V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tato krátká komiksová anotace zachycuje příběh osoby A, která se snaží získat biologický materiál pro nějaký neetický experiment. Po několika událostech vkládá materiál do podivného přístroje a následně se ukáže, že se situace vyvíjí ne zcela obvyklým směrem. Komiks je plný napětí a nečekaných zvratů, které nechávají čtenáře v očekávání toho, co se stane dál.
Na střední škole mne někteří vyučující považovali za rebelanta, přestože jsem vždy respektoval jejich autoritu a přístup, jakkoliv byl na hlavu padlý. Byl to paradox, neboť můj vždycky byl a je, že každý z nás vede svůj vlastní boj. Těch, co by se altruisticky bili za má práva, jsem jako dítě za komančů moc nepotkal, a protestní akce které jsem zažil, nikdy nic nevyřešily. Jejich organizování mi tedy přišlo stejně zbytečné, jako vypracovávání domácích úkolů.
Možná tento zápisek patří spíše jako dotaz do poradny. Zkoušel jsem další instalaci Linuxu a ač se mi ho podařilo zprovoznit, výsledek rozhodně není uspokojivý. Potýkal jsem se s problémy s kompatibilitou, chybami zásadně degradujícími výkon, zavádějící dokumentací i zmatkem ve verzích.
UPDATE: nyní to funguje jednoduše pomocí yt-dlp, viz tento issue, takže stačí v řádku zadat yt-dlp URL_PORADU_NA_rozhlas.cz
(poradí si i s vícedílnými pořady, viz komentáře).
Ale jinak gratuluji linuxové komunitě k nalezení dalšího nového jablka sváru .
[ˈduʃan] Czech [ˈduʂan] Slovak [dǔʃan] Serbo-CroatianNajprv som si myslel že je to nejaký omyl, ale potom som zistil že české "š" je "Neznělá postalveolární frikativa". Slovenské "š" je "Neznělá retroflexní frikativa" a priamo v texte uvádza že "V češtině se tato hláska nevyskytuje.". Ja osobne som z toho trochu v šoku a priznám sa že ja osobne tam žiaden rozdiel nepočujem. Ak chcete môžete porovnať českú a slovenskú robotku v google translate. Počujem tam rozdiel v intonácii slova ale to š sa mi zdá prakticky identické.
Občas se ráno, když mě venčí psisko, potkávám s páníkem, kterého venčí jeho kámoš. Páník je bývalým absolventem našeho ústavu a tak zatím co psiska, blbnou kecáme o všem možném. Co řeší v práci on, co já. A tak. No. A dnes se vytasil s víc jak 35 let starým vtipem na téma umělé inteligence.
Jak se zdá OKD, moloch zrozený pro správu majetku ukradeného státem díky dekretům zasloužilého darebáka Edwarda Beneše, vstane jak fénix z popela a opět vstoupí do energetické politiky ČR.
Microsoft čelil zajímavému problému - jejich AI ve vyhledávači Bing začala být příliš emotivní .
Môj najnovší open source projekt je jednoduchý publikačný systém založený na django frameworku. V tomto článku predstavím projekt a niektoré netradičné technické riešenia.
Na setkání anonymních frotérů: "Ahoj, jmenuji se Karel Novák a jsem extrémní programátor. A jakou úchylkou trpíte vy?"
Myslím, že je jednoduché předvídat jakým směrem se bude ubírat technický a společenský pokrok - často to bývá přesný opak toho, co nám o budoucím vývoji tvrdí fundovaní odborníci .
Již naše loňská výuka architektur počítačů využila RISC-V verzi našeho simulátoru QtRvSim. Naše materiály (https://comparch.edu.cvut.cz/) ocenili i přímo na RISCV.org.
Nepropadejte panice. Příčina může být mnohem stupidnější než si myslíte.
Nikoliv však Komančů. Ti mají příliš mnoho práce s komunitním vyšíváním mokasín pro Ústřední výbor náčelníků .
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.