Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
K tomuto zápisku mě inspirovalo mozartovské povídání pana Otta: pod vlivem jeho článku jsem vyhrabala nějakou hudbu od Mozarta a po deseti minutách jsem pochopila, že tak nic neudělám. Nedokážu vysvětlit proč, ta hudba se mi líbí. Možná ji jen nedokážu vnímat na pozadí. Jak vlastně správně vybrat vhodnou hudbu pro programování?
Byla by zajímavé vědět, jestli existuje nějaká obecně použitelná hudba, která lidem usnadňuje práci. Bohužel ale vůbec netuším, jak jsou na tom ostatní - můžu maximálně popsat, co poslouchám já. Totiž: u nás v práci poslouchá téměř každý něco zcela jiného, ale já matně tuším, že ta hudba má nějaké společné rysy. Určitě to není žánr. A ráda bych věděla, co to tedy je.
Obecně vzato, při práci nejsem schopná poslouchat takřka nic, co má český text. V posledních letech mám podobný problém i s písničkami v angličtině: srozumitelný text zkrátka poutá tolik pozornosti, že se na kód nedokážu soustředit. Jedinou výjimku představuje bůhvíproč Čechomor, u kterého text nevnímám a hudba mě při psaní doslova stimuluje. Určitě píšu rychleji, ale někdy také rychleji, než myslím (ve vimu to narozdíl od vi jde). Takže efektivitě to úplně neprospívá, když zrovna nedělám nějakou jednotvárnou práci (a to se mi moc často nestává).
Dost často se uchyluju k muzice, kterou skoro nikdo neposlouchá: Balkán, Blízký východ, Indie... kupříkladu, mezi mé nejoblíbenější skupiny, které jsou skryté v pozadí mnoha záznamů v changelogu, patří Ahmed má hlad nebo Gothart. Dřív se mi dařilo kupodivu i u typicky relaxační hudby, po čase jsem si ale na přeslazené elektronické zvuky vypěstovala vyslovenou alergii.
Pokud narazím na výjimečně prasečí zdrojáky, od potřeby ječet hrůzou mi spolehlivě uleví Prodigy. Bohužel už je mám tak oposlouchané, že mě pomalu začínají nudit. Existuje vůbec něco podobného?
Klasika je kapitola sama pro sebe: Dokud si ji nepustím při vrtání se v nějakém kódu, nikdy nedokážu předpovědět, jak budu na tu či onu skladbu reagovat. Můžu Beethovenovy sonáty, nedokážu pracovat u Mozartových koncertů. Parádní hudbou na pozadí je Jan Dismas Zelenka. A bacha na Bacha: některé skladby jsou pro práci úplně ideální, jiné zcela nepoužitelné. Vyrobit si playlist s klasickou hudbou zkrátka vyžaduje pořádnou předběžnou přípravu.
Proč o tom všem píšu? Nevím jak ostatním, ale mně vhodná hudba pomáhá rozumně psát mnohem víc, než obligátní kafe a pizza. Když jsem unavená tolik, že jsem schopná třikrát překompilovat zdrojáky kvůli přehlédnuté syntaktické chybě, muzika mě z toho dost často vytáhne. Tu správnou hudbu ale nacházím metodou pokus omyl a vůbec nevím, jestli se dá na to jít i lépe - poradíte?
Někdy stačí strašně málo: Kdysi jsem měla před sebou neobyčejně otravnou práci, kterou jsem odkládala už pár měsíců (znáte cfengine?). Potom jsem jednou vzala sluchátka, pustila v nekonečné smyčce jednu mp3 a během několika hodin při ní nabušila do stroje konfiguraci pro celou síť. Funguje to pořád, ale časem se to omrzí. Máte taky svoji zázračnou skladbu?
Tiskni
Sdílej:
Vynikající definice!!!
Mne oslovuje to, co znám a při poslouchání skoro zapomenu, že to vnímám a můžu soustředědě dělat. Do mých favourite patří Metallica, Mňága, Dvořák a Stabat mater, plus mam Zvuky přírody, když už mne melodično nebaví, jsou tam nahrávky všelijaké "havěti" a k tomu občas klavír nebo něco jiného.
Když psychedeli, tak mi to připomnělo geniálního Syda Barreta a první elpíčka Pink Floyd, taky už je znam dost dobře a jsou skvěle probouzející nápady.
Heuréka!!! Děkuji převelice, muzika z Aladdina mi už nechybí Za tuten odkaz ... fakt dík moc
kdysi jsem si ho nahrál ze hry na kazetu a poslouchal to, je to takové příjemně veselé, relaxační.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ubral bych Prodigy a Linkin Park, naopak přidal HIM a starší Green Day. Jinak je to přesné :) A málem bych zapoměl na Guns 'n Roses.
Při soustředěném čtení/učení nesnesu nic než ticho. Maximálně hodně potichu Pink Floyd či Deep Purple.
V poslední době mne dost bere (zase) Balada pro banditu. Večer zmizí a 300 ověc jsou skvěle veselý.