Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
A přečtou si místo něj radši toho Kafku, kterému by se dřív vyhnuli obloukem. :-)
A nejen do učebnic. V Čáslavi měli úchylný nápad pojmenovat po Jarmile Kratochvílové ulici. Proč ne, ale proč ještě za jejího života? Co když provede něco ošklivého? To jí tu ulici zase seberou?
Extrém vyvolává extrémní reakci. Tahle je zrovna dost strašná.Tyjo - větší úder, než přeorganizování povinné četby a zařazení životopisu papeže, už si asi ani nedovedu představit. Tak to je na mě moc, fakt extrém. Z toho se bude ateistická část polské populace sbírat několik let.
Natoz se snazit ovlivnovat deti.To taky moc nechápu. (Pravá) víra není nic naučitelného: buď sám zjistím, že je bůh (bozi), nebo nezjistím.
buď sám zjistím, že je bůh (bozi), nebo nezjistím.A já myslel, že je to jinak: buď zjistím, že sám jsem bůh…
niekto sa potom svojmu okoliu snazi vnucovat jeho "hodnoty" na zaklade nejakych demagogickych kecovTo uz je druha narazka na "hodnoty", co tu ctu. Kdyz takove hodnoty jako "nezabijes" vnucuje zakon, tak je to OK a kdyz krestane, tak ne? Vite vy vubec co vlastne pro spolecnost chcete, nebo jste jen folklorni bojovnik za "svobodu" a patrite mezi ten zbytek lidi, kteri jeste nepochopili zoufalost relativismu? Ja se dost rozhodne distancuju od te polske veci i od agresivniho vnucovani, ale mit soubor nejakych zakladnich hodnot (nezabijes, nepokrades etc.), ktere spolecnosti prospivaji a propagovat ho, to mi spatne neprijde.
Křesťanské "nezabiješ" není ničím podmíněno, je to dogma.
To není pravda. Podle vás je tedy každý křesťan v mezní situaci povinen nečinně přihlížet, jak někdo zabíjí jeho blízké (či přímo jeho), a musí si dát pozor, aby agresora nezabil? Pokud věříte i dalším podobným nesmyslům, jistě musíte křesťany pořádně nenávidět.
Pak křesťani vnucují ostatním šílenosti, jako je zákaz interupcí či někdy dokonce antikoncepce a podobné šílenosti.
Rozlišujte prosím pojmy křesťani, fanatici a katolická církev. Jsou to různé pojmy.
A to je "nezabiješ" ještě asi nejrozumější bod desatera. Jiné jsou pro mě jako nekřesťana nesmyslné zcela.
Třeba „nepokradeš“ je taky nesmyslné? Tak fajn, s chutí do toho!
Ano, dostanu-li se například do situace, ve které můj život (nebo život blízkého) bude záviset na tom, zda něco ukradnu či ne, ukradnu to bez sebemenších výčitek.
Stejně jako každý křesťan i každý jiný rozumný člověk, bez ohledu na přesvědčení.
Dogmatické "Nepokradeš" bez dalších přívlastků proto opravdu považuji za nesmyslné.
Bez dalších přívlastků? Měl tedy někdo stovky let před naším letopočtem vytvořit podrobný zákon s paragrafy? Pro lidi, kteří neuměli číst ani psát by to nemělo žádný smysl.
Nikde není psáno „nepokradeš, ani kdyby tě to mělo stát život“. Desatero je něco jako seznam zákonů. Je záměrně krátké, aby bylo v lidských silách si jej pamatovat. Podrobnější výklad tohoto zákona je například v Bibli. Konkrétně u Nezabiješ a Nepokradeš je česká legislativa v naprosté shodě s křesťanským chápáním těchto nařízení, a to včetně nutné obrany a mezních situací.
Co je jim ale do toho, co kdo dělá v posteli?To řekni mojí mamince. Třeba mi konečně uzná, že snídat v posteli opravdu není nic špatného.
Rozumný člověk ovšem neargumentuje desaterem, to právě dělají fanatičtí křesťané
Argumentuje zde někdo Desaterem? Jen reaguji na (často neopodstatněné) výhrady vůči němu.
...že spoustu křesťanů lze označit za pokrytce (protože spousta křesťanů krade, zabijí atd. i v situacích, které imho omluvitelné nejsou)...
Mezi ateisty, muslimy, židy (s malým ž ve smyslu náboženství) i všemi ostatními lidmi existují pokrytci a zločinci. Je snad důvod se domnívat, že mezi křesťany jich je víc?
K tomu, že se nemají zabíjet lidé na ulici a že není správné ukrást sousedovi automobil, dojdou rozumní lidé i bez bible a desatera.
To není pravda. Kde byli ti rozumní lidé v dobách Třetí říše? Kde byli za vlády komunistů? Zabíjelo se na ulici a stát ukradl lidem mnohem víc než jen automobil!
V dobách antiky neměly všechny lidské životy stejnou hodnotu - ani v myšlení lidí, ani před zákonem. Ba co víc, život nestál na prvním místě mezi lidskými hodnotami. Žena byla podřadným tvorem a její věk se počítal od svatby. Existovalo otroctví. A co jinde ve světě? Aztékové vyřízli každý den srdce všem otrokům z pětikilometrové fronty jen proto, aby se zalíbili svému bohu Huitzilopochtlimu. Nebyli to náhodou rozumní lidé? Co když ano?
Jistě, i bez Bible se dá přijít na to, co je a není správné. Druh, který na to nepřijde, neuspěje v evoluci. Jenže na lidský rozum bych moc nespoléhal. Fakt, že dnes život vnímáme jako nejvyšší hodnotu, která nepodléhá společenskému postavení, není samozřejmostí. Je výsledkem dlouhodobého vývoje, v němž židovství a křesťanství bezesporu mělo svůj vliv.
Pokud bibli křesťané k tomuto závěru potřebují, je mi jich líto.
Líto? To je poněkud nesmyslný pohled na věc. Co kdyby lidé takový závěr neučinili vůbec? To by bylo lepší? Existovala spousta vyspělých kultur, kde tyto - pro nás naprosto přirozené - závěry neplatily. Příklady jsem uváděl.
Nemyslím si, že by dnes někdo k zmíněnému závěru potřeboval Bibli. Nicméně je velmi pozitivní, když člověk zjistí, že zásady, které mu napovídá intuice (nebo svědomí, ať už jej nazveme jakkoliv), byly už před stovkami let zapsány a vnímány podobně jako dnes. To přece není na škodu - nebo snad ano? (Nemluvím o konkrétních dogmatech nějaké víry, ale o obecných zásadách mezilidských vztahů.)
Fanatici však "nezabiješ" apod. používají k prosazování svých fanatických názorů i tam, kde s nimi mnoho rozumných lidí nesouhlasí (potraty, antikoncepce, eutanázie atd.)
Máme demokratický státní aparát. Proč vás názory fanatiku znepokojují?
Proto je desatero, formulované jako dogmatické zákazy a příkazy, tak špatné.
Ještě jednou musím zopakovat: Desatero není seznam zákazů a příkazů. Desatero je osnova rozsáhlého souboru zákonů a seznam jeho důležitých částí.
Náboženství se nemá co plést do tvorby zákonů, rozhodně ne ve třetím tisíciletí.
Narážíte-li na nařízení extrémistického polského ministra, pak buďte ujištěn, že Polsko je demokratickou zemí a v příštích volbách voliči rozhodnou, zda opravdu takového fanatika ve vládě chtějí. Nic víc k tomu říct nelze.
Podle čeho by měly vznikat zákony? Právo silnějšího? Momentální nálada prezidenta? Antický pohled na svět? Ne, děkuji pěkně, nechci. Veškeré evropské zákony vznikly na základě náboženství. V Evropě šlo především o křesťanství a židovství. Je-li to správné nebo ne, je věcí názoru. Znovu zdůrazňuji, že u nás funguje demokratický legislativní proces a těžko lze prosadit zákon proti vůli většiny.
Jistě není správné, když zákony zvýhodňují jedno náboženství na úkor jiných. Příklady vidíme v USA, kde je státním náboženstvím křesťanství, nebo v islámských státech. To ale v žádném případě není totéž jako začleňování léty prověřených hodnot do zákonů. Například Izrael je velmi svobodnou zemí, přestože je jeho zákonodárství založeno na tradičních náboženských hodnotách.
Za povšimnutí stojí, že ELSE není vůbec definováno. Prostě to záleží na uvážení a svědomí každého.
Tohle je právě zásadní problém, který se týkal i antické filosofie. Když mi mé svědomí umožní masově vraždit, mohu tedy masově vraždit. To je sice zajímavá představa, ale nerad bych se dožil uvedení něčeho takového do praxe.
zatímco jiná náboženství se řadu neškodných věcí snaží často zakazovat - například různé, z jejich pohledu nevhodné, formy sexu.
Zaprvé - náboženství nebo církve? Zadruhé - náboženství je iracionální záležitost, takže není důvod pídit se po vysvětlení. Dnes je naštěstí otázkou dobrovolného rozhodnutí každého člověka. Chce-li někdo dodržovat zásady nějakého náboženství, může. Nechce-li, může dodržovat pouze právo, které bývá označováno za minium morálky. Žádný z obou přístupů ale apriori neříká, že jde o špatného nebo hloupého člověka.
To není pravda. Kde byli ti rozumní lidé v dobách Třetí říše? Kde byli za vlády komunistů? Zabíjelo se na ulici a stát ukradl lidem mnohem víc než jen automobil!A kde byli v dobách inkvizice, v dobách plenění antických památek a knihoven, v dobách kdy zlo konali křesťané? V historii se bohužel stává, že se k moci dostane skupina zlých a/nebo hloupých lidí. Někdy jsou to komunisté, někdy fašisté, jindy panbíčkáři. Nemá to nic psolečného s tím, že normální lidé nepotřebují náboženské cancy (ať už biblické či třeba korán) k tomu aby nevraždili lidi na ulici a nekradli sousedům auta.
V dobách antiky neměly všechny lidské životy stejnou hodnotu - ani v myšlení lidí, ani před zákonem. Ba co víc, život nestál na prvním místě mezi lidskými hodnotami. Žena byla podřadným tvorem a její věk se počítal od svatby.Myslíš třeba pohanku Hypatii, kterou obyvatelé Alexandrie ctili tolik, že musela býti křesťany umučena? Mluvíš o antickém otroctví? A kdo otroctví provozoval do historicky nedávné doby uprostřed západní civilizace a vedl za jeho zachování dlouhou a krvavou občanskou válku? Nebyl to náhodou americký Jih, tedy společnost velmi silně křesťanská? Postavení žen? Že žena nemá duši, jsem slyšel jedině od křesťana. Pravda je, že zastánců takto tvrdé linie již dnes ubývá. Tvrdí to aspoň o zvířatech. Pohan by nic takového neřekl. Nevypovídají hony na čarodějnice náhodou něco o vztahu křesťanství k ženám? Ty čarodějnice byly většinou skutečně ženy. Není náhoda, že řada novopohanských hnutí je více nebo méně feministických.
Líto? To je poněkud nesmyslný pohled na věc. Co kdyby lidé takový závěr neučinili vůbec?Lidé takový závěr učinili dávno před tím, než byli ohněm a mečem donuceni přijmout biblické učení.
Máme demokratický státní aparát. Proč vás názory fanatiku znepokojují?Protože fanatici mohou demokracii zničit. Udělali to mnohokrát a jistě se jim to někdy povede znovu. A i když ji nezničí, mohou nefanatikům i v rámci demokracie značně ztrpčovat život.
Podle čeho by měly vznikat zákony? Právo silnějšího? Momentální nálada prezidenta? Antický pohled na svět? Ne, děkuji pěkně, nechci. Veškeré evropské zákony vznikly na základě náboženství. V Evropě šlo především o křesťanství a židovství. Je-li to správné nebo ne, je věcí názoru. Znovu zdůrazňuji, že u nás funguje demokratický legislativní proces a těžko lze prosadit zákon proti vůli většiny.Blah. Základ evropského práva je římský atd. A jak by měly vznikat zákony? Chápu, že pro zastánce teokracie je to myšlenka odpuzující a nechutná, ale demokraticky. A nejlépe přímodemokraticky. Demokracie je ten ošklivý pohanský antický vynález.
Tohle je právě zásadní problém, který se týkal i antické filosofie. Když mi mé svědomí umožní masově vraždit, mohu tedy masově vraždit. To je sice zajímavá představa, ale nerad bych se dožil uvedení něčeho takového do praxe.Z historie ovšem jasně vidíme, že hromadných vražd se nejčastěji dopouštěli lidé, kteří se neřídili svědomím, nýbrž dogmaty (ať již náboženskými, nebo jinými). Pokud je něčí morálka založena na dogmatech a ne na svědomí, nechci se s ním kamarádit, ani mu nechci být nablízku. Svědomí není dokonalé, ale je v tomhle ohledu ím nejlepším co máme. Hromadně a zbytečně vraždit může buď psychopat, který svědomí nemá (a takových lidí je opravdu málo, je to porucha), nebo člověk zmanipulovaný dogmaty (naboženskými či jinými, třeba politickými).
Jistě není správné, když zákony zvýhodňují jedno náboženství na úkor jiných.To je ovšem to, co křesťané často porsazují. Spousta věcí, které by nejraději zakázali, je jiným naboženstvím svatá. Třeba ten sex :o)
A kde byli v dobách inkvizice, v dobách plenění antických památek a knihoven, v dobách kdy zlo konali křesťané?
Rád ještě doplním genocidu Mayů, Aztéků a Inků, perzekuci pozdně středověkých učenců, pogromy na Židy, dětskou křížovou výpravu, která skončila otroctvím a prostitucí, trojpapežství a vztahy celé tehdejší církevní smetánky s prostitutkami, papeže-nácka za 2. světové války atd.
To všechno dělali lidé, kteří se označovali za křesťany. Ale to všechno bylo v příkrém rozporu se všemi myslitelnými křesťanskými zásadami. Proto je potřeba zdůraznit (a zdůrazním to jistě ještě několikrát), že je nezbytné rozlišovat mezi křesťanstvím a činy konkrétních lidí.
Nemá to nic psolečného s tím, že normální lidé nepotřebují náboženské cancy (ať už biblické či třeba korán) k tomu aby nevraždili lidi na ulici a nekradli sousedům auta.
Světová náboženství vytvářeli lidé, kteří nebyli spokojení se stavem své společnosti a chtěli ji změnit. Dnes, kdy nám jimi vytvořené zásady připadají naprosto samozřejmé, máme často tendenci jejich nápady pohrdat. To je smutné.
Myslíš třeba pohanku Hypatii, kterou obyvatelé Alexandrie ctili tolik, že musela býti křesťany umučena?
Křesťany? Nebo fanatiky, kteří měli strach o moc? Na příkaz koho? Křesťanské věrouky? To asi ne, že... Podruhé zdůrazňuji: Je třeba rozlišovat... Však už to znáte.
A kdo otroctví provozoval do historicky nedávné doby uprostřed západní civilizace a vedl za jeho zachování dlouhou a krvavou občanskou válku?
Toto byl největší vnitřní konflikt v celých dějinách USA. Položme si jinou otázku: Vznikl by tento konflikt nebýt křesťanství? Nebo by otroctví trvalo dodnes? Nebýt křesťanství, nebyl by sebemenší důvod ke vzniku této války. Válka Severu proti Jihu byla velkým vítězstvím zdravého rozumu nad tmářstvím. Nesoulad mezi slovy a činy byl konečně jednou otevřeně pojmenován a nakonec i vyřešen.
Že žena nemá duši, jsem slyšel jedině od křesťana. Pravda je, že zastánců takto tvrdé linie již dnes ubývá.
Je třeba rozlišovat..., jak už tu zaznělo dvakrát. Já o žádné takové tvrdé linii nevím. I kdyby existovala, byla by v rozporu se samotnými základy křesťanství.
Tvrdí to aspoň o zvířatech.
Nikoliv. Podle křesťanského pohledu na život zvířecí duše sice nemá postavení rovné té lidské, ale nikdo nepopírá její existenci.
Nevypovídají hony na čarodějnice náhodou něco o vztahu křesťanství k ženám?
O vztahu koho k ženám? Je třeba rozlišovat ... - opět ten samý případ. Nařizuje snad křesťanství pálení čarodějnic?
Lidé takový závěr učinili dávno před tím, než byli ohněm a mečem donuceni přijmout biblické učení.
Tohle je nesmysl. To si nějak pletete s islámem. Jestliže byl někdo někdy nucen přijmout víru ohněm a mečem, pak to bylo v příkrém rozporu s křesťanstvím. Je třeba rozlišovat...
Lidé takový závěr neučinili sami od sebe. Zakladatelé různých náboženství své názory šířili z toho důvodu, že byli nespokojeni se situací ve své společnosti. Že nám dnes jejich názory připadají samozřejmé, to je pěkné a pozitivní. Že jejich autory pohrdáme a ješitně tvrdíme, že bychom na všechno hravě přišli sami, je naopak smutné.
Protože fanatici mohou demokracii zničit. Udělali to mnohokrát a jistě se jim to někdy povede znovu.
V posledních dvou případech to udělali za nadšeného souhlasu většiny veřejnosti. Co k tomu dodat?
A i když ji nezničí, mohou nefanatikům i v rámci demokracie značně ztrpčovat život.
Jak? Jakým právem? Jakým způsobem? To opravdu nechápu. Pokud je nebudeme volit, co nám můžou udělat?
Blah. Základ evropského práva je římský atd.
Přesně tak. A finální podoba římského práva pochází z doby, kdy byl Řím už z velké většiny křesťanský.
A jak by měly vznikat zákony? Chápu, že pro zastánce teokracie je to myšlenka odpuzující a nechutná, ale demokraticky.
Těmi zastánci teokracie míníte koho? Neznám nikoho takového. Pokud vím, převládá dnes názor, že by se měly církve zcela odloučit od státu.
A nejlépe přímodemokraticky. Demokracie je ten ošklivý pohanský antický vynález.
Má otázka se týkala něčeho zcela jiného. Myslel jsem ji takto: Na čem by měly být zákony založené? Co by mělo být obsahem návrhů zákonů? Zákony samozřejmě vznikají demokraticky a je to tak správně.
Z historie ovšem jasně vidíme, že hromadných vražd se nejčastěji dopouštěli lidé, kteří se neřídili svědomím, nýbrž dogmaty (ať již náboženskými, nebo jinými).
Vy snad znáte nějaké náboženské dogma, které přikazuje vraždění? Já tedy ne. Už jsem tolikrát psal: Je třeba rozlišovat mezi náboženstvím a činy lidí, kteří se k němu hlásí. Tady to platí dvojnásob. Vraždy byly odjakživa omlouvány nejrůznějšími náboženstvími a jinými pohnutkami.
Pokud je něčí morálka založena na dogmatech a ne na svědomí, nechci se s ním kamarádit, ani mu nechci být nablízku. Svědomí není dokonalé, ale je v tomhle ohledu ím nejlepším co máme.
Křesťanství považuje svědomí za jednu z vůbec nejdůležitějších částí lidské osobnosti. Dokonce ho někdy označuje za „Boží hlas“. Možná hledáte rozpory tam, kde nejsou.
Hromadně a zbytečně vraždit může buď psychopat, který svědomí nemá (a takových lidí je opravdu málo, je to porucha), nebo člověk zmanipulovaný dogmaty (naboženskými či jinými, třeba politickými).
Opět bych se rád zeptal, která dogmata myslíte. Já neznám žádné náboženské dogma, které by nařizovalo vraždit. Není rozumné z činů fanatiků obviňovat celou věrouku, za kterou se skrývají.
To je ovšem to, co křesťané často porsazují. Spousta věcí, které by nejraději zakázali, je jiným naboženstvím svatá. Třeba ten sex :o)
Nevím o tom, že by křesťané prosazovali preferenci nějakého náboženství a netoleranci vůči jiným názorům. I kdyby tomu tak bylo, máme demokratické státní zřízení s poměrně vyspělými samoregulačními mechanismy.
Nařizuje snad křesťanství pálení čarodějnic?Nařizuje to Bible. Čarodejnici nenecháš žíti. Ve způsobu likvidace snad nechává nějakou volnost, nejsem si jist, nemám ji poruce.
Tohle je nesmysl. To si nějak pletete s islámem. Jestliže byl někdo někdy nucen přijmout víru ohněm a mečem, pak to bylo v příkrém rozporu s křesťanstvím. Je třeba rozlišovat...Ach nepletu. Kdyby křesťané u řeky Frigidy (má to být mužský rod, ale ženský je zábavnější) a předchozích konfliktech odložili své meče, nikdy by Řím ani Evropu nedobyli. Pohané byli poraženi ohněm a mečem. V Římě i jinde.
Lidé takový závěr neučinili sami od sebe. Zakladatelé různých náboženství své názory šířili z toho důvodu, že byli nespokojeni se situací ve své společnosti. Že nám dnes jejich názory připadají samozřejmé, to je pěkné a pozitivní. Že jejich autory pohrdáme a ješitně tvrdíme, že bychom na všechno hravě přišli sami, je naopak smutné.Ale autoří nejsou křesťani, neboť vražda byla považována za špatnou dávno před vznikem křesťanství. A opakuji, přijde na to i dítě, samo, bez toho aby mu to někdo vysvětloval nebo mu vnutil náboženství. K tomu křesťanství či cokoliv podobného není potřeba.
V posledních dvou případech to udělali za nadšeného souhlasu většiny veřejnosti. Co k tomu dodat?Že se lidé bohužel dají snadno zblbnout. Náboženstvím, fašismem, reklamou, ...
Jak? Jakým právem? Jakým způsobem? To opravdu nechápu. Pokud je nebudeme volit, co nám můžou udělat?Spousta lidí je z různých důvodů volí. Křesťanské hrůzy jako zákaz interupce či dokonce antikoncepce jsou nebo byly uzákoněny v řadě demokratických zemí. Souvisí to s předcházejícím bodem o nadšeném souhlasu veřejnosti. Ani demokracie není ideální systém. Lepší ovšem nemáme.
Přesně tak. A finální podoba římského práva pochází z doby, kdy byl Řím už z velké většiny křesťanský.Řím si domu křesťanské hegemonie příliš neužil. Největší bitva mezi křesťanským císařem a pohanským senátem se odehrála pár let před jeho koncem. Základem práva je demokracie. Hluboce pohanský vynález. Co se týče argumentů typu "to ne křesťanství, to je selhání individuálních fanatiků, s křesťanstvim v rozporu", lze je použít k obhajobě libovolného -ismu, včetně komunismu i fašismu. Svalovat všechny chyby na jedince je stejně hloupé, jako bezhlavě uplatňovat princip kolektivní viny. Křesťanství může mít řadu relativně dobrých myšlenek (i když já se s nimi neztotožňuji), jeho hlavní chybou je však to, že je prostě k dogmatickým výkladům jako stvořené, je zneužitelné a proto jej považuji za špatné, i kdyby byl původní záměr sebekrásnější. To se týká všech systémů odvolávajících se na božskou autoritu a boží zákony (pokud je bůh považován za cosi neomylného a absolutního, pohané to tak většinou nemají), které byť jsou třeba dobře míněné, lze (jako vše) překroutit v cosi hrůzostrašného, ovšem stále s označením "slovo boží". Na lidi to funguje. Když zlý zákon vzejde ze státního aparátu, lidi se vůči němu obvykle vymezí snadněji, než když je vykládán jako zákon boží. Zřejmě to má i biologickou podstatu, víra v (třeba i hrůzostrašné) božstvo/a je zřejmě geneticky dána, bylo to zřejmě kdysi evolučně výhodné.
Nařizuje to Bible. Čarodejnici nenecháš žíti. Ve způsobu likvidace snad nechává nějakou volnost, nejsem si jist, nemám ji poruce.
Nevím o tom, že by tam cokoliv takového bylo. A i kdyby ano, jde patrně o nějakou bájnou bytost typu antických sirén. Ztotožňování takové bytosti se ženami mohlo být jedině výmyslem choré mysli. Pokud ovšem v Bibli skutečně něco takového je.
Kdyby křesťané u řeky Frigidy (má to být mužský rod, ale ženský je zábavnější) a předchozích konfliktech odložili své meče, nikdy by Řím ani Evropu nedobyli. Pohané byli poraženi ohněm a mečem. V Římě i jinde.
Otázka je, zda hlavní příčinou těchto válek bylo náboženství, nebo jen obyčejná lidská hamižnost. Vsadil bych na to druhé.
Co se týče argumentů typu "to ne křesťanství, to je selhání individuálních fanatiků, s křesťanstvim v rozporu", lze je použít k obhajobě libovolného -ismu, včetně komunismu i fašismu.
Souhlasím. Proto nesmí mít žádné státní zřízení v základní definici nenávist vůči někomu. Křesťanské absolutismy, fašismus i komunismus ji bohužel obsahovaly a podle toho to vypadalo. Dávaly šanci lůze, která se za ně mohla schovat a dělat prakticky cokoliv.
Křesťanství může mít řadu relativně dobrých myšlenek (i když já se s nimi neztotožňuji), jeho hlavní chybou je však to, že je prostě k dogmatickým výkladům jako stvořené, je zneužitelné a proto jej považuji za špatné, i kdyby byl původní záměr sebekrásnější.
Ano, je samozřejmě náchylné ke špatným výkladům, jako ostatně každý myšlenkový směr. Jako jiné příklady bych uvedl například francouzskou revoluci, která se z relativně racionálního a nadějného počinu zvrhla v něco velmi nelidského. Nebo třeba marxismus. Říká mimo jiné, jakýkoliv odklon od ryze pragmatického pohledu na společnost, například kult osobnosti, je nepřípustný. V socialistických státech byla tato teze převrácena naruby. Ať chceme nebo ne, vždy se najdou fanatici a bezpáteřní oportunisté, kteří dokáží své jednání omluvit čímkoliv, co je zrovna po ruce. Pluralitní demokracie dává takovým lidem menší šance než totalitní režimy.
(pokud je bůh považován za cosi neomylného a absolutního, pohané to tak většinou nemají)
Přiznám se, že historky o chlastajících a souložících antických bozích mě občas velmi pobaví. Ale omylnost či neomylnost bohů nemá na vznik fanatismu vliv. Aztéčtí bohové byli v mnoha směrech podobní antickým. I přesto se v jejich jménu děla krvavá zvěrstva, o kterých jsem tu už psal a kterým se cokoliv z evropské historie stěží vyrovná.
Na lidi to funguje. Když zlý zákon vzejde ze státního aparátu, lidi se vůči němu obvykle vymezí snadněji, než když je vykládán jako zákon boží.
Nepochybně. Na tomto principu fungovaly všechny středověké evropské státy. Křesťanství sloužilo jako velmi pohodlný prostředek k hromadnému vymývání mozků. Pod takovou záminkou se mohlo dít prakticky cokoliv. Bez ohledu na to, zda byli u moci křesťané nebo kdokoliv jiný.
Nevím o tom, že by tam cokoliv takového bylo. A i kdyby ano, jde patrně o nějakou bájnou bytost typu antických sirén. Ztotožňování takové bytosti se ženami mohlo být jedině výmyslem choré mysli. Pokud ovšem v Bibli skutečně něco takového je.
Exodus 22:18 (Good News Bible):
Put to death any woman who practises magic.
Opravdu máte pocit, že jde o nějaké bájné bytosti? Možná byste se to mohl snažit kamuflovat tvrzením, že nikdo žádnou skutečnou magii neprovozuje, takže nikdo k úhoně nepřijde. Tak co třeba hned následující:
Put to death any man wo has sexual relations with an animal.
Condemn to death anyone who offers sacrifices to any god except to me, the Lord.
Budiž, zoofilie se vám nemusí líbit, ale hned trest smrti? A proč jen pro muže? A ten další verš nesvědčí zrovna o toleranci k jiným náboženstvím…
Kdepak, ve Starém zákoně jsou hodně ošklivé věci. Však se také mnozí křesťané buď tváří, jako by nebyl, nebo se schovávají za mlžení, že je to všechno myšleno jen obrazně…
Možná byste se to mohl snažit kamuflovat tvrzením, že nikdo žádnou skutečnou magii neprovozuje, takže nikdo k úhoně nepřijde.
Nevím, co a proč bych měl kamuflovat. Fakt, že takové nařízení skutečně existuje, je skutečně překvapivý. Škoda jen, že tam není magie nějak definovaná, tudíž nikdo neví, o čem je řeč a jak se něco takového prokáže. V celé Bibli se najde mnoho rozporuplných tvrzení. Nelze se ubránit dojmu, že mnohá z nich tam byla při nesčetných opisech a překladech vnesena úmyslně a účelově. Málokterá starověká literatura se podobným zásahům ubránila.
Však se také mnozí křesťané buď tváří, jako by nebyl, nebo se schovávají za mlžení, že je to všechno myšleno jen obrazně…
Tohle nejspíš není myšleno obrazně. Podle Starého zákona má člověk pro každou hloupost zemřít. Koneckonců, Starý zákon a jeho interpretace je častým předmětem sporů.
Důležitou otázkou je, kdo by měl ten předepisovaný trest smrti vykonat. Lidem totiž není nikde přiznáno právo někoho jiného soudit nebo zabít. Během Mojžíšova putování z Egypta se lidé několikrát klaněli různým modlám, například zlatému teleti. Byl za to ale někdo skutečně popraven? Teď se mi to nechce hledat.
Ať už je to jakkoliv, jen to dokazuje fakt, že kterýkoliv myšlenkový směr může být zneužit k nepředstavitelným účelům, jsou-li pro to ve společnosti příhodné podmínky. Hony na čarodějnice jsou toho příkladem.
pouzity anglicky preklad (proc, kdyz mame - i na netu - radu ceskych)
To je velice jednoduché - je to jediná verze, kterou doma mám.
Tu se Mojžíš postavil do brány tábora a zvolal: "Kdo je Hospodinův, ke mně!" Seběhli se k němu všichni Léviovci. Řekl jim: "Toto praví Hospodin, Bůh Izraele: Všichni si připněte k boku meč, projděte táborem tam i zpět od brány k bráně a zabijte každý svého bratra, každý svého přítele, každý svého nejbližšího." Léviovci vykonali, co jim Mojžíš rozkázal; toho dne padlo z lidu na tři tisíce mužů.(Cesky ekumenicky preklad) Takze bylo popraveno cca 3000 muzu.
Nechceš si tu Bibli přečíst? Určitě by se lépe argumentovalo
Jasně, že jsem ji četl. Ale je to už dávno a tyhle starozákonní krutosti jsem zapomněl s velkou chutí. Trochu mě děsí pomyšlení, čeho všeho jsou lidé schopni. S tvým příspěvkem níže vcelku souhlasím, ale neumím si představit, že bych v podobné době žil. Proto se ani nesnažím jakkoliv interpretovat hrozné události, které se tenkrát údajně děly.
Kromě toho, jak už jsem někde psal, nemůže nikdo z nás tušit, do jaké míry byly jednotlivé texty Starého zákona při opisech a překladech zkresleny. To ještě víc ztěžuje jakékoliv pokusy o správný výklad těch knih dnešním jazykem.
Budiž, zoofilie se vám nemusí líbit, ale hned trest smrti? A proč jen pro muže? A ten další verš nesvědčí zrovna o toleranci k jiným náboženstvím…Ano, ve Starém zákoně je takových věcí dost. Nicméně křesťanství vychází z Nového zákona, kde jsou takové věci jako "nastav druhou tvář", "nečiň bližnímu svému, co nechceš, aby činil tobě", prostě takové věci, které odpůrci křesťanství rádi ignorují, protože nejde kritizovat, když to někdo opravdu udělá.
Nevzpomínám si, že bych někdy viděl vydání Bible bez Starého zákona.Jev celkem běžný (nikoliv však nutně správný). No a pak existovali v dějinách církve postavy skupiny jako Markion nebo Deutsche Christen, kteří ho a) vynechávali zcela záměrně a b) i Nový Zákon od jeho vlivů ještě "dočišťovali. Tím se ovšem dostali zcela mimo hranice většinového křesťanství a celkově je takové odstřihnutí od minulosti vlastního vývoje problematické, protože ty kořeny tam prostě jsou. Já jen, abystě si případně rozšířil obzory, pokud jste o ničem podobném nikdy neslyšel. Jo, příklad novelizace (tak ja se zde objevil) je celkem názorný a myslím i na místě. ;)
Kdepak, ve Starém zákoně jsou hodně ošklivé věci. Však se také mnozí křesťané buď tváří, jako by nebyl, nebo se schovávají za mlžení, že je to všechno myšleno jen obrazněPokud by křesťané měli dodržovat starý i nový zákon, dostali by se celkem často do sporu. Už Ježíš za svého pobytu na zemi několikrát zpochybnil některé přikázání starého zákona, resp. opravil jejich interpretaci - například židovské uctívání soboty nebo nožnost rozvodu. Sami apoštolové (jako hlavní výkonný orgán církve po Ježíšově nanebevstoupení) pak definitivně rozhodli, že zachovávání židovských zákonů není potřeba. Je to ve Skutcích apoštolů (v Novém zákoně někde u konce Bible): 15,28 Toto jest rozhodnutí Ducha svatého i naše: Nikdo ať vás nezatěžuje jinými povinnostmi než těmi, které jsou naprosto nutné: 15,29 Zdržujte se všeho, co bylo obětováno modlám, také krve, pak masa zvířat, která nebyla zbavena krve, a konečně smilstva. Jestliže se toho všeho vyvarujete, budete jednat správně. Buďte zdrávi. Katolická církev pak tento výrok obecně uznává a nepožaduje po katolících, aby se řídili i podle židovského zákona.
Křesťanství považuje svědomí za jednu z vůbec nejdůležitějších částí lidské osobnosti. Dokonce ho někdy označuje za „Boží hlas“. Možná hledáte rozpory tam, kde nejsou.Moje svědomí mi například říká, že na sexu v jakékoliv formě mezi libovolným počtem libovolných svéprávných souhlasících bytostí není naprosto nic špatného. Mám ale zkušenost, že křesťané vnucují jiný názor. Bylo by fajn, kdyby pochopili, že se má každý řídít svým svědomím, ne podle nějakého mustru z Vatikánu.
Mám ale zkušenost, že křesťané vnucují jiný názor.
Nevím o tom, že by nějaký křesťan někde probíral Kámásútru stranu po straně a říkal, co je správné a co ne. A i kdyby tomu tak bylo, nemá žádné prostředky, jak někomu tento názor vnutit a prosadit dodržování nějakých zákazů.
Bylo by fajn, kdyby pochopili, že se má každý řídít svým svědomím, ne podle nějakého mustru z Vatikánu.
Je smutné omezovat křesťanství na katolickou církev a Vatikán. A opět musím podotknout, že nemám informace o žádné vatikánské verzi Kámásútry. Proto netuším, o jakém mustru je tu řeč.
Jako úsměvnou historku mohu například uvést, že jsem byl při líbání napaden holí jedné křesťanské důchodkyně.
Netřeba tuto paní hned považovat za mluvčí všech křesťanů.
Jen tvrdím, že křesťanství má k těmto bugům mnohem větší sklon než zahradničení, linuxářství nebo třeba buddhismus.
To asi ano. Zejména dokud budou existovat paní zmíněného typu...
Jen tvrdím, že křesťanství má k těmto bugům mnohem větší sklon než zahradničení, linuxářství nebo třeba buddhismus.Jen jestli za tim neni: bud a) dobra (post)komunisticka vychova... taky jsem chodil do skoly. ;) nebo b) nedostatek zkusenosti... taky jsem nebyl v Japonsku, Cine, Indii... tedy k tomu b) jeste takhle: magori v tlupe obvykle mivaji jeste vetsi sebevedomi a pevnejsi presvedceni o sve pravda, takze dokud nenajdete stat kde je 94.8% populace zahradkaru (http://en.wikipedia.org/wiki/Poland#Demographics), 75% aktivnich ve svazu zahradkaru a jiste nemala cast z nich vysoce konzervativnich zahradkaru... a dokud se nevydate takovou kulturu probadat (nebo alespon na cas odjedte do buddhisticke zeme), tak Vas nazor je Vas nazor, ale prijde mi pramalo vyfutrovany nejakymi daty. :) A mozna i zjistite, ze jste mel pravdu. A mozna taky, ze ne. Treba ja si zase myslim, ze jsme vsichni z jednoho testa a lidi jsou lidi bez ohledu na to, jak jsou onalepkovani (sami nebo nekym). Proste necekejte od nas (ani od sebe) zazraky.
Ano, to tam je. Vztahuje se to zejména k náhodným známostem. V době, kdy pohlavní nemoci bývaly smrtelné, to mohlo být velmi užitečné nařízení.
Tuto záležitost neřeší jen křesťanství. Například i filosof Demokritos tyto zásady jistým způsobem intuitivně chápal. V jeho dobách to nazývali „uměřenost“ nebo „střídmost“.
U zahrádkáře možná ještě v případě, že ty hrátky bude provozovat na jeho záhonu… :-)
Možná je problém v tom, že militantní náboženští aktivisté mívají tendenci za "svůj záhon" považovat celý svět…
Kdo s kým spí a jak dlouho se s ním zná je každého soukromá věc.
Samozřejmě. Pokud nešíří nějaké choroby a obecně nikomu neškodí, nemá mu do toho kdo co mluvit.
Náboženský fanatik mi začne citovat boží ZÁKON a vykládat o věčném ohni pekelném.
Jaké štěstí, že poslech fanatiků není povinný.
Taky jim do toho nikdo nekecá. A i kdyby kecal, kdo je přinutí ho poslouchat?
A kde byli v dobách inkvizice, v dobách plenění antických památek a knihoven,...Ty jsi vtipálek... kdyby nebylo křesťanských klášterů, tak se antická literatura do dneška neuchovala. A všimni si, že zachránili i věci, se kterými nesouhlasili.
Ano, křesťané jsou špatní, všechno zničili, všechno zbourali a co nezbourali, to zapálili. Brzdili vědu, bránili pokroku, prostě jsou to největší zlořádi v celé historii světa.S tímto souhlasím beze zbytku.
Ještě že máte svoje komunisty, ke kterým se můžete modlit.S tímto už ne.
Křesťanské "nezabiješ" není ničím podmíněno, je to dogma.Obávám se, že tento názor pramení z vytržení z kontextu a z neznalosti zbytku Bible. Zapomínáte na Ježíšovo přikázání lásky, které sice samozřejmě (jak je i v Bibli napsáno) desatero neruší, ale doplňuje o to podstatné -- to vše má být konáno s láskou k Bohu i bližnímu. Čili není pravda, že desatero je černobílé, stejně tak, jako není černobílý svět kolem nás a to právě tím doplněním o přikázání lásky (osobně v tom vidím rozdíl mezi SZ a NZ: Starý zákon-destero-trestající Bůh vs. Nový zákon-přikázání lásky-milující Bůh)... Akorát to vyžaduje pochopení souvislostí. Těch pár řádků Deuteronomia samo o sobě je nic.
Cim trpi nabozenstvi je nedostatkem sebekritiky, sebereflexe. Racionalne uvazujici clovek ma jednu super vlastnost, dokaze odmitnout svoji predstavu o svete na zaklade novych poznatku, ktere se s tou predstavou prici.
Vira je dulezita. Clovek veri nekomu necemu. Ale clovek verici v Boha, danym vecem v Bibli, postradaje prave tu vlastnost sebereflexe, prehodnoceni svych predstav, muze dojit jednoduse do slepe ulicky. Kolikrat jsem narazil na argument, ze nemuzu posuzovat Boha stejnou logikou ("Buh vytvori kamen, ktery neuzvedne") jakou pouzivam, jelikoz je z jineho prostoru ("Buh je dobry, miluje te").
Ale v tom je ten spor: Verici clovek v pohadku/sdeleni/pismo XY ke sve obrane pouziva neprustrelnou logiku dokonalosti, nebo z jineho prostoru :) Ale jakmile dostane moznost ovladat, ziska moc, pouziva nastroje a vladne podle vsedni logiky. Nebylo by lepsi, kdyby tito lide nebyli u moci vubec?
Samozřejmě, že bylo:)Nebylo by lepsi, kdyby tito lide nebyli u moci vubec?
Hodnoty míru, svobody a lidských práv dnes veřejně uznává (spolu s většinou států Evropy) například také Německo. Je to od Německa nečestné a neupřímné?
Jenže Německo v době vyvražďování šlo za Hitlerem, který dělal víceméně to, co říkal.
Vskutku? Například informace o koncentračních táborech se k většině civilistů dostaly až po válce. Vojáci na frontě neměli tušení, za jakou zrůdnost nasazují své životy.
Ale církev vždy kázala vodu a pila víno.
Stejně jako Německo vždy zastávalo názory o nadřazenosti své země a svého etnika. Ale je tomu tak i dnes?
A pokud jde o FUD, může se od ní Microsoft ještě hodně učit.
Naneštěstí je velmi mnoho náboženství, která kolem sebe šíří FUD. Nezdá se mi však, že by jej nějaká křesťanská církev šířila víc než Microsoft.
Nezdá se mi však, že by jej nějaká křesťanská církev šířila víc než Microsoft.Microsoft alespoň nikomu nevyhrožuje peklem a zatracením už tisíce let
Tisíce let tu zatím Microsoft není, takže tento argument je poněkud lichý.naštěstí :)
Microsoft alespoň nikomu nevyhrožuje peklem a zatracením už tisíce let
Já osobně nemám pocit, že by mi jakákoliv církev či náboženská společnost vyhrožovala. Možná s výjimkou různých jehovistů a jiných podivných misionářů, které jsem byl nucen taktně vykázat. V minulosti se všude vyhrožovalo ostošest a nejen peklem. Dnes nic podobného nevidím.
Skutečně Microsoft nikomu nevyhrožuje peklem nebo zatracením? To záleží pouze na tom, jak jsou takové pojmy definované. Při správné definici lze tvrdit, že ano.
člověk hovořící latinsky.Ano, ano, to bude asi nejvetsi problem... zdejsi diskuze, totiz ze lide zde sice maji pocitace, ale jinak ziji ve stredoveku... presne tak, jak je to ve skole naucili, alespon co se veci nabozenskych tyce. Vazeni, nez budete vest zasvecene reci, tak si tu knizku prectete a zajdete se do toho kostela podivat... narodni liturgie je beznou praxi od druheho vatikanskeho koncilu, coz je dostatecne dlouha doba na to, aby jenom mala cast zdejsich diskutujicich mohla zazit stare casy. Timto se omlouvam Bluebearovi, ze jsem to vypich zrovna u nej. Dojem ze zdejsi debaty, ze kde kdo zasvecene vysvetluje, jak co je, a kdo si co mysli, aniz by se obtezoval si sve dojmy overovat (studiem, ci dotazy u prislusnych jednotlivcu) je u mne prevazujici. Neochota naslouchat a snazit se pochopit je stejna kravina u krestana, muslima a ateisty. Ani jeden z nich neni o nic osvicenejsi (a ne-fanatik) jenom proto, ze veri v Hospodina, Allaha, velky kulovy. Je v poradku mit svuj nazor. Klidne ho i prezentovat. Ale pocitejte s tim, ze kdyz budu zabednene a fanaticky hlasat, ze ten, co onen (ta, ci ona skupina) jsou proste zabednenci a fanatici, tak budu vypadat... proste smesne. ;)
Stejně tak jsem ovšem pro zařazení povinného předmětu obsahujícího základy historie a kultury -- včetně literatury (je trapné, když někdo neví, kdy vzniklo Československo nebo co napsal Karel Čapek) a dále např. základů hospodaření. … Matematika, fyzika, podrobná literatura a další podobné předměty by povinné být podle mě neměly.
Cítím klasický pocit nadřazenosti humanitních vzdělanců. Kdo neví, kdy vzniklo Československo nebo co napsal Karel Čapek, je ignorant. Oproti tomu neovládat přímou úměrnost nebo rovnováhu na páce, to je naprosto v pořádku, to do všeobecného rozhledu nepatří.
Spíš bych navrhoval něco jiného: skládat ze všech předmětů povinnou zkoušku, kde by student prokázal základní znalosti na úrovni "všeobecného" rozhledu, a pak z určitého počtu předmětů podle vlastního výběru zkoušku odpovídající úrovní dnešní maturitě. Ale všechno samozřejmě před nezávislou komisí a podle jednotných kritérií, ne ta dnešní fraška.
Tu funkci bych tady nepřipomínal, každý jsme se ve svém životě dopustili něčeho, na co nejsme zrovna dvakrát pyšní… :-)
Co se týká toho škatulkování, pro mne je matematika jednoznačně přírodní vědou. I když popisuje trochu jiné aspekty přírody než většina ostatních.
Většina, ne-li všechny přírodní vědy se odštěpily od filozofie. Ale taky vědy společenské.
Ono to bylo spíš tak, že v jisté době termín filosof označoval to, čemu dnes říkáme vědec… :-)
Někteří propagůjí názor, že matematika by měla být součástí humanitního vzdělání. Třeba známý matematik a bývalý ministr školství Petr Vopěnka. Ani mi není tento názor cizí.Bohužel to, co se ve školách ve většině vyučuje, má do matematiky, jak ji chápe Petr Vopěnka, hodně daleko. Přečtěte si např. jeho Rozpravy s geometrií (více dílů) a pak si zpřítomněte své hodiny matematiky... ale tak je to ve všech předmětech, ta nechuť a "blbá nálada" z povinné maturity z čehokoliv mají svoji příčinu hlavně v tom, že to učí ignoranti - jak odborní, tak pedagogičtí.
Neviem, co napisal Karel Capek, alebo akykolvek jeho kolega medzi slovenskymi autormi. A uprimne povedane, mam to uplne u prdele. Tiez som maturoval zo slovenskeho jazyka a literatury, povinne. Nemohol som si vybrat a tie sracky som sa musel naucit. Na co mi to v zivote je? Naho*vno.
Z toho, co tu píšeš, se mi zvedá žaludek. Jsi ubožák, když dáváš dohromady Karla Čapka a sračky. Pokud bych měl vybrat 10 nejlepších světových autorů, Karel Čapek by obsadil některé z prvních míst. Mimochodem, na hovno ti byla celá slovenčina, když jsi se nenaučil ani psát čárky a háčky.
Všem ostatním se omlouvám za tento příspěvek, ale takhle mi zde asi ještě nikdo žlučí nehnul.
Ale odcituj mi prosim, kde davam dohromady Capka a sracky.Ono to tak ale vyznělo
Neviem, co napisal Karel Capek … A uprimne povedane, mam to uplne u prdele. Tiez som maturoval z … literatury, povinne. Nemohol som si vybrat a tie sracky som sa musel naucit.Vynechal jsem úryvky, ale ne tak, abych měnil smysl. Pokud jsi měl na mysli jen slovenské autory, budiž. Nečetl jsem je, nemohu hodnotit. Každopádně si ale myslím, že alespoň obecná znalost národní a světové literatury by neměla být výsadou pouze studentů humanitních vysokých škol. Cítil bych se hodně trapně, kdybych neznal Haškova Švejka, Čapkův Krakatit či R.U.R., Nerudovu Romanci o Karlu IV., Kaplického Kladivo na čarodejnice, Čechovův Višňový sad, Příběh opravdového člověka od Polevoje, nebo Na západní frontě klid od Remarquea. Nevím, zda jsem se trefil do povinné literatury, každopádně je to ale skvělá četba.
Pred kym?Před kýmkoliv. Asi i sám před sebou. Vždy jsem rád čerpal informace. Člověk si rozšíří obzory, a také díky tomu pozná spoustu různých, hodně různých, lidí. Nejde o to, předvádět se, že něco znám. Jde o to, že bych nemohl žít uzavřen ve svém vnitřním světě, za jehož hranice bych neviděl. Teda vlastně viděl, ale nerozuměl bych tomu, co tam je.
Matematika, fyzika, podrobná literatura a další podobné předměty by povinné být podle mě neměly.To je sila. Ty si myslis, ze maturant nemusi umet myslet?
Problém vidím v chápání češtiny a matematiky v našem školství. Podle mého by se pojetí mělo změnit asi takhle:
čeština: v prvé řadě schopnost porozumět čtenému textu, zformulovat vlastní myšlenku a srozumitelně ji prezentovat. Dost lidí s tím má problém. A dále základní přehled v humanitních oborech (elementární znalost literatury, dramatického a výtvarného umění a historie).
matematika: schopnost racionálního a logického myšlení. Teprve potom výklad o rozdílu mezi a^2+b^2 a (a+b)^2.
Potíž je v tom, že ministerští úředníci kdysi asi sami propadali z matiky a fyziky, proto exaktní předměty potlačují ve prospěch humanitních. Povinná maturita z angliny je zhovadilost: kdo není schopen formulovat a logicky zdůvodnit své myšlenky v mateřském jazyce, v anglině to nezvládne tuplem a bude jedině pro srandu.
Když se k moci dostanou křesťani...
Křesťani nebo netolerantní fanatici? Mám dojem, že se u nás mezi těmito zcela odlišnými skupinami lidí téměř nerozlišuje.
Naneštěstí se čím dál častěji setkávám s tvrzeními typu přesvědčení X == špatná vlastnost Y. Zbytečně a nesmyslně se neustále srovnává ateismus s komunismem a materialismem, islám s terorismem a různá východní náboženství s užíváním drog. Křesťanství je spojováno s každým nesmyslem, který vymyslí katolická církev nebo ultrakatoličtí politici v Polsku.
Je opravdu nutné, abychom každému přesvědčení, které nesdílíme, přisuzovali nějakou špatnou vlastnost? Jsou země, kde se už těchto nesmyslných předsudků dokázali zbavit a od kterých se určitě máme co učit. Příkladem může být Dánsko, Japonsko nebo Kanada.
Co tím vším chci říct: Možná by bylo rozumnější napsat Když se k moci dostanou ultrakatoličtí politici v Polsku... Pak by byl celý zápis pravdivý a neurážel by ničí přesvědčení. Špatné činy jednoho člověka nemohou být přisuzovány celé skupině lidí, do které dotyčný údajně patří. Nebo snad ano? Stalin si něco takového myslel, ale já si dovolím s ním ostře nesouhlasit.
tak kult panny Marie leckdy zastínil významem ty tři. Nehledě k množství svatých.Ještě, že existují i křesťanské církve, které nemají ani svaté ani kult panny Marie
Mno, krestani (a samozrejme musulmani a dalsi podobna chaska) jsou netolerantni uz z principu.
Křesťanství nařizuje bezvýhradnou toleranci ke všem. Ba nejen toleranci, ale dokonce i aktivní kladný vztah a ochotu pomáhat. Netuším tedy, z čeho vychází vaše tvrzení o netoleranci „z principu“. Kde je ten princip? Tímto vlastně tvrdíte, že fanatismus je nedílnou součástí křesťanství. To je ovšem nesmysl.
Nenutim krestany aby vyznavali stejne hodnoty jako ja. Nenutim je chodit na potraty, neberu jim jejich procesi, viru ze svet vznikl za par dnu etc.
Toto je poněkud směšné. Neznám jediného člověka, který by věřil, že svět vznikl za pár dnů. Uvažoval jste někdy o tom, co znamenal pojem den v době, kdy neexistovala Země? Trval miliardu let? Nebo nanosekundu? Jak byste negramotným lidem před třemi tisíci lety popsal vznik vesmíru a pak vývoj života na Zemi? Lidé, kteří tu knihu psali, opisovali, zkreslovali a doplňovali, neměli ponětí o evoluci, genetice, fyzice, astronomii... Ale to je vlastně jedno, protože ať už je to jakkoliv, nikdo vás dnes nenutí něčemu věřit či nevěřit.
To same ocekavam od nich, ale jak vidite je to tezke. Vsechny ty ruzne cirkve a podobne spolky povazuji svou pravdu a sva pravidla za univerzalni a kdyz se dostanou ke kormidlu snazi se ostatni donutit ke sdileni stejnych hodnot.
Římané systematicky likvidovali křesťany a křesťané pak ve středověku dělali totéž Židům, Mayům, Aztékům, Inkům a obecně lidem jiných názorů. Pak přišli komunisté... Proč se ale k těmto zvěrstvům pořád vracet?
Nutí vás někdo dnes k něčemu? Je snad v některém evropském státě (kromě Vatikánu...) u moci nějaká církev? Sahá vám nějaká církev na vaše občanská práva? Vnucuje vám snad své hodnoty? Vsadím se, že ne.
Z jejich pohledu jsem neverici, clovek, ktery je zbloudily, o stupinek niz, nekdo, kdo musi byt obracen na pravou viru.
Doufám, že tohle nemyslíte vážně... Z pohledu koho konkrétně? Potkal jste někdy člověka, který by na vás měl takový názor? Nejsou si snad v celé Evropě lidé před zákonem rovni?
Viz treba Polsko nebo Iran, Saudskou Arabii a podobne.
Který z těchto států je pluralitní demokracie a který ne? Není ukvapené je stavět na roveň?
Legrace je, kdyz se pak stretne techto verouk vice. Kdo neni s nami je proti nam.
Tady ale mluvíte o komunistech. To je jiný příběh.
Z tohoto pohledu se ani nedivim, ze byli ve starem Rime, zvyklem od veku, ze nekdo obetoval Jupiterovi, nekdo Baalovi jako nesnasenlivi rozvratnici a jako takovi predhazovani lvum. Nas soucasny stav, kdy je krestanstvi slabe je jen znouzectnost.
Nesnášenlivý rozvraceč jste především vy. Promiňte mi toto tvrzení, ale po přečtení takového nemístného výroku těžko mohu reagovat jinak. Tímto se stavíte do jedné řady třeba s lidmi, kteří obhajovali holocaust.
Křesťané propagovali rovnost mezi lidmi, bezvýhradnou toleranci a mírové soužití národů. Hodnotu lidského života chtěli zbavit závislosti na společenském postavení a majetku. Římské impérium bylo založené na otrokářství. Životy různých lidí měly různé hodnoty a tímto názorem byly ospravedlňovány kruté války proti všem sousedním zemím, z jejichž vykořisťování pak impérium žilo. Proto bylo křesťanství Římu trnem v oku. Ohrožovalo jeho ekonomiku, jeho zažitý způsob života, jeho samotnou existenci.
Pokud vás neudivuje, že byli živí lidé kdysi předhazováni lvům pro zábavu velkého davu přihlížejících, je to velmi smutné. Zkuste si někdy přečíst pár knížek o historii. Věřte mi, že to není na škodu.
Však já nikde netvrdím, že doba Říma (či kterákoliv jiná) byla ideální.Ale ano, někdy před půl rokem. Já osobně k Římu zas takové sympatie nechovám. Co vlastně světu dali? Vojenský dril a tupě byrokratický právní systém. Jistě, uznávám že to jsou základní kameny naší civilizace, ale stejně - jinak uměli jenom loupit (hmotný majetek) a krást (myšlenky). Dokonce ani náboženství neměli vlastní, ale vykrádali cizí tak dlouho, až skončili s židovskou sektou.
Zlo konali lidé všech dob, barev a vyznání. Jen chci poukázat na smutně zábavný fakt, že to byli křesťané, kdo vyhubil či jinak zlikvidoval římské pohany, ne naopak. A že Řím dobyli ohněm a mečem, ne krásou svých slov. I když křesťané často tvrdí opak a tolik rádi mluví o tom incidentu se lvy.To je jen otázkou toho, kdy se z "Římana" stal "křesťan".
Důvodů pádu Říma bylo nejspíš mnoho, historici se o ně přou, ale já si myslím, že vliv křesťanství byl jedním z hřebíčků do rakve. A dost možná rozhodující.Konkrétně jaký vliv? Přijetí křesťanství za státní náboženství bylo jednoznačně symptomem hlubokého úpadku Říma. Ozázkou je, zda se sestup zrachlil či zpomalil a jak kde. Rád bych připomenul, že polovina říše vydržela ještě tisíc let.
Kdo neni s nami je proti nam.Tohle me v jedne reakci prastilo do oka. Tohle heslo je opravdu o dost modernejsi a nemelo by patrit do "krestanskeho" slovniku. Sami jeho zakladatele podobne znejici, ale vyrazne odlisne heslo, zachytili ve svem manifest: Kdo není proti vám, je pro vás. ;)
Neumím si představit, čemu by mohli uškodit sňatky osob stejného pohlaví (je to jen kus papíru)
To souvisí s tím, co jsem tu už kdesi psal: Je třeba stoprocentní odluka církve od státu, aby...
Pak by nikdo nikomu do ničeho nekecal. Různé církve by mohly dál uznávat a uzavírat jen heterosexuální svazky. Z pohledu státních úřadů a práva by však byly všechny možné druhy partnerství stejné - bez ohledu na to, které náboženství je uznává a zda je někdo chce uzavírat.
vadí tohle muslimům?
Teoreticky ano, a to velmi. Záleží ale na tom, jak jsou tolerantní...
židům?
Podobně - jak kterým. Ti orthodoxní hned začnou hovořit o Sodomě, Gomoře a kamenování.
Z jejich pohledu jsem neverici, clovek, ktery je zbloudily, o stupinek niz, nekdo, kdo musi byt obracen na pravou viru.Konečně jsem se dozvěděl, proč kolem sebe ateisté tak "plivou a kopou", když je řeč o křesťanství. Myslel jsem si, že je to vlastní nejistota a obava, že nebudu schopen ustát svůj názor. Ale z té věty se mi zdá, že je to utkvělá představa, že jsem považován za méněcenného. Ano, extrémní křesťané nevěřícími opovrhují, čímž ovšem porušují vše co by jim mělo být svaté... Nemám nutkání nikoho obracet na pravou víru, ačkoliv mě potěší, pokud někdo projeví zájem a ochotně mu vysvětlím vše, co ho bude zajímat (mou Bibli má už rok pujčenou jeden spolužák a před ním ji měl druhý
Nemám nutkání nikoho obracet na pravou víruAle mel bys, prikazuje ti to myslim snad dokonce primo Jezis.
Ale mel bys, prikazuje ti to myslim snad dokonce primo Jezis.
Ježíš k skutečně k šíření nabádá. Nechce se mi hledat, kde přesně. Asi nejznámější výrok začíná „Jděte do celého světa...“ a týká se především apoštolů a dalších učedníků. Na jiných místech v evangeliích jsou k něčemu podobnému vyzýváni i obecně všichni věřící.
Každé náboženství v sobě musí mít klauzuli, která přikazuje jeho šíření. Bez takového nařízení totiž neuspěje v tvrdém evolučním souboji s jinými naukami. A z toho taky pramení často nepříjemný vztah náboženství a násilí.
To je něco podobného jako výše komentované starozákonní příkazy. Je nutné uvážit, jaká byla tehdy doba. V některých zemích byla drtivá většina lidí negramotných. (Řecko bylo světlou výjimkou. Jak na tom byl Řím, netuším.) Neexistovala rychlá komunikace. Neexistovala tištěná literatura. Proto bylo téměř nemožné šířit křesťanství jinak než ústně. Otázka je, jaký smysl má toto nařízení dnes. Každý, koho zajímá nějaké náboženství, si o něm může na Internetu přečíst vše podle libosti.
Každé náboženství v sobě musí mít klauzuli, která přikazuje jeho šíření. Bez takového nařízení totiž neuspěje v tvrdém evolučním souboji s jinými naukami. A z toho taky pramení často nepříjemný vztah náboženství a násilí.To samozřejmě není pravda. Existuje spousta náboženství, které o šíření nestojí. Z monoteistických je to imho judaismus, který se židé mimo své řadu šířit nepokouší. A i pokud se někdo k judaismu rozhodne konvertovat, hází mu ze začástku spíš klacky pod nohy. Totéž platí přinejmenším pro některé pohanské směry. Myslím, že je to právě tato klauzule, která činí mnohá náboženství těžko snesitelnými. "Beware of those who would try to convince you to convert to their religion. Converting someone is the act of ramming words into someones ears until it comes out of their mouths.It is an act of spiritual rape and an assualt on your freedom." (Book of Eris)
To samozřejmě není pravda. Existuje spousta náboženství, které o šíření nestojí.
Samotná jejich existence je důkazem o opaku. Předávání z rodičů na potomky lze také považovat za šíření. A je stejným „znásilněním ducha“ jako šíření mezi cizími lidmi, ne-li horším.
Z monoteistických je to imho judaismus, který se židé mimo své řadu šířit nepokouší.
BTW: Kolik je židů (s malým ž) v porovnání s počty věřících těch „agresivnějších“ náboženství, kterým ve své historii museli čelit? Jejich náboženství se zachovává předáváním z generace na generaci, což je také šíření svého druhu.
...Totéž platí přinejmenším pro některé pohanské směry.
Jistě. Otázkou je, do jaké míry jde ještě o náboženství. Pod náboženstvím si představuji něco iracionálního, co se týká velké skupiny lidí.
Myslím, že je to právě tato klauzule, která činí mnohá náboženství těžko snesitelnými.
To bezesporu. Ale jejich existence v dobách bez možnosti komunikace byla bohužel něčím takovým podmíněna. Virus, který nenapadne (a případně nezabije) dostatek buněk, také nepřežije. Je to jako evoluce. (A pak ještě zbývá možnost balancování na hraně zániku, kterou zvolil třeba zmíněný judaismus.)
"...It is an act of spiritual rape and an assualt on your freedom." (Book of Eris)
Je podivné, jak často se hovoří o šíření náboženství v takto obecné rovině. Kdekdo si asi představí šíření mezi vzájemně cizími dospělými lidmi. Právě proti němu nejčatěji brojí vyznavači některých „moderních“ myšlenkových směrů. Zajímavé však je, že jedna podstatná věc jim často uniká - totiž že za znásilnění nepovažují například výchovu svých vlastních dětí k jejich víře. Přitom právě děti jsou proti tomu, co se nazývá „spiritual rape“, nejbezbrannější. Křesťanství jde v tomto ohledu ještě dál - dokonce rodiče zavazuje k tomu, aby něco takového na svých dětech vykonali. Pochybuji, že by nějaké náboženství bylo v tomto směru nějakým způsobem „lepší“.
No to ano, jenže zároveň mluví o skutcích víry...
Bohužel právě toto vedlo k četným dezinterpretacím, které skončily až u takových průšvihů jako například křížové výpravy. Od (nejspíš zamýšlené) interpretace „jít ostatním příkladem v lásce k bližnímu“ se několikrát během historie přešlo až na „konat jakékoliv skutky a omlouvat je vírou“.
...nemáme v kostele narváno...
Jak kde. V Severních Čechách tam prý chodí zruba tak deset lidí, zatímco ve Zlínském kraji bývá narváno.
Tiskni
Sdílej: