plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Posledních pár dnů bylo na abclinuxu.cz pro adminy diskuzních fór a pro pravidelné účastníky diskuzí ve znamení znechucení nad uživatelem s nickem "guru". Tento, dle všeho puberťák, si léčí komplexy podobně jako spousta jemu podobných tím, že do diskuzí vkládá příspěvky mající jediný účel: vyvolat hádku, flamewar, osočování.
Po dohodě jsme usoudili, že nejlepší obranou proti tomuto druhu zvláště vlezlého primitivismu bude mazání jeho příspěvků. K takovému rozhodnutí jsme nedošli lehko. Ze začátku jsme se přikláněli spíše k naději, že provokatérovy výlevy zůstanou po nějaké době bez odezvy a přestane ho to bavit. To se bohužel nesplnilo, protože se vždy našel někdo, kdo cítil potřebu primitivovi sdělit, že je to primitiv.
Proto jsme sáhli k promazávání již značně zaneřáděných diskuzí. Kromě původních příspěvků, které vyvolaly hádky, to však odneslo i množství příspěvků dalších lidí. Jedni provokatérovi nadávali, druzí ho usměrňovali do správných mezí, třetí všem říkali, ať se na něho vykašlou. Každopádně však šlo o příspěvky v podstatě neškodné - jen byly většinou hrubě offtopic, protože se hádka rozpoutala v libovolné diskuzi.
Jakékoliv mazání příspěvků z diskuzí je vždy těžké. Nejraději bychom to vůbec nedělali. Pak by však hrozilo, že se z více či méně odborných diskuzí stanou páchnoucí kanály plné nesmyslů. Najít řešení problémů by bylo čím dál těžší, kvalita a úroveň celého diskuzního fóra by klesala.
Co tedy s tím? Už delší dobu uvažujeme o zřízení speciálního fóra, které by bylo žumpou abclinuxu. Přesouvali bychom tam všechny nesmyslné flamy. Zatím jsme se však nerozhoupali. Má to cenu? Není lepší to prostě mazat? Jak se na to díváte vy? Je takové mazání přijatelné nebo ne?
Tiskni
Sdílej:
/dev/black_hole
. A nějaký antispamový filtr.
#include <iostream> #include <sstream> #include <string> #include <cctype> #include <clocale> using namespace std; int main(void) { setlocale(LC_ALL, ""); string line, s; istringstream is; int i, j, k, a, b; while (getline(cin, line)) { is.clear(); is.str(line); while (is >> s) { for (a = 0; !isalpha(s[a]) && a < s.length(); a++); for (b = s.length() - 1; !isalpha(s[b]) && b >= 0; b--); for (j = a; j < (i = b - a + 1) / 2 - 1; j++) { k = s[j + 1]; s[j + 1] = s[i - j - 2]; s[i - j - 2] = k; } cout << s << " "; } cout << endl; } return 0; }Co program dělá, je celkem zřejmé na této větě:
Co pargorm dlěá, je ceklem zmjeřé na ttéo vtěě:
Jsem pro žumpu, pro přesunutí příspěvků do této kategorie, kde by byly po nějaké době - 1 dni - 1 týdnu? smazány. Radši bych je nemazal hned, aby bylo vidět, CO se to maže, pro průkaznost a odstrašující příklady.
Vulgárnost je způsobena anonymitou. Většina "žumpáků" by si tohle nikdy nedovolila, kdyby měli pocit, že je někdo skutečně uvidí. Navrhuji kromě smazání s oddůvodněním moderátora (admina) zobrazit IP adresu žumpáka.
Není to stoprocentní, u dialupistů je IP k ničemu, ale pocitu sebraní anonymity by to mohlo pomoct.
A proto bych nechal obsah žumpy aspoň 1 den viditelný, než se vyprázdní, ať je to (mazání) průkazné.
A možná by nebylo marné adminům pomoci nějakým tlačítkem. Něco jako označení nevhodného komentáře, když se sejde více hlasů ta ať se na to admin podívá... No ale asi by to také mělo nějaké nevýhody.
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;