Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Nejlepší alternativa k myši:
touchpad |
|
57% (606) |
trackball |
|
5% (48) |
trackpoint |
|
30% (313) |
jiná |
|
9% (91) |
Celkem 1058 hlasů
Vytvořeno: 23.9.2007 22:25
Tiskni
Sdílej:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse" Driver "mouse" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "Emulate3Buttons" "true" Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelButton" "2" # Option "Emulate3Timeout" "250" Option "Buttons" "5" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSectionProstřední tlačítko na připojené myši (/mice) má pak stejné nastavení -- při pohybu se zmáčknutým prostředním tlačítkem se scrolluje... pro pohyb kurzoru se stisknutým prostředním tlačítkem je potřeba použít zároveň levé i pravé (emulace prostředního).
Section "InputDevice" Identifier "Configured Mouse" Driver "mouse" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "ImPS/2" Option "Emulate3Buttons" "true" # trackpoint scrolling Option "EmulateWheel" "on" Option "EmulateWheelButton" "2" Option "YAxisMapping" "4 5" Option "XAxisMapping" "6 7" EndSection
Asi záleží na tom, jestli si člověk pod pojmem trackball představí tu minikuličku, která bývala dřív u některých notebooků, nebo skutečný trackball, který se za dávných časů používal coby plnohodnotná alternativa k myši.Já musel jednu dobu používat střídavě obojí a ta maličká kulička u notebooku mi vyhovovala o dost víc. S koulí velikosti řádně urostlého pomeranče (dokonce i žlutá byla) jsem se nikdy pořádně neskamarádil. To už byla lepší ta kulička velikosti ping-pongového míčku, kterou jsem měl na jedné klávesnici (jen mě štvalo, že jsem si ji nemohl umístit na pohodlnější místo, když to bylo součástí klávesnice).
Nebezpečné to není. Prostě při zápase sedí u stolku člověk s notebookem a zaznamenává, co se na hřišti děje (úspěšné i neúspěšné střely, doskoky, asistence…). Data se posílají na server a jednak se z nich generují statistiky, jednak je možné i během zápasu sledovat, jak probíhá (teď tam samozřejmě nic zajímavého není, protože se nic nehraje).
Bohužel, jak už to bývá, když něco dobře funguje, zákazník si toho neváží, takže se vrchnost rozhodla, že od příští sezóny (2008-09) se celý systém zlikviduje a nechají si ho napsat znova od firmy, která sice nemá zkušenosti s basketem a zpracováním dat z něj, ale má lidi, kteří umějí psát přesvědčivá slohová cvičení a malovat efektní grafy… :-(
Tablet - souhlas (Wacom, Genius, Trust, ...). Jediná nevýhoda - v Linuxu asi bezproblémový jen Wacom, ale je nejdražší. Mají patent, že nepotřebujete baterie což je zase výhoda.
Křečík džungarský.
Je ten osmák bezdrátový? Křečík džungarský určitě ano. (Zato myš rozhodně ne.)
... pri psani na klavesnici nahodne doteky dlanemi generovaly nahodne posuny mysi.To mi taky vadilo, nastesti to de jednoduse vypnout.
A neslysel jsem jeste nikoho s touchpadem, resp. trackpointem vychvalovat "to druhe" a hanit "to sve"V tom pripade budu prvni :) ... trackpoint na IBM T40 mi prisel lepsi nez touchpad na mem PowerBooku G4. Clovek se nemusi tolik hejbat. BTW nevite nekdo kde by se dala koupit normalni klavesnice s trackpointem? ... kvuli neustalemu prendavani rukou bych s mysi klidne vymenil :)