V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tak mi připadá, že úrověň otázek je čím dál tím horší a největší problém je zjistit na co se vlastně tazatel ptá.
Kromě už pomalu tradičního „nechodí internet“, tu máme ještě neviditelné sítě a přidávání tiskárny, ze kterého se nakonec vyklube dotaz na rozhraní cupsu.
K tomu přidáme pár dotazů na Windows a mohlo by to být všechno, když pominu lidi, kteří by si snad chtěli vybírat, kdo jim odpoví :-).
No vypadá to, že gpg-agent je poměrně neznámá věc, tak tomu uděláme trochu reklamy v blogu . gpg-agent je (podobně jako ssh-agent) nástroj pro cachování hesla, aby ho uživatel nemusel zadávat pořád dokola pokud třeba podepisuje více věcí najednou.
Tak to vypadá, že Grek se pořádně naštval a implementoval něco co by mohlo být náhradou devfs. Ta věc se jmenuje ndevfs – a "nano" devfs.
V pátek jsem měl konečně čas se trochu projít po výstavě. Co mě překvapilo byla neúčast SUSE/Novellu, kteří zde tradičně mívali velký prostor. Časy se asi mění. Mandr{ake,iva} chyběl{,a} stejně tak jako loni, jinak byly distribuce zastoupeny v dostatečném množství.
První den návštěvy LinuxTagu. Hned na úvod musím přiznat, že jsem přijel až v šest večer, takže jediné co jsem stihnul, byla party na oslavu 10 let PHP a MySQL.
Není nad to, když člověk dostane odpověď přesně na to, na co se zeptal :-)
Při čekání než doběhne Matew, který v současné době používám pro generování alb, jsem se rozhodl, že je na čase začít používat něco co není tak strašně pomalé. Shell je sice pěkná věc, ale tisíce spuštěných sedů a awk na rychlosti nijak nepřidají.
Jak jsem si tu už stěžoval, tak jedna firma využívá jména open source projektu pro svojí propagaci. Napsal jsem to i do formuláře pro feedback na Google Ads a buďto nastala jiná shoda okolností nebo to zafungovalo. Sice jsem žádnou odpověď nedostal, ale text jejich reklam se změnil na poměrně neškodné „MySQL Front end GUI“ a při vyhledávání slova phpMyAdmin už dokonce nemají žádnou reklamu.
Všichni určitě znáte tuhle starou hru, ale víte že existuje i verze napsaná jen v DHTML? Pravda má o něco vyšší požadavky než originál (na zrychlenou hru doporučuje autor 3 GHz procesor, normálně stačí 500 MHz), ale proč si nezavzpomínat? :-)
Protože jsem si do signatury přidal zkratku z jedné knížky, kterou pravděpodobně nikdo nezná (myslím tu zkratku), tak bylo potřeba vytvořit vysvětlující stránku . Jak se s tím vypořádaly vyhledávače?
Tak jsem se zase jednou podíval na statistiky webu a něvěřícně jsem zíral na to, že lidi přicházejí z googlu po vyhledávání kombinací jako 0000004. Co se tím proboha kdo pokouší najít? :-)
Jedna firma už delší dobu využívá jména phpMyAdmin pro propagaci jejich komerčního nástroje pro práci s MySQL (linkovat je nebudu, stačí vygooglovat phpMyAdmin). Dnes jsem zaregistroval v Google Ads jejich reklamy, které se třeba objevují na SourceForge na projektové stránce phpMyAdmina:
phpMyAdmin GUI version
MySQL Admin, Import/Export Data, Schedule Backup, Build Visual Query
[URL]
Existuje nějaká rozumná cesta jak bojovat proti zneužívání jména? Pokud možno bez toho, aby člověk musel utratit tisíce dolarů.
Přestože se (nejen) kvůli tomu dlouho odkládalo vydání, nakonec se security.debian.org stejně před vydáním rozbil, takže Sarge bude nějakou chvíli bez security updatů. Píše o tom Martin Schulze. Aneb Murphyho zákony fungují dokonale :-).
Poslední dobou se nějak moc rozmáhají různé on line průzkumy zaměřené na open source. Nejčastěji je pořádá (nebo to alespoň tvrdí) nějaký student známé univerzity. Na začátku vysvětlí, že nejde o spam:
First we would like to tell you that this is not spam, but a one time request for your support.
No nevím, podle mě to je spam, ať tvrdí cokoliv, bohužel můj spamassassin se to zatím ještě nenaučil.
Kdo si chce prohlédnout poslední výtvor, může zde. Je to nějaké stavové, tak netuším jak se to bude chovat při více přístupech.
Kdyby někdo tak jako já hledal balíčky huginu a enblendu, tak do sources stačí přidat následující řádky a balíčky si stáhnout z univerzity v Grazu:
# panorama tools deb http://itp.tugraz.at/Comp/debian/ sarge desktop deb-src http://itp.tugraz.at/Comp/debian/ sarge desktop
Inspirován dnešní anketou a neustálými problémy při překladu phpMyAdmina (jeden příklad za všechny) jsem se rozhodl pro tento zápis.
Nebylo by užitečné vytvořit databázi překladů, aby se termíny překládaly všude stejně a tak jak to je teď, že si každý překladatel vymyslí vlastní překlad?
Při instalaci počítače v nové práci jsem se rozhodl že už se konečně přestanu trápit s tím, jak rozdělit disk, protože mi výsledek stejně nikdy nevyhovoval a někde místo přebývalo, jinde zase chybělo. Instalátor Debianu 3.1 podporuje LVM2 bez problémů, tak proč nevyužít možností, které LVM2 nabízí? Instalace byla snadná a když nastala potřeba zvětšit root filesystém, začal jsem hledat jak vlastně na to .
Nevím jak jinak si vysvětlit uživatele, který cosi instaluje a ani neví co a když něco nechce, tak ho nenapadne, že by to mohl odinstalovat, jiného, který tvrdí nesmysly o balíčkách, dalšího, který doporučuje přidat instalační zdroj, i když je jasné, že ten člověk to od někud musel nainstalovat. Ne vůbec mě tahle diskuze nenaštvala :-).
Konečně jsem rozběhal OpenVPN pro připojení do domácí sítě. Jak na to se můžete dočíst v tomto zápise…