Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
K tomuto zápisku mě inspirovalo mozartovské povídání pana Otta: pod vlivem jeho článku jsem vyhrabala nějakou hudbu od Mozarta a po deseti minutách jsem pochopila, že tak nic neudělám. Nedokážu vysvětlit proč, ta hudba se mi líbí. Možná ji jen nedokážu vnímat na pozadí. Jak vlastně správně vybrat vhodnou hudbu pro programování?
Byla by zajímavé vědět, jestli existuje nějaká obecně použitelná hudba, která lidem usnadňuje práci. Bohužel ale vůbec netuším, jak jsou na tom ostatní - můžu maximálně popsat, co poslouchám já. Totiž: u nás v práci poslouchá téměř každý něco zcela jiného, ale já matně tuším, že ta hudba má nějaké společné rysy. Určitě to není žánr. A ráda bych věděla, co to tedy je.
Obecně vzato, při práci nejsem schopná poslouchat takřka nic, co má český text. V posledních letech mám podobný problém i s písničkami v angličtině: srozumitelný text zkrátka poutá tolik pozornosti, že se na kód nedokážu soustředit. Jedinou výjimku představuje bůhvíproč Čechomor, u kterého text nevnímám a hudba mě při psaní doslova stimuluje. Určitě píšu rychleji, ale někdy také rychleji, než myslím (ve vimu to narozdíl od vi jde). Takže efektivitě to úplně neprospívá, když zrovna nedělám nějakou jednotvárnou práci (a to se mi moc často nestává).
Dost často se uchyluju k muzice, kterou skoro nikdo neposlouchá: Balkán, Blízký východ, Indie... kupříkladu, mezi mé nejoblíbenější skupiny, které jsou skryté v pozadí mnoha záznamů v changelogu, patří Ahmed má hlad nebo Gothart. Dřív se mi dařilo kupodivu i u typicky relaxační hudby, po čase jsem si ale na přeslazené elektronické zvuky vypěstovala vyslovenou alergii.
Pokud narazím na výjimečně prasečí zdrojáky, od potřeby ječet hrůzou mi spolehlivě uleví Prodigy. Bohužel už je mám tak oposlouchané, že mě pomalu začínají nudit. Existuje vůbec něco podobného?
Klasika je kapitola sama pro sebe: Dokud si ji nepustím při vrtání se v nějakém kódu, nikdy nedokážu předpovědět, jak budu na tu či onu skladbu reagovat. Můžu Beethovenovy sonáty, nedokážu pracovat u Mozartových koncertů. Parádní hudbou na pozadí je Jan Dismas Zelenka. A bacha na Bacha: některé skladby jsou pro práci úplně ideální, jiné zcela nepoužitelné. Vyrobit si playlist s klasickou hudbou zkrátka vyžaduje pořádnou předběžnou přípravu.
Proč o tom všem píšu? Nevím jak ostatním, ale mně vhodná hudba pomáhá rozumně psát mnohem víc, než obligátní kafe a pizza. Když jsem unavená tolik, že jsem schopná třikrát překompilovat zdrojáky kvůli přehlédnuté syntaktické chybě, muzika mě z toho dost často vytáhne. Tu správnou hudbu ale nacházím metodou pokus omyl a vůbec nevím, jestli se dá na to jít i lépe - poradíte?
Někdy stačí strašně málo: Kdysi jsem měla před sebou neobyčejně otravnou práci, kterou jsem odkládala už pár měsíců (znáte cfengine?). Potom jsem jednou vzala sluchátka, pustila v nekonečné smyčce jednu mp3 a během několika hodin při ní nabušila do stroje konfiguraci pro celou síť. Funguje to pořád, ale časem se to omrzí. Máte taky svoji zázračnou skladbu?
Tiskni
Sdílej:
Vynikající definice!!!
Mne oslovuje to, co znám a při poslouchání skoro zapomenu, že to vnímám a můžu soustředědě dělat. Do mých favourite patří Metallica, Mňága, Dvořák a Stabat mater, plus mam Zvuky přírody, když už mne melodično nebaví, jsou tam nahrávky všelijaké "havěti" a k tomu občas klavír nebo něco jiného.
Když psychedeli, tak mi to připomnělo geniálního Syda Barreta a první elpíčka Pink Floyd, taky už je znam dost dobře a jsou skvěle probouzející nápady.
Heuréka!!! Děkuji převelice, muzika z Aladdina mi už nechybí Za tuten odkaz ... fakt dík moc
kdysi jsem si ho nahrál ze hry na kazetu a poslouchal to, je to takové příjemně veselé, relaxační.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ubral bych Prodigy a Linkin Park, naopak přidal HIM a starší Green Day. Jinak je to přesné :) A málem bych zapoměl na Guns 'n Roses.
Při soustředěném čtení/učení nesnesu nic než ticho. Maximálně hodně potichu Pink Floyd či Deep Purple.
V poslední době mne dost bere (zase) Balada pro banditu. Večer zmizí a 300 ověc jsou skvěle veselý.