V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Pokud někdo stojí o anglicko-český slovník pro StarDict, může stahovat každý den aktuální verzi zde (asi 4 MiB). Pokud chcete vědět podrobnosti o generování, přečtěte si předchozí zápisek na toto téma nebo oznámení v angličtině.
Update: Více informací o slovníku naleznete na mých stránkách.
Nechcete někdo trochu postarší počítačové komponenty? Cena nebude vysoká, ba právě naopak. Hlavně se toho bordelu chci zbavit . Vše je samozřejmě funkční pod Linuxem (vybrané komponenty dokonce pro Linux certifikovány
).
Je sice pěkné, že můžu mít doménu se všemi nabodeníčky, ale má čihař.com vůbec smysl? Jednak se najde dost programů, které si s IDN ještě nerozumí, takže někteří uživatelé se na tuto doménu vůbec nedostanou, pak ale stejně všichni jsou zvyklí zadávat domény bez nabodeníček. Nebo aspoň všichni v mém okolí .
Tak už došlo na to o čem jsem dříve psal. Z jednoho blogu se stávají dva. Jaké bude rozdělení příspěvků a kolik jich bude v obou nedokážu odhadnout, ale určitě drobné postřehy a upozornění týkající se mých programů (kterých zde stejně moc nebylo) budou pouze v angličitě (stejně většina publika umí anglicky). Kdo tedy nechce o nic přijít, nechť se podívá na blog.cihar.com, případně do své čtečky přidá RSS.
Odpověď překvapivě nebude abclinuxu.cz, přestože tu tento zápis je . Blog tu už používám nějaký ten pátek a kromě mnoha nevýhod to přináší i pár výhod. Mezi výhody určitě patří to, že se člověk nemusí starat o běh systému a že je zaručená poměrně slušná návštěvnost (dokud ho většina lidí na portálu nebude blokovat). Nevýhody vyplývají z webového prostředí (editace v textarea není nic moc), strachu portálu o zisky (nekompletní RSS) a omezenosti publika (anglicky mluvící člověk sem nezabloudí).
Nebojte se, nejedná se o vyjádření podpory politické straně . Jenom jsem se konečně dokopal k tomu přečíst si něco o OASIS Open Document formátu a naimplementovat export (prozatím spreadsheet) do phpMyAdmina.
Tak a je tu poslední díl pojednávající o programech s trochu kryptickými a podobnými jmény. Poslední na řadu přišlo Wammu, přestože je z nich asi pro většinu uživatelů nejpoužitelnější.
Jistě už jste zaregistrovali informace o průniku do slovenského NBÚ. Použitá hesla vypovídají cosi o neschopnosti administrátorů, nebo aspoň z mého pohledu ano. Nicméně bývalý (netuším proč, tolik dění na Slovensku nesleduji) šéf NBÚ trvdí, že je to spíš problém image než bezpečnosti. Takže asi celý NBÚ bude spíš otázka image a ne bezpečnosti .
Proč mě vždycky pošta dokáže naštvat? Na to jak jí nevyužívám mi to přijde až moc často. Jediné věci které mi jejím prostřednictvím chodí je výpis z účtu (ne že bych na to trval, ale pro zrušení bych asi musel na pobočku, takže to je odloženo až tam budu muset z jiného důvodu) a dva předplacené časopisy.
Tento zápisek bude trochu stručnější. Nevím moc co o tomto lepidlu mezi Pythonem a Gammu napsat. Prostě jsem se rozhodl psát GUI v Pythonu, protože se mi tento jazyk líbí a píše se mi v něm dobře, tak vznikla nutnost vytvořit tuto mezivrstvu.
No už se pomalu dostáváme do současnosti . Po dopsání KAlcatelu do relativně použitelného stavu jsem si začal uvědomovat, že aplikace pracující pouze s jedním typem telefonu, která je nerozšiřitelná, nemá moc velkou budoucnost. Tak sem se koncem roku 2002 začal porozhlížet po něčem obecnějším.V té době (a IMHO to tak stále je) připadaly v úvahu asi jeno Gammu (tehdy ještě MyGnokii) a Gnokii. Pak ještě existuje GSMLib, tam ale není zaměřen na nic jiného než AT příkazy a rozšiřitelnost je problematická.
Už jsem ani nevěřil, že bude rozhození framebufferu po suspendu do paměti někdy opraveno, ale zdá se, že poslední ovladače to opravují. Takže konečně můžu po obnovení pracovat i na konzoli.
Díky pár příspěvkům u předchozího zápisku už mám verzi Anglicko-Českého slovníku připravenou pro testování na uživatelích. Tak tedy stahujte a nadávejte jak blbě jsem to udělal . Jak to vypadá se můžete podívat na screenshotu
Kdysi dávno jsem začal vytvářet debianí balíčky GNU/FDL Anglicko-Českého slovníku pro StarDict. Od té doby se čas od času někdo ozve, že by se mu to hodilo i pro jinou distribuci. Kvůli obskurnosti která je zatím vytváří nebylo triviální to předělat tak, aby to produkovalo i něco jiného než balíčky pro Debian.
KAlcatel je první můj open source projekt, který se setkal s poměrně slušným úspěchem. Jedná se o GUI pro dříve popsanou knihovnu alcasync. Kromě klasické editace údajů v telefonu umožňuje i úpravu jen v počítači a následnou synchronizaci dat.
Tak přemýšlím jestli má cenu si rozběhávat vlastní jabber server. Kvůli používání několika počítačů by se mi líbilo ukládání historie na server, což je asi hlavní motivace pro úplnou kontrolu nad serverem. Bohužel to vypadá, že s podporou JEP-0136 to není moc růžové.
Projekty na SourceForge jsou už od pátku bez CVS. Proč mi informace o výpadku připadají jenom jako naprosté mlžení a skrývání skutečného problému? Ale hlavně že to umějí popsat tak dlouhým textem…
Tak dnes konečně nastal okamžik, o který jsem již dlouho usiloval – Gammu bylo zařazeno do Debianu!