V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V dnešní době je hodně v módě používat - prostřednictvím API - různé mapové aplikace a vkládat mapy na web, aby návštěvník věděl, k jakému místu se text (fotka, video...) vztahuje. Není příliš důležité, jaká služba se k tomuto účelu používá. Pokud ale místo označené nekoresponduje se skutečností, více než cokoliv jiného je to medvědí služba.
Velmi nedočkavě jsem vyhlížel novou verzi mé oblíbené distribuce openSUSE. Nyní, po pár dnech používání, už mohu referovat o prvních zkušenostech. A již dopředu říkám, že něco se velmi povedlo, ale jsou i věci, které musím zkritizovat.
Nějak se tu v poslední době rozmnožily rozhovory, proto také jeden přidám - rozhovor s Davidem Parkerem, australským ministrem pro energii. Austrálie totiž od příštího roku zakáže používání žárovek.
Tak jsem si (už ve čtvrtek) nainstaloval Operu 9.50, a to do Linuxu i do Windows, a od té doby ji používám. Za řadu věcí musím vývojáře pochválit, nemohu se ale vyhnout i několika velmi kritickým poznámkám.
Nedávno jsem psal o aplikaci Můj úřad, kterou provozuje Středočeský kraj. Bohužel, na můj požadavek odeslaný přes rozhraní aplikace jsem ani po měsíci nezaznamenal žádnou reakci.
UPDATE 6.6.2008: Přišla první reakce z úřadu Středočeského kraje. Podrobnosti uvádím na konci zápisu.
UPDATE 9.6.2008: Mám k dispozici podrobnější informace (uvádím na konci).
Stalo sa niečo škaredé. Naša internetová stránka je momentálne nedostupná.