Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Teď asi naštvu spoustu uživatelů rpm-based distribucí, ale podle mě je na rpm nejlepší tohle :-). Chtěl jsem dát přímo odkaz na Patrikovy stránky, ale nejsou tam kotvy, takže to bylo utopené až na konci stránky.
UPDATE: opravená adresa na slackware.com, díky Leoši
Mám dilema. V následujícím roce půjdu do posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT v Brně. Vyšlo mi to tak, že v letním semestru budu mít, mimo diplomové práce, pouze jeden předmět.
Server abclinuxu se neustále vyvíjí a mění. Pamatujete si ještě, jak vypadal na počátku? Naštěstí tu máme webový archív na www.archive.org, takže můžeme podniknout cestu časem ...
Přesně před 20 dny jsem zde napsal svůj příspěvek Top 10 bloggerů! Na to, jak to vyšlo pozdě se to setkalo s poměrně velkým zájmem, například Marek Stopka tady dokonce vyhlásil, že se chce do příštího Top10 dostat.
Tak jsem hledal doporučená nastavení do /etc/make.conf
pro Athlon XP a google mi na klíčová slova make.conf AthlonXP Gentoo vrátil jako první odkaz na článek na abclinuxu. Vím, že to byl překlep, patřilo tam Athlon XP, ale tak nějak mě to potěšilo :).
Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Včera večer jsme s Leošem a Robertem vybírali software pro ABCLive 2005 (oficiální název ještě nebyl vybrán) a věřte mi, nebylo to jednoduché.
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
"Neumím anglicky" je jedna z mých oblíbených hlášek, hned po, jsem jenom začátečník a PLZ HELP, SPĚCHÁ (samozřejmě se zapnutým Caps-Lockem).
Poslední dobou slýchávám stále o tom, že Slax (potažmo jiná distribuce) nemá antivirus. Nějak nedokážu pochopit k čemu?
Kdybyste se měli učit znovu programovat, v jakém jazyce by to bylo?
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Pokud vás zajímá, kdo jsou ti nejaktivnější bloggeři na abclinuxu, tak čtete dál...
Vždycky jsem si myslel, že korupce je špatná věc. Po přečtení policejního zápisu z policejní akce u Radovana Krejčíře si to už nemyslím! Naopak, v tomto případě doufám, že tam korupce byla. Druhou variantou je totiž totální neschopnost zasahujících policistů a především jejich velitele.
Teď jsem se chystal si vypálit DVD. Vložím DVD-R do mechaniky a spustím k3b. Nic, totální výtuh. Spustím je ještě jednou v konzoli a nic, žádné chybové hlášení, prostě nic. Zkusím prohledat dmesg
a logy, zase nic. Práva jsou v pořádku. Detekce pomocí cdrecord -scanbus
vytuhla taky a navíc jsem se dozvěděl, že není povolené DMA. Pro jistotu jsem zkusil hdparm /dev/dvdrw
, ale on mi vytuhl taky!
To už začínalo jít do tuhého a tak jsem DVD z mechaniky zase vyndal, protože vypalovat se nebude ... a co se nestalo? Vše se zase jako zázrakem rozjelo. Tomu bych skutečně nevěřil.