E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Za rok 2007 jsem četl a slyšel mnoho zajímavých informací typu FUD. Předkládám ty nejlepší, jak to vidím já.
Znáte další zajímavý FUD? Pochlubte se v diskusi pod tímto sdělením. Upozorňuji, že se jedná o striktně nemoderovanou diskusi a příspěvky s karmou menší než 100 mohou být také zveřejněny.
Abychom ani ve svátečním čase nevyšli ze cviku, poskytly nám vybrané IT servery články sloužící jako tzv. flame seed, tedy plamenné semínko. Diskuse Linux vs. Windows se vskutku úspěšně rozhořela i na Boží hod. Protože konec roku je časem na hodnocení, zamyslím se nad tím, proč rád používám GNU/Linux a proč jej stále mnoho lidí odmítá.
Včera jsem se díval na velice zajímavou diskusi o problematice autorských práv. Nejsem právník, tak prosím berte můj postoj pouze za nezávazně informativní. Nicméně se zde pokusím stručně formulovat hlavní rysy legislativy na ochranu autorských práv.
Některé techniky tzv. HDR fotografie jsou schopny dosáhnout velice zajímavých výsledků. Bohužel my, uživatelé GNU/Linuxu, máme smůlu. Prostě pro náš OS neexistuje žádná aplikace, která by tvorbu HDR fotografií umožňovala. Dozvěděl jsem se to z diskusí na jednom nejmenovaném dočervena laděném serveru (malá nápověda: ?ive.cz). Proto zítra zakoupím OS MS Vista, abych konečně mohl pořádně pracovat se svým PC.
Mezi uživateli MS Windows a chovanci psychiatrických léčeben koluje celá řada mýtů a polopravd o možnostech editace fotografií pod GNU/Linuxem. V následujícím sdělení se pokusím ukázat, jak lze vytvářet rámečky k vašim fotografiím. Veškeré komentáře a rady jsou vítány v mé striktně nemoderované diskusi.
Ten, jehož jméno se ve slušné *nixové diskusi nevyslovuje, tvrdí, jak Linux nemá ekosystém krásných aplikací a jak v něm tedy uživatelé mnoho činnosti nemohou provádět. Rád bych se s vámi, milé děti, podělil o to, jak zpracovávám digitální fotografie.
V uplynulém týdnu jsme se dozvěděli, že Česká televize přišla s novou službou. Jedná se o internetovou videopůjčovnu, prostřednictvím které nabízí ke shlédnutí své filmy a televizní pořady. Na technické vybavení koncového uživatele je kladen jeden zásadní pořadavek: operační systému musí být MS Windows.
Dnes se naučíme péct dort podobný zmámému dortu Harlekýn, který je možné zakoupit u vašeho prodejce cukrovinek.
Dneska jsem se opět dočetl na jednom blogu, který o sobě tvrdí, že má nejnavštěvovanější ego v ČR, že prý OpenSource je podobný komunismu. Dočetl jsem se na první pohled velice přesvědčivý argument a sice, že stejně jako komunismus OpenSource se opírá o komunitu a, že prý je ten software tak nějak všech. Podle toho to prý taky tak vypadá. Docela jsem o tom přemýšlel. Řekl jsem si, že to přeci nemůže být pravda. Ale uznejte, že na první pohled má myšlenka komunismu (společné vlastnictví výrobních prostředků) a OpenSource (společné vlastnictví zdrojových kódů) něco společného. Trvalo mi dobrých pár minut, než jsem si uvědomil pravdu.