Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Teď asi naštvu spoustu uživatelů rpm-based distribucí, ale podle mě je na rpm nejlepší tohle :-). Chtěl jsem dát přímo odkaz na Patrikovy stránky, ale nejsou tam kotvy, takže to bylo utopené až na konci stránky.
UPDATE: opravená adresa na slackware.com, díky Leoši
Mám dilema. V následujícím roce půjdu do posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT v Brně. Vyšlo mi to tak, že v letním semestru budu mít, mimo diplomové práce, pouze jeden předmět.
Server abclinuxu se neustále vyvíjí a mění. Pamatujete si ještě, jak vypadal na počátku? Naštěstí tu máme webový archív na www.archive.org, takže můžeme podniknout cestu časem ...
Přesně před 20 dny jsem zde napsal svůj příspěvek Top 10 bloggerů! Na to, jak to vyšlo pozdě se to setkalo s poměrně velkým zájmem, například Marek Stopka tady dokonce vyhlásil, že se chce do příštího Top10 dostat.
Tak jsem hledal doporučená nastavení do /etc/make.conf
pro Athlon XP a google mi na klíčová slova make.conf AthlonXP Gentoo vrátil jako první odkaz na článek na abclinuxu. Vím, že to byl překlep, patřilo tam Athlon XP, ale tak nějak mě to potěšilo :).
Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Včera večer jsme s Leošem a Robertem vybírali software pro ABCLive 2005 (oficiální název ještě nebyl vybrán) a věřte mi, nebylo to jednoduché.
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
"Neumím anglicky" je jedna z mých oblíbených hlášek, hned po, jsem jenom začátečník a PLZ HELP, SPĚCHÁ (samozřejmě se zapnutým Caps-Lockem).
Poslední dobou slýchávám stále o tom, že Slax (potažmo jiná distribuce) nemá antivirus. Nějak nedokážu pochopit k čemu?
Kdybyste se měli učit znovu programovat, v jakém jazyce by to bylo?
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Pokud vás zajímá, kdo jsou ti nejaktivnější bloggeři na abclinuxu, tak čtete dál...
Vždycky jsem si myslel, že korupce je špatná věc. Po přečtení policejního zápisu z policejní akce u Radovana Krejčíře si to už nemyslím! Naopak, v tomto případě doufám, že tam korupce byla. Druhou variantou je totiž totální neschopnost zasahujících policistů a především jejich velitele.
Teď jsem se chystal si vypálit DVD. Vložím DVD-R do mechaniky a spustím k3b. Nic, totální výtuh. Spustím je ještě jednou v konzoli a nic, žádné chybové hlášení, prostě nic. Zkusím prohledat dmesg
a logy, zase nic. Práva jsou v pořádku. Detekce pomocí cdrecord -scanbus
vytuhla taky a navíc jsem se dozvěděl, že není povolené DMA. Pro jistotu jsem zkusil hdparm /dev/dvdrw
, ale on mi vytuhl taky!
To už začínalo jít do tuhého a tak jsem DVD z mechaniky zase vyndal, protože vypalovat se nebude ... a co se nestalo? Vše se zase jako zázrakem rozjelo. Tomu bych skutečně nevěřil.