V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Všichni to známe. Najednou se zrodí nápad. Přijde bez ohledu na denní či noční dobu, bez ohledu na to, co právě děláme. Máme chuť všeho nechat a hned se pustit do realizace nápadu. Jenže, bohužel, takto se často zrodí kostlivec ve skříni. A vypadne vždy v ten nejnevhodnější moment.
Výjimka na DPH pro bytové stavební práce se prodlužovat nebude, ale daň (ve většině případů) přesto nestoupne. Vláda totiž "vymyslela cestu", jak tomu zabránit. Prostě evropskou direktivu "ochčije" tím, že do oblasti sociálního bydlení, které spadá do nižší sazby, zahrne skoro všechno. Je to další signál občanům: dělejte to jako my, kašlete na pravidla, ochcávejte to!
Čistě ze zvědavosti jsem zkusil, jak bude fungovat prohlížeč Opera Mini na mém veteránovi Siemens S55. Přestože je v přehledu uveden mezi nepodporovanými telefony, nenechal jsem se odradit. Následující řádky nejsou seriózním a objektivním testem, jen popisují mé několikaminutové experimenty s prohlížečem.
S prodloužením výjimek pro nižší DPH na některé služby to nevypadá moc pozitivně. Tak by tedy vláda mohla udělat vůči občanům vstřícné gesto, a snížit daň aspoň tam, kde tomu EU nestojí v cestě. Třeba na kávu - to už totiž slibovala (tehdy ještě Špidlova) vláda před vstupem do EU. A ke snížení následně nedošlo.
Concorde, A380, Quaero - co to má společného? Napovím: megalomanství, huráevropanství, snaha předstihnout a porazit - ale především státní dotace. Ve všech těcho případech (a v mnoha jiných) se jedná o projekty, jejichž cílem je "to Američanům ukázat", bez ohledu na to, kolik státních peněz se do toho nalije. Nejnovější takovou akcí je projekt Quaero. Má to být evropská konkurence Googlu, ale zatím jsou slyšet jen bombastické sliby, kdežto podrobnosti jsou pečlivě utajovány (jak typické pro dotované projekty, že?).
V minulých dnech jsem se zase královsky pobavil. To když odborník na slovo vzatý, ministr dopravy Milan Šimonovský, komentoval závadu u (dnes již nechvalně proslulých) vlaků Pendolino. Věta ve smyslu "to už se po opravě znovu nerozbije, to je chyba v softwaru" mě prostě dostala. My softwaráři víme své...
"...jsou nám naše čisté plíce!" Tak tuhle větu (a ještě mnohé podobné) skandovali lidé ze severních Čech na demonstracích krátce po listopadu 1989. Chtěli tím říct, že by se mělo něco udělat se zamořením ovzduší, namísto vyplácení jakéhosi "pohřebného". Škoda, že si na to málokdo pamatuje. Aspoň tak soudím podle toho, co jsou mnozí lidé ochotni dýchat, jen aby ušetřili.