Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
S přibývajícími roky s KDE a GNOME mě čím dál tím více štve jedna věc. Genálně to shrnuje nějaký uživatel ve svém již postarším zápisku, proto nebudu totéž psát znova, můj problém je stejný :
/citace/...Do té doby, než se programátoři dohodnou, budete mít všechno 2x až 3x a budete se topit v chaosu. Oni se ale jen tak nedohodnou, takže zbývají jen tvůrci distribucí, kteří musí do každého programu sáhnout a nějak ho přiohnout, aby všechno do sebe aspoň trochu zapadalo. Systém X Window je strašný a jednoty ostatních okýnkových OS, i 10 let starých, patrně nedosáhne nikdy. Možná to někdy pochopí i programátoři linuxových okénkových aplikací a udělají někdy nějaký standard. Dovoluji si odhadnout, že v příštích 10 letech to nebude. Měli by občas zajít na exkurzi do Win, Mac a jiných světů a podívat se, jak se to dělá tam a inspirovat se tím dobrým...
/konec citace/Po celou tu dobu, co X-window používám se tak nějak snažím, vyeliminovat nadbytečný počet GUI toolkitů používaných aplikacemi. Nutno přiznat, že se mi to vůbec nedaří. Bohužel, Jednotné nastavení neexistuje, a tak používám-li KDE, file-save dialog GTK aplikace bude vypadat, jako kdyby tam nepatřil, nehledě na to že nepoužije stejné nastavení správce souborů a použité ikony. Bohužel, převahu na KDE a Qt aplikacemi mají GTK+ aplikace. Nutno přiznat, že jich je mnohem více, asi i díky LGPL. Logickým krokem by tedy mohlo být použít prostředí, postavené na GTK+ toolkitu, a zbyvení se většiny Qt aplikací. Bohužel, GTK+ prostředí v čele s GNOME, mě tak nějak neoslovují. NEvím, možná k nim mám blbý přístup, či konstaace Saturnu s Venuší tomu není nakloněna, Cestu jsme k sobě nenašli. Mám pocti že jsem v pasti a nevím jak z ní ven. A co vy? Vadí vám tato situace? Jak nekonzistenci GUI řešíte vy? Změnilo se od toho roku 2005 něco?
Tiskni
Sdílej:
Měli by občas zajít na exkurzi do WinEhm?
Dnes po te co jsem zkusil KDE4 ma myslim tahle nekonzistence rychly alternativni konec...
No, tak ja ted koukla na GNOME a neumí to ani takovou cipovinu jako zarovnat ikony do mřížky. Pokud dám pravým tlačítkem na plochu a kliknu na něco jako "zarovnat" tak mi to ikony srovná, ale jen do sloupců. V nich to má ale libovolou výšku, takže o mřížce e mluvit nedá. Je to moje chyba, nebo to gnome neumí?Tak toto u Gnome neriesim, kedze mam na ploche ikony aj nahlady a tie maju rozne rozmery a spravanie Gnome mi v tomto viac vyhovuje ako tie otrasne plasmoidy v KDE4. Na Gnome a havne v Nautilovi mi skor vadi ta nehorazna pomalost nacitania adresarov s vacsim mnozstvom suborov.
Dobře. Pokusím se u toho nebýt sprostý.
Nové KDE by se totiž nemělo jmenovat KDE, ale spíš "Moc se nám líbí Mac a tak jsme ho zkusili obšlehnout a bohužel se nám to moc nepovedlo". Tudíž pochybuji, že bude nějaký velký zájem v budoucnu o KDE4, takže KDE3 bude poslední rozšířené desktopové prostředí využívající QT.
Já vím, trochu přitažené za vlasy, ale schválně si nainstalujte KDE4 z Debianu Experimental. Zajímalo by mě koho napadlo dát například timeout na 1 minut před odhlášení. Chápu, že když se proklikám start nabídkou na Leave a kliknu na End Session, že je třeba si to ověřit. A tak by se dalo pokračovat (Toho co funguje je málo, a i to málo příliš nefunguje).
Musim asi najit nejaky ultrakonzervativni look. Hlavne nejaky plasmoid, ktery nahradi tu soucasnou start nabidku, protoze v ni neco najit je utrpeni.
BTW: radsi ani nechci patrat proc se mi jeste na nb pokud nic zrovna nedelam nezastavil vetracek, coz bylo u KDE3 naprosto bezne.
No uvidime, asi zalezi na tom jak vyvojari KDE4 pohnou s vyvojem. Jinak se swpowanim nemam problem ani s 512MB ram. Spis me toci tocici se vetrak
Jinak s Konquerorem jsem spokojen. Jen musim prijit na to jak vypnout "zvraceci" mod pri skrolovani skrolitkem na mysi.
a keby niekto mal predsalen namietky proti X windows, moze skusit y windows :-PV době, kdy jsem na ten projekt prvně narazil, právě úspěšně umíral
2) bezi to aj cez siet (skusal uz niekto pustit cez siet win32 gui? zeby to neslo?RDC funguje skvěle.) a vela dalsich dovodov
Microsoft provides the client software Remote Desktop Connection (formerly called Terminal Services Client), available for most 32-bit versions of Windows including Windows Mobile and Apple's Mac OS XFreeNX byl i porod používat, komerční verze možná fungovala.
Tak proč má Microsoft tak superrychlé GUI prvky i bez windowless obcházek? (Zrovna v medávném blogu se tu psalo o příkladně okamžitých reakcích GUI prvků ve Vistě, i se statisíci položkami v nabídkách – GTK+ už dýchavičně belhá i s několika desítkami).Co takhle místo "v nedávném blogu" použít odkaz? Na to se dá blbě reagovat. MS má superrychlé GUI prvky (Win32+MFC) nejspíše proto, že jsou v základu hodně staré a musely fungovat i na mnohem pomalejších strojích. To sice asi neznamená, že do nich od té doby nesahali, ale zřejmě je už tehdy navrhovali pro jednoduchost (ne nutně jednoduchost používání, ale aby se prostě nemuselo počítat nic zbytečného) a jednoduchý design velmi často rychlostně vítězí.
Windowless widgety určitě nejsou tou hlavní spásou, ta příčina pomalosti Xkových GUI bude jinde (až někdo konečně zjistí kde, měl by dostat nobelovku, to bude objev století).Osobně jsem zatím nepozoroval nic, co by nešlo vysvětlit něčím jiným, než pomalostí toolkitu. Tedy s výjimkou Gtk+.
Například jejich klíčové produkty jako Office a IE ?Klíčový produkt Visual Basic 5/6 by se v tuhle chvíli jistě ozval, že odstrkovat se nenechá...
krom Javyzrovna Java ... to by mě zajímalo, jak se to dá sloučit s tím, že vydání Javy 6 pro Mac OS X bylo asi rok po vydání pro Linux a Windows, do té doby bez jediného potvrzení Applu jestli to vůbec vydají, a pouze pro 64-bit Intel procesory (takže v browseru si člověk applet používající Java SE 6 API nespustí), a pouze pro Mac OS X Leopard ("zákazníku, jestli chceš používat Javu SE 6, tak si nejdřív zaplať novou major verzi OS za $129").
vim ~/.emacs
Na Linuxu občas nevykresluje Java vnitřek oknaZajímavé, na linuxu jsem ještě neviděl, zato pod Windows je to velmi časté...
Ovšem ty rozdíly jsou tak "závažné" že jsem si jich nikdy nějak nevšimal (ano vím že jsou) ani mi nikdy nepůsobily potíže.V tom případě jste je nikdy neviděl. To GUI vypadá v každém zmiňovaném případě úplně jinak.
Když mi předhodíte MS office verze, kterou jsem nikdy neviděl, nebudu mít problém ani 10 vteřin, a to jsem MS office nepoužil už minimálně rok.Budete mít problém, a myslím že větší, než problém s jedním souborovým dialogem. Mezi MS Office 2000 a MS Office XP bylo celé GUI překopáno, a mezi MS Office 2003 a MS Office 2007 znova. A to takovým způsobem, že nějaké rozdíly ve dvou různých souborových dialozích jsou prkotina – aspoň jsou to pořád dialogy. Ale Office 2000 dialogy měl a Office XP už dialogy nemá (nebo jich je mnohem méně), Office 2007 už nemá ani aplikační menu.
vytiahnuť popis GUI z programu do konfiguračných súborov (napr xml niekde v /usr/share/) a jednotná knižnica s pluginmi pre jednotlivé typy GUI či rozšírenia (napr file-open dialog).
Preto používam KDE a vždy keď musím použiť GTK aplikáciu sa mi stáva, že klikám na nesprávne buttony lebo sú v opačnom poradí ...Tak si je v QtCurve nastav tak, aby byly jako v GTK
[I] kde-misc/kgtk Installed versions: 0.9.5[?](16:53:46 1.7.2008)(qt4 -debug -elibc_FreeBSD -xinerama) Homepage: http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=36077 Description: Allows *some* Gtk, Qt3, and Qt4 applications to use KDE's file dialogs when run under KDE [I] x11-themes/gtk-engines-qt Installed versions: 0.8-r1(2)(16:54:53 1.7.2008)(-debug -elibc_FreeBSD -xinerama) Homepage: http://gtk-qt.ecs.soton.ac.uk Description: GTK+2 Qt 3 Theme Engine