V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Jeden nástroj, ktprý používam, vyžaduje linuxovú (64bit) libku GLIBCXX_3.4.20
. Naštastie FreeBSD má binárnu vrstvu kompatibility s linuxom (podobne ako WSL známe z Windows). V tejto vrstve som, požadovanú libku nenašiel. Presnejšie povedané našiel som GLIBCXX_3.4.19
a nie GLIBCXX_3.4.20
inými slovami o chlp mi ušla verzia. Musím ju teda doinštalovať, akurát že linuxová vrstva kompatibility v základe neobsahuje žiadny package manager. A inštalovať to ručne nechcem, veď ani nepoznám všetky závislosti. Ešte že do compat vrstvy sa dá pridať aj plnohodnotné ubuntu s package managerom a systémom na správu balíčkov.
Jestli správně chápu návaznost těchto dvou svátků - je nejdříve potřeba upálit všechny čarodějnice, aby mohl konečně nastat první máj, lásky čas?
Tento článok sa bude o možnostiach využitia databáz PostgreSQL a MySQL (MariaDB) pri fulltextovom vyhľadávaní. Článok je rozdelený na 2 časti - výkon a kvalita. Obe časti sú na sebe nezávislé a kvalita vyhľadávania prakticky nespomaľuje vyhľadávanie. Oproti iným tutoriálom sa nevenujem len základnej funkcionalite použiteľnej maximálne tak v anglicky hovoriacich krajinách.
Začiatkom 1990s sa dal zohnať na SK len Red Bull, aspoň tak hovoria moji rodičia, Redbull bol u nás ako doma, keďže bývame kúsok od Trotlských hraníc. Náš západný sused dal totiž svetu nie len Jodlovanie, Vienner Schnitzel, Adolfa a Schwarznegera, ale aj tento naznámejší energy drink na svete. Do Trotlandu ho doviezli z Thajska a v roku 1984 - 1987 upravili jeho chuť pre potreby západného sveta (to pisali na google)
Na svojich počítačoch používam 4 operačné systémy.
S priateľkou trávime spoločné weekendy / sviatky prázdniny. A keďže oproti posteli mám TV začali sme spolu sledovať filmy, dokumenty a seriály.
Tento článok rozoberá rôzne spôsoby stránkovania v databáze, ich nevýhody a dôvody, prečo sú pomalé. Nakoniec predstavím aktuálne riešenie, ktoré používam pre stránkovanie vo veľkých tabuľkách.
Rozhodně by mne nikdy nenapadlo zatěžovat servery Open AI dotazy, jak by probíhalo ukřižování Ježíše Krista, pokud by Ježíš byl slavným stand-up komikem, jak by probíhala Trojská válka, pokud by byla Troja identická s pražskou městskou částí Troja a Sparťané byli fanoušky AC Sparty, nebo jak by vypadala civilizace, pokud by jejím hlavním náboženským textem byla kniha "Karlík a továrna na čokoládu".
Povídání o GPT a LLM (Large Language Models), návod jak si rozjet menší modely doma a pár ukázek jak používám GPT4.
V dnešnej hádanke sa pozrieme na jednu vlastnosť spracovania POST v jazyku PHP.
Před dvěma týdny se objevila zpráva, že v rámci Datových schránek jsou zveřejňovány seznamy jejich uživatelů (viz Novinky.cz), což rozproudilo bouřlivou diskusi a vzbudilo mojí pozornost. Obratem jsem tedy seznam uživatelů stáhnul, abych se podíval, jak moc toho v něm člověk najde.
Hvězdy IT světa bijí na poplach: zastavte vývoj umělé inteligence.
Obrátil se na mne kamarád. Aktivní důchodce. S dotazem, jestli by na jeho staré plečce s MS Windows 10 fungoval Linux. Marně jsem se mu snažil šetrně sdělit, že už nemá na tomhle světě tolik času, aby ho mohl ubíjet čekáním, než ten jeho křáp zobrazí nějaké okno. Zkrátka to chce zkusit.
Tato krátká komiksová anotace zachycuje příběh osoby A, která se snaží získat biologický materiál pro nějaký neetický experiment. Po několika událostech vkládá materiál do podivného přístroje a následně se ukáže, že se situace vyvíjí ne zcela obvyklým směrem. Komiks je plný napětí a nečekaných zvratů, které nechávají čtenáře v očekávání toho, co se stane dál.