V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Poté, co se v Německu ca. před rokem a půl vyměnila vláda a do vládní koalice se v zemi dostali Zelení, hovoří se o legalizaci marihuany. Nyní podle médií ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (Sociální Demokracie - SPD) přišel s návrhem zákona, který legalizaci marihuany upravuje.
Jeden nástroj, ktprý používam, vyžaduje linuxovú (64bit) libku GLIBCXX_3.4.20
. Naštastie FreeBSD má binárnu vrstvu kompatibility s linuxom (podobne ako WSL známe z Windows). V tejto vrstve som, požadovanú libku nenašiel. Presnejšie povedané našiel som GLIBCXX_3.4.19
a nie GLIBCXX_3.4.20
inými slovami o chlp mi ušla verzia. Musím ju teda doinštalovať, akurát že linuxová vrstva kompatibility v základe neobsahuje žiadny package manager. A inštalovať to ručne nechcem, veď ani nepoznám všetky závislosti. Ešte že do compat vrstvy sa dá pridať aj plnohodnotné ubuntu s package managerom a systémom na správu balíčkov.
Jestli správně chápu návaznost těchto dvou svátků - je nejdříve potřeba upálit všechny čarodějnice, aby mohl konečně nastat první máj, lásky čas?
Tento článok sa bude o možnostiach využitia databáz PostgreSQL a MySQL (MariaDB) pri fulltextovom vyhľadávaní. Článok je rozdelený na 2 časti - výkon a kvalita. Obe časti sú na sebe nezávislé a kvalita vyhľadávania prakticky nespomaľuje vyhľadávanie. Oproti iným tutoriálom sa nevenujem len základnej funkcionalite použiteľnej maximálne tak v anglicky hovoriacich krajinách.
Začiatkom 1990s sa dal zohnať na SK len Red Bull, aspoň tak hovoria moji rodičia, Redbull bol u nás ako doma, keďže bývame kúsok od Trotlských hraníc. Náš západný sused dal totiž svetu nie len Jodlovanie, Vienner Schnitzel, Adolfa a Schwarznegera, ale aj tento naznámejší energy drink na svete. Do Trotlandu ho doviezli z Thajska a v roku 1984 - 1987 upravili jeho chuť pre potreby západného sveta (to pisali na google)
Na svojich počítačoch používam 4 operačné systémy.
S priateľkou trávime spoločné weekendy / sviatky prázdniny. A keďže oproti posteli mám TV začali sme spolu sledovať filmy, dokumenty a seriály.
Tento článok rozoberá rôzne spôsoby stránkovania v databáze, ich nevýhody a dôvody, prečo sú pomalé. Nakoniec predstavím aktuálne riešenie, ktoré používam pre stránkovanie vo veľkých tabuľkách.
Rozhodně by mne nikdy nenapadlo zatěžovat servery Open AI dotazy, jak by probíhalo ukřižování Ježíše Krista, pokud by Ježíš byl slavným stand-up komikem, jak by probíhala Trojská válka, pokud by byla Troja identická s pražskou městskou částí Troja a Sparťané byli fanoušky AC Sparty, nebo jak by vypadala civilizace, pokud by jejím hlavním náboženským textem byla kniha "Karlík a továrna na čokoládu".
Povídání o GPT a LLM (Large Language Models), návod jak si rozjet menší modely doma a pár ukázek jak používám GPT4.
V dnešnej hádanke sa pozrieme na jednu vlastnosť spracovania POST v jazyku PHP.
Před dvěma týdny se objevila zpráva, že v rámci Datových schránek jsou zveřejňovány seznamy jejich uživatelů (viz Novinky.cz), což rozproudilo bouřlivou diskusi a vzbudilo mojí pozornost. Obratem jsem tedy seznam uživatelů stáhnul, abych se podíval, jak moc toho v něm člověk najde.
Hvězdy IT světa bijí na poplach: zastavte vývoj umělé inteligence.
Obrátil se na mne kamarád. Aktivní důchodce. S dotazem, jestli by na jeho staré plečce s MS Windows 10 fungoval Linux. Marně jsem se mu snažil šetrně sdělit, že už nemá na tomhle světě tolik času, aby ho mohl ubíjet čekáním, než ten jeho křáp zobrazí nějaké okno. Zkrátka to chce zkusit.