Vývojáři KDE oznámili vydání KDE Gear 21.04. Ne, nejedná se o novou aplikaci. Bylo rozhodnuto, že KDE Gear bude nový název pro KDE Applications, tedy pro aplikace, související knihovny a pluginy. Na počátku bylo KDE aneb K(ool) Desktop Environment, následně jenom K Desktop Environment. Později se mluvilo o KDE SC neboli KDE Software Compilation. To byl společný název pro grafické prostředí Plasma, platformu a aplikace. Dále proběhlo
… více »Moxie Marlinspike, vývojář komunikační aplikace Signal, se dostal ke kitu firmy Cellebrite pro forenzní analýzu smartphonů, dodávanému represivním složkám různých států včetně autoritářských režimů. V zápisku ho popisuje včetně zranitelností a možných porušení licencí. Jedna z chyb v Cellebrite vede při načtení zvláštního souboru k narušení integrity veškerých reportů. Budoucí verze Signalu mají obsahovat zvláštní soubory.
… více »Bylo vydáno Ubuntu 21.04 s kódovým názvem Hirsute Hippo. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je možnost integrace s Microsoft Active Directory, Wayland ve výchozím stavu a vývoj aplikací pomocí Flutteru.
Prohlášení (Twitter) Minnesotské univerzity k výzkumu proveditelnosti nenápadného začlenění bezpečnostních chyb do Linuxu: Situaci bereme vážně. Výzkum jsme pozastavili. Prozkoumáme výzkumnou metodu a její schválení. Stanovíme opatření…
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 16.0.0 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Přehled novinek v článku na Medium.
Na MFF UK pokračuje série on-line přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Dnes je na programu Live kernel patching, příští týden ladění kernelu a kdump, další přednášky jsou naplánovány až do 3. června.
… více »Byla vydána nová verze 3.3 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Českých uživatelů se to prý příliš netýká. Leanplum je zapnutý ve výchozím nastavení pro 10 % uživatelů ve Spojených státech s jazykem prohlížeče nastaveným na angličtinu. Na mém telefonu s nastavením zařízení Čeština (Česko) je ale Leanplum ve výchozím stavu zapnutý (Nastavení / Sběr dat / Marketingová data). Jak je to u vás?
Úvahy nad aktualizací mého HTPC a prodlevy, které následovaly při výběru komponent na mne vrhly nějak moc nostalgickou náladu, ze které se vyklubala tato minisérie zápisků o železe, které přišlo mýma rukama. Ačkoliv nejsem ortodoxním IT a ani za sebou nemám programování analogových počítačů, celkem pěkně se v nich zrcadlí vývoj domácích PC, kterým prošla velká část generace narozené na přelomu 70. a 80. let. Generace, pro kterou se svět výpočetní techniky změnil z nedostupných Tuzexových vymožeností použitelných maximálně na hraní primitivních her v denní chléb, před kterým již prakticky není kam uniknout.
Víte, kdy se přestalo s výrobou černobílých televizorů? Když se o nich přestalo mluvit .
Žádné takové právo nikdo nemá! Bez ohledu na to co o tom soudí vedoucí orgány EU, soudy a jiné instituce. Pokud si myslíte že ano, pak jste na omylu, neboť jste ho ztratili už v okamžiku, kdy jste se narodili. Jediné právo jaké v tomto směru máte je nebýt zapomenut.
Vymknutá z kloubů doba šílí, a tak máme dál ono pochybné privilegium být při tom, když se úspěšný podnikatel mafiánského typu rozhodne řídit celou společnost jako svoji firmu. Je to jak na orloji. Jakmile panák v okně začne lidi srát, vrazí se tam nový. A než se diváci rozkoukají a postřehnou, že se tím vlastně vůbec nic nezměnilo, je zase dalšího půl roku zhoubného bujení k dobru.
Tenhle blog není o koroně, kde myslím že netřeba cokoliv komentovat, a asi všichni vidí schopnost a neschopnost našeho státu na vlastní oči. Bohužel jsem byl v poslední době nucený interagovat se státem víc než by mi bylo milé a celkově jsem z toho vesměs znechucený, takže tady jsou nějaké moje zkušenosti.
Už jste se sečetli? A na jedničku? Anebo na pětku, a tu si nyní musíte ještě do konce školního roku stihnout opravit?
Před časem jsem tu zjišťoval jaký je stav na trhu ohledně procesorů s nízkou spotřebou. Výsledek byl v porovnání s historií dosti smutný (se spotřebou do 40 W se dá reálně koupit maximálně Athlon 3000G), a protože nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, řekl jsem si, že není čas na čekání a praštil jsem do toho, než ze skladu zmizí i on.
Představíme si formáty souborů vhodné pro rychlé bastlení - zpracování obrazu, ladění datových struktur a síťovou komunikaci. Hlavní zajímavostí je jejich čtení a zápis pomocí ad-hoc skriptů bez použití externích knihoven.
SRTM jsou výškopisná data (topografie) zemského povrchu - jsou tam vidět kopce a údolí. Ukážeme si, jak s nimi pracovat. A jako vedlejší efekt si ukážeme, jak vygenerovat pro webový prohlížeč vlastně jakoukoli mapu.
sem si začala psát mqtt widget pro plasma/kde5 desktopový prostředí protože žádnej hotovej mqtt widget tam neměli :O :/ eště to neni hotový ale ten stou rsm čtečkou sem taky strká nehotový :D ;D
Dopisujete si s Richardem Stallmanem? A věší si Vaše dopisy na ledničku, nebo směřují rovnou do odpadkového koše?
Lidská společnost miluje nálepkování, takže místo předkovidových buzzwordů "sluníčkář", "vítač", atp. Dnes slýchám od stejných lidí "antirouškař", "popírač", apod. i přesto že nic z toho nejsem. Jenom se nehodlám vzdát zdravého rozumu a nečumím na svět ze žabí perspektivy. Proto jsem jim také přilepil nálepku – "koronaviroví buzeranti", abych poukázal na to, že ve skutečnosti jim vůbec nezáleží na zdraví společnosti jako celku. Sobecky je zajímá jenom jejich vlastní zdraví a hlavně je těší, že jim tahle vláda dala do rukou páky k tomu aby mohli buzerovat ty ostatní. Ovšem takoví lidé tu vždycky byli a budou. Tenhle blogpost chci psát o opatřeních a svém přístupu k nim.
Type
, Name
a Exec
, jsem si přečetl
specifikaci (a poznámky
zveřejním zde, když už jsem si ten blog založil).
Tentokrát nehodlám psát sám za sebe, protože chci na tomto místě umístit text který napsal zhruba před 100 lety někdo jiný. Text, který je stále platný.
Tak se ke mně po čtvrt roce dostala zpráva, že FSF vydala video o právu na opravu .
Ne? No to byly takové budky na ulici, ve kterých se mohl každý vyžvanit jak chtěl a šlo to rovnou do éteru. A překvapuje vás, že zmizely? Mě ne. Ale jeden anonym tu požádal, jestli by někdo neudělal na jeho přání anketu, tak jsem k ní připsal další pell mell pro pobavení a nasrání těch potrefených.
Jelikož už je tomu víc, než pět let, co jsem naposledy sáhl na své HTPC, stálo by za to ho aktualizovat. Ale ejhle - já bych kupoval, ale co nabízí trh?
Na počátku bylo slovo. A to slovo bylo "linux". Jsou ovšem mezi námi i tací, kteří tvrdí, že toto není pravda .