Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Tak si tak zkouším Emacs. Už jsem v něm kdysi před lety zkoušel psát. Pročítám si manuál, je docela slušně rozsáhlý, a uvidím jak mi to půjde. Zatím mi přijde výhodnější VIM, který asi tím jak lépe ovládám, mám už nastavený .vimrc, se mi zdá pohodlnější. Už kdysi dávno jsem se pokoušel z Emacsu posílat poštu, používat prohlížeč, ale pak jak se postupně lepšil VIM, jsem tuhle klasiku opouštěl. Nechal jsem si vlastně jen VIM a nic dál z toho co umí Emacs jsem nezkoušel. Myslím, že je to škoda, protože je to nástroj který má tradici, a co víc, má svou výkonnost.
Mám rád příspěvky typu,„Odcházím z facebooku, z abíčka, opouštím Linux. Vracím se se k Windows.” Tragedie pro sociální sítě a abíčko a jásot na woknech. Samé zdůvodňování proč to a proč ono. Tak já oznamuji, že se znovu vracím k textovému editor Emacs, po letech jsem si ho znovu nainstaloval do FreeBSD. Budu se znovu učit se s ním zacházet, konfigurovat, sice nevím ještě k čemu mi bude znalost tohoto editoru, ale něco se určitě najde. Zatím i tenhle příspěvek píši ve VIM. Jsem s tímhle editorem náramně spokojený, ale prý je Emacs stále stejně dobrý. Někteří tvrdí, že je lepší. Konečně už dlouho jsem nečetl nic nového o těhle dvou editorech.
Krásně jsem si dnes odpočinul, spočítal svůj majlant, zaplatil pojištění a jiné položky. Dostal jsem několik informací od svých zdejších přátel kolik stojí zasklení, tedy oni říkali zateplení balkonu. Mám pocit, že asi zřejmě někteří mají dost optimistické představy. Zasklení, práce, dřevěná podlaha z kvalitního dřeva, ostění, to bych asi za 20 000 Kč nepořídil. Jo, když někdo žije v představách, pak se to počítá. Myslím, že budu muset udělat víc kursů, pokud budu chtít zaplatit zasklení balkonu jen z peněz za kursy.
Tak jsem se přesvědčil, že wokna vista, vážně nejsou nejlepší operační systém. Rita zjistila, že se ji sít na notebooku s Windows Vista jen tak mimochodem odpojila, přepsalo se samo heslo, jak jsem zjistil. Čím to, naprosto netuším. Přes wokna nešlo nastavit nic. Takže jsem musel vyndat Macbook a přes OS X prostě znovu zkusit nastavit wifi modem. Wifi jsem nastavil, jenže nebylo na woknech jednoduše vidět sít. Až po odinstalaci staré konfigurace, kompletně nové nastavení, se sít uráčila dát vidět. Vzhledem k tomu, že wokna neprovozuji, tak se přiznám, že tahle možnost mě nenapadla. Byl to zoufalý pokus Rity, který vyšel. Jsem rád, že jsem si nekoupil nic od této světově „proslulé” firmy. Zlatý Unix. Samozřejmě Slackware na PC si s tím modemem také poradil hravě.
Našel jsem parádní článek, který perfektě popisuje bludy levice o spotřebě a nadvýrobě. Nakonec i já jsem si koupil nedávno od Hayeka "Cesta do otroctví," ve které ukazuje všechny omyly státních zásahů, plánování. Rušení tržních principů. Nepochybně se dozvím mimo jiné, v čem se mýlím, což mi udělá radost, protože nejde o flame ale o diskusi. Jinak jsem dostal dnes zajímavý mail od člověka, který pracuje ve státní správě jako člověk v oblasti sociální péče. Už jsem dostal druhý takový mail a odpovídal jsme na něj blogem. Jinak pro ty co se domnnívají, že si dělám větší účast na svých stránkách. Pokud sem dám odkaz, zvýší se čtenost mého webu asi o dvacet účastníků. Což mě skutečně nespasí.
Čekám doma na instalatéra, který má přijít ve velmi „šikovném” čase aby vyměnil vodoměr. Doufal jsem že tu milou povinnost za mne vezme Babeta, jenže je nemocná. Rita je v práci a tedy nejdu na skupiny. Judita to vezme za mě. Takže jsem využil příležitosti a^cestou domů v netradičním čase si koupil dvě knihy v knihkupectví Karlovy University v Celetné ulici. Občas tam rád chodím. Mají tam knihy, které většinou jinde nemají a dá se tam bezvadně hrabat a hledat.
Zdá se že skutečně z národa velmi technicky orientovaného, velmi schopného přemýšlet v souvislostech, ukázat schopnost při praktickém řešení potíží, se stává národ, kde má místo jakási postmarxistická humanistická slupka, případně na druhou stranu orientovaná jakási východní mystika.Případně rádoby humanistická doktrína která káže humanitu a práva a zapomíná na práci a povinnosti. Připadá mi, že tenhle způsob uvažování pro samé instinkty, bere lidem schopnost logicky a strukturovaně myslet. Uvědomil jsem si tuhle pravdu na blozích o ekonomii, které jsem inzeroval na abíčku v poslední době. Ty blogy ukázaly jedno. V téhle zemi jen dost těch, kteří jsou ochotni vzít na sebe odpovědnost za svůj život. U některých jasně načrtnuté podmínky pro osobní rozvoj vyvolává pobavený úsměv.
Po většinu rané historie Spojených států byly velké infrastrukturní projekty často financované ze soukromých zdrojů. V naší moderní době téměř všudypřítomné státní kontroly je stěží uvěřitelné, že něco tak riskantního mohly financovat a provozovat soukromé firmy.
Ekonomové úspěšně zamlžili pravý zdroj inflace především díky tomu, že si upravili k obrazu svému samotnou definici tohoto slova. Dnes prakticky všichni věří, že inflace znamená rostoucí ceny, takže když ceny nerostou, neexistuje inflace.
Inflace je trvale využívána našimi vládami moderní „plánované ekonomiky” Právě proto, že všechno trvale zamlžuje. Abychom použili jeden příklad, viděli jsme, že víra, že veřejné výdaje nezbytně vytvářejí nová pracovní místa je chybná. Viděli jsme, že kdyby peníze byly získané zdaněním, pak za každý dolar utracený vládou prostřednictvím veřejných výdajů by soukromí spotřebitelé utratili jeden dolar méně na splnění svých soukromých přání. Za každé vytvořené veřejné místo by bylo zničeno jedno soukromé místo.
Stejná úvaha platí pro státní úředníky, kdykoliv jsou zaměstnáváni nadbytečně a nevykonávají služby pro společnost, které by přibližně odpovídaly odměně, kterou dostávají. Kdykoliv je pokus snížit počet zbytečných úředníků, dá se očekávat pokřik, že taková činnost je deflační. Chtěli byste těmto úředníkům odejmout „kupní sílu”? Chtěli by jste poškodit majitele jejich domů a obchodníky, kteří na této kupní síle závisí? Prostě zmenšujete „národní důchod” a pomáháte vyvolat nebo prohloubit depresi.
Amatérští pisálci vždy žádají „spravedlivé” ceny a „spravedlivé” mzdy. Tyto neurčité koncepce ekonomické spravedlnosti dodnes přetrvávají z doby středověku. Klasičtí ekonomové místo nich vypracovali odlišný koncept - funkčních cen a funkčních mezd. Funkční ceny jsou takové, co podnítí největší objem výroby a největší objem prodeje. Funkční mzdy jsou takové, které mají sklon přinášet největší zaměstnanost a největší reálné mzdy