardwaru. Z přihlášených více než 800 projektů bylo vybráno 50 semifinalistů a následně 5 finalistů. Vítěz bude vyhlášen v listopadu na veletrhu electronica. Hlavní cenou soutěže je výlet do vesmíru nebo 196 418 dolarů v hotovosti.
Docker a Microsoft vydali oznámení o partnerství. Docker bude rozšířen o Docker Engine for Windows Server, služby Microsoftu budou podporovat Docker API.
Díky kombinaci Raspberry Pi, miniaturního modulárního fotoaparátu Pi a jednoduchého skriptu v Pythonu můžete snímat proměny krajiny nebo třeba východy či západy slunce.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| VPS - Konfigurace | 9 | 12.10. 17:45 |
| Edimax EW-7438RPn V2 | 2 | 13.10. 12:32 |
| UTP kabel maximalni delka | 21 | včera 20:50 |
| nejnižší výkon u wifi karet | 7 | 12.10. 17:19 |
| Integrovaná grafika | 6 | 16.10. 13:45 |
| Výběr multifunkční tiskárny (s Wi-Fi a bez svi**ren) | 9 | včera 23:26 |
| zvuk pres redukci DisplayPort->HDMI | 12 | včera 14:40 |
| Přidělání měděné destičky na chladič v notebooku | 2 | včera 23:19 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Kontrola Scriptu v PHP | 10 | 14.10. 12:29 |
| 3 videa v jednom videu s moznosti prepinani | 12 | včera 01:20 |
| Programovani v C - vyuka | 84 | včera 19:59 |
| Socket v php | 3 | včera 06:12 |
| Úplne jednoduchý browser (qtwebkit) | 4 | včera 13:53 |
| php: funkce ve funkci | 2 | včera 20:04 |
| Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
| Zmena tztab pre HPUX a servre v Rusku | 1 | včera 14:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: