Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Teď asi naštvu spoustu uživatelů rpm-based distribucí, ale podle mě je na rpm nejlepší tohle :-). Chtěl jsem dát přímo odkaz na Patrikovy stránky, ale nejsou tam kotvy, takže to bylo utopené až na konci stránky.
UPDATE: opravená adresa na slackware.com, díky Leoši
Mám dilema. V následujícím roce půjdu do posledního ročníku magisterského studia na FIT VUT v Brně. Vyšlo mi to tak, že v letním semestru budu mít, mimo diplomové práce, pouze jeden předmět.
Server abclinuxu se neustále vyvíjí a mění. Pamatujete si ještě, jak vypadal na počátku? Naštěstí tu máme webový archív na www.archive.org, takže můžeme podniknout cestu časem ...
Přesně před 20 dny jsem zde napsal svůj příspěvek Top 10 bloggerů! Na to, jak to vyšlo pozdě se to setkalo s poměrně velkým zájmem, například Marek Stopka tady dokonce vyhlásil, že se chce do příštího Top10 dostat.
Tak jsem hledal doporučená nastavení do /etc/make.conf
pro Athlon XP a google mi na klíčová slova make.conf AthlonXP Gentoo vrátil jako první odkaz na článek na abclinuxu. Vím, že to byl překlep, patřilo tam Athlon XP, ale tak nějak mě to potěšilo :).
Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Včera večer jsme s Leošem a Robertem vybírali software pro ABCLive 2005 (oficiální název ještě nebyl vybrán) a věřte mi, nebylo to jednoduché.
Začínám si připadat jako věštec. Včera jsem vyjadřoval obavu z toho, co by si naši politici dokázali všechno vymyslet za protiteroristické opatření a už je to tady. Podle článku na BBC se vážně uvažuje o tom, že by policie měla mít, v případě podezření na možný útok, pravomoc vypnout v dané lokalitě mobilní telefony.
"Neumím anglicky" je jedna z mých oblíbených hlášek, hned po, jsem jenom začátečník a PLZ HELP, SPĚCHÁ (samozřejmě se zapnutým Caps-Lockem).
Poslední dobou slýchávám stále o tom, že Slax (potažmo jiná distribuce) nemá antivirus. Nějak nedokážu pochopit k čemu?
Kdybyste se měli učit znovu programovat, v jakém jazyce by to bylo?
Registry Windows, binární bordel, který proklíná většina počítačově znalých lidí (ostatním je to totiž jedno). Ale dají se nějak využít v Linuxu?
Pokud vás zajímá, kdo jsou ti nejaktivnější bloggeři na abclinuxu, tak čtete dál...
Vždycky jsem si myslel, že korupce je špatná věc. Po přečtení policejního zápisu z policejní akce u Radovana Krejčíře si to už nemyslím! Naopak, v tomto případě doufám, že tam korupce byla. Druhou variantou je totiž totální neschopnost zasahujících policistů a především jejich velitele.
Teď jsem se chystal si vypálit DVD. Vložím DVD-R do mechaniky a spustím k3b. Nic, totální výtuh. Spustím je ještě jednou v konzoli a nic, žádné chybové hlášení, prostě nic. Zkusím prohledat dmesg
a logy, zase nic. Práva jsou v pořádku. Detekce pomocí cdrecord -scanbus
vytuhla taky a navíc jsem se dozvěděl, že není povolené DMA. Pro jistotu jsem zkusil hdparm /dev/dvdrw
, ale on mi vytuhl taky!
To už začínalo jít do tuhého a tak jsem DVD z mechaniky zase vyndal, protože vypalovat se nebude ... a co se nestalo? Vše se zase jako zázrakem rozjelo. Tomu bych skutečně nevěřil.