abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1979 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Patálie s kamerou a mikrofonem v EEE

    5.12.2010 18:47 Jenda | Jendа | Linux | Přečteno: 2126× | Komentářů: 7, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Pokud se pokusíte nahrávat zvuk a/nebo video pomocí Asusu EEE (v mém případě 1005HA, ale předpokládám, že se to týká i jiných modelů a možná i mnoha dalších notebooků), pravděpodobně narazíte na dvě nepříjemné vlastnosti. Jedna lze řešit do jisté míry softwarově, při řešení druhé se pravděpodobně neobejdete bez pájky.


    Použitelný OS

    5.12.2010 17:35 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 2072× | Komentářů: 137, poslední 10. 12. 2010 | Hodnocení: 54 % (28 hlasů)

    Tak jsem si přečetl pár komentářů o tom jak matadoři, tedy někteří matadoři odcházejí od Linuxu.Rozumím jim, také jsem přestal preferovat Linux jako takový a začal jsem se věnovat i jiným OS. Nakonec, z linuxových dister používám jen Slackware a nebo Debian, jiné distribuce jsem vyzkoušel a okamžitě opustil. Tedy až na Mandrivu. Tu čas od času jen tak z nostalgie prubnu.


    WikiLeaks - jak to skončí?

    5.12.2010 16:55 Tomášovy poznatky | gogloid | Zamyšlení | Přečteno: 2520× | Komentářů: 64, poslední 8. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Situaci ohledně WikiLeaks a Cablegate nyní sleduje docela dost lidí. Otázka zní, jak to skončí?

    Jak se jmenuje ten film

    5.12.2010 15:45 puppylinux | otasomil | Všechno možný | Komentářů: 9, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 33 % (6 hlasů)

    Nedavno jsem si vzpomel na film o velke kradezi vzacnych diamantu. Z deje si pamatuji: organizovana skupina ma vybaveni pripravene v privesu nakladaku (mezi vybavenim nechybi pristroj s nezapomenutelnym nazvem absorber) nakladak zastavi na ulici nad kanalem a otvorem v podlaze privesu prechazeji do podzemi.  To je tak asi vse, vic si nepamatuji.

    Casti divaci jiste radi pomohou.

    Dik moc.


    Hardwarovy Wifi cracker?

    5.12.2010 15:36 Poznámkový blog | Michal Fecko | 6 | Komentářů: 26, poslední 6. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Hardwarový WIFI cracker... Už ste počuli o niečom podobnom? Poprípade ste to už mali aj v ruke? Z čoho sa to skladá, obsahuje to Linux? Alebo viete čo všetko to dokáže (wpa,wpa2) takáto vecička a za ako rýchlo?

    .

    5.12.2010 14:56 Stibiho bláboly | Martin Stiborský | Jen tak ... | Komentářů: 46, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    deleted


    Jak se připojit k internetu (Průvodce 2025)

    5.12.2010 13:20 BLB | =^..^= AmigaPower® | moje já a linux | Přečteno: 1282× | Komentářů: 43, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Dnes se mi dostal do drápů velmi zajímavej článek z polského servru jakilinux.org, spekulující nad možnou budoucností internetu. Protože článek je fakt dlouhej a já nemám sílu ho překládat, můžu doporučit snad jen google translate, českej překlad je docela dobrej, jen slovosled vázne což někdy dost mění smysl vět, polsky/anglicky to google údajně umí líp, takže anglofilům doporučim spíš tuhle alternativu. Autorův pohled je docela zajímavej, představivost až nebezpečně varující, za přečtení to rozhodně stojí...

    Nová zařízení Palmu pro rok 2011 (předpověď)

    5.12.2010 11:53 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Software & hardware | Přečteno: 1269× | Komentářů: 20, poslední 6. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Už dělší dobou mi vrtá hlavou, jaká zařízení se chystá Palm v roce 2011 uvést. Všichni tak nějak předpokládáme, že na CESu uvede minimálně tablet. Specifikace ničeho ale nejsou známy, jen se tuší, že zařízení bude asi pět až šest. Níže je uvedena moje představa o tom, jaké hračky můžeme příští rok očekávat.

    SSD v Linuxu

    5.12.2010 04:35 lnx | jnd | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3729× | Komentářů: 7, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Plánuji si k Vánocům koupit nové PC. SSD disky mě lákají už delší dobu a řekl jsem si, že zkusím nějaký za rozumnou cenu, na který se mi vejde systém i /home. Tak jsem si ho před několika dny koupil a to konkrétně: 64GB Crucial RealSSD C300 2.5-inch SATA 6GB/s, CTFDDAC064MAG-1G1. U místních prodejců jsem ho sháněl marně, ale zkusil jsem napsat do CZC. Ochotně odepsali, že ho mohou sehnat do dvou dnů a já to teda vzal. Za cenu mírně pod 3 kKč jsem obdržel základní verzi bez adaptéru do klasické 3,5 palcové pozice. Záruku jsem dostal jen dva roky, i když Crucial nabízí na přiloženém papíru 3 roky.

    Gtkrc-2.0 aneb jak se zbavit zbytečného plýtvání prostorem

    5.12.2010 00:59 Glubnik | Petr "Glubo" Sýkora | Software | Výběrový blog | Přečteno: 1925× | Komentářů: 17, poslední 8. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    Tak jsem se naštval. Naštval jsem se na to, jak se stále více a více plýtvá prostorem na monitoru. Konkrétně v gtk motivech, které vypadají aspoň trochu k světu. Tak jsem po troše googlení a experimentování dospěl k vlastnímu ~/.gtkrc-2.0.


    Prostě to nejde, BurnApp nebude

    4.12.2010 23:27 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1149× | Komentářů: 3, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Možná, až někdo opraví epoll. BUG 24132


    Nastaveni vhodna pro editaci fotek

    4.12.2010 21:03 Bleabr | pele | Rady | Komentářů: 6, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 40 % (5 hlasů)

    Nechtel jsem s timto zapiskem obtezovat diskuzi proto blog. Nemate nekdo zkusenost s nastavenim monitoru/barevneho profilu pro editaci fotografii. Zatim me pokusy dopadly dost uboze, predevsim na notebookovem display.

    Diky za namety a rady.

    Zprávičky na abíčku uvěřejňování atd. etc.

    4.12.2010 17:39 gtz | gtz | linux | Přečteno: 1056× | Komentářů: 54, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Chtěl jsem se zeptat redakce "pokud nemá dovolenou nebo siestu"
    jak je to vlastně s uvěřejňováním zpráviček? Jak dlouho se čeká zda nějaká zprávička se potvrdí a zveřejní?

    Jak užívat slovníky z Lingea Lexiconu ve Stardictu

    3.12.2010 23:03 Supi_hnizdo | Drew | Výběrový blog | Přečteno: 4003× | Komentářů: 8, poslední 27. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Nedávno jsem se stal majitelem telefonu N900 s operačním systémem Maemo ve verzi Fremantle, na který lze nainstalovat stardict. Mám na počítači také Lingeu Lexicon 2002 a řekl jsem si, že by bylo dobré mít tyto data i na telefonu, slovník potřebuji docela často. Chvíli mi zabralo, než jsem přišel na to, jak data překonvertovat, tak zde postup zaznamenám, třeba to někomu pomůže.

    Střípky z mého života

    3.12.2010 22:30 LL | Leoš Literák | Bláboly | Přečteno: 1950× | Komentářů: 61, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 81 % (16 hlasů)

    Jistá osoba si stěžovala, že prý tu málo píšu. Tak ji udělám radost, ať má více impresí. Tak se s vám podělím, co je u mně nového. A bude i skandální odhalení ..

    Reakce na článek mimojiné o MojeID na portálu ITBiz.cz

    3.12.2010 21:02 pavlix | pavlix | ostatní | Přečteno: 1503× | Komentářů: 17, poslední 16. 12. 2010 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    V sekci „Píšeme jinde“ jsem našel článek jménem „Aktuálně o startupech: konkurence pro Facebook a videopůjčovna s jedinou filmovou kopií“ autora jménem Vilém Heinz a rád bych se s vámi podělil o své dojmy. Zaměřím se pouze na jeho třetí část, která si vzala na mušku projekt MojeID sdružení CZ.NIC. Pro jistotu jsem se ještě podíval na hodinky, jestli není 1. dubna.


    WikiLeaks a "svoboda" (ehm, ehm) slova v USA

    3.12.2010 15:34 pozor | linear | Přečteno: 1982× | Komentářů: 213, poslední 7. 12. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    This issue goes to the heart of the controversy over who controls the internet; specifically who controls ICANN and the DNS root servers.

    Blíží se Mikuláš..

    3.12.2010 08:56 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 2311× | Komentářů: 74, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    A paní učitelka ve škole našeho synátora si vymyslela, aby děti přišly ráno do školy v příslušném oděvu. Každý si měl zvolit kým chce být. Quido se rozhodl být Mikulášem..


    KDE 4.5.82

    3.12.2010 00:07 Archař | progdan | Linux | Přečteno: 2755× | Komentářů: 38, poslední 6. 12. 2010 | Hodnocení: 85 % (13 hlasů)

    V souvislosti s nedávným vydáním KDE 4.6 beta 1 jsem se jal dneska otestovat nové KDE 4.5.82, což se ve výsledku ukázalo jako celkem dobrý nápad. Sice pravidelně kompiluju týdenní snapshoty pro Arch, no příliš aktivně je nepoužívám, protože sem poslední dobou hlavně na Fedoře, takže mě hodně změn docela přijemně překvapilo. V tomto zápisku jsem se rozhodl shrnout nejhlavnější novinky, hlavně z oblasti Plasmy.


    Matfyzák a papoušek aneb neocortex vs. nidopallium + ANKETA

    2.12.2010 20:07 Quid novi? | kyknos | /dev/null | Anketa | Přečteno: 2506× | Komentářů: 12, poslední 12. 12. 2010 | Hodnocení: 75 % (16 hlasů)

    Může zvíře, dokonce neprimát, nekytovec a vůbec nesavec, prokázat více inteligence než člověk? Pokud vezmeme v úvahu malé děti nebo mentálně postižené, nebude o tom asi sporu. Co když ale mluvíme o člověku, u kterého lze předpokládat alespoň průměrnou inteligenci, například linuxového kernelového hackera a vyučujícího na matfyzu? Hrdiny tohoto příběhu jsou papoušek šedý jménem Betty z mělnického Vivária a jeden nejmenovaný, ale zcela reálný, matfyzák.


    Mohl by mi někdo prozradit?

    2.12.2010 19:05 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 1757× | Komentářů: 89, poslední 6. 12. 2010 | Hodnocení: 77 % (13 hlasů)

    Který ... manažerům Nokie nakukal že Maemo stojí za hovno a Symbian je kůl? Který ... fedruje do hlavy všem výrobcům telefonů že všichni chtějí android? Který ... prognostik přišel s tím, že všichni chtějí širokoúhlý displej a poměr 4:3 je přežitek, který se vůbec nevyplatí dělat? To vážně všichni ... byli hromadně udeřeni do hlavy, že nejsou schopni hodit na trh zařízení se kterým se dá pracovat? Proč musí ...to co se osvědčí ..., aby to stálo za ...?


    Hledám JAVA programátora

    2.12.2010 16:43 ElMetr | marpit | Linux | Komentářů: 67, poslední 5. 12. 2010 | Hodnocení: 31 % (13 hlasů)

    Hledám programátora pro vývoj projektu .

    Protestní petice - Bulharská akademie věd

    2.12.2010 10:37 4u | Fuky | Index | Komentářů: 18, poslední 3. 12. 2010 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Dear Colleague,

    The government of Bulgaria has declared war on the main research centre of the country, the Bulgarian Academy of Sciences, and has announced its intention to, de facto, liquidate it, an unprecedented arbitrary act in its 141-year history.

    In this critical moment, the Bulgarian scholarly community needs your support!

    To support us, please sign and circulate the letter at

    http://www.science.nauka2010.com/

    Thank you!

    Costas Daskaloyannis

    Projekt domácí fileserver

    2.12.2010 10:17 projekt_domaci_fileserver | Michal3 | hardware | Přečteno: 2270× | Komentářů: 56, poslední 20. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Chci si postavit domácí file(print,web, možná mail) servřík. S linuxem mám už 8 let zkušenosti ale jen jako uživatel desktopu. S harvarem vhodným pro tohoto typu zařízení nemám zkušenosti, o hotových NAS řešeních vím jen to, co jsem načetl za poslední týden. Chtěl bych se formou blogu věnovat této problematice hlavně abych získal z diskuze užiečné informace a aby to sloužilo jako reference pro ostatní "stavitelé". Chci aby to nebylo drahé, moc to nežralo, bylo to tiché, zaplnilo to gigabitovou síť a aby to vydrželo dlouho (čti: dostatečná kapacita) a aby to přežilo smrt disku

    XXX

    1.12.2010 23:10 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 100, poslední 9. 12. 2010 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    xxx

    Snít si o různých potulkách

    1.12.2010 22:59 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 809× | Komentářů: 12, poslední 2. 12. 2010 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Marcel dorazil jak slíbil, takže jsme popili čaj a kafe a jali se vyklízet balkon, kde jsem měl asi pět let naskládané nějaké věci. Samo sebou když jsem je tam skládal, měl jsem pocit, že je ještě nějak použiji. Jenže zůstal jen u pocitu a holubi si měli kde udělat „Dům holubí.” Jak svého času zpíval Jirka Schelinger. Tak jsem jim sebral „Dům holubí,” a mohou si zas vrkat někde jinde. Už mě rozčilovali, jak se drze usídlili na mém balkonu a vůbec se mě nebáli. Jo drzí holubi.


    Zdánlivě záludný příkaz: rm -r .* (aktualizováno)

    1.12.2010 20:40 muj_blog | Begleiter | Bash | Přečteno: 3586× | Komentářů: 18, poslední 3. 12. 2010 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Možná byste chtěli v pracovním adresáři vymazat všechny skryté soubory a adresáře. A tak bez rozmyslu možná napíšete: rm -r .*


    Kolikrát jste dnes sebou flákli?

    1.12.2010 19:37 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Anketa | Přečteno: 1563× | Komentářů: 46, poslední 3. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Během dneška jsem sebou fláknul ráno na Žitomirské, na I.P.Pavlova a v závěru na křižovatce Ruská - Moskevská.

    Zimní ježdění jak u nás tak i venku

    1.12.2010 15:46 gtz | gtz | zajimavosti | Přečteno: 1606× | Komentářů: 163, poslední 16. 12. 2010 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Takže dnes nám začal padat zase sníh a jak se dívám kolem a kolem tak naši cestáři nějak toto celé nezvládli.
    Cesta k nám je totálně neprohrnutá, pluh ani nějaký traktor jsem neviděl za celou cestu. Na dálnici se tam jeden objevil, ale stále to padá a vidím, že nestíhají. Je to horší než když byly vyhlášena ta jejich kalamita na pondělí.

    Vlastnictví a autorství abstraktní věci

    1.12.2010 13:11 Nicky726 | Nicky726 | Ostatní | Přečteno: 1656× | Komentářů: 89, poslední 4. 12. 2010 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Další nelinuxové povídání. V zápisku se optikou morálky dívám na vlastnictví díla a dokazuji, že pohled současného práva je v rozporu s pravdou ve věcech. Za utřídění svých myšlenek děkuji svému kamarádu Zdeňku Pincovi, se kterým jsem o tom diskutoval dlouho do noci.


    O čom bude štvrtková tlačovka NASA?

    1.12.2010 10:41 sivlk | sivlk | linux | Anketa | Komentářů: 50, poslední 2. 12. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Tento štvrtok NASA chystá mysterióznu tlačovú konferenciu ktorá “bude mať zásadný vplyv na proces hľadania mimozemského života”. Čo si myslíte že bude jej obsahom? Anketa.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.