V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Sunshine se mi moc libil, z Horizontu udalosti jsem byl velice zklamany a moc bych to k sobe nepripodobnoval...
Moebius je natočen podle povídky, která vyšla ve sbírce povídek sebrané Isaacem Asimovem.Já vím, mám ji (tu knihu) doma, koupil jsem si ji jen kvůli téhle jedné povídce
Ja preferuji co se tyka sci-fi knizky. Ono totiz potom co prectete par knizek, tak zjistite ze vetsina motivu okolo kterych se toci cely film je v knize mnohem lepe zpracovana. Navic to na co film potrebuje treba 2 hodiny, tak na to nekterym autorum staci 10 stran.
Ale samozrejme existuji i dobre filmy. Nedavno bezelo na prime 12 opic (12 Monkeys). To se mi moc libilo, bodejt by ne kdyz reziser je jeden z Pythonovcu.
Duna je hrozna, ak by clovek necital pred tym knihu, tak absolutne nic z toho filmu nepochopi. Film by mal byt nosny aj sam o sebe, nie iba ako obrazova priloha knihy.Ono by to tak nebylo, kdyby z toho producenti nevystříhali hodinu materiálu...
Původní verze snad měla mít 6 hodin
Taky jsem slyšel něco o nějaké delší verzi. Mrknul jsem se tedy na www.dune.cz a tam je tohle:Původní verze snad měla mít 6 hodin
6 - hodinová nezostrihaná "director´s cut" verzia:
Neexistuje, sú to len fámy. Jediná "director´s cut" verzia bola tá, ktorá sa uvádzala v kinách, Lynch sa nikdy na inej verzií nepodieľal. Lynchove pôvodné zámery boli natočiť Dunu v dĺžke presahujúcej 3 hodiny; na konci nakrúcania bolo natočených 5 hodín. Takže 6-hodinová verzia je v princípe nemožná, navyše v týchto piatich hodinách treba počítať i s viacerými opakujúcimi sa scénami a zábermi, ktoré nikdy vo filme skončiť nemali. Ani žiadna z verzií scenára nepresahuje dĺžkou 4 hodiny.
Kabinet doktora Caligariho je o 7 let staší
Když už se tu píše vše možné, ještě bych doplnil Star Wreck a těšim se na Iron sky.
Když jsem ten film viděl před lety poprvé, nebyl jsem schopný dvě hodiny cokoliv dělat, jen jsem zhypnotizovaně bloudil Prahou. Je to dílo, které si musíte vpustit hlouběji do duše a ono tam posvítí na to, co v ní máte. Čím víc jste mělcí a povrchní, tím víc se budete nudit. Čím víc vnitřního prostoru obýváte, tím silněji na vás tenhle film zapůsobí. V jeden moment Stalker vypráví svým dvěma „klientům“ příběh o muži, který šel do Zóny, kde se údajně plní přání, poprosit o záchranu svého bratra. Místo toho ale po návratu zbohatl, protože se splní takové přání, na které skutečně myslíte. S tímto filmem je to také tak: ukáže vám, kdo jste doopravdy, pokud máte odvahu se podívat.Jane Fillman (imdb.com):
Some have claimed that "Stalker" is not a science fiction film. I'd say it's more of a science fiction film than most of what Hollywood passes off as part of the genre, most of which are simply action films with a sci-fi bent. Stalker is science fiction in the vein of the genres greatest writers like Phillip K. Dick and Stanislaw Lem. It's pure science fiction, based on science, metaphysics and speculation, not some action fantasy or space opera that fits into the genre on the technicality that it takes place "in the future" or "a long, long time ago". The film is slow...very slow but it has to be to put you into the mindset of the film. After the opening 30 minutes the pacing actually draws you into the film in a more personal way more than any Cyborg-post-apocalyptic-hell crap Hollywood could spew out. This film is truly sci-fi, and truly great sci-fi.
Mal som pocit, že žiaden pozitívny na Stalkera v tejto diskusii nezaznel.Ale zaznel
Pravda, nevím jak bych ho vnímal, kdybych předtím nečetl knihu.Jo, dival jsem se na to s lidma, co to necetli a byli z toho naprosto v lese
Prot wasn't an alien, just look at all the proof. On IMDB it says that his real name is "Kevin Spacey" and that he's an actor. He was probably acting as an alien, he's won quite a number of awards so that would have lots of people fooled (but not me I'm not stupid like lots of people).
Conclusion: Prot wasn't an alien, he's an actor named Kevin Spacey.
Go away people, discussion finished.
alebo na ktorý som už zabudolNa ten se nedá zapomenout, čili nesplňuje kritéria
a teraz filmy, čo sa celkom dali: E.T., Blízke stretnutie, Číslo 5 žije ....
Jj, V mělo/má nádhernej náboj, šťávu
hmm ... pamätá si niekto na človek obojživelník ?
Jeste dodam http://www.csfd.cz/film/6173-thx-1138/
Tiskni
Sdílej: