Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
K tomuto zápisku mě inspirovalo mozartovské povídání pana Otta: pod vlivem jeho článku jsem vyhrabala nějakou hudbu od Mozarta a po deseti minutách jsem pochopila, že tak nic neudělám. Nedokážu vysvětlit proč, ta hudba se mi líbí. Možná ji jen nedokážu vnímat na pozadí. Jak vlastně správně vybrat vhodnou hudbu pro programování?
Byla by zajímavé vědět, jestli existuje nějaká obecně použitelná hudba, která lidem usnadňuje práci. Bohužel ale vůbec netuším, jak jsou na tom ostatní - můžu maximálně popsat, co poslouchám já. Totiž: u nás v práci poslouchá téměř každý něco zcela jiného, ale já matně tuším, že ta hudba má nějaké společné rysy. Určitě to není žánr. A ráda bych věděla, co to tedy je.
Obecně vzato, při práci nejsem schopná poslouchat takřka nic, co má český text. V posledních letech mám podobný problém i s písničkami v angličtině: srozumitelný text zkrátka poutá tolik pozornosti, že se na kód nedokážu soustředit. Jedinou výjimku představuje bůhvíproč Čechomor, u kterého text nevnímám a hudba mě při psaní doslova stimuluje. Určitě píšu rychleji, ale někdy také rychleji, než myslím (ve vimu to narozdíl od vi jde). Takže efektivitě to úplně neprospívá, když zrovna nedělám nějakou jednotvárnou práci (a to se mi moc často nestává).
Dost často se uchyluju k muzice, kterou skoro nikdo neposlouchá: Balkán, Blízký východ, Indie... kupříkladu, mezi mé nejoblíbenější skupiny, které jsou skryté v pozadí mnoha záznamů v changelogu, patří Ahmed má hlad nebo Gothart. Dřív se mi dařilo kupodivu i u typicky relaxační hudby, po čase jsem si ale na přeslazené elektronické zvuky vypěstovala vyslovenou alergii.
Pokud narazím na výjimečně prasečí zdrojáky, od potřeby ječet hrůzou mi spolehlivě uleví Prodigy. Bohužel už je mám tak oposlouchané, že mě pomalu začínají nudit. Existuje vůbec něco podobného?
Klasika je kapitola sama pro sebe: Dokud si ji nepustím při vrtání se v nějakém kódu, nikdy nedokážu předpovědět, jak budu na tu či onu skladbu reagovat. Můžu Beethovenovy sonáty, nedokážu pracovat u Mozartových koncertů. Parádní hudbou na pozadí je Jan Dismas Zelenka. A bacha na Bacha: některé skladby jsou pro práci úplně ideální, jiné zcela nepoužitelné. Vyrobit si playlist s klasickou hudbou zkrátka vyžaduje pořádnou předběžnou přípravu.
Proč o tom všem píšu? Nevím jak ostatním, ale mně vhodná hudba pomáhá rozumně psát mnohem víc, než obligátní kafe a pizza. Když jsem unavená tolik, že jsem schopná třikrát překompilovat zdrojáky kvůli přehlédnuté syntaktické chybě, muzika mě z toho dost často vytáhne. Tu správnou hudbu ale nacházím metodou pokus omyl a vůbec nevím, jestli se dá na to jít i lépe - poradíte?
Někdy stačí strašně málo: Kdysi jsem měla před sebou neobyčejně otravnou práci, kterou jsem odkládala už pár měsíců (znáte cfengine?). Potom jsem jednou vzala sluchátka, pustila v nekonečné smyčce jednu mp3 a během několika hodin při ní nabušila do stroje konfiguraci pro celou síť. Funguje to pořád, ale časem se to omrzí. Máte taky svoji zázračnou skladbu?
Tiskni
Sdílej:
Vynikající definice!!!
Mne oslovuje to, co znám a při poslouchání skoro zapomenu, že to vnímám a můžu soustředědě dělat. Do mých favourite patří Metallica, Mňága, Dvořák a Stabat mater, plus mam Zvuky přírody, když už mne melodično nebaví, jsou tam nahrávky všelijaké "havěti" a k tomu občas klavír nebo něco jiného.
Když psychedeli, tak mi to připomnělo geniálního Syda Barreta a první elpíčka Pink Floyd, taky už je znam dost dobře a jsou skvěle probouzející nápady.
Heuréka!!! Děkuji převelice, muzika z Aladdina mi už nechybí Za tuten odkaz ... fakt dík moc
kdysi jsem si ho nahrál ze hry na kazetu a poslouchal to, je to takové příjemně veselé, relaxační.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ubral bych Prodigy a Linkin Park, naopak přidal HIM a starší Green Day. Jinak je to přesné :) A málem bych zapoměl na Guns 'n Roses.
Při soustředěném čtení/učení nesnesu nic než ticho. Maximálně hodně potichu Pink Floyd či Deep Purple.
V poslední době mne dost bere (zase) Balada pro banditu. Večer zmizí a 300 ověc jsou skvěle veselý.