Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 09:08
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 530: Jsem idiotXKCD česky.
Jaderné noviny – 11. 11. 2010: Život po XAktuální verze jádra: 2.6.37-rc1. Citáty týdne: Tejun Heo, Dan Rosenberg. Netoops (posílání zpráv o Oops po síti). LPC: Život po X.
Otevřená Java 1: Přehled, je androidí Dalvik Java?Ačkoli je Java jedním z nejpoužívanějších jazyků, (nejen) pro psaní otevřeného software, vlastní otevřené implementace hrály vždy druhé až třetí housle. Následující článek vás zavede do světa otevřených implementací platformy Java, ukážeme si, z jakých částí se skládá a jak s tím souvisí Android Dalvik.
Castle Vox – dobuď a... dobuď ještě více!Kleopatřino loďstvo se vydává na průzkum. Meče řinčí u bitvy o hrad vévody z Oxnorth. Policie se stahuje před gangstery z Los Angeles. Vesmírné lodě Romulanů dobývají kosmickou stanici Bona Dea. Robin Hood se pokouší vymanit se z obklíčení šerifa z Nottinghamu. Sovětský svaz útočí na japonské ostrovy, jež brání hrstka odhodlaných, kteří ovšem podléhají a druhá světová válka končí vítězstvím Spojenců.
Komiks xkcd 544: Do toho!XKCD česky.
Technologie DLNA na Linuxu v praxi – 1DLNA (Digital Living Network Alliance) je sdružení, které má na starosti přípravu protokolů UPnP AV a certifikaci především domácích multimediálních zařízení. Nejčastěji se s těmito protokoly setkáme při distribuci filmů, hudby a fotografií z domácího serveru (Digital Media Server) k přehrávači (Digital Media Player), ať už je jím přímo televize nebo zařízení připojené k televizi.
HW novinky: první 3D HDTV tuner přichází na trhMinulý týden nebyl rozhodně nezajímavý, vedle v nadpisu zmíněného TV tuneru s podporou 3D HDTV videa se podíváme na nové Atomy od Intelu, které na svých bedrech nesou i programovatelné logické pole Altera, dále na jednu hodně zajímavou desku pro všechny majitele procesoru Core v patici 1156 a nakonec dojde na novou digitální čtečku/záznamník Asus a pasivně chalzený hi-endový Radeon.
Vyšlo vývojové Wine 1.3.8. Novinkou jsou ikony v menu "Otevřít pomocí...", manuály pro všechny binárky, podpora schémat v MSXML, lepší podpora instalátorů, aktualizace překladů a různé opravy.
Servery WikiLeaks se krátce po vydání prvních z 250 tisíc tajných amerických dokumentů dostaly pod masivní DDoS útok. Guardian.co.uk mezitím vydal informace o některých publikovaných dokumentech. Z České republiky byl uvolněn zatím jen jediný dokument (týkající se obrany proti balistickým střelám) z celkem 1360.
Unigine Corp. vyhlásila súťaž na podporu vývoja hier pre Linux. Daruje licenciu na svoj prvotriedny engine skúsenému tímu, ktorý je ochotný pracovať na natívnej hre pre Linux.
Každý tím je v súťaži vítaný ak spĺňa nasledujúce kritériá:
1. Vydal 3D hru alebo ju práve vyvíja
2. Členovia tímu majú skúsenosti s vývojom softvéru pre Linux
3. Je pripravený na vývoj natívnej Linuxovej 3D hry
Tímy môžu posielať prihlášky do 10. Decembra 2010.
Víťazný tím získa licenciu na binárku Unigine engine pre jeden projekt na platformu PC (Windows / Linux) s plným prístupom k technickej podpore a aktualizáciám.
Tímy na druhom a treťom mieste si zaistia výrazné zľavy na licencie Unigine.
Detaily sa dozviete z tlačovej spávy spoločnosti Unigine.
Linux 2.6.36 má problémy se zvukovými zařízeními na bázi HDA Intel v čipových sadách Intel AD198X, které jsou k nalezení asi hlavně v noteboocích. Zvuk jednoduše nefunguje až do uspání a probuzení počítače. Problém opravuje patch.
Jeff Hoogland se na svém blogu zamýšlí nad otázkou, zda jsou PPA repozitáře Ubuntu bezpečné nebo existuje důvod k obavám. Autora znepokojuje fakt, že balíčky v těchto repozitářích nejsou nijak kontrolovány a tedy hrozí riziko zavlečení škodlivého kódu. Zvlášť když uživatel přidáním takového repozitáře zadává heslo roota nejen při instalaci softwaru, ale také při každé aktualizaci. Co o tomto riziku soudíte vy?
Na webu everydaylht.com vyšel článek se stručným popisem změn v první betaverzi KDE 4.6.0, která vyšla před několika dny. Autor v něm zmiňuje například filtrování souborů v Dolphinu, optimalizace správce oken KWin nebo migraci KDE PIM na Akonadi.
Zack Brown si připravil pro Linux Magazine report (tamtéž ke stažení jako PDF) informující o tom, jaké jsou ty nejposlednější novinky, co se týče vývoje kernelu, nových pohledů na věc i nadcházejících dilemat + dalších zajímavých detailů z vývojářské komunity. Probírá se například nová varianta souborového systému Union.
Poslední sestavení Ubuntu 11.04 „Natty Narwhal“ již obsahují uživatelské rozhraní Unity také v desktopové edici. Již dříve jsme informovali, že tato změna nastane, nyní je tady. Podle článku na WebUpd8.org Unity není zcela bezproblémové (můžete se podívat na video) a bude vyžadovat ještě spoustu práce.
Pokud vás někdy zajímala tématika historie virů na Linuxu, pak dnes určitě zamiřte své virtuální kroky na nový článek, který se právě objevil v magazínu Neowin.net. a zabývá se řečeným.
Bary Kauler (autor populárního Puppy Linuxu) uvedl další verzi distribuce Quirky 1.4 – podobné, avšak stavící na jiném toolkitu. Opravena v ní byla řada chyb. Distro lze stáhnout právě zde.
Web TechRadar si v těchto dnech položil zásadní otázku – jaký z běžně dostupných zálohovacích nástrojů je tím nejlepším řešením pro běžného uživatele/firmu?
Na internetu se objevilo hnutí snažící se získat peníze na zakoupení satelitu, jenž by v některých afrických zemích zajistil volně dostupný internet pro každého, kdo si koupí levný modem. Cena satelitu je podle stránek 150 000$, přičemž za 24 dní od spuštění projektu se podařilo vybrat již 13 278$. Podrobnosti na: http://buythissatellite.org/
Apple opět předvedl svou přísnou kontrolu nad App Store. Aplikace nabízející magazín o Google Android nebyla schválena, protože je prostě o Androidu a "to přece nemůžeme v App Store mít".
Kevin Fenzi připomíná, že podpora pro Fedoru 12 „Constantine“ skončí již ve čtvrtek 2. prosince. Od té doby nebudou vycházet žádné aktualizace. Přechod na verzi 13 nebo 14 je silně doporučován.
Debian-linux.cz informuje o vydání sedmé údržbové verze Debianu 5 „Lenny“. Mezi aktualizované balíky patří například samba, openssl, glibc, pidgin a další. Více podrobností naleznete v oznámení vydání. Pokud svou instalaci pravidelně aktualizujete, veškeré opravy v systému již máte.
Daisuke Suzuki oznámil dostupnost distribuce Vine Linux ve verzi 5.2. Jedná se převážně o update bezpečnostní, též však opravuje několik překlepů. Distro však stále neobsahuje žádné proprietární komponenty. Jestliže tedy dnes máte chuť na víno, pak si určitě dejte!
V anglickém webovém magazínu LinuxUser se objevil zajímavý článek na téma „20 základních virtualizačních tipů a technik“. Za situace, že i vy jste touto technologií fascinováni/používáte ji, sem tedy rozhodně zavítejte a inspirujte se.
Společnost ASUS dala na vědomí, že právě uvedla nový linuxový e-reader Asus Eee Note EA800. Jak vypadá + co umí je pak k vidění třeba v tomto článku.
Společnost Red Hat pohltila firmu Makara, jež se zabývá vývojem softwaru pro správu aplikací v cloudovém prostředí. Tento krok takřka jistě posílí Red Hatí Cloud Foundations, PaaS (Platform as a Service) a přirozeně napomůže i prohloubení aktuálních virtualizačních strategií.
Steven J. Vaughan-Nichols se na svém blogu náležejícímu k magazínu ComputerWorld velmi poutavě rozepsal na téma „5 největších linuxových příběhů za rok 2010“. Autor zde mimo jiné došel i k příjemnému zjištění, že se Linux letos již stal totálním mainstreamem (byť občas trochu neviditelným pro běžného spotřebitele).
Starověká RTS strategie 0 A.D. dospěla po letech konečně do své druhé alfa-verze (zatím dostupný pouze multiplayer), která již svede: FOW (fog of war), základní práci s formacemi a skupinovým pohybem, je tu aplikován populační limit, příkaz pro opravy, přesně jedna civilizace (jednotky + stavby), dále minimapa a ještě něco málo dalších věcí.
Google je vyšetřován Evropskou komisí kvůli svému vyhledávači. Jde opět o věc boje proti monopolnímu chování. Konkurentům se nelíbí, že služby Google vybíhají ve výsledcích výš než jejich vlastní služby. Více na ars.technica.
Pár dní po oznámení záměru nyní Microsoft zveřejnil podmínky použití leteckých map Bing a API pro tvorbu map v OpenStreetMap. Kromě očekávaného zákazu upravovat data či pořizovat lokální kopie stanovuje dokument také povinnosti, mj. sdílet nová data s OSM.
Bol vydaný Flash 10.2 Beta, ktorý prináša podporu VDPAU akcelerácie pre 32bitové systémy. 64bitovej verzie sa táto novinka netýka.
Byly oznámeny výsledky voleb do Fedora Board a komisí FESCo a FAmSCo. Členem Fedora Board se stal Jaroslav Řezník, členkou FESCo Marcela Mašláňová.
Profesionální ne-lineární video editor Lightworks je nyní uvolněn jako open source. Domovská stránka ještě nebyla zcela aktualizována, takže např. není známá licence, pod kterou bude zdrojový kód uvolněn. Více zde
Vyšel GNOME Shell 2.91.3. Přináší ikonky pro správu napájení, opravy chyb souvisejících se správou paměti i jiných, různé optimalizace a kromě jiného také závislost na vývojovém Clutter 1.5.8. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
Symbian Foundation oznámila, že k 17. prosinci ukončí provoz svých webů. Jedná se zřejmě o důsledek nedávného oznámení, které nadace vydala společně se společností Nokia, a podle kterého bude úkolem nadace pouze správa licencování a dalšího „intelektuálního majetku“. Zdrojové kódy Symbianu budou nadále k dispozici, ale zdá se, že pouze na požádání. Zdroj: H-Online.
Narazil jsem na zajímavý projekt – bshellz. Provozovatelé umožňují přístup k linuxovému shellu přes ssh zdarma. Dále poskytují i server pro email, irc, bitlbee a jabber. Členství je nutno obnovovat každých 7 dní napsáním zprávy na irc projektu. Po poslání příspěvku nutnost obnovení odpadá. Na serveru běží distribuce Debian Etch. Jaké máte zkušenosti s podobnými službami?
Na blogu Stray Notes se objevil zajímavý návod v duchu „Jak do 10 minut spolehlivě rozjet levnou webkameru na Debianu“. Jak vidno, proces je to velmi jednoduchý a sestávající z pouhých 4-5 kroků. Mimochodem, v tomto případě šlo o model LifeCam VX-1000.
Co se týče operací v shell/bash, tak práci zde často nesmírně zjednoduší šikovná aplikace různých technik a originálních postupů. Známý linuxový blogař Houcem Hachicha se na svém blogu zaobírá přesně touto tématikou a rovnou desítku podobných praktických tipů čtenáři předkládá. Článek je určen začátečníkům.
Nejnovější report „Who Writes Linux“ pocházející od Linux Foundation vykázal za rok 2010 několik zajímavých trendů – linuxoví vývojáři sice prý pokračují ve vydávání nových verzí relativně rychle, pro změnu se ale během roku 2010 zpomalilo tempo zařazování kódu.
Jestliže jste si právě pořídili netbook a zatím si nejste jistí, jakou distribucí jej vybavit, můžete se inspirovat třeba na webu Datamation, kde se objevil článek na téma „9 distribucí vhodných pro netbooky“.
Vývojári dali k dispozícii .iso obraz (i zodpovedajúci zdrojový kód) beta verzie virtualizačného nástroja XCP (Xen Cloud Platform). Vývoj ide rýchlo dopredu, za spomenutie stojí napríklad prechod na kernel 2.6.32, nový nástroj na automatizované exporty virtuálych strojov, nové šablóny pre virtuálne stroje (RHEL6, Ubuntu), či sfunkčnenie integrácie s ovládacou konzolou Citrix XenCenter. Vývojári prosia o testovanie a reportovanie prípadných problémov ešte pred uvedením finálnej verzie.
Will Stephenson uvedl, že je dostupná další verze openSUSE 11.4 - openSUSE 11.4 Milestone 4. Release staví na kernelu 2.6.37-rc3. Distro lze stáhnout jako: openSUSE-KDE-LiveCD-Build0908-i686.iso, openSUSE-GNOME-LiveCD-Build0908-i686.iso, openSUSE-KDE-LiveCD-Build0908-x86_64.iso nebo openSUSE-GNOME-LiveCD-Build0908-x86_64.iso.
Vyšlo KDE 4.5.4, opravuje různé chyby řady 4.5
Kate Stewart oznámila dostupnost první alphy Ubuntu 11.04. Release obsahuje řadu softwarových updatů, je tedy připraven k testování a to jak ve verzi Desktop, tak i v řadě dalších: Ubuntu Server, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu DVD a Ubuntu Studio.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
DLNA, Panasonic a MediaTomb | 2 | 29.11. 12:19 |
rozšíření RAM na starém PC | 13 | 2.12. 07:10 |
dl 380 G3 ventilatory | 3 | 1.12. 12:57 |
samozapínání základní desky | 1 | 1.12. 16:40 |
DISKY v RAID 1 - výměna za větší | 2 | 1.12. 16:47 |
APC CS 500 - vyznam LOAD | 4 | 2.12. 11:12 |
HDD – časté parkování hlav | 2 | včera 16:29 |
ASUS WL-500g Premium a Gentoo | 1 | včera 16:27 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Aký termín sa v angličtine používa na číselník? | 6 | 29.11. 21:37 |
postgres 8.4 nastaveni prostredi | 7 | 30.11. 13:43 |
Postgres - jak obejít limit v rekurzivním CTE | 0 | 30.11. 12:54 |
Uložení hiearchického systému oprávnění | 4 | 2.12. 21:13 |
Poradna skupiny Datové schránky | Reakcí | Poslední |
Nový stav chránky „6“ (dočasně znepřístupněná ze zákona) | 0 | 2.12. 20:25 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Sekce HW | 2 | včera 23:52 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
OpenIndiana: Aktualizece firefoxu pomocí souboru .mar | 3 | včera 09:53 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.