Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Na střední škole mne někteří vyučující považovali za rebelanta, přestože jsem vždy respektoval jejich autoritu a přístup, jakkoliv byl na hlavu padlý. Byl to paradox, neboť můj vždycky byl a je, že každý z nás vede svůj vlastní boj. Těch, co by se altruisticky bili za má práva, jsem jako dítě za komančů moc nepotkal, a protestní akce které jsem zažil, nikdy nic nevyřešily. Jejich organizování mi tedy přišlo stejně zbytečné, jako vypracovávání domácích úkolů.
Možná tento zápisek patří spíše jako dotaz do poradny. Zkoušel jsem další instalaci Linuxu a ač se mi ho podařilo zprovoznit, výsledek rozhodně není uspokojivý. Potýkal jsem se s problémy s kompatibilitou, chybami zásadně degradujícími výkon, zavádějící dokumentací i zmatkem ve verzích.
UPDATE: nyní to funguje jednoduše pomocí yt-dlp, viz tento issue, takže stačí v řádku zadat yt-dlp URL_PORADU_NA_rozhlas.cz
(poradí si i s vícedílnými pořady, viz komentáře).
Ale jinak gratuluji linuxové komunitě k nalezení dalšího nového jablka sváru .
[ˈduʃan] Czech [ˈduʂan] Slovak [dǔʃan] Serbo-CroatianNajprv som si myslel že je to nejaký omyl, ale potom som zistil že české "š" je "Neznělá postalveolární frikativa". Slovenské "š" je "Neznělá retroflexní frikativa" a priamo v texte uvádza že "V češtině se tato hláska nevyskytuje.". Ja osobne som z toho trochu v šoku a priznám sa že ja osobne tam žiaden rozdiel nepočujem. Ak chcete môžete porovnať českú a slovenskú robotku v google translate. Počujem tam rozdiel v intonácii slova ale to š sa mi zdá prakticky identické.
Občas se ráno, když mě venčí psisko, potkávám s páníkem, kterého venčí jeho kámoš. Páník je bývalým absolventem našeho ústavu a tak zatím co psiska, blbnou kecáme o všem možném. Co řeší v práci on, co já. A tak. No. A dnes se vytasil s víc jak 35 let starým vtipem na téma umělé inteligence.
Jak se zdá OKD, moloch zrozený pro správu majetku ukradeného státem díky dekretům zasloužilého darebáka Edwarda Beneše, vstane jak fénix z popela a opět vstoupí do energetické politiky ČR.
Microsoft čelil zajímavému problému - jejich AI ve vyhledávači Bing začala být příliš emotivní .
Môj najnovší open source projekt je jednoduchý publikačný systém založený na django frameworku. V tomto článku predstavím projekt a niektoré netradičné technické riešenia.
Na setkání anonymních frotérů: "Ahoj, jmenuji se Karel Novák a jsem extrémní programátor. A jakou úchylkou trpíte vy?"
Myslím, že je jednoduché předvídat jakým směrem se bude ubírat technický a společenský pokrok - často to bývá přesný opak toho, co nám o budoucím vývoji tvrdí fundovaní odborníci .
Již naše loňská výuka architektur počítačů využila RISC-V verzi našeho simulátoru QtRvSim. Naše materiály (https://comparch.edu.cvut.cz/) ocenili i přímo na RISCV.org.
Nepropadejte panice. Příčina může být mnohem stupidnější než si myslíte.
Nikoliv však Komančů. Ti mají příliš mnoho práce s komunitním vyšíváním mokasín pro Ústřední výbor náčelníků .
K Home Assistant jsem se dostal spíše náhodou. Potřeboval jsem ovládat TP-Link HS100 zásuvku z telefonu pomoci aplikace. Do té doby jsem používal aplikaci Tasmota Control pro zásuvky Sonoff a chytré žárovky. Mít dvě aplikace mi nevyhovovalo a tak jsem dal na Home Assistant, jelikož měl velkou uživatelskou základnu. Od té doby jsem do HA přidal měření elektřiny, plynu, vody, teploty vody bojleru + spínání v nízkém tariff, stav internetu a další senzory. Možnost dálkového ovládání multimediálního počítače se mi zalíbila. Ačkoliv u počítače mám bezdrátovou mini klávesnici a myš, občas se přihodí že nemohu nalézt ani jedno toto zařízení. A když dítě spí, nechci zapínat světlo a dělat hluk v místnosti.
Se dozvíme již brzy. Osobně jsem schopen se povznést nad kde co. Ovšem přes jedno ne. Žijeme v České republice. Čeká nás volba českého prezidenta. Taková špína, jako tam seděla poslední roky mezi kandidáty není. Ale jsou jistá kritéria. Alespoň pro mne. A přinejmenším jedno by ten kandidát splňovat měl. Měl by být potomkem českých rodičů, žijícím v čechách, kterému záleží na budoucnosti českých zemí.